Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

kitka123
21. říj 2007

Jeste diky Listicko za informace, fakt jsem rada ze se tu neco dozvim, od te doby co mam dite uz nemam cas si v obchodech prohlizet co maji noveho, proste nakupy musi byt rychlovka, maminky batolat urcite chapou

ro.le
autor
21. říj 2007

Dřevěná mísa - no uvidíš, já bych raději volila porcelán, kameninu nebo sklo. Dřevo by mohlo nasáknout a pak snadněji plesnivět...

Načala jsem teď nové balení bio jahel a jsou nějaké divné 😝 Když je uvařím tak vůbec nejsou sypké, ale jaky slepené tekutým lepidlem. Divné na pohled i na chuť. taky se vám to někomu stalo?

aknela75
21. říj 2007

Ro.le stalo se mi to taky a přičítala jsem to propláchnutí nedostatečně horkou vodou, tak nevím. Byly taky slepené a přichycovaly se mi na dno hrnce. Chuťově byly takové trpké. Ale pokud je dobře proplachuješ Ty, tak nevím, co si o tom mám myslet.
Jinak nakupuji v Plzni a chtěla jsem zajet do Lipnice, kde vyrábí jedna firma mouky a směsy, ale nebyly finance. Jak to skladuješ ro.le, když toho máš víc, aby Ti to nesplesnivělo apod? 🙂

beruberu
22. říj 2007

no tak se omlouvám za svůj nemakrobiotický příspěvek. Na vaření vloček po ránu nějak nemám čas ani sílu. Asi bych spíš brala radu či zdůvodnění jak dlouho a proč vařit, než poznámku, že je to teda stejně blbý jako chleba.... ale co, každý máme svou cestu a ono ta strava nakonec stejně není to úplně nejdůležitější. Každopádně díky za cenné informace, které jsem v této diskusi získala, určitě mě to pošouplo kousek dál.

aknela75
22. říj 2007

Beruberu zůstaň prosím. Jasně, že je Tvoje věc co jíš. Já si myslím, že se vločky mají vařit proto, aby byly lépe stravitelné a ne moc dlouho, aby se zachovaly živiny. Já si je taky občas dám k snídani.
Vodu na vaření mám také z filtru, protože máme šíleně chlorovanou vodu, která se nedá pít. Je nezávadná, ale hrozně chlorovaná. Chodíme si do automatu a musíme doufat, že je v pohodě. Některá kupovaná mi vůbec nechutná. 🙂

ro.le
autor
23. říj 2007

beru, k těm snídaním: jen jsem chtěla naznačit, že vše má rub a líc. Vločky jsou ok, ale když je tepelně neupravíš tak jsou pro tělo nestravitelné, respektive si z nich tělo nic nevezme a bude muset vydat víc energie aby to zpracovalo. Na druhou stranu chleba. Špatný. Ale někdy, když ho vhodně nakombinuješ s pomazánkou a zeleninou - nic proti tomu.
Jak píšeš, strava není určitě to nejdůležitější, ale je dost podstatná, jelikož je to něco (mimo vzduchu co dýcháme) co do těla dáváme několikrát denně a tělo to nějak ovlivňuje. Já se snažím vylepšovat sebe hlavně přes stravu. Znám jen málo lidí, kteří jsou 100% vyrovnané osobnosti s nádhernou a obdivuhodnou duší a stravu vůbec neřeší. Ale tam je to dáno něčím jiným...
Promiň, jestli jsem to předtím nevhodně podala. Určitě je dobře, že tu s náma seš 😉

zdenkaamarosko
23. říj 2007

Ahojte holky, ja vás tu občas čítam a dost ma to ťahá i niečo vyskúšať. 🙂 Okrem toho, že je to zdravé, da sa pritom aj schudnúť? Jak je najlepšie začať s makrobiotikami?Co postupne pridať a čo uberať zo svojho jedálnička? Neviem, či stihnem prečítať, čo ste doteraz napísali, ale budem sa snažiť. Mne toho času pri dvoch detoch akosi nezbýva sedet pri internete. No jo, a ešte takom pomalom ☹ (internete)

ro.le
autor
23. říj 2007

Ahoj, zhubnout se dá i nedá. Makrobiotikou se ti upraví zažívání, zharmonizují se veškeré procesy v těle a následně se tělo ustálí na optimální váze. Jestli teď po dětech máš víc, tak ano, můžeš i zhubnout 😉
S časem chápu, proto se ti budeme snažit poradit s čímkoli, když se ozveš. Já bych ze všeho nejdříve začala ubírat mléčné produkty a vajíčka a hlavně cukr v čemkoli a čerstvé ovoce a zeleninu. Přidávej obilniny - vločky do polévek, místo brambor obilniny - rýže natural, kroupy, kus kus, jáhly. Zkoušej co ti zachutná a toho se drž. Místo masa zkus občas tofu nebo luštěniny. Ale hlavně vše do měkka uvařené..... Dej vědět jak to jde 😵

zdenkaamarosko
23. říj 2007

Dík ro.le. Tak to nejak skusím. A prečo vlastne nie mliečne produkty, čerstvé ovocie a zeleninu? Bez tých vajíček a cukru to zvládnem. možno blbá otázka, ale čo je to kus kus a jáhly? 😉

beruberu
23. říj 2007

Ahoj holky, no jasně, že zůstanu, aspoň "šmírovat". Ono je totiž problém sehnat "kvalitní" informace, a tady jsou. Makrobiotika mi přijde fakt logická a promyšlená, i když vím, že 100% MB asi nikdy nebudu a masa se nejspíš taky nezřeknu. Někdy mám depku, že mi to nejde, tak jako vám ☹ Ale pak když vidím, že jsem skoro za exota, když vařím a pasíruju kaši, když se přece dá koupit výborná instantní v obchodě, tak z toho mám dobrej pocit, že dělám aspoň něco, že to je vlastně hned po lásce nejdůležitější co tý mojí malý berušce můžu dát. Prostě každej máme svoje hranice. já k tomu zatím přistupuju tak, že skoro nic nevyřazuju, ale spíš se snažím zkoušet a objevovat nový věci a oni se ty špatný sami omezej. Naposledy mi teda zplesnivělo pickles, takže to mě moc nepovzbudilo ☹ ale snad to příště bude lepší

...už jsem dala vařit dvojitou dávku Lucinčiný kaše - aby zbylo i pro mě na snídani 🙂

stevey
23. říj 2007

Tak dnes jsem byla na tom kurzu v A-centru. Přhlásila jsem se včera na poslední chvili, ale jsem ráda, protože jsem se opět dozvěděla pro mě nějaké novinky. Vyšlo i hlídání, ale většina maminek přijela i s děťátky. Byla jsi tam taky Aknelo?
- pro mě nová informace:
pokud restujeme na sucho semínka, musí být vždy předem opraná kvůli plísním ale taky kvůli nasátí vody a následně vysušená. Pokud bychom restovali bez oprání, tak bysme jen do tvrda opekli slupku - vše je pak hůře stravitelné.
- pokud na osmahnutou cibulku dáme zëleninu a pak zalejeme vodou tak v každém případě jen horkou
A informace sice né nové, ale přesto je zmiňuji:
- dětem do dvou let žádná vejce (maximálně čínská černá a to jen vyjímečně), jsou extrémě jang a blokují tvorbu žaludečních šťáv a slin.
- žádné maso maximálně 1x týdně rybu pro děti od 1 a 1/2 röku.. Mimochodem Ro.le jak ty maso upravuješ a jaké kupuješ? Já také do roka žádné dávat nechtěla, ale nakonec jsem v 9 měsících podlehla tomu, že Filípek asi 14 dní vubec najednou nachtěl žádnou zeleninu jíst a dle informací jedné známé, která se také zabývá dlouhodobě člověkem a zdravým životem jsem se dozvěděla, že prý podle nějaké nové studie když se dětem nedává maso, tak nemusí mít enzymy na trávení zeleniny a pokud se nedává ovoce tak na trávení cukrů. Raději dávám jednou týdně skleničku HIPP masovou, ale častěji ne a teď nevím, zda s tím nepřestanu úplně.

Také mám poznatek k již proběhlé diskuzi o kaších. Nevěřila jsem tomu, ale včera jsem přepasírovala kulatou sladkou rýži vařenou i dýňovým semínkem. Včera dobrá, hustá. Dnes ale řídká, nahořklá, skončila v záchodové míse🙂. Nikdy mi kaše nezřídla, ale je pravda, že dřív jsem vařila vždy čerstvou, ale pokud vařím dle návodu Ro.le, tak vařím ty 2-3 porce a zbyde ještě do druhého dne. Možná tam začal probíhat nějaký kvasný proces s těmi semínky, jinak nevím, jak je to možné.
A poslední dotaz. Co říkáte na quinou a amarant? Někde na netu jsem narazila na informace, že pro MB to není dobrý, protože z jiného podnebného pásu, ale jinde zase na informace že i tyto plodiny jsou možné. Já občas vařím kaši z quinoy a chutná nám.

Dotazů bych měla ještě víc, ale času se nedostává, tak až příště. Zatím ahoj

stevey
23. říj 2007

Ještě se omlouvám, ale popletla jsem vaše jména v souvislosti se seminářem v A-centru. Byla jsi tam Nevril? A Aknele se omlouvám, že jsem si jí vzala do pusy.

ro.le
autor
23. říj 2007

určitě sem piš všechno zajímavé. To o semínkách jsem se dozvěděla asi před týdnem od Pačíska, osmahnutou zeeninu jsem dosud zalívala studenoum, quinou používám docela často, amarant méně. 😀 😀 😀 No, člověk se furt učí. Mě vždycky pobavíte tím, jak si myslíte že jsem bůhvíjaký odborník a přitom se já učím od vás..... Tuto diskusi jsem právě proto založila - sdílení zkušeností.

Maso - měla jsem z domácího králíka - udělala jsem si mini balíčky do mrazáku. Naposledy jsem ho malé dávala ani nevím kdy. Za poslední měsíc ne.

To vaše řídnutí kaší fakt nechápu 😕 😀 😀 😀

ro.le
autor
23. říj 2007

Aknelo - v Lipnici je možné něco koupit😲 ? A co všechno tam vůbec mají?

kitka123
23. říj 2007

Ahoj Zdeni, jahly jsou po nasem pseno a koupis to v kazde zdrave vyzive i kuskus, jsou to obilniny, muzes to varit jako prilohu treba misto ryze, je to rychle hotove, mekke a detem to vetsinou chutna. Samozrejme se to da upravovat na slano i sladko, ruzne nakypy, zapekane se zeleninou ... A myslim, ze pseno maji i v nekterych super/hypermarketech, v Ternu v BA urcite.

beruberu
24. říj 2007

já jsem Quinou objevila celkem nedávno a chutná mi moc moc. Dávám ji do polívky. S tím podnebným pásmem to je fakt, pro ortodoxního makrobitotika to nejspíš nebude 😉 ale jinak občas myslím neuškodí. Já si to zdůvodňuju tak, že ten náš dnešní svět je už tolik globalizovanej, že když víme, jak žijou lidi na druhým konci světa, někdy tam i cestujeme, tak můžeme občas jíst i jejich pokrmy. Ale je to jen můj názor, tak to tak berte.

Kaše mi řídla zezačátku. Teď už je to dobrý. Zrovna včera jsem si pochvalovala, jak jsem se to hezky naučila. 🙂 Napadlo mě, že jsem možná zezačátku tolik nedodržovala hygienu a občas olízla lžíci a že tam pak ty enzymy ze slin spustily nějakej proces...no jen teoretizuju, tomu moc nerozumím. Každopádně si na to teď už dávám pozor a pokud náhodou olíznu, ihned oplachuju.

Ro.le s čím dáváš malé maso? Jen se zeleninou nebo i s obilovinou? A v jakém poměru? Zestr na nějaké přednášce, myslím, říkali, že je lepší větší dávka masa jednou za čas. Prostě radši jednou za čas pořádnou flákotu, naž každej den kousek. Že si s tím tělo líp poradí. Mě přijde optimální tak jednou až dvakrát týdně. Já ho jím asi taky tak často. Jen prostě nevím kolik. Díky za radu.

ro.le
autor
24. říj 2007

maso dávám bez obilniny, převážně se zelenou zeleninou - kapusta, brokolice, zelí, natě, ... Když už jí ho dělám, tak ho udělám víc a má ho pak 2x po sobě a taky schovám vývar do mrazáku a ten jí taky občas místo masa dám. Pasírovat jsem zkoušela, ale nejde to, takže mixuju. Ale jak říkám, naposledy ho měla asi před měsícem.... takže bude asi zítra 😒

riva
24. říj 2007

Ahoj holky,na jednom kurzu v Brně jsem se dověděla, že amaranth obsahuje kyselinu linolovou,která rozpouští cholesterol( asi ten špatný).Měl by se pouze přidávat, např. 1 lžíce k rýži,pokud ji vařím v tlak. hrnci.Stejným způsobem se přidává i hatomugi(perličkový ječmen-je chuťově moc dobrý),který čistí organismus.

ro.le
autor
24. říj 2007

jo, jo, Milan Dvořák (makrobioklub Dobruška alias Sunfood) na kurzu říkal, že vývar z hatomugi je velkým lékem při rakovině. Má se přidávat občas do jídla preventivně. Je to pravad, že je ten amaramnt z jiného podnebného pásma? Vždyť se pěstuje i tady u nás. A co quinoa? Říkali jste si něco k tomu (stevey)?

stevey
25. říj 2007

Zatím jsme k tomu nic neříkali, ale až bude lekce k obilovinám, tak na to určitě dojde. Amarant je původem také z Jižní Ameriky. Nevím přesně, ale asi to bude jako s bramborama, také se u nás pěstují.

listicka77
25. říj 2007

Stevey a kolik ten kurz prosím tě stojí?

Co je quina? To ještě neznám...

Dnes jsem byla na glukózovém testu - jen taková poznámka o tom, co dokáže "nevinný" cukřík. Asi 3/4 hodiny po požití jsem měla stavy, kdy jsem měla změněné vnímání svého těla, vzdáleností atd. Jak po požití drog (konkrétně srovnávám s THC, marihuana mi nikdy nedělala dobře, právě naopak) - jestli vy zdravovýživky ovšem máte taky s běčím takovým nějaké osobní zkušenosti... 😀

feitka
25. říj 2007

ro.le, moc pěkný fotky v albumu! Od kdy jí Klárka takhle sama, je to šikulka!? Náhodou receptík na lívanečky by nebyl??
Všem zájemkyním o knihu Radost ze zdravých dětí : vyjde 16.11.

aknela75
25. říj 2007

Díky za zprávu o knížce!! Už se na ni těším.
Ro.le v Lipnici můžeš koupit rýžovou mouku, tuším sojovou mouku a různé bezlepkové směsi. Ty Tě asi nezajímají, ale mají ty mouky. Jen nevím, co všechno. Na jejich stránkach to není napsané, ale v Šipce mají jejich sortiment. Jejich stránky jsou www.paletalipnice.cz. Zkusím se zeptat jedné paní, co tam asi dělá. Ale nevím, kdy to bude. Když jsem tam volala před rokem, tak musíš vzít samo větší množství, aby Ti to vyšlo levněji, než v obchodu. Možná by bylo lepší se tam podívat osobně. Zkusím se Ti ale zeptat.
Co zeleninové šťávy a makrobiotika? Jde to dohromady? Já teď dětem dělám mrkvovo jablečnou. Nevím, jestli je to dobrý míchat ovoce se zeleninou. Ona samotná mrkev jim moc nechutná.
Nevril, něco si psala o agarovém moučníku, jestli se nepletu. Dala bys sem recept prosím?

kitka123
25. říj 2007

Listicko to uz je ted povinne ten glukozovy test? A neda se odmitnout? Ja na nem tedy nebyla, tak nemam zkusenost

aknela75
25. říj 2007

Omluva, výrobky jsou na www Palety stránkách uvedeny. Jen jsem se špatně dívala. Bylo mi to divné, tak jsem se podívala lépe.

listicka77
25. říj 2007

Kitko, obecně se na to myslím posílají všechny nad 25 let (teda měli by dle doporučení por-gyn spol.). U nás ve městě mám dojem je zvykem posílat úplně všechny. Odmítnout se dá cokoliv. Já o tom s gyn diskutovala, jestli je to nutné, on si myslí, že samozřejmě ano (je to doktor, že), ještě dva dny předem jsem řešila, jestli jo nebo ne. Ale ani vlastní manžel mě nepodpořil a měl už pocit, že jsem negativistka odmítající doktory a vše, co řeknou (odmítla jsem tripla, občas doma mluvím o tom, že se mi nelíbí očkovací kalendář, porod taky nebude zrovna "běžný" atd atd...), takže jsem teda nakonec šla. No kdybych věděla, co mě čeká... V případném příštím těhu nikam nejdu!

kitka123
25. říj 2007

hm, to chapu, bez podpory se nekdy tezko rozhoduje. Ale zrovna tuhle glukozu bych nechtela zazit, asi zalezi od gynekologa na jake vsechny testy te posle, tak jsem mela stesti. A aspon porodnici tam mas v okoli nejakou vstricnou?

prodigy
25. říj 2007

Holky, prosím, jak děláte rýžové mléko? Moc díky,
Jana

listicka77
25. říj 2007

Kitko, on se tenhle test považuje za hodně "nevinný". Je takový hezky neinvazivní, není to žádná chemie, že, jen obyčejný cukříček... A gyn mě strašil, že když není metabolismus cukru v pořádku, tak hrozí nejen makrosomie plodu, ale taky získané srdeční vady, protože pro mimi je to velká zátěž (tím mě odzbrojil; dost čtu, ale na ty vady jsem teda fakt nikde nenarazila). A tvářil se, že je to fakt strašně důležité a hlavně mně to nic neudělá, když si jenom někde sednu na dvě hodinky v čekárně... Takže jsem fakt strašně váhala. Kdybych byla stopro přesvědčená (jako u triplu), tak to odmítnu, ale to jsem nebyla. A taky jsem fakt nečekala, že by to mohlo být takhle drsné. No pro příště už vím. I manža (který byl u toho mého trápení - byli totiž tak benevolentní, že nás pustili domů, že máme přijít za dvě hodiny) už říkal "tak sis to zkusila..." a chápe, že příště ne. Jo a odpo jsem si byla pro výsledky, jsou moc zajímavé - po dvou hodinách nižší hladina než nalačno a obě dvě jsou podlimitní. Tak doufám, že se v tom nikdo nebude šťourat, už to nehodlám vůbec řešit...
Omlouvám se za off topic. Ale přijde mi, že ten cukr s mb trochu souvisí (že když se člověk třeba stravuje mb - což já nejsem - tak může mít problém, když do něj ve špitále narvou kapačku glukózy nebo něco podobného...)

stevey
26. říj 2007

Listicko ten kurz stál 1000 Kč za všechny lekce, jednotlive 250 Kč, ale já se hlásila jako poslední. Prý se ale často stane, že přihlášené né vždy přijdou a hlavně na celý kurz bylo přihlášeno asi jen 8 lidí, tak třeba máš příště ještě šanci. Chce to předem zavolat.

S těma šťávama to asi nepřehánět, jsou velice koncentrované a já bych nekombinovala ovoce i zeleninu. Makrobiotici myslím moc šťávy nepijí, ale zase nevím co je vhodné pro děti. JInak jsou hodně uvolňující. Co vůbec vaše děti pijí holky? My dáváme většinou slaboučky z banchi, nebo občas Smolíček od Grešíka nebo jen vodu a především mateřské mléko🙂

A jak dáváte semínka do kaší a pokrmů. Vždy je předtím pražíte? Já dříve mixovala, ale když je to nevhodné tak těd nevím. Příště se zeptám na kurzu.

Ta glukoza se od loňka nově poviná pro všechny celorepublikově nad 25 let, ale samozřejmě odmítnout lze.