Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

llluckaaa
17. led 2012

@sarunatko V naší výživě mají myslím ještě jáhlové a pohankové. A taky takové kukuřičné kuličky, barevné a trochu oslazené, to zabírá ještě lépe. Až na to, že ten malý pytlík je hodně rychle prázdný. Dnes se chystám dokoupit zásoby, máme obrovskou spotřebu 🙂

aaadus
17. led 2012

@eriska recept na palačinky je na str. 215 😉

brusinka.pusinka
17. led 2012

Tak dnešní menu trochu pozměněné je brokolicový krém s bramborem 😀 a brambory pečená krkovička a kapusta 😀

zuzi82
17. led 2012

@lenam Mleté maso smíchám s najemno nakrájenou cibulkou, trochu pepře, papriku a sůl. Udělám šištičky a naskládám do pekáčku. Podliju vodou a navrch nasypu zbytek cibule. Pak dám péct a je hotovo. 😉

verunka8
17. led 2012

kmínová polévka, vepřové žebírko s rýží a mrkvový salát

veru23
17. led 2012

kuřecí řízečky v nivovém těstíčku a brambory

moudivlacek
17. led 2012

@alenv tak hotovo,ale uprimne,lepe se me pracovalo s tou Lagris sushi ryzi,ta vice lepila,tohle me prislo dost suche,nevim,mozna dat priste vic vody?
vysledek 😅 mam vybitej fotak,tohle je nejakym starym,tak ty barvy nic moc
zkousela jsem i ty obraceny, ze je navrchu ryze

brusinka.pusinka
17. led 2012

@moudivlacek kráááása kdy se můžu stavit 😀

moudivlacek
17. led 2012

@brusinka.pusinka diky, jako je to takovy no ucim se,uz jsme delala asi 3x,ale evidetne blbe,ted aspon vim, jak na to 😵 akorat nevim zda to snim, manza sushi nema rad 😀

brusinka.pusinka
17. led 2012

@moudivlacek 😀 jsi šikula u nás to také kluci nemusí ne že to nesní ale nemusí 😉 😀 já to mám ráda 😉

miskadis
17. led 2012

guláš bez míchání s těstovinama

falca1
17. led 2012

dneska byla svíčková 😀 😀

@zuhur
Tzaziky:
1/2 okurku - nastrouhat, bez vody (vymačkat),
3 stroužky česneku - dala bych i méně
bílý jogurt - záleží jak to chcete hustý - já dávala tak 200-250
sůl, pepř

brusinka.pusinka
17. led 2012

@falca1 my děláme takto
Pravé řecké Zaziki
Ingredience
4 porce 3 velké, nahrubo nastrouhané okurky 500g bílého jogurtuNejlépe řecký 3 stroužky česněku 1 lžička najemno nakrájeného kopru 1 lžíce olivového oleje sůl čerstvě mletý pepř
Začneme tím, že si vezmeme kapesník nebo plínu (čistou) 🙂, vložíme do mističky nebo nejlépe sítka a vyklopíme bílý jogurt. Necháme odležet do rána, aby nám z jogurtu zůstalo opravdu jen to husté. VOdu, která z jogurtu vyteče vylijeme. Poté si nastrouháme na hrubou 3 velké okurky salátovky. Upozorňuji, že je důležité, aby byly velké nebo alespoň více kusů malých. Po nastrouhání totiž směs okurek vložíme do plíny nebo plátýnkam přeložíme a začneme ždímat. Je neuvěřitelné, kolik obsahuje okurka vody… Budete se divit až uvidíte tu malou kupku zbylých okurek. Důležité je opravdu pořádně vyždímat. Poté ji přeložíme do hlubší misky. Přidáme hustý jogurt, natřený česnek, na drobno nasekaný kopr a olivový olej. Dobře promícháme a poté jemně opepříme. Ještě jednou promícháme a dáme vychladit. Pokud vyzkoušíte tento recept, uvidíte, že už si nikdy nekoupíte míchané koření Tzaziky, které se u nás prodává… je to nesrovnatelné… Tenhle recept je opravdu moc mňam. A v létě se určitě bude hodit do chladných dnů. U nás se ovšem papá bez ohledu na počasí v neuvěřitelném množství… MŇAM!

