Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

kammka
29. zář 2011

@brusinka.pusinka díky, akorát je tam málo té řepy, to jí moc nespotřebuju 😀

brusinka.pusinka
29. zář 2011

@miriska
Tyčinky
120 g měkké máslo
280 g hladká mouka
1 ks vejce
20 g droždí
5 lžic mléko
1 špetka cukr
na potření
bílek
podle chuti
strouhaný sýr
cukrářská sůl
kmín
mák
Připravíme si kvásek z teplého mléka (5 lžic), droždí a špetky cukru. Lze vmíchat trochu hladké mouky po nakynutí. Pak přidáme všechny ingredience a zaděláme v těsto, dobře vymícháme, přikryjeme utěrkou a necháme kynout v teple 1/2 až 1 hodinu.
Těsto vyndáme na vál, vyválíme asi na 3mm silnou placku. Rozkrájíme na tyčinky, potřeme rozšlehaným bílkem, posypeme solí, kmínem, mákem nebo strouhaným sýrem. Záleží, jaké chceme kombinace.
Kynuté slané tyčinky přemístíme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 °C. Slané tyčinky pečeme dozlatova.
Kynuté slané tyčinky podáváme teplé i studené.

Tyčinky z listového těsta 😉
Listové těsto
paprika sladká
sl hrubozrnná
kmín
žloutky na potření
Listové těsto vyválíme na tenký plát, cca půlcentimetrové tloušťky. Radýlkem, nebo kolečkem na pizzu nakrájíme na proužky, přeneseme na pečící papír na plech, pomažeme žloutkem, posypeme hrubou solí, sladkou paprikou a kmínem a pečeme do doby, než bude barvička tyčinek zlatá. Podáváme jako chuťovku k vínu, nebo jen tak. Dobrou chuť 🙂

Muffiny na slano

Kategorie receptu Kategorie receptu: Bezmasá jídla
Suroviny:

cibule - drobně nakrájená
česnek - nakrájený na plátky
brambory - syrové, na kostičky nakrájené
1 červenou papriku - nakrájenou na malé kousky
sůl, pepř
---------------------------
5 vajec
2 lžíce strouhaného tvrdého sýra
mraženou zeleninu (mrkev, hrášek, kukuřice)
Postup

Orestujeme cibuli a česnek, přidáme na malé kostičky nakrájené brambory, 1 papriku červenou a asi 10 minut restujeme, až směs změkne, necháme vychladnout.
Rozšleháme 5 vajec, přidáme 2 lžíce strouhaného sýra a mraženou zeleninu, aby to bylo barevné, zamícháme, osolíme, opepříme a nalijeme do formiček na muffiny a pečeme při 200°C asi 10 minut. Podáváme studené se zeleninovým salátem. a můžeš přidat i trochu salámu 😉 já ho tam strouhám

brusinka.pusinka
29. zář 2011

@kammka no na řepu tam jsou jiné recepty tam bys ji spotřebovala a řepa vyrží pokud je v temnu a chladu, já ji hodně dělávám v zime moje dcerka ji miluje 😉

miriska
29. zář 2011

@brusinka.pusinka ovocný špízy mě taky napadly 🙂 sladkýho bude dost a na mufinky nemám ani formu, my na to slaký moc nejsme...

@kammka no to je dobrej nápad a jak to děláš? jenom zabalíš, nebo přidáš i něco jinýho?

brusinka.pusinka
29. zář 2011

@miriska nepsala jsem sladký mufiny ale slaný a můžeš udělat jen do košíčku 😉 také menám formu používám košíčky 😉

kammka
29. zář 2011

@miriska já jenom vykrájím z těsta čtverečky a párky buď malé nebo půlky do nich zabalím, že koukaj konce.. někdo posype čtverečky grilovacím kořením, někdo ještě párečky zabalí do slaniny, ale mně to příjde zbytečné. akorát teda doporučuju koupit dobré párky, ne ty jak jsou v igelitu a loupou se.šly by použít i dobré špekáčky, podélně je rozčtvrtit..

miriska
29. zář 2011

@brusinka.pusinka už na to koukám, to vypadá dobře ty mufiny 🙂

@kammka někde jsem viděla že tam dávali i kys. zelí...no asi je udělám, sice je to zase listový těsto jako u šneků, ale myslím, že to bude všem chutnat...

