Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

xuxie
3. kvě 2012

@zuhur
My taky a chtěla jsem jim to trošku odlehčit, proto ta špalda 😉
Děláme je z litru mléka a cca 400g špaldové mouky. Přidej ještě špetku soli, 4 polévkové lžíce třtinového cukru, 1-1,5 kávové lžičky skořice (můžeš použít přímo 4 skořicové cukry) a 3-4 vajíčka (podle velikosti). Vše mixni (šlehačem do hladka) a nechej odpočinout půlhodiny (pokud se ti bude zdát těsto řídké, tak přidej mouku - stejně jako bílou). Palačinky jsou do hněda a krásně voní. Naši je mají nejradši s javorovým sirupem a jablíčkovou zmrzlinou (rozvařená jablíčka s troškou vody, medu, kardamonu, badyánu a skořice, následně rozmixováno a zmraženo). Přeji dobrou chuť 🙂

xuxie
3. kvě 2012

@ladida.l Prosím, mohla bys mi napsat recept na pohankovou sekanou? Moc díky 🙂

rozarka65
3. kvě 2012

@xuxie a netrhají se...?Nerada dělám palačinky,protože se mi přilepí a potrhají...nevím,jestli je to mnou nebo pánví...ale asi mnou... 😒 Jediné,které se mi netrhají a jdou otočit hozením pánve jsou krabicové... 😒

ladida.l
3. kvě 2012

@werry
@xuxie
Pohanková sekaná:
400 g pohanky jsme nasypala do mísy a zalila jsme jí vroucí vodou (2 deci). To se nechá tak 15 minut stát pod pokličkou. Na sádle jsme si mezitím opekla anglickou, cibulku a česnek. To jsme nasypala k pohance. Přidala jsem další koření (pepř, červenou papriku, majoránku a zelené bylinky

V originál receptu se do toho v této fázi přidává vejce a jeden rohlík v mléku. Já to teď kvůli eliminační dietě nejím, takže jsme vynechala a místo toho jsme tam dala cca 100 g kysaného zelí.

Pohankovou sekanou dáme do vymazaného pekáče sádlem, rozložíme a pečeme tak 45 minut ve středně vyhřáté troubě.

Bylo to překvapivě dobré. 😀

kammka
3. kvě 2012

@rozarka65 já dělám těsto na palačinky s předstihem několik hodin, klidně dopoledne, když je smažím k večeři.. a nedávám do těsta žádný cukr..

@xuxie panejo, zz litru??? já dělám z půllitru a je toho tolik, že máme ještě n druhý den ke snídani... 😀

kammka
3. kvě 2012

@ladida.l tak to zní moc dobře..pohanku jsme strašně dlouho neměli..díky za rcp 😉

aaadus
3. kvě 2012

včera zapečené brambory, dnes uzené s br. kaší

falca1
3. kvě 2012

dneska jsem koupila rebarboru a tady je výsledek - rebarborový koláč 😀
a taky jsem tím pokřtila nový pekáček 😀

xuxie
3. kvě 2012

@rozarka65
Mně se taky ze začátku trhaly - dlouhá léta jsem dělala krabicové 🙂
tady je seznam fint Fň, které určitě zaberou a budeš mít palačinky jak z Hiltonu.
1. Pánev - ideální s nízkým okrajem, čím vyšší, tím hůř se obrací.
2. Olej dávám na rozehřátou pánev (na elektrice je to mezi 5-6kou u devítistupňové plotýnky) mašlovačkou - jenom opravdu potřít povrch.
3. Těsto musí před pečením odpočívat, jinak nezhoustne a nepůjde to.
4. Po nalití na pánvičku chvilku nesahat, maximálně uvolnit okraje obracečkou (já používám plastovou stěrku - je mírně ohebná a hezky se dostane pod palačinku). Nechej to propéct (až jsou volné okraje a na povrchu je těsto suché) a pak teprve podjeď do středu a otoč.
5. a kdyby se potvůrky ještě trhaly, přidej jim tam ještě vajíčko, pořádně rozkvedlej a za 5 minut zkus znova - půjde to na 100%

Ve vlastní směsi si můžeš pak dávat do těsta také vanilku anebo malé kousky jablíček. Případně děláme také slanou verzi, s petrželkou a bylinkami v těstě - ty jsou pak skvělé s ricottou (cottagem), nebo zapečené se špenátem a sýrem.
Hodně štěstí 🙂

yesu
3. kvě 2012

@falca1 Co to je ta rebarbora??pořád se tu o ní píše a já vůbec nevím o co jde 😖

xuxie
3. kvě 2012

@kammka
Muž je strašně na sladký a malý je po něm 😀

xuxie
3. kvě 2012

@ladida.l
moc děkuji 🙂

rozarka65
3. kvě 2012

@xuxie díky...🙂 Dám tomu ještě jednu šanci... 😀

rozarka65
3. kvě 2012

@kammka 🙂

zuhur
3. kvě 2012

@reruna a @nikiii holky specielně pro vás, protože vím, že chlebíky pečete. A pro ostatní samozřejmě taky 😀

VÝBORNÝ CHLÉB

380ml vody, 2 lžíce octa, 2 lžíce oleje, 400 g hladké mouky, 100 g chlebové žitné mouky, 100 g celozrnné mouky, sůl, pepř, kmín, 1/2 kostky droždí

1. Těsto si připravíme v domácí pekárně.

2. Vykynuté těsto přendáme na plech vyložený pečícím papírem a uděláme bochánek. Pokud se lepí, poprášíme ještě hladkou moukou, aby nám šel bochánek lépe vytvarovat. Necháme na plechu ještě 30 minut kynout.

3. Chléb potřeme solí rozmíchanou v troše vody a dáme do trouby předehřáté na 180 stupňů. Před pečením můžeme ještě na povrchu naříznout, např. do kříže nebo podélné řezy. Pečeme 40 minut. Aby byl chlebík ještě lepší, dávám na dno trouby misku s vodou.

4. Chlebík můžete samozřejmě péct i v domácí pekárně.

Pekla jsem poprvé včera - je fantastický. Teda už skoro není 😅 Dneska ho dělám znova jen s tím rozdílem, že ho zkusím udělat celý v pekárně (jsem zvědavá zda bude znát ten rozdíl kdy se pekl v klasické troubě s plechem s vodou a v pekárně).

@xuxie moc děkuju. Určitě vyzkouším 🙂

zuhur
3. kvě 2012

@yesu dovolím si odpovědět za sestru:

Dříve rostla jako plevel všude kolem plotů. Reveň neboli rebarbora získala své jméno, když z Tibetu doputovala do povodí Volhy a odtud ji poutníci zvaní barbaros přinesli do Evropy. Je to kuriózní ovoce: většina lidí ho považuje za zeleninu. A dá se jíst nasladko i naslano.

@falca1 jak dopadl? Já budu péct dneska zase. Zítra přijede mamča na návštěvu a oběd tak se musím vytáhnout 😅

Jo a dneska u nás rizoto - vrtali mi zub tak jsem neměla náladu si s něčím hrát.

zuhur
3. kvě 2012

@kristi ha byla jsi rychlejší 😀 😀 😀

kristi
3. kvě 2012

@zuhur asi tak o 10 sekund 😉

zuhur
3. kvě 2012

@kristi jojo. Jen teda já jsem si fakt myslela, že je to zelenina.
@yesu jinak rebarbora se dá teď sehnat v Albertu. Na koláč podle @brusinka.pusinka ti stačí 3 větší nebo 4 menší kousky (vyjde cca na 25Kč). Recept je pokud se nepletu na straně 47. Můžu jenom doporučit. Je fantastický, jednoduchý a rychlý.

petronuska
3. kvě 2012

Ahojky, mate nekdo nejakej recept na dobrou a jednoduchou buchtu s tvarohem, nebo tvarohovou babovku ci tak neco? Diky

kulenka
3. kvě 2012

@petronuska
Tvarohová bábovka

160 g másla
250 g cukru
3 - 4 vejce
500 g tvarohu
špetku soli
200 g dětské krupičky
prášek do pečiva
kůru a šťávu z půlky citronu
rum

Máslo, cukr, žloutky, citronovou kůru a šťávu vyšleháme do světlé pěny. Tvaroh rozetřeme se špetkou soli a přidáme ke žloutkové pěně. Krupičku smícháme s práškem do pečiva, spojíme s tvarohovou hmotou a nakonec opatrně vmícháme sníh z bílků. Pečeme ve vymazané a strouhankou vysypané formě necelou hodinu na 170°C.

A pak zkus popátrat v seznamu receptů, je toho tady dost 😉

petronuska
3. kvě 2012

@kulenka dekuju 🙂
už jsem koukala na hodne stranek tady, ale nic tak nejak jsem nenasla, co by se mi hodilo 🙂

petronuska
3. kvě 2012

@kulenka tam ne, tak kouknu, dekuju 😉

kulenka
3. kvě 2012

@petronuska Kdyby jsi dělala tu tvarohovou bábovku a jestli jíte ořechy, zkus dát na dno vymazané formy vrstvu nahrubo nalámaných ořechů, je to moc dobré 🙂

timmysek
3. kvě 2012

My jsme dneska byli v super restauraci nedaleko Prostějova 🙂

petronuska
3. kvě 2012

@kulenka orechy ani ne a taky by se mi nechtelo po nich shanet tady u nas. Ale spis rozinky 😉

kulenka
3. kvě 2012

@petronuska Jé Irsko, nevšimla jsem si 🙂 Hrozinky mi do toho přijdou dost sladký, ale zkoušela jsem do těsta zamíchat brusinky a bylo to dobré 🙂

petronuska
3. kvě 2012

@kulenka jj, takz dobrej napad s brusinkama.
No tedka nakonec delam pudingovou bublaninu, tak jsem zvedava, jak to dopadne. Ja moc nepecu, teda skoro vubec 😕 ale po cteni tady tech stranek, jak tu furt nekdo dela kolace, buchty a pod, tak jsem dostala na neco chut udelat.
No a tvaroh mam teda taky, tak o vikendu neco vyzkousim 🙂