Co se u Vás jí na Štědrý den? Dostane se i na cukroví?

pinkorblue_marcela
19. lis 2015

Už jsem se od některých z Vás dočetla: Ráno vánočka a kakao, v poledne hrachová kaše / krupicová kaše (hlavně žádné maso) a večer smažený kapr a bramborový salát. Někdo chystáte mísu ovoce a cukroví. Nevím, jestli je to víc dekorace, nebo jestli nebo kdy je to povoleno jíst. 😉

majkylove
19. lis 2015

ráno vánočka s máslem a pak celý den maximálně zobeme cukroví a ovoce a na večeři houbová polévka,smažený kapr a bramborový salát 🙂

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@majkylove Houbovou polívečku můžu. Rybí nerada. A to bude maminek, které ji dělají...

blahova_andrea
19. lis 2015

já rybí také nejím, takže pro mě bývá luštěninová polévka. kapra také nejím, takže ryba ano, ale treska, pstruh, losos...cukroví je povoleno jíst, když má někdo chuť, já jsem jen na perníčky a vanilkové rohlíčky 😅 když to tak po sobě čtu...nedivím se, že nepatřím k těm, kteří bývají po vánocích o pár kg těžší 😀

aquila
19. lis 2015

U nás klasika - ráno vánočka s máslem, marmeládou, medem, kdo co má rád. Na oběd rybí polévka - tu dělám hlavně kvůli manželovi, já ji až tak nemusím, ale trochu si dám a večer bramborový salát, kapr. Dcera zatím ryby moc nemusí, tak si dá kousek kapra kvůli tradici a pak má buď kuřízek nebo smažák. Cukroví se uzobává během dne, většinou si ho dáme trochu odpoledne s čajem nebo kávou, když se vrátíme ze hřbitova.

cabalkova
19. lis 2015

U nas doma se "hralo" na zlate prasatko, takze cely den pokud mozno nic, vecer kapr na kyselo, rybi polivka a pak kapr a br salat, cukrovi az po, u stromecku. Ve sve rodine to mam jinak, manzel je zvykly z domova jist k obedu vinnou klobasu, takze kousek te, k veceri br salat a ryba (kvuli detem losos) a na cukrovi nelpim, takze kdykoli, klidne i pred vanoci. 🙂

mpbk
19. lis 2015

u nás vánočka, pak kdo jak chce a k večeři vývar, krůta a nádivka. někdy i salát a řízky.

ajik123
19. lis 2015

Já dělám bramborou polívku k obědu, jinak se zobe cukroví a k večeři klasika kapr a bramborový salát. 🙂

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@blahova_andrea Nene, to Vy se určitě hlídáte nebo nepatříte mezi ty, kteří přiberou jen pohledem na cukroví. 😀 Takových perníčků a vanilkových rohlíčků se dá taky pojíst, že to váha pozná. Nebo lítáte kolem rodiny, že to hned vysportujete. 😉

blahova_andrea
19. lis 2015

@pinkorblue_marcela nene, spíš patřím k těm, kteří na cukroví nejsou, já ho vlastně ani nepeču, jak moc mi to vadí 😅 čím víc je kolem mě jídla, tím méně mám na něj chuť, tím méně ho sním. mlsám tedy dost a jím i pozdě večer a nezdravě, ale zrovna vánoce a tradiční "dobroty" mě prostě nechávají chladnou 🙂

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@aquila Taky si vzpomínám, že nás máma někdy nechala celý den hladovět 😀 , případně jenom vánočka s čajem ráno a pak až večeře. Ale protože je to proti zásadám zdravé výživy a zlaté prasátko jsem viděla každý den ve vitríně, mám to raději rozdělené přes den. Koukám, Váš manžel na to prasátko taky nehraje. 😉

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@mpbk Krůta s nádivkou. Zajímavé. Chutné.

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@blahova_andrea To není od věci v některých případech. Moje máma říkala to samé. Celé dopoledne vyvařovala o víkendech a často si ani na talíř nedala, protože to už nemohla ani cítit ani vidět. Ale nám chutnalo. 😀

xpila
19. lis 2015

K snídani jak kdo - buďto vánočka, případně raději tvarohová nebo marcipánová štola. K obědu klasický houbový kuba (o krupicové kaši na Štědrý den jsem ještě nikdy neslyšela).
K večeři naprostá klasika - rybí polévka s osmaženou houstičkou a smažený kapr s bramborovým salátem. Večeře bývá ještě doplněná o předkrm, ten povětšinou měníme, ale nejčastěji uzený losos (sestra bydlí v severské zemi a každoročně ho vozí), případně kapr nastudeno v remuládě, případně kapr na černo.
Pečenou krůtu s kaldounem vždy máme 25. nebo 26., kdy se sejde celá rodina.
Cukroví se ujídá průběžně, i když já ho jen peču, ale skoro nejím 🙂

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@xpila Ano, držíte se tradičních jídel, ale když to všem chutná, proč něco měnit? Já myslím, že ta maminka, která zmiňovala krupici, ji dělá kvůli dětem. Nemyslím, že by si dva dospěláci udělali krupičku.

xpila
19. lis 2015

@pinkorblue_marcela Určitě, jen mě to překvapilo, nikdy jsem o tom prostě neslyšela 😉 A znám i takové dospěláky, kterým by to vyhovovalo 😀

darinka84
19. lis 2015

u nás doma u rodičů, když jsem s nima bydlela tak jsme dodržovali hru na zlaté prasátko, takže na oběd byla jen polívka....já měla hlad vždycky hrozný teda 😀 co jsem s manželem tak snídáme vánočku, kterou dělá on sám, na oběd vánoční kroupový kuba, večeře je houbová polívka, kapr a salát..a každoročně říkáme to samé-musíme si kapra dělat i přes rok....no a rok uplyne a je to tady zase 😀

duck09
19. lis 2015

Ráno vánočka, v poledne brambory s tvarohem, k večeři bramborový salát s vinnou klobásou a řízky

alkuska
19. lis 2015

U nás je snaha držet půst, když to někdo nemůže vydržet je povolené sníst na snídani kousek vánočky a na oběd vařenou bramboru (mamka nám většinou nechala každému jednu ve slupce vařenou do salátu nenakrájenou). V žádném případě maso ani cukroví. Večeře bývá brzo po setmění, rybí polévka, řízek se salátem a většinou meruňkový kompot a po večeři takové ty mísy na stůl - ovoce, oříšky, cukroví... U manžela, to jsem fakt čučela, dělají i dorty. Na to mě teda nepřemluví nikdo, oni je dělají i na velikonoce a jiné svátky, ale mě to přijde divné.

snow111
19. lis 2015

U mamky jsem to měli takto: vánočka s marmeládou, chlebíčky, jednohubky, oběd polévka nebo většinou ani nebyl hlad po těch chlebíčkách a večeře rybí polévka když jsme byla malá, pak kapustnica a bramborový salát s řízky, rybí řízky, a vinná klobása, cukruví libovolně pořád 🙂
S manželem máme ke snídani co kdo má chut a nebo jsem pekla vánočku, oběd čočková polévka, večeře předkrm caprese a hlavní jídlo bramborový salát a losos. Cukroví nepeču. Dostaneme něco od rodiny a to s manželem uždibujeme, ale moc to nepřeháníme.

1nelinka
19. lis 2015

My si dame rano cukrovi a pak s manzelem mame takovou tradici ze se snazime kazde vanoce vyrazit na nejaky vylet..letos to bude asi Jested tak si tam dame i obidek a pak vecer klasika salat s rizkem pro manzela a ja s zampionama(nejim zviratka)

gracinka7
19. lis 2015

My jíme ráno vánočku (pokud teda zbyde 😀 ), přes den býváme v práci, takže na jídlo moc času není (max. si vezmu do práce cukroví) a večer salát a řízek pro mě, pro manžela kapr.

idefixik
19. lis 2015

my máme k snídani na sucho opečenou topinku s česnekem a čaj, k obědu oukrop s chlebem a večer kroupovo houbovou polévku, kubu, hrách se zelím, vánočku, kapra a salát a nakonec ovoce. U stromečku máme cukroví

matttes
19. lis 2015

U nas se hralo na zlate prasatko kdyz jsem byla mala. No a s manzelem to mame takhle- k snidani chlebicky s br.salatem no a do vecere taky 🙂. Co mame malou tak k obedu hov.vyvar ktery mame i k veceri. To mame i rybi polevku, kapra vepr.rizky a br.salat.

tulikiss
19. lis 2015

Tak u nas rano vanocka, pak behem dne cukrovi a na obed uz manzel neodola a da si trochu salatu. Deti neco trochu pres den ji, ale trochu aby na veceri mely hlad. Na veceri lososovou polevku, ja lososa se salatem, manzel kapra se salatem a deti oboje.

miskadis
19. lis 2015

U nás ráno vánočka, cukroví, k obědu jenom polívka, většinou bramborová, k večeři klasika smažený kapr a bramborový salát, rybí polívku neděláme. Jinak cukroví, jednohubky a jiné mlsoty se u nás baští po celý den.

dendy88
19. lis 2015

rano cukrovi, odpoledne delam cesnecku (nemame radi houby, ryby ani jatra ) a vecer salat a klobasu a na salat se hrozne tesim 🙂

brokovich
19. lis 2015

Pres den drzime pust, vecer mame kapra na cerno s houbovými karbanatky. Cukroví poté. 🙂

katka_mel
19. lis 2015

Štědrý den. Tak u nás ráno vánočka a kakao, přes den sem tam cukroví a ochutnávání večeře, která u nás bývá mezi 4 a 5 hodinou. A je hřibová polévka (holky mají bramborovou bez hřibů) a smažená ryba (kapr, sumec) s bramborovým salátem. A tak jsem si vzpoměla na br. salát, že ho zítra udělám na oběd s řízkem. 🙂

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@darinka84 Ani nevím, jak dobře se dá sehnat čerstvý kapr během roku. Některé věci jsou k dostání velmi sezónně, i když jahody se dají koupit i v zimě. 😀

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@duck09 Tady někdo nerad ryby. 😀