Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

rena1410
24. říj 2011

@brusinka.pusinka dekuji, super, neco z toho zkusim. a nemela by jsi jeste typy na fazolovou polevku? moc dekuji 🙂 a jeste se chystam delat studeny fazolovy salat, ale taky poradne nevim jak. tak kdyby jsi mela taky nejaky dobry receptik

mikkisek
24. říj 2011

@zuhur můžu se prosím zeptat - recept je z této diskuze? Zkoušela jsem hledat v seznamech ale jsem asi slepá ☹ Děkuju!

mamkamarketa
24. říj 2011

vcera jsem delala livance podle @brusinka.pusinka a super! 😵 manza byl nadceny,byly krasne nadychane,proste supeer 😵

zuhur
24. říj 2011

@mikkisek myslíš to hořčično-medové kuře? Ne, to tu není, ale ráda ti to napíšu.

zuhur
24. říj 2011

@mikkisek
Hořčično-medové kuře s bramborami (dle časopisu Albert)

4 lžíce zakysané smetany
2 lžíče hrubozrnné hořčice
2 stroužky česneku, rozmělněné
150 ml slepičího bujonu
sůl a pepř
6 kuřecích paliček
400 g brambor (já osobně doporučuju po dnešní zkušenosti - předvařit)
200g zelených fazolek
2 lžíce medu
pár snítek oregana

Troubu předehřejte na 200°C. Smíchejte zakysanou smetanu, hořčici, česnek a vývar. Podle chuti osolte a opepřete. Kuřecí paličky ze všech strach důkladně osolte a vyskládejte je do velkého pekáče tak, aby se jednotlivé kousky nedotýkaly. Mezi kuře rozdělte brambory a fazolky. Přelijte ochuceným bujonem, pokapejte medem a dejte na čtyřicet minut péct, aby kuře bylo upečené a brambory měkké. Před podáváním posypejte oreganem.

brusinka.pusinka
25. říj 2011

@rena1410
Jemná fazolová polévka
150 g barevných fazolí, 1 mrkev, 1 větší cibule, 1 kostka masoxu, 1 lžíce sádla, 2 lžíce hladké mouky, 4 lžíce zakysané smetany, špetka sladké papriky.
Příprava
Fazole přes noc namočíme do vody a v téže vodě je pak uvaříme doměkka spolu s mrkví a cibulí vcelku. Ze sádla a mouky upražíme růžovou jíšku, rozředíme ji vlažným vývarem z fazolí, přilijeme ji do polévky, přidáme masox a znovu vaříme. Část fazolových bobů rozmixujeme tak, aby byla polévka opravdu hustá.
Přílohy
Do fazolové polévky před podáváním na stůl nalijte lžíci zakysané smetany a posypte ji syrovou cibulkou.

Fazolová polévka
2 - 3 l voda
2 ks mrkev
80 g hladká mouka
1 ks pórek
100 g máslo
500 g fazole
na ozdobu
petrželka
podle chuti
sůl
mletý černý pepř
polévkové koření
Fazole přebereme, vypereme, vsypeme do hrnce a zalijeme vlažnou vodou tolik, aby byly dobře potopeny. Hrnec s fazolemi a vodou napůl přiklopíme pokličkou a vaříme doměkka.
Zatím si očistíme zeleninu a zelené bylinky. Mrkev nakrájíme na kostičky. Pórek nakrájíme na kolečka. Bylinky nasekáme. Z másla a mouky si připravíme jíšku.
K měkkým fazolím přidáme mrkev a chvilku povaříme. Pak přidáme petrželku, světlou jíšku, trochu mléka a při občasném míchání dobře provaříme. Fazolovou polévku dochutíme polévkovým kořením, pepřem a popřípadě i solí. Do polévky můžeme přidat kolečka párků. Záleží na chuti.
Fazolovou polévku podáváme teplou. Kdo má rád, může k fazolové polévce podávat chléb.

Fazolová polévka s rozmarýnem
1 l vývar ( i z kostky )
2 lžíce olivový olej
3 ks rajče
2 lžíce petrželka
1 ks cibule
1 stroužek česnek
250 g vařená rýže
1 snítka rozmarýn
300 g bílé fazole
250 g fazolové lusky
podle chuti
sůl
mletý černý pepř
Fazole necháme přes noc namočené ve vodě.
Druhý den rozehřejeme olej. Vsypeme najemno nasekanou cibuli a necháme ji zesklovatět. Vlijeme fazole i s vodou, vývar, rozmarýn a vaříme asi 1 hodinu. Zelené lusky omyjeme, rozpůlíme, přidáme do polévky a vaříme dalších 15 minut. Rajčata spaříme, oloupeme, pokrájíme na kostky a dáme do polévky.
Do fazolové polévky s rozmarýnem přidáme vařenou rýži a ochutíme solí, pepřem a petrželkou.
Fazolová polévka s rozmarýnem je vynikající s čerstvým pečivem.

Zimní minestrone s bylinkovými krutony
2 lžíce olivového oleje
1 cibule, nakrájená nadrobno
100 g anglické slaniny, na kostičky
2 velké mrkve, nakrájené na ‚čtvrtplátky‘
2 řapíky celeru, nakrájené nadrobno
1 střední brambora, nakrájená na kostičky
2 stroužky česneku, drceného
400g konzerva krájených rajčat
1 l zeleninového vývaru
2 lžičky sekaných šalvějových lístků nebo 1 lžička sušených
pár zelných listů, nakrájených na nudličky
400g konzerva fazolí cannellini nebo jiných drobných bílých fazolí
mořská sůl
hrst sekané hladkolisté petrželky
Na krutony
4 krajíce bílého chleba (např. toustového)
3 lžíce olivového oleje
1 lžíce bazalkového pesta

1 V hrnci rozehřejte olej a asi pět minut na něm do světle zlaté barvy opékejte cibuli a slaninu. Vsypte mrkev, řapíkatý celer, brambory a česnek. Dobře promíchejte a opékejte společně ještě pár minut.

2 Přidejte rajčata, vývar a šalvěj. Přiveďte k varu a občas zamíchejte. Ztlumte a nechte částečně přiklopené bublat asi půl hodiny, zhruba v polovině vaření přidejte zelí. Nakonec přimíchejte scezené a propláchnuté fazole a petrželku; případně dosolte.

3 Na krutony pokrájejte chleba na asi dvoucentimetrové kostičky. V široké zapékací nádobě je důkladně promíchejte se směsí oleje a pesta. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi deset minut dokřupava. Podávejte k polévce.

Polévka z máslových fazolí s pancettou
2 cibule, nakrájené nahrubo
2 lžíce másla
odrhnuté lístky ze 4 snítek tymiánu
2x 400g konzerva velkých bílých (tzv. máslových) fazolí, scezených a propláchnutých
750 ml drůbežího vývaru
sůl a čerstvě mletý pepř
100 ml smetany ke šlehání
8 plátků pancetty nebo jiné sušené slaniny
bílý chleba k podávání
malý svazek pažitky, nasekaný

1 V hrnci rozehřejte máslo a asi 8 minut na něm pozvolna opékejte cibuli; měla by být dozlatova. Přidejte tymián, fazole a vývar a nechte 10 minut mírně bublat. Rozmixujte, vmíchejte smetanu, sůl a pepř.

2 Slaninu nechte v plátcích nebo ji nakrájejte na nudličky – jak to máte radši. Na plechu s pečicím papírem ji zasuňte do trouby pod gril a asi 5 minut grilujte dozlatova.

3 Polévku už jen prohřejte a podávejte ozdobenou slaninou a pažitkou s bílým chlebem.

NĚCO NAVÍC
Tady stejně jako u jiných receptů můžete použít sušené fazole. Nejdříve je na 8–12 hodin namočte do studené vody. Vodu slijte a v čerstvé vodě je vařte 60–90 minut doměkka. Nesolte – solí se až po dokončení.

Fazolová polévka s uzeným kuřetem
1 červená cibule, nakrájená na plátky
4 stroužky česneku, nasekané
2 lžíce olivového oleje
asi 1/2 lžičky mletého chilli
1 červená paprika, nakrájená na nudličky
1 klobása chorizo, nakrájená na plátky
1 lžíce mleté sladké papriky, nejlépe uzené
8 rajčat, nakrájených na kostičky
800 ml drůbežího vývaru
400g konzerva fazolí borlotti či jiných strakatých, scezených a propláchnutých
200 g uzených kuřecích prsou, nakrájených na kousky velikosti sousta
sůl
2 lžíce sekané petrželky
chléb k podávání
V hrnci na oleji opékejte cibuli a česnek asi 3–5 minut doměkka. Přidejte chilli, papriku a míchejte další minutu, pak vsyp te chorizo a po dvou minutách ještě mletou papriku. Tu už jen krátce zamíchejte a přidejte rajčata a drůbeží vývar. Přiveďte k varu a stáhněte plamen na minimum.