bulinka
17. led 2012

masové kuličky v rajské omáčce a špagety 🙂

karmenta
17. led 2012

@miskadis guláš bez míchání? to jsem taky jednou dělala ;) ale neúmyslně a nedopadlo to dobře 🙂

alenv
17. led 2012

@moudivlacek no suuuper já dělala nedávno tohle foto dodávám.. jinak prváě, že tahle lepá uplně maximálně.. dávám přesně na 250 g 330ml.. pořádně properu, přivedu k varu, přikreju pokličou a nechám na mírném ohni 10 min.. dám pryč a nikdy neotvírám a nechávám ještě 20minut.. pak hned dám cukr a ocet a nádherně lepí.. a chutově je fakt nejlepší.

alenv
17. led 2012

@moudivlacek jinak ty obráceny🙂) dělám taky a navrch dávám kavirár.. dává se ještě sezamové semínko, ale to já nerada

moudivlacek
17. led 2012

@alenv nevim,asi jsem nemela svuj den 😀
jinak jsem prubla i ten tatarak, manza se olizoval...

moudivlacek
17. led 2012

@alenv sezam mam,ale uz jsem byla lina,kaviar tu fakt bezne nemam 😀

alenv
17. led 2012

@moudivlacek no já ho doma mám dáváme si ho k sushi 😀 takže mám černej i červenej.. ale jen kvůli tomu sushi 😀 😀 😀
@moudivlacek napiš mi recept na ten tataráček

alenv
17. led 2012

@moudivlacek no vidíš jaká ty jsi šikulkaaa faktt... sushi máš krásný... já miluju wasabi a tuny omáčky k tomu.. a koupila jsi si tu kikkoman sladkou?

zuhur
17. led 2012

@falca1 jojo - dobrá svíčková 😀 Zase dojedu.
@brusinka.pusinka teda dělám podobně, ale okurku jsem nikdy neždímala. Jen teda nedávám kopr - nemám ho ráda, ale i v Řecku nám říkali, že to záleží i na místě kde se tzatziky dělá - někde ho prý taky nedávají. Kažodpádně - příště budu ždímat - plínek máme dost 😀 😀 😀
@sarunatko já musím ve všední dny vařit večer - pro manžela do práce, takže mívám nachystáno a jen ohřeju. O víkendu zase zabaví malého, ale taky jsem uplácela křupkama když bylo nejhůř. Teď mu stačí dát kastrůlek a vařečku a vaří se mnou 😉
Jinak co se palačinkiády týče - @falca říkala, že u nich by to šlo tak v březnu nebo potom v létě - to bychom mohli (já mám chlapečka tak proto to "i", jinak to bude babinec) být na zahradě. Pokud byste chtěly dřív tak to může být u nás, ale musíme dát do kupy aspoň dětský pokoj, protože 4 mámy a 4 děti se tam budou mačkat 😉

moudivlacek
17. led 2012

@alenv z tehle jsem vychazela,doma nebylo moc ingredinci, tak jsem improvizovala, filet lososa jsem nakrajela na malinkate kosticky, stava z pulky limetky, 1/4 cibule, sul, pepr a jelikoz me dosel kopr, dala jsem 2lžičky takovyho toho dipu k lososu z Ikey,tam kopr je 😀 a zakapla olivovym olejem

jinak tady jsou dalsi recepty:
TATARÁK Z LOSOSA
a)
800g čerstvého nebo chlazeného lososa (ne mraženého)
300g salátové okurky
1 limetka
1 lžička dijonské hořčice
2 lžíce olivového oleje
sůl, pepř

Z lososa odstraníme kůži, nakrájíme na malé kousíčky, okurku oloupeme, rozpulime podelne, jaderka odstranime a pokrájíme nadrobno, smícháme spolu s lososem v keramické či skleněné míse. Zakápneme šťavou z limetky, přidáme olej, hořčici, osolíme, opepříme a dobře promícháme. Dáme na 30 minut do ledničky. Podáváme s bagetkou.

b)
400g lososa
1 cibule
čerstvý kopr
1 limetka
70g dijonské hořčice
30ks kapar
1 lžíce olivového oleje
sůl, pepř

