Co všechno papaj vaše roční děti a jak na omáčky a jiné?

monad
3. dub 2013

ahoj maminky,
chtěla bych se zeptat, co všechno už dáváte ročním dětem??
Zkouším pozvolna vše, ale už mě nebaví vařit maso zelenina, rýže - brambor, chtěla bych zkusit třeba omáčku, ale v tak malinkém množství nevím jak na to, ani nevím jakou.. ☹ můžete se podělit o nějaké své receptíky?? díky 😉 😉

veri25
3. dub 2013

ahoj, my máme 14 měsíců a dostává už vše to co my, akorát ne tolik kořeněné a nejlépe vařené a dušené..pokud dělám omáčky, dělám svíčkovou, rajskou, znojemskou a naučila jsem se je dochucovat až nakonec, takže před koncem odendám pro syna zvlášt, taky mu to trochu dochutím ale ne tolik a pak dochucuju zbytek pro nás... 🙂
a dlabe normálně těstoviny, knedlíky.... 😀

dana3262
3. dub 2013

@monad ja jsem u dryhyho taky zacla dávat driv to, co jíme my, ale v druhém těhotenství se mi (nam) jidelnicek zmenil na v podstatě batoleci..takze: často dělám jakoby svickovou- maso (vcera jsem tak dělala králíka) zasypu zeleninou, koření a cibule a zaleju vodou nebo vyvarem. Dělám to většinou pres noc třeba na 80-100'C. Pak to rozmixuju, pridam zakys.smet a kdyztak jeste dochutim. Citron, trochu cukru, sůl..
Nebo Necham na pánvi stahnout hovězí, pridam cibuli a koreni, sůl a Necham to taky takhle dusit zality a z toho uz pak udelam jakoukoli omáčku. Starší ma moc rád rajskou, ale dělám i smetanovy (pazitkova, kopřiva, okurková, cibulova)... Ale to jim jen ja a mladší ☹

dana3262
3. dub 2013

@monad jeste občas dělám pizzu jen s ochucenym protlakem z dm a se syrem, tu milujou.

monad
autor
3. dub 2013

@veri25 a co říká na znojemskou?? tu já vařím nám celkem často.. 🙂 no nám byl rok před 14dny, celkem se bojím jí dát od nás omáčku zahuštěnou moukou.. 😒

monad
autor
3. dub 2013

@dana3262 díky super..a myslíš, že bych jí mohla zkusit udělat falešnou rajskou na protlaku s hovězím?? 😕

monad
autor
3. dub 2013

a co těstoviny?? dáváte vaječné nebo bezvaječné?? do roka se muselo dávat na vše pozor a dítě by nemělo milon věcí a najednou je jim rok a můžou vše. to mi připadá taky divný 😀

dana3262
3. dub 2013

@monad U prvního jsem to hrotila. Ten byl do roka bez lepku, bez mlíka, bez masa, bez vajec, ale je alergik a mel od narození ekzem. Druhymu jsem nechala hned po narození napsat vakcínu s e-coli bakterií a je v pohodě. Nevim, jestli kvůli tomu, ale je. Ve 4mes se doplazil k ovocný tvarohovy buchte.. smakovala 🙂 ani na nic nereaguje, tak to tak neresim. Jak myslis falešnou rajskou? V čem falešnou 🙂 ?

monad
autor
4. dub 2013

@dana3262 ahoj, no ta moje první, to jsem to taky hrotila dost..a teď nežere nic, omlouvám se , ale FAKT NEŽERE!!!! to bych se zbláznila!!! a tahle mimik ta sní všechno co jí příjde pod ruku...🙂
no falešnou myslím z protlaku v plechovce..

dana3262
4. dub 2013

@monad tak v tom případě nevim, jak se dela práva? Co tam je místo protlaku? Ten protlak bych zkusila nejdřív trošku do těstovin nebo tak..přece jen ty rajčata ..navíc ty vyzraly v protlaku..samej glutamat, nejdřív bych to otestovala. Jinak si myslim protlak v pohodě. V tom dm mají ty bio .

monad
autor
4. dub 2013

😀 aha.. ok tak to vyzkoušíme..

monad
autor
4. dub 2013

@dana3262 tak myslíš, že bych jí mohla normálně osmahnout trochu cibule na másle a přihodit hovšzí masíčko, trochu koření a pak zahustit moukou??? 😒 taková pidi porce vůbec nevim, cibuly jsme ještě taky neměli..

dana3262
4. dub 2013

@monad toho bych se tak nebala, spíš tech rajčat. Zkuste do těstovin trochu protlaku nejdřív, tam je ho malinko. 🙂

monad
autor
4. dub 2013

@dana3262 no já myslela z protlaku.. ano dnes jí to udělám teda normálně na cibulce podusit s protlakem, než bude masoměkké a pk zahustit..

monad
autor
4. dub 2013

@dana3262 pořád otravuju co??? moc děkuju 🙂 🙂

monad
autor
4. dub 2013

tak myslím, že tu omáčku bude mít tak na 2x-3x 😖

pavlinaoo
4. dub 2013

@monad ahoj, mám dceru 14 měsíců a od roka postupně jí vše co my...kromě bůčků, párků a všeho takového...prostě normální jídlo, míň ochucený...myslím si, že od toho roka je dobré je učit na vše. Luštěniny, ryby, omáčky, knedlíky...prostě vše. Dnes má špenátové palačinky, špenát dělaný trochu na domácí slanině...nehrotím to. Někdy má zeleninové rizoto, někdy řízek... 😉

dana3262
4. dub 2013

@monad a ze se porad opakuji, nechces nejdřív vyzkoušet protlak třeba do těstovin? Aby se neosypala, jestli jeste rajčata neměla, tak je Rajska celkem drsný zavedení 🙂)

monad
autor
4. dub 2013

@dana3262 no já už jsem jí dělala rajčata s jablíčkem omáčku když měla těch 7m,ale neochucené a neosypala se mi, myslím že ten protlak nebude tak agresivní, jako ty rajčátka, který už zná nebo jo?? a taky ho vařím než mi nezměkne to masíčko...

blahova_andrea
4. dub 2013

my zhruba od roka dáváme vše. prcek nám dětská jídla začal úplně odmítat, takže šetřím víc solí, pepřem, nedávám mu chilly fazole nebo smažený květák, ale jinak v podstatě už baští s námi. mouky v omáčce bych se nebála, máš jí tam snad jen trošku a pečivo už stejně dávno jí, ne?

monad
autor
4. dub 2013

@blahova_andrea ano pečivo už papá, chleba s lučinou i bez, rohlíky...

brisalek
4. dub 2013

už asi 2 roky se propaguje lepek už od 4. měsíce, proč by ho nemohli v roce?. Já jsem dělala normální jídlo jako pro nás jen méně solené a méně kořeněné - z omáček rajská, svíčková, znojemnská, roštěná, cokoli na paprice (kuře krůtí) guláš...a od té doby coo jsem začala takhle vařit začala taky pořádně jíst🙂

blahova_andrea
4. dub 2013

@monad tak vidíš a do omáčky té mouky určo dáváš jen lžíci nebo dvě, ne? prostě jen pořádně provaříš a je to

monad
autor
4. dub 2013

@blahova_andrea no ta rajská teda dopadla.. 😒 ☹ pak jsem to přehnala s těstovinama a musela stejně hodit do mixeru, ptž ty vrtule nešly rozmačkat,ale snědla to celý.. byli to spíš těstoviny s trochou omáčky...

monad
autor
4. dub 2013

a co tvaroh a tyhle věci?? jak často dáváte?? malý chutná lučina s bramborem a maso, vše rozmačkané, ale taky jí chutná pribinák a tyhle nezdravosti.. 😉 ale každý den jí to nedám ale 3x do týdne určitě ano

blahova_andrea
4. dub 2013

@monad to se mi jednou stalo, když jsem dělala podle receptu rajskou polévku s plněnýma tortelinama. já si pošmákla, ale než přišel přítel večer domů, tak těstoviny veškerou polévku vypily a bylo to spíš jako těstoviny trochu oráchané v kečupu 😀 no už nebudu vařit podle receptů, ale podle vlastní hlavy a logicky si těstoviny dám bokem. malému jsem dávala raději ty malý druhy těstovinek - kytičky, písmenka, broky. pak už teda dával v klidu i kolínka a dneska dlabe celý vruty.

blahova_andrea
4. dub 2013

@monad já začala čistým tučným tvarohem a občas ho ochutila přesnídávkou, čerstvý ovoce mi nikdy nechtěl jinak než vcelku nebo na veliký kusy, teď už dávám i ochucenou madetu, ale jen občas, když je třeba v akci. my se s tím jídlem moc nemažem. nejsme dietáři ani při penězích a prcek nám zdravou stravu odmítá, tak ho musím šidit ale dospěláckými verzemi. mixovali jsme fakt jen první příkrmy, pak hned mačkání vidličkou a kousky. v roce už baštil některý věci přímo z našich talířů, takže pro něj v obřích kusech a byl šťastnej 😀

iva_kucerova
4. dub 2013

Ivance je 14 měsíců a taky baští zhruba to,co my,akorát míň ochucený. Knedlíky s jakoukoliv omáčkou má ráda, i když žádnej velkej jedlík neni a asi nikdy nebude. Přijde mi,že se to v dnešní době všechno moc přehání. Prostě všeho s mírou a bude nám všem fajn

monad
autor
4. dub 2013

@blahova_andrea noo právě, jak jsem byla zvyklá dělat maso - zelenina, tak jsem přidávala a přidávala těstoviny a bylo..🙂 pak se jak říkáš nasákly a bylo taky 😉
no mušličky to je fain, vidíš, vůbec by mě to nenapadlo a ty mam pořád

monad
autor
4. dub 2013

@blahova_andrea jo to znám, moje starší to má taky tak, jen jí to, co je do ruky..krom jogurtů.. toho sní čtvrtku lžičkou a to je celý.. ale ta malá ta sežere fakt všechno.. to je děs. takže se zdravou stravou taky nic-moc, když pak jde a sežere starší z talíře salám, nebo sýr a na to křupky 😖 😖 děs, sežere na co příjde i ví kam má jít a kde co bude dobrého

fiallinka
4. dub 2013

@monad no, nejnovější trendy stejně směřujou k tomu, aby dítě ochutnávalo už od 4. měsíce všechno možné a zvykalo si (hmm, ještě před 2 lety to bylo jinak)... takže se fakt nijak výrazně netrap tím, co jí do jídla dáš - pokud není alergická, může vlastně všechno, prostě jen umírněně, málo soli, koření... jinak já jsem i po tom roce vařila dětská jídla, to naše jedla spíš až později... ale snažila jsem se to vařit tak, aby to podobně chutnalo - t.j. třeba maso na cibulový základ, na zeleninu, podusit... pak trošku rozmixovat, přidat kys. smetanu.. a máš omáčku jedna dvě...