2 Vmíchejte fazole, kuře a vařte 15–20 minut, až začne houstnout. Osolte, pokud je to potřeba, a vmíchejte petrželku. Podávejte s chlebem.

Pikantní fazolový salát
1 ks cibule
2 stroužky česnek
1 špetka mletá pálivá paprika
1 lžíce citronová šťáva
1 špetka sůl
1 špetka mletý černý pepř
2 lžíce voda
2 lžíce olej
250 g barevné fazole
1 lžička sójová omáčka

Fazole přebereme, propláchneme, namočíme přes noc do studené vody.
Druhý den uvaříme fazole doměkka. Cibuli a česnek očistíme. Cibuli nasekáme najemno, česnek utřeme se solí.
Uvařené fazole scedíme, necháme okapat a nasypeme do mísy. Z oleje, vody, citronové štávy, sójové omáčky, cibule a utřeného česneku vymícháme zálivku, kterou nalijeme na fazole.
Pikantní fazolový salát dobře promícháme a necháme několik hodin uležet.

Mexický fazolový salát
4 vajíčka
2 avokáda, oloupaná a vypeckovaná
2 nejlépe různé 400g konzervy fazolí, scezené a odkapané
1 malá červená cibulka, najemno nakrájená
1 velký svazek koriandru, jen listy, nahrubo nakrájené
250 g třešňových rajčátek, rozpůlených
hotový kvalitní dresink podle chuti
1 červená chilli paprička, zbavená jadérek a jemně nakrájená
½ lžičky mletého kmínu
1. Ponořte vajíčka do vroucí vody a vařte šest a půl minuty. Potom je dejte ochladit do studené vody. Avokáda nakrájejte na plátky a vložte je do větší mísy s fazolemi, cibulkou, koriandrem a rajčaty.
2. Do menší mísy odměřte tři lžíce zálivky, pak vmíchejte chilli papričku a kmín. Až budou vajíčka chladnější (ale stále ještě teplá), oloupejte je a nakrájejte na čtvrtky.
3. Promíchejte salát se zálivkou a přidejte vajíčka. Hned podávejte – jídlo je výtečné s opečenými chlebovými plackami.

Fazolový salát s opečenými rajčaty
250 g cherry rajčátek, přepůlených
* 4 lžíce extra panenského olivového oleje
* sůl a pepř na dochucení
* 3 nasekané stroužky česneku
* 2 středně velké červené cibule, jemně nasekané
* 2 lžičky jemně nasekaných jehliček čerstvého rozmarýnu + větvička

800 g konzervovaných bílých fazolí, propláchnutých a scezených
* 5 lžic balzamikového octa
* 50 g hoblinek parmazánu (viz box)
* lístky červené čekanky nebo rukoly
* k podávání (nemusí být)

1. Troubu předehřejte na 200, horkovzdušnou na 180 stupňů. Poloviny rajčátek položte řeznou plochou nahoru na pečicí plech, zakápněte lžící oleje, lehce osolte a opepřete. Pečte patnáct až dvacet minut, pak vyjměte a dejte stranou.
2. Zbylý olej rozehřejte ve větším nízkém kastrolu. Přidejte česnek, polovinu cibule, nasekaný rozmarýn, sůl i pepř a na středním plameni za občasného promíchání smažte. Stačí pár minut, aby cibule změkla.
3. Do kastrolu vsypte fazole, zakápněte octem, promíchejte a prohřejte. Vmíchejte zbylou cibuli. Podávejte s plátky parmazánu, posypané pečenými rajčátky a ozdobené větvičkou rozmarýnu. Salát ještě můžete doplnit lístky rukoly nebo čekanky.
Získejte náskok
Rajčata i celý základ salátu (bez syrové cibule a "finálních úprav" z bodu 3) můžete připravit až šest hodin předem. Dokončete těsně před podáváním.
Zkuste to jinak
Doplňte salát tuňákem nebo kousky uzeného pstruha, blanšírovanými zelenými fazolkami, případně chřestem. Místo parmazánu použijte rozdrobenou fetu nebo kozí sýr.

zanet2009
25. říj 2011

čočku na husto 😉

eriska
25. říj 2011

my dneska rýžový nákyp s meruňkami, krůtí vývar asi s krupicovými knedlíčky

kuchařinky, poraďte, včera jsem si koupila v lidlu canelloni(jestli se to tak píše, jsem líná hledat krabici), co s nima? nikdy jsem to nedělala? stejně, jako lasagne?mám vyndané mleté masko, tak něco s tím..moooc děkuju

reruna
25. říj 2011

my dneska brambory a filé z tresky
@eriska to jsem ještě nedělala, ale naplnila bych to nějakou rajčatovou omáčkou s orestovaným mletým masem, zalila bešamelem a posypala strouhaným sýrem a zapekla - asi jako ty lasagne, tím se nemůže nic zkazit

brusinka.pusinka
25. říj 2011

@eriska
Zapečené cannelloni s masovou náplní
cannelloni 1 balení,
mleté maso 600g,
olej,
cibule 2 střední,
česnek 3 - 4 stroužky,
rajčatový protlak 1 lžíce,
bazalka, oregano,
sůl, pepř mletý,
rajčata čerstvá 3 ks nebo konzerva loupaných vcelku,
hladká mouka 1 lžička,
zelená cibulka,
žampiony 2 ks (nemusí být),
bílé víno suché / nebo voda na podlití.
BEŠAMEL:
máslo 2 lžíce,
hladká mouka 2 lžíce,
mléko 1/2 litru,
muškátový květ - špetka,
strouhaný sýr 4 lžíce,
sůl.
Postup

Na hlubší pánvi rozehřejeme olej, přidáme najemno nakrájenou cibuli, orestujeme do sklovata, přidáme mleté maso a za stálého míchání restujeme, až je maso oddělené od sebe a cibulka začíná zlátnout. Poté vsypeme najemno nakrájený česnek, přidáme protlak, rajčata, orestujeme, okořeníme, přidáme bylinky nakrájené na hrubo, nakrájené žampiony, zasypeme moukou, zamícháme a mírně podlijeme vínem / vodou a necháme dusit. Dle potřeby jemně podléváme a dosolíme.
Do měkkého masa přidáme nakrájenou zelenou cibulku. Směs musí zůstat šťavnatá, ale nesmí "plavat" v omáčce. Dáme prochladnout.
Mezitím si připravíme bešamel: Do rozehřátého másla vmícháme mouku, za stálého míchání (aby se neutvořily hrudky) zalijeme mlékem, jemně osolíme, povaříme na hladkou omáčku a ochutíme muškátovým květem. Vypneme a necháme na sporáku připravené na vmíchání sýra.
Neuvařené cannelloni plníme prochladlou směsí a skládáme vedle sebe do máslem vymazaného pekáčku (dělám do menšího a skládám na 2 patra). Když máme první vrstvu hotovou, ohřejeme bešamel a vmícháme strouhaný sýr. Až se rozpustí, nalijeme část omáčky na vrstvu těstovin, pekáčkem jemně zahýbáme aby se omáčka dostala mezi těstoviny a navrstvíme další plněné cannelloni a zalijeme zbytkem bešamelu.(Je dobré mít omáčku jemně nad poslední vrstvu těstovin, nepřipékají se.) Navrch můžeme ještě poklást plátky sýra a dáme zapéct ho předehřáté trouby na 175°C asi na 20 - 40 min. do růžova. Prvních 10 min. zapékám pod pokličkou a na zbytek doby odklopím. Doba pečení je závislá na tom,jak máme vysokou vrstvu v pekáčku.
Poznámka
Recept vypadá složitě, ale je to tím že jsem ho rozepsala dost podrobně.
Příprava směsi a naplnění trvá cca 30 min. a pak jen přičíst čas na zapečení. Jídlo je opravdu moc dobré a stojí za tu trošku piplačky při plnění cannellon 😉.

Cannelloni plněné špenátem
25 g strouhaný parmazán
8 ks cannelloni
1 lžíce olivový olej
na ozdobu
čerstvé bylinky
náplň
25 g strouhaný parmazán
2 lžíce smetana ke šlehání
120 g ricotta
sůl
60 g šunka
300 g mražený špenát
pepř
2 ks vejce
25 g máslo
1 špetka muškátový oříšek
omáčka
25 g máslo
300 ml mléko
1 špetka muškátový oříšek
1 špetka sůl a pepř
25 g hladká mouka
2 ks bobkový list
podle chuti
sůl
V rendlíku rozpustíme máslo, přidáme špenát a 2-3 minuty jej zahříváme. Rendlík odstavíme a do špenátu vmícháme sýry a šunku. Ochutíme muškátovým oříškem, solí a pepřem. Nešleháme smetanu a vejce, až dostaneme hustou pastu.

Cannelloni (velké rovné trubičky) uvaříme v osolené vodě doměkka, vodu slijeme a těstoviny odložíme.

Potom připravíme omáčku: V rendlíku vymícháme z másla a mouky světlou jíšku, pomalu do ní přiléváme mléko, vložíme bobkové listy a povaříme 5 minut. Ochutíme muškátovým oříškem, solí a pepřem. Odstavíme, bobkové listy odstraníme.

Špenátovou náplní pomocí zdobícího sáčku s velkou trubičkou opatrně naplníme cannelloni.

Na dno zapékací misky rozetřeme trochu omáčky a rozložíme v jedné vrstvě cannelloni. Zalijeme je zbývající omáčkou, posypeme parmazánem a zapékáme v troubě předehřáté na 190 °C (u plynové trouby stupeň 3-4) 40-45 minut.
Hotové Cannelloni plněné špenátem ozdobíme čerstvými bylinkami a ihned podáváme.

zuhur
25. říj 2011

@eriska já je tam pravidelně kupuju při italských týdnech 😉 dělám je tak, že mleté maso ochutím - sůl, pepř, někdy trochu česneku a italskou směs. Nacpu do trubiček. Vyskládám do vymaštěného pekáčku, zaliju rajčaty z plechovky a posypu sýrem. Peču cca 35 min.

zuhur
25. říj 2011

@eriska jinak oproti tomu co psala @brusinka.pusinka je to rychlejší tím, že maso dáváš syrové. To plnění je otázka cviku - mě se to tam osvědčilo cpát kulatým nožem.

sarinka
25. říj 2011

@brusinka.pusinka ty jsi kuchařka bohyně 😵

aaadus
25. říj 2011

těstoviny s kuřecím masem a špenátem

knedluska
25. říj 2011

@brusinka.pusinka - včera jsem dělala ten tvůj cheescake, vůbec to není složité, je to i rychlé a už je tam jenom čtvrtka, je fakt výborný !!! 🙂

brusinka.pusinka
25. říj 2011

@sarinka
😅 děkuji
@knedluska to jsem moc ráda že chutná 😉

zuhur
25. říj 2011

Dneska jsem potřebovala něco rychlého takže jsou minilangošky - i když vlastně tak moc mini nejsou 🙂 Ale na fotce jsou na malém talířku.

babulinkab
25. říj 2011

rajská polívka
kuřecí nudličky na cibulce, brokolice v páře, těstoviny, dresing hellmann´s a posypat nivou

miskadis
25. říj 2011

kuřecí stehna s bramborem

tyrisa
25. říj 2011

Naší oblíbenou mexickou pánev....mňam,bojím,bojím,že se přežeru :-P Poslední týden jím hrozně 😕

tyrisa
25. říj 2011

jsem to věděla 😝

mikkisek
25. říj 2011

@zuhur děkuju moc už se mi sbíhají sliny 😉

zuhur
25. říj 2011

Tak jsem právě dodělala ten Hrk hrk krém - ježíš to je doooooobrýýýýý 😀 😀 😀

zuhur
25. říj 2011

A jinak i já přidávám pár receptíků na cukroví co se peče u nás doma:

Zázvorky

25 dkg cukru
4 žloutky
1 celé vejce
25dkg polohrubé mouky.
2 kávové lžičky zázvoru
amonium nebo 1 menší lžička kypřícího prášku

Cukr, žloutky a vejce utřeme. Přidáme mouku, zázvor a na špičku nože amonia. Zpracujeme, vyválíme a vykrajujeme tvořítkem. Necháme přes noc odpočinout a druhý den zvolna pečeme.

Vandličky

6 žloutků
28 dkg cukru
vanilkový cukr
1 kávová lžička bramborové mouky

Utřeme do pěny. Formičky vymastit a plnit do dvou třetin těstem. Pečeme při mírné teplotě.

nikiii
26. říj 2011

U nás bude dneska rizoto 🙂

nikiii
26. říj 2011

@reruna včera jsem zkoušela tu buchtu s jabkama a smetanou nahoře a naprosto dokonalý to je, ani na snídani nezbylo, díky moc za inspiraci 🙂

kammka
26. říj 2011

koukám, že můj příspěvek o víkendovém kuchařském debaklu pobavil.. 😀

kakie
26. říj 2011

u nás špenátové brambory a krůtí maso, jen ještě nevím, jak s ním naložím. Nemáte nějaký nápad? 🙂

reruna
26. říj 2011

@nikiii to jsem ráda, že chutnalo 🙂
@zuhur dělala jsi vanilkový s mandarinkama? já chci vyzkoušet hrk hrk kokosový s ananasovým kompotem, prý je to jako pina kolada 🙂

zuhur
26. říj 2011

@reruna Jo, vanilkový s mandarinkami. Pina koladu jsem nikdy neměla, takže neposoudím, ale zní to zajímavě 😉