Z lososa odstraníme kůži, nakrájíme na malé kostičky cca 0,5cm, oloupeme cibuli a nasekáme nadrobno, stejně tak pokrájíme kapary a kopr. Z hořčice, oleje a limetkové šťávy vyšleháme hustší krém, osolíme, opepříme, poté všechny ingredience smícháme a necháme 2 hodiny odležet v ledničce. Podáváme s pečivem či opečenými toasty.

c)
200g uzeného lososa
1 šalotka
snítka čerstvého kopru
1 lžíce limetkové šťávy
máslo
bílé pečivo
sůl, pepř

Uzeného lososa nakrájíme nebo naškrábeme najemno ostrým nožem. Přidáme najemno nakrájenou šalotku a kopr, osolíme, jemně opepříme a podle chuti okyselíme limetkovou šťávou. Podáváme na plátcích veky nebo jiného bílého pečiva namazaného máslem.

d) 1 porce:
100-150g lososa
1 šalotka
snítka čerstvého kopru
limetková a pomerančová šťáva
bílé pečivo
sůl, pepř

Očištěného lososa nakrájíme na malé kostičky, poté smícháme s nadrobno nakrájenou šalotkou, koprem, pepřem, solí a také šťávou z pomeranče a limetky. (s pomerančem opatrně, je poměrně výrazný). Podáváme s opečenými toasty. Existují různé variace – se zakysanou smetanou, wasabi, zálivkou vinaigrette, koriandrem či lžičkou olivového oleje… co má kdo rád.

e)
750g čerstvého lososa
1 jarní cibulka
snítka čerstvého kopru
limetková šťáva
limetka a kopr na ozdobu
balsamikový ocet ( nebo červený vinný ocet)
opečený toast
sůl, pepř

Očištěného lososa nakrájíme na malé kostičky, dáme do nekovové misky a přidáme limetkovou šťávu, pár kapek balsamikového octa, osolíme opepříme, nakonec vmícháme nasekaný kopr a cibulku. Podáváme na opečeném toastu.

moudivlacek
17. led 2012

@alenv jo, ale uprimne ,me nejvic chutna suhi suchy 😀 jo a ty lososovy jsme zakapla limetkovou stavou a byly bajecny 😵

terryfox
17. led 2012

@peroli Moc, moc děkuju za recept, určitě vyzkouším 😉 😵
My dneska měli samý dobroty, k takovýmu pozdnímu obědu a zároveň časné večeři 😀 byly kuřecí rolky plněné hermelínek a šunkou a k tomu vařený brambůrky. A ještě jsem dělala kynutý klasický český buchty plněný tvarohem a povidly. Ty jsou pro manžela a mého dědu, já je zas tak nemusím 😉

kammka
17. led 2012

@terryfox já nejradši buchty s mákem a švestkou... by mně zajímalo s čím je měl v tom filmu Liška...hele, nejste příbuzný???

kammka
17. led 2012

dneska jsem pekla ten pita chleba a dobrý, akorát ten druhej plech jsem usušila, takže něco na způssob indickejch placek, dá se to jen ulamovat...dělala jsem do nich salát se zálilvkou z jogurtu, majolky, česneku.. super, strašně jsem se přejedla..tatínkovi budu muset udělat novoou várku..

sarunatko
17. led 2012

@zuhur Tak to necháme na později? My teď bydlíme v 1+1, tak to asi nehrozí 🙂 , ale začínáme rekonstruovat větší byt a od 1. 5. budeme bydlet, tak potom zvu na kolaudaci 😀

zuhur
17. led 2012

@sarunatko no buď únor u nás nebo březen u @falca. U sporáku bude stejně jenom jedna, ale je fakt, že u nás bychom se asi neposkládali ani u stolu. Halt to bude muset být fakt u sestry. Třeba bude mít první palačinkiáda úspěch a bude se konat pravidelně 😉 Jééééééééé já miluju palačinky 😀 😀 😀

terryfox
17. led 2012

@kammka asi ne, aspoň tedy na rodinné oslavy ještě nikdy nepřišel 😀 😀