Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

ro.le
autor
29. říj 2007

kitko, a jaké že je to rýžové mléko?

ro.le
autor
29. říj 2007

Čekala jsem že se někdo zeptáte a ono nic! Tak se tedy ptám já:

Pačísku, mohla bys napsat, jak jsi dělala tu výbornou bábovku?

aknela75
29. říj 2007

Já se taky chtěla zeptat na tu bábovku, to je pravda, jenže jsem to zase při posledním příspěvku zapomněla. Jsem fakt vygumovaná. : 😀 Takže ro.le, dík za dotaz, přidávám se. 🙂

listicka77
29. říj 2007

Ro.le, tak já asi fakt nebudu nikdy mb... ☹ Protože vařit vločky 30-60 minut (takhle poránu k snídani), to teda fakt nééééé.

prodigy
29. říj 2007

Kitko, taky mě zajímá to rýžové mléko. Já se tu posledně ptala na recept na rýžové mléko, nikdo mi nezareagoval, tak jsem to riskla jen tak z placu - rýže, nějaké semínko. No, co vám budu povídat - bylo to jakási břečka, kterou jsem jeden den použila na zalití kukuřicných lupínků a večer s jinou rýží na kaši a zbytek jsem vyhodila. Mělo to gelovitou konzistenci a chuti sypaného rýžového mléka se to vůbec nepodobalo. Zatím jsem nikdy nezkoušela kupované rýžové mléko v tetrapaku, tak ho při nejbližší příležitosti koupím. Doposud jsem ale narazila jen na litrové od Provamelu (nebo jak se ta firma jmenuje).
Bebet

prodigy
29. říj 2007

Prd Bebet, to je můj nick v jiné diskusi na jiném serveru 😉 .
Jana

kitka123
29. říj 2007

Holky s tim mlikem vam asi moc nepomuzu, protoze ho kupuju u nas v madarskym DM-ku. Ale je na tom i cesky napis, takze by ho mohli prodavat i v Cechach v DM drogerii. Jmenuje se to jenom Ryzovy napoj bio a slozeni: voda, ryze, za studena lisovany sl. olej, morska sul. Vyrabi litrove baleni nebo 2 dc s brckem (velky hit u nas). Pojedu tento tyden do Cech, tak se tam kouknu. Me prave Provamel a ostatni vyrobci nevyhovovali, vadi mi tam ty rostlinne tuky.

babida
29. říj 2007

Také se hlásím do diskuse. Jsem sice o generaci starší, ale snad mi mezi sebe vezmete. Chtěla bych uklidnit listicku. Kaše není vůbec žádný problém. Dej ji vařit večer a ráno jen ohřát nebo krátce (pár minutek) povařit. Dělám to tak už hóódně dlouho. A je to nepřeberné množství kombinací - různé vločky, obilí, příp. někdy přidat trochu luštěnin. Moc mi pomáhá sklokeramická deska - tam si to mohu načasovat. Z pohledu MB to není to pravé, ale vše nemůže být ideální.
A také by mě moc zajímal recept na tu bábovku, pačísku.

strejcinka
29. říj 2007

Tahle diskuze je fakt balzám na duši. Celý den si připadám jak ten největší exot ve sluneční soustavě, třeba dnes: jedna vrstevnice mi vykládala, jak její stejně stará dcera (11 měsíců) odmítá maso, tak jí ho prostě rozmixuje do ovoce, aby ho do ní dostala. Já jsem se tedy jako vegetariánka musela dost držet, ale myslím, že ani dle MB to není úplně vhodná kombinace, ne? 😖
Všude dnes a denně vidím, jak dětičky požírají sušenky, koláčky, Brumíky a já nevím, co ještě, jejich matky vykřikujou, jak už jejich ani ne roční potomci baští to, co zbytek rodiny (např. guláš, nekecám ☹ )
Naše Emča je docela jedlík a protože trávíme hodně času "v kolektivu", musím to udělat tak, aby si nepřipadala "ochuzená". Takže jsem zakoupila špaldové bio sušenky pro děti s rýžovým sladem a vzhledem k jejich ceně je příště nejspíš radši vyrobím po domácku 🙂 Už se fakt móc těším na školku a další podobný instituce...