zuhur
29. zář 2011

@kammka @miriska - tak párečky v listovém těstě jsem taky dělala na Jindříškovu oslavu a jen se po nich zaprášilo - jsou seznazční

brusinka.pusinka
29. zář 2011

dnešní mňaminka 😀

nikiii
30. zář 2011

Já dneska uvařím jen hovězí na přírodno s rýží a bude to. A na večeři udělám domácí přibiňáček a upeču loupáčky.

moudivlacek
30. zář 2011

dobre ranko,vcera jsme byli na vylete,tak dneska zpatky do reality 😀
manzovi dnes konic zkusebka,tak snad to dopadne dobre,chci udelat na "oslavu" krtkuv dort,tak snad se povede

mam prosbicku,nemate nekdo osvedceny receptik na svickvoou,jsem ostuda,jeste jsem ji nikdy nevarila 😅

jak jsem psala,ze jsem zkousela novy recept na ty kosicky s cottagem,tak mnamina,tak taky prispeju a dam vam sem recept na vecu
Košíčky s cottagem
na 5-6 košíčků (záleží jak velké jsou formičky)
250g polohrube mouky
80g Hery
1 prášek do pečiva
trošku vody
3 kelímky Cottage (ja davala od Madety)
3 bílky
100g šunky
petrželka nebo bazalka (ja dělala s jarní cibulkou)
špetka soli

Z mouky, změklého másla, soli, studené vody a prášku do pečiva vypracujeme vláčné těsto, formičky na košíčky vymažeme vysypeme, naplníme (pozor nabydou), naplníme směsí z ušlehaných bílků, cotage, na kostičky nakrájenou šunku, pošekaná petrželka/bazalka a lehce osolíme, pečeme v předehřáté troubě na 200stupnu cca 25-30 minut.

brusinka.pusinka
30. zář 2011

@moudivlacek
Svíčková na smetaně

2 ks nové koření
4 dl vývar
3 lžíce rostlinný olej
1 lžíce cukr
citronová šťáva
1 ks bobkový list
3 mrkve, 2 petrželky( né pastiňák) puka středního celeru
sůl
2 ks černý pepř
3 lžíce hladká mouka
cibule
700 g hovězí svíčková
5 dkg slanina
1 ks smetana ke šlehání
podle chuti
brusinkový kompot

Svíčkovou odblaníme, osolíme a protkneme trochou nakrájené slaniny. Na tuku zprudka po všech stranách opečeme. Maso vyjmeme a přidáme zbytek slaniny, kterou nakrájíme na kostičky, zeleninu na kostičky, cibulku a vše osmahneme do světlehněda. Poté znovu vložíme maso, podlijeme, přidáme koření a dusíme v předehřáté troubě. Maso poléváme šťávou nebo podle potřeby podléváme vývarem. Když je maso měkké, tak ho vyjmeme.

Šťávu se zeleninou rozmixujeme, přidáme smetanu a chvíli povaříme. Svíčkovou omáčku dochutíme cukrem, citronovou šťávou. Na talíři dáme na omáčku kopeček brusinkového kompotu.

brusinka.pusinka
30. zář 2011

dneska nevaříme jdeme k prababi na polívku Vývarek s knedlíčky a špercle s uzeným a zelíčkem 😉
Já peču dneska tyčinky z listového těsta a americký jablkový Páj 😉

moudivlacek
30. zář 2011

@brusinka.pusinka dikyyyyyyyyyyyy, tak na svickovou asi nemam,ale zadni hovezi by taky slo ne?jak dlouho se to asi pece, aspon orientacne,je jasny,ze podle velikosti masa...

moudivlacek
30. zář 2011

@brusinka.pusinka a nedala bys sem pak recept na jablecny paj 😉 jablicek mame dost,tak bych ho nekdy zkusila 😵 dekujiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

brusinka.pusinka
30. zář 2011

@moudivlacek jasně že to jde a neví +- 2 hodinky do změknutí maska 🙂 ale pokud chceš urychlit můžeš dát do papiňáku a pak dopéct v papiňáku tak +- 30 minutek a pak dopéct také těch 30 minutek 😉

moudivlacek
30. zář 2011

@brusinka.pusinka 2 hodiny to me staci,ja jen abych to nekontorlovala co 10 minut 😀 papinak doma je,jeste envybalenej,ale ja moc nevim jak na nej,radeji udelam v pekacku v troube 😉 tak jsem zvedava jak to dopadne 😀

brusinka.pusinka
30. zář 2011

@moudivlacek
Jablkový Linecký Páj

5 lžic meruňková marmeláda
náplň
800 g jablko
1 lžička mletá skořice
1 ks citron
30 g kandovaný zázvor
4 lžíce cukr moučka
1 lžíce solamyl
těsto
3 lžíce cukr moučka
150 g máslo
250 g mouka
2 - 3 lžic voda
Do másla vpracujeme cukr. Přidáme mouku a vodu a zpracujeme hladké linecké těsto, které necháme v lednici uležet.
Jalbka oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na osminky a následně na tenké plátky. Citron důkladně vydrhneme kartáčkem pod teplou vodou a osušíme jej. Kůru z něj nastrouháme a vymačkáme šťávu. Šťávou přelijeme jablka a zasypeme je cukrem a skořicí. Zázvor nakrájíme nadrobno a přidáme k jablkům. Nakonec přidáme solamyl a vše opatrně promícháme.
Vytáhneme studené těsto z lednice a troubu rozehřejeme na 200°C. Těsto rozdělíme na menší a větší polovinu. Větší část těsta vyválíme na dostatečně velký plát, aby se vešel do koláčové formy. Formu vyložíme těstem, dno propícháme vidličkou a těsto, které přečnívá přes okraj odstraníme. Okraj můžeme potřít studenou vodou.
Zbylé těsto taktéž rozválíme na plát. Připravenou formu naplníme jablečnou náplní, přiklopíme plát těsta jako víko a okraje přitiskneme k sobě. Palce vytvarujeme "vlnitý" okraj. Přebytečné těsto opět odstraníme.
Zbytky těsta zpracujeme, vyválíme a vypracujeme ornamenty, kterými "poklici" koláče zdobíme. Nejdříve je potřeme studenou vodou. Pak teprve zdobíme. Před začátkem zdobení těsta vytvoříme otvor, aby mohla unikatá pára a koláč nepraskl. Ideální je střed.
Páj pečeme asi 45 minut.
Horký páj potřeme meruňkovou zavařeninou a můžeme podávat.

ladida.l
30. zář 2011

My jsme dostali od tety králíka, takže ho už druhý den jíme.
Včera jsem udělala vývar s bulgurem a přední část udělala na rajčatech a k tomu tagliatelle.
Dneska peču zadní část na zelenině a k tomu bramborová kaše a udělám ještě kedlubnovou polévku.

simonceli
30. zář 2011

@ladida.l teda králíka závidím..... ttoho jsem neměla ani nepamatuju...

my dneska na oběd máme překvapení od tchýně.... tak jsem zvědavá co to bude.

bertica.h
30. zář 2011

ja dneska nevařím🙂) práve jsem dopekla dort a pláty na krémeš...zítra máme oslavu.

na obed bude perkelt-ze včerejška.

pelenka
30. zář 2011

Tak mně se zadělává na řepánky a ještě budou mrkvové šátečky mužovi zítra s sebou na oslavu. K obědu se asi něčím odbudu, zatím to vypadá, že hodím pangase na máslo a podusím si k němu mrkev, mám jí tu hromadu.

reruna
30. zář 2011

sekaná, brambory

petrusam
30. zář 2011

roštěnky a rýže

aaadus
30. zář 2011

Koprovka, brambor a vajíčko

jimmy1
30. zář 2011

žampionová polévka se smetanou, špagety s masovou směsí a sýrem

babulinkab
30. zář 2011

zapečené cukety s ml. masem a sýrem, šťouchané brambory

zuzi82
30. zář 2011

Kuře na paprice s kolínkama a na večeři kulajda 😉

brusinka.pusinka
30. zář 2011

dnešní Páj a Tyčinky 😀

zuhur
30. zář 2011

Dneska byla čočka s volským okem a chlebík.