Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

kristi
11. led 2012

my mame dneska leco

vcera jsem se snazila o domaci rohliky a nejak si myslim, ze se mi nepovedl kvasek, jsou takovy mrnavy i kdyz na chut jako dobry....ale to se vypiluje

kammka
11. led 2012

holky, včera jsem tu řešila pita chleba, nemáte někdo náhodou rcp, přeci to musí jít udělat doma...

brusinka.pusinka
11. led 2012

@kammka
Chléb Pita z Řecka
270 g – 320 g mouky (neprosáté), 4 lžíce cukru, 1/2 lžičky soli, 21 g čerstvých kvasnic, nebo 7g balení instantních suchých, 5 lžic (75 g) olivového oleje (upraveno dle marianne), 160 ml teplé vody, 1 vejce pokojové teploty
Pořádně rozmíchat vodu, cukr, kvasnice a 70 g mouky. Nechat vzejít kvásek. Potom přidat vlažné máslo a sůl a dobře promíchat. Přidat 50 g mouky a pomocí vidličky trochu našlehané vejce. Znovu spojit dohromady. Nakonec přidat tolik mouky, aby vzniklo měkké těsto a to zpracovat na elastické a hladké těsto.

Přikryté těsto nechat na teplém místě vzejít do dvojitého objemu. Zbouchnout ho pěstí dolů a rozdělit ho na 8 stejných dílů. Každý díl spojit v pevnou kouli, tu položit na suchý plech a rozválet ji (nebo pomocí prstů roztlačit) na 20 cm kruh. Nechat je 15 minut odpočinout.

Péct je v předem vyhřáté troubě na 200°C asi 6 – 8 minut, až jsou světle nahnědlé. Nechat je zchladnout a potom je vzduchotěsně zabalit do upotřebení (rychle schnou).

P.S. Tento Pita plochý chléb nemá kapsu a tím se liší od arabského typu Pita chlebu. Podává se trochu nahřátý obvykle potřený olejem a ogrilovaný k různým pokrmům, anebo se do něj balí (zamotá) Gyros, nebo Souvlaki.
mám ráda Pitu potřenou kvalitním olivovým olejem, posypanou sušeným oreganem (řeckým, ne mexickým), nebo mnou zamilovaným rozmarýnem a potom vloženou pod gril v troubě. Dobrá jako příloha, ale i sama o sobě.

tento děláme doma už za tatina jsme ho dělali 😉

kammka
11. led 2012

@brusinka.pusinka díky moc, určitě někdy použiju, ale spíš by se mi hodil ten s kapsou, na sváči pro chlapa 🙂

brusinka.pusinka
11. led 2012

@kammka
300 - 310 ml vody
1/2 lžičky cukru
2 lžičky soli
3 lžíce olivového oleje
500 g polohrubé mouky
1 lžička sušeného nebo 1/4 čerstvého droždí

Nastavení pekárny: Program Těsto

Postup:
Těsto propracujeme nejlépe na silikonovém vále, těsto se nelepí a nemusí se podsypávat a rozdělíme na 10 kousků, ze kterých uhněteme bochánky.
Troubu předehřejeme na 190°C. Do trouby dáme (na nejvyšší místo) nahřát plech.
Z pěti bochánků vyválíme oválné placičky asi 2 cm vysoké. Vyskládáme je na zahřátý plech a dáme je péct na cca 10 - 12 minut.
Placičky by měly být po upečení „vyfouklé“ a na povrchu by měli mít tmavší skvrny.
Mezi pečením si připravíme zbylých 5 bochánků, které také vyválíme na placičky a pečeme stejným způsobem jako první dávku.

TIP: Pitta chléb se hodí jako příloha nebo po rozkrojení na různě plněné sendviče.

kammka
11. led 2012

@brusinka.pusinka jsi hvězda!!!

brusinka.pusinka
11. led 2012

@kammka 😀

petule246
11. led 2012

ahoj, u nás dneska zapečené brambory s porkem a kuřecím masem smetánkou a sýrem a ml. syn se po tom může utlouct, starší syn nereptá a jí, tak ještě uvidíme co večer chlap nato 😀

cervena_vila
11. led 2012

Dnes byly palačinky (míchaná pohanková mouka s normální) a nabrala jsem si toho moc, chtěla jsem dělat slané i sladké a ty "slané" jsem zapomněla osolit 😀 ale dobré byly i tak, žádná nezůstala na ráno, škoda...

zuhur
11. led 2012

@cervena_vila ježíš já bych si dala. Palačinky prostě miluju 😀

eriska
11. led 2012

@monivo nám moc chutná: pekáček vystelu alobalem, dám na kolečka brambory, naklepanou krkovičku posypanou oblíbeným kořením a potřenou plnotučnou hořčicí, na ní šunku, cibulku, slaninu, alobal se zabalí a peče se..je to výýýýborný..nebo jsem zkoušela brambory, maso, lečo, sýr..zapéct..taky to bylo dobré, tak ať se oslava zadaří😉

my dneska nakonec sladký knedlíkyprotože mě @kammka naladila na sladké🙂 a pak ještě ananasová pochoutka od babinky a na zítra se peče v troubě kančí gulášek😉

kammka
11. led 2012

pečené kuře s rýží basmati...

zuzi82
11. led 2012

Já bych sí šíleně dala meruňkový knedlíky. Asi se zítra stavím do Tesca. Minulý týden tam měli meruňky, tak třeba ještě budou. 😅

alenv
11. led 2012

@moudivlacek prosím tě uháněj mě🙂 napiš mi jakou rýži jsi použila?

moudivlacek
11. led 2012

@alenv neni duvod, proste az budes mit cas,tak pisni 😉
prosim te poprve nejakou no name v oddeleni cinskych "specialit" v tescu, podruhy sushi ryze od Lagrisu

jinak u nas malej dojidal brokolicovy krem, ja rizoto
na zitra chystam lososa s bramborem a mrkvickou 😵

alenv
11. led 2012

@moudivlacek ježiš sushi ryže od Nagrisu.. to se ti nikdy nepovede... vyzkoušela jsem snad všechny a jednoznačně rýže od yutaka, ale musí být v papírové krabičce a uvnitř je rýže vakuovaná.. bohužel jinde než v globusu jsem ji nenašla.. takže já si dělám výlet a jezdím do globusu, kde kupuju rýžový ocet, řasy a rýži právě od yutaka... sojovka musí být kikkoman, ale sladké... a dál se ptej..
každopádně až seženeš tu rýži.. tak půlku sáčku je tak na pět rolí na sake maki což na véču pro dva stačí.
Pořádně propláchnout, ale fakt dobře.. pak dát do 330ml vody přivést k varu, pak mírně vařit 10 minut pod pokličkou vubec se na to nekoukat.. sundat ze sporáku a hlavně nezvedat pokličku vubec... a 20 minut přikryté.. hlavně neodklápět no a pak je rýže naprosto super.. ale musí to být ta vakuovaná. Pak ochutíš cukrem, rýžovým octem a malinko soli nemusíš.. dochucuju podle chuti.. ale určitě 3-4 lžice octa a tak cca 2 cukru.. a pak dochutíš.. a ted povídej co dál.. dělám dost druhů

moudivlacek
11. led 2012

@alenv to vis, me sushi moc chutna,tak jsem chtela udelat doma,ale na kvanta receptu, ale ja radeji vyzkousene.... no a v tescu nic jineho nemeli, Globus by nemel byt problem, jednou za 2mesice tak jezdime ryzovy ocet a rasu mam tu Yutaku 😵 tak aspon neco
no spis jsem nekde cetla,ze se ta rasa ma rozkrojit napul,ale nevim,me to pak nevyjde na zarolovani 😀 necham vzdy kousek od kraje volne, na zbytek nanesu tu ochucenou ryzi, doprostred napln a zaroluju

alenv
11. led 2012

@moudivlacek ta řasy má jajkoby takový čáry.. tak dvě odkrojím.. pak nanesu rýži rovnoměrně.. dáš nápln a zaruluješ a krásně to vyjde.ten kousek volný bud potřeš vodou nebo stačí ten maz z rýže.. věř, že záleží na dobré rýži a skvělé sojovce..

moudivlacek
11. led 2012

@alenv a cim plnis prosim? o vikendu se na to vrhnu, ja zkousela krabi tycinky (to asi neni moc sushi,ale ja je rada), okurku, tunaka, lososa

alenv
11. led 2012

@moudivlacek tak já dělám rozhodně maki.. což je losos... pak dělám nigiry s tunákem a krevetama... tod vše.. dělám si co mi nejvíc chutná 😀 😀 😀 😀 no a samo wasabi

moudivlacek
11. led 2012

@alenv aaaaaaaaaaaaaa, tak to uz by na me bylo moc 😀 ja zkusim sehnat tu ryzi, ta me prave taky moc nevyhovovala, na chut dobra,ale spatne se s ni pracuje, diky moc,dam vedet, jak to dopadlo 😉

moudivlacek
11. led 2012

@alenv jeste posledni vec,tu napln davas kam,do stredu, na kraj?

monivo
11. led 2012

@eriska díky moc, to zní taky moc dobře. Inspirace není nikdy dost 🙂
@petule246 mohla bys mi nastínit, jak děláš ty zapečené brambory? To vypadá dobře 🙂

alenv
12. led 2012

@moudivlacek no spíš ke kraji, ne uplně na kraj ani uplně doprostřed.. ale to si zkusíš zabalit párkrát jinak a uvidíš jak ti to bude vycházet..

nikiii
12. led 2012

My dneska jen rychlovku - uzené maso, br. kaše a zeleninovej salátek.

gabcos
12. led 2012

holky prosím Vás nemáte někdo osvědčený recept na brumíky?? děkuju moc..🙂

kammka
12. led 2012

dneska musím dojíst polívku a kuře s basmati rýží..a pokusím se o ty pitta chleby..

zuhur
12. led 2012

Dneska konečně jahodové knedlíky.

brusinka.pusinka
12. led 2012

@gabcos
Brumíci
4 vejce (4 bílky na sníh)
200 g cukru krystal
150 g tuku
5 lžic mléka
300 g polohrubé mouky
1/2 prášku do pečiva
kakao
Vejce utřeme s cukrem a tukem, postupně přidáváme mouku smíchanou s práškem do pečiva a mléko. Nakonec vmícháme sníh z bílků.
Těsto naplníme do formiček asi ze 2/3 a pečeme při 170 stupních asi 40 minut.
Do části těsta můžeme zamíchat kakao, ale i ořechy, zkrátka co kdo rád...vlastně děti🙂
Myslím, že lze plnit marmeládou nebo kouskem čokolády jako u kupovaných Brumíků

brusinka.pusinka
12. led 2012

já dneska dělám plněné kapie mletým masem a nivou a k tomu domací chlebíček
😀