Lištičko, mě gynekoložka na glukózový test v těhotenství neposlala (nejspíš zapomněla 😉 ), ale umím si představit, jak ti bylo. Marihuana na mě měla podobný účinek 😀

kitka123
30. říj 2007

Strejcinko, me asi nejvic vadi tem lidem porad neco vysvetlovat, proc nejime tamto a ono ... Kolikrat radeji reknu, ze ma alergii, zjistila jsem, ze na tento argument uz nikdo nereaguje, to je prijatelne pro vsechny ☹

listicka77
30. říj 2007

Tak mi zas včera bylo blbě... Tchýně se snažila, koupila mi "brokolicovou pomazánku s česnekem"... Jenže ne vše, co se tváří zdravě, je opravdu zdravé. Obsahuje to kvantum majonézy, o konzervantech nemluvě. Tak jsem si kvůli tchýni dala na celozrnnou bagetu, ale ten výsledek za to fakt nestál... ☹

Nepřestanu otravovat s vločkama. Koupila jsem si jáhlové a taky je vařím na kaši jen pár minut. Je to zase špatně?
Jinak mně se pořád na mb nepozdává, že se vaří do zásoby a pak se ohřívá, to mi moc nesedí. Ne že bych to nikdy nedělala, ale rozhodně to nějak nevyhledávám... Takže si ty vločky radši krátce povařím ráno, než abych dlouze vařila večer a ráno ohřívala...

prodigy
30. říj 2007

Já mám v MB taky velké problémy zkousnout ty délky vaření. Podle mě se vařením zabíjí i část enzymů. Dost mě všechny protichůdné informace štvou! Člověk neví, co má číst a když už něco čte, tak jestli tomu věřit. Třeba Průchová - to je podle mě moc pracovitá ženská, která do republiky přinesla mnoho užitečných informací, ale jakmile v její knížce o mléce přečtu tak nebetyčnou kravinu, jakože homosexualita je důsledkem konzumace mléka, tak jdu do kolen 😕 !
Prodigy

kitka123
30. říj 2007

Teda Prodigy, to jsem jeste neslysela 😀
Nevim jestli vareni do zasoby souvisi s MB, ale u malych deti je to skoro nutnost, vsak varte trikrat denne cerstve jidlo, tu detskou miniporcicku, k tomu jeste neco na svacinku ... Nejsem teda zastancem zamrazovani, ale polivku si klidne navarim na tri dny.
Jasne ze se varenim znici nejake vitaminy, ale zase jsou tam jine uzitecne veci. Ja klidne varim zeleninovou polivku hodinu, jsou tam zas ty slozite cukry, ktere telo potrebuje. A enzymy si dodam tak, ze do dovarene polevky pridam lzici misopasty, nebo do omacky na zaver tamari. A kdyz chci vitaminy, tak zeleninu jen kratce sparim nebo cerstvou.

listicka77
30. říj 2007

Prodigy, nikdo ti nikdy nezaručí, že něco děláš správně... bohužel. Najdeš skalní zastánce tak protichůdných směrů jako je mb a vitariánství a všichni ti budou tvrdit, že od té doby, co to praktikují, tak se cítí skvěle a jsou dlouhodobě zdraví. Tak si pak vyber!
To s tou Průchovou mě teda dostalo... 😕

stevey
30. říj 2007

Dnes jsem holky narazila v jednom malem obchůdku domácích potřeb na pasírovač za 228 Kč. Tak jsme dnes měli výbornou rýžovou kaši bez práce, protože dříve jsem pasírovala přes síto ručně! Je to nějaký dovoz z Portugalska, ale schválně jsem jukla do googlu na slovo pasírka (tak je to nazváno na výrobku) a kupodivu vyjelo firem více (já dříve zadávala jen pasírovač🙂, tak pokud by některá z váa ještě pasