Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

scvrcek
19. zář 2011

@alenv já dělám jen klasiku - olej ocet (obyč nebo balsamico), a střídám koření - bylinky, někdy nic, tak různě 🙂

u nás dneska pečená krkovice na zelenině a br.knedlík a teď se mi pečou v troubě brambory a k tomu česnekový tvarok a rajčatový salát.

brusinka.pusinka
19. zář 2011

@alenv
Bazalkový dresing
2 PL balsamikového nebo cerveného vinného octa 2 PL nakrájené cerstvé bazalky nebo 2 KL susené 1/4 KL mletého pepre 1/4 KL horcicového prásku 1/4 KL soli 1 rozetrený strouzek cesneku, lze vynechat 80 ml olivového oleje
V misce smíchejte ocet, bazalku, sul, pepr, horcicový prásek a cesnek. Do tohoto po cástech zaslehejte olej az dressing zhoustne.
Pred upotrebením protrepte.

Bylinková zálivka
2 lžíce citronové šťávy, 125 ml studeného zeleninového vývaru, 3 stroužky česneku, 1 lžíce olivového oleje, 2 lžíce slunečnicového nebo bodlákového oleje, sekané bylinky, sůl, pepř

Dvě lžíce citronové šťávy rozmícháme ve 125 ml studeného zeleninového vývaru, podle chuti opepříme, osolíme a přidáme lisovaný česnek. Zašleháme jednu lžíci olivového a 2 lžíce slunečnicového nebo bodlákového oleje.

Přimícháme čerstvě sekané bylinky např. petrželku, pažitku, kopr nebo brutnák.

Nejlépe chutná se zeleninovým, těstovinovým či bramborovým salátem.

Dijon zálivka salátová
3 lžíce olivového oleje, 1 lžíce čerstvé citronové šťávy, 3/4 kávové lžičky francouzské hořčice, 1/4 kávové lžičky zeleninového koření( solčanka), čerstvě mletý pepř, špetka soli
Olej, citronovou šťávu a hořčici ušleháme v míse do pěny. Přidáme sůl, podle přání také koření. Zálivku nalijeme na salát, opepříme a dobře promícháme

Dresing na zeleninový nebo těstovinový salát
150 g ananasu (kompot bez šťávy), 150 g zakysané smetany, sůl, chilli, česnek asi 2 menší stroužky, kečup, pikantní hořčice (dijon),
Rozmixujeme ananas, nastrouháme česnek, přidáme ostatní přísady dle chuti a řádně promícháme. Dáme na salát, promícháme a dáme vychladit.

Cibulová Zálivka

1malá cibule, sůl, snítky kopru, 2lžíce vinného octa, bílý pepř, 1lžička balzamikového octa, 1lžička hrubozrné hořčice, 6lžic olivového oleje
Jemně nasekáme oloupanou cibuli, posypeme ji solí a necháme zhruba 3minuty v klidu. Najemno nasekáme omytý a osušený kopr. Rozšleháme bílý vinný ocet, bílý pepř, balzamikový ocet a hořčici, zvolna zašleháme olej. Přimícháme sekanou cibuli a kopr

Jogurtová Zálivka
netučný jogurt, sůl, 1 KL pískového cukru, 1 PL bylinkového octa, hrst posekané koprové nati.

Vše promícháme a necháme v lednici alespoň 30 minut odpočinout. Lahodná zálivka se hodí na všechny druhy salátů, v lednici vydrží asi 1 týden.

brusinka.pusinka
19. zář 2011

@skurinka již dřív jsem dala hodně receptů bezmasých jídel zkus kouknout 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/seznam-r...

zmuzle
19. zář 2011

Holky, nemate nektera osvedceny recept na halusky? Koupila jsme na farme brynzu a tak se na ne chystam. 🙂

@alenv Ja mam rada francouzskou zalivku, kterou jsem se paradoxne naucila v Londyne. 😝 Delam od oka, dijonska horcice, med, olivovy olej, sul, namlety cerstvy pepr (mam ten pestrobarevny). Pridavam med a horcici tak, aby to bylo akorat ostry a chutanlo mi to. Zredim troskou vody.

brusinka.pusinka
19. zář 2011

@zmuzle
Slovenské Halušky s brynzou a slaninkou
300 g anglická slanina
těsto
1 lžička sůl
7 ks brambory (střední)
1,5 hrnku polohrubá mouka
zálivka
200 g bryndza
200 g zakysaná smetana
Brambory oškrábeme a na jemném struhadle nastrouháme. Osolíme a zaděláme s moukou do těsta. Hodně záleží na vodnatosti brambor, mouku přidáváme opatrně. Těsto by mělo být lehké a lehce lepivé.

Do vroucí osolené vody buď nožíkem z prkénka odkrajujeme, nebo stěrkou přes speciální cedník tlačíme malé nočky, které jsou uvařené ve chvíli, kdy vyplavou na hladinu. (Vaříme na etapy.) Po vyjmutí je propláchneme krátce studenou vodou, dáme do mísy a zakryjeme.

V misce si dohladka vymícháme bryndzu se smetanou.

Na pánvičce vyškvaříme na kostky nakrájenou anglickou slaninu.

Na talíř servírujeme uvařené halušky, přelijeme bryndzovou zálivkou a posypeme vyškvařenou slaninou. Můžeme jemně omastit vypečeným tukem.

a přidávám brynzovou polévku mňam
1,5 lžičky mletá sladká paprika
250 g brynza
sůl
250 ml zakysaná smetana
1 lžička kmín
1 ks cibule (větší)
2 lžíce olej
3 lžičky hladká mouka
700 g brambory
Brambory oškrábeme, pokrájíme na malé kostky a s kmínem a solí uvaříme doměkka.

Na vyšší pánvi zpěníme na oleji najemno nasekanou cibuli, zaprášíme moukou, přidáme papriku, opražíme, podlijeme vodou, chvilku povaříme a nalijeme k uvařeným bramborám.

V misce rozmícháme bryndzu, smetanu a asi 1,5 dl vody. Vlijeme do polévky, převedeme varem a můžeme podávat.

Pokud by byla moc hustá, naředíme ji vodou.

eimmy
19. zář 2011

dnes vepřový plátek dušená mrkev a štouchaný brambor s cibulkou a na zítra jsem uvařila vepř. guláš s houbami a rýží

zmuzle
19. zář 2011

@brusinka.pusinka Diky moc, vyzkousim brzy. 🙂

alenv
19. zář 2011

@brusinka.pusinka
@zmuzle všem moc děkuji za tipy.. určitě vyzkouším 😉

moudivlacek
19. zář 2011

na zitra plnene papriky s rajskou

simonceli
19. zář 2011

na zítra mám nachystou čočku namočit.... tak asi bude na kyselo..... nějak se mi nic moc nechce dělat

brusinka.pusinka
20. zář 2011

dneska budeme mít gulášovou polívku z hlívy ustřičné,francouzké brambory a mrkvový salátek a k večeři zapečené palačinky s tvarohem a povidly a i s jabkovou nápní 😀

alenv
20. zář 2011

dneska máslové žampiony plněné mletým masem a posypané nivou zapečené v troubě s opečeným bramborem 😉

kammka
20. zář 2011

tak jsem včera dělala povidla v troubě a jsou super... švestky mám už všechny v lednici napůlené, dnes budu dělat další várku a k tomu ruské varenie, pak chci stihnout něco z těch rajčat, tak jsem zvědavá,jak to budu stíhat, vrátíme se dom zas kolem půl osmé, jak včera. jdem na genetiku.....
takže k večeři asi něco rychlého, včera si chlap vzal jenom chleba se šunkou, já měla teplou večeři, omeletu se šunkou...
ty topinky asi dneska..

kammka
20. zář 2011

@kammka malá je totiž u babičky...

kammka
20. zář 2011

já píšu sama sobě, to jsem tele 😀

alenv
20. zář 2011

holky pro mě je problém sehnat jehněčí.. kde ho kupujete??

brusinka.pusinka
20. zář 2011

@alenv my máme jehněčí od strejdy z 4adce 😉 takže jinak neporadím zkuz nějakou farmu či farmářské trhy a domluvu s farmáři 😉
Děvčátka můžeme Vás poprosit o hlásek do soutěže na koníku díky stačí kliknout na tose mi líbí
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/soutez-s...

kammka
20. zář 2011

@brusinka.pusinka hotovo 😎

brusinka.pusinka
20. zář 2011

@kammka díky 😉

kammka
20. zář 2011

@alenv nekupujeme...dostáváme. takže neporadím..
v sobotu jedem zrovna na skopové hody ke kamarádům..byli v létě v Tureckých horách, tak se tam nacpali ovcema a na letišti pak koupili ovčí kuchařku. to jsem zvědavá. vžfycky dělali ovci na rožni, ale to už je prej starý 😀

zuhur
20. zář 2011

@brusinka.pusinka splněno 😉

brusinka.pusinka
20. zář 2011

@zuhur díky

deyana
20. zář 2011

Holky, tip na něco (pokud možno) bez masa a z cukety? cuketové placičky na způsob bramboráků už jsme zkoušeli tak něco jinýho? díky 🙂

brusinka.pusinka
20. zář 2011

@deyana Cuketu rozpul a vydlabej na pánv orestuj cibulku a jeden stroužek česneku přidej cukýnu vydlabanou nakrajenou na kousky a okořeň nakonec dej rajčátka. Uvař si rýži (nebo kuskus) nejlépe na skuz neboť se bude jěště zapékat, směs z pánve zamíchej s rýži a naplň cukety, posyp sýrem a zapeč asi při 180 stupňích cca 30-40 minut 😉 do zezlátnutí na povrchu 😉 je to jednoduché a moc dobré. já jako kočení používám jen sůl pepř a někdy koriandr a petrželku 😉

milinoj
20. zář 2011

@deyana co takhle dušená cuketa? Na cibulce podusíš nastrouhanou cuketu přidáš buď rajčata nebo protlak, zakysanou smetanu, osolíš, osladíš, přidáš muškátový oříšek. Podává se s vařeným brammborem 😉

kajulka001
20. zář 2011

@deyana delam cuketu na plech celou cuketu oloupu prostredek vyriznu pokud je uz moc zrala a ma velky jadyrka nastrouham na hrubo k tomu nastrouham na hrubo tvrdy syr mnozstvi podle chuti nakrajim tak 25dkg mekkeho salamu 3 vajicka pul hrnku oleje hrnek a pul hrube mouky nakrajime 2 cibule na jemno ja jeste davam tak mensi palicku cesneku jeden prasek do peciva a osolim opeprim poradne promicham a dam na vymazany plech a pecu do zlatova

deyana
20. zář 2011

@brusinka.pusinka díky díky 😀 vyzkoušíme

deyana
20. zář 2011

tak možná dojde na všechny recepty, je toho tady nějak moc, sousedka nás zásobuje 😀

ilonne
20. zář 2011

@deyana Já jen osmahnu brambory na kostičky na másle, přidám na kostičky nakrájenou cuket, zaleju vodou, tak aby všechno bylo jen potopené a na chvíli zavřu do papiňáku, pak přidám česnek a na talíři zasypu sýrem.
Nebo brambory na plátky, cuketa na kolečka, cibule na kolečka, střídavě navrším do zapékací misky, prosypávám bylinkama a sýrem a trošku solím, nakonec zaliju smetanou s rozšlehaným vajíčkem a dám upéct.

nikiii
20. zář 2011

@kajulka001 tak to mě nalákalo taky a bude dnes k večeři 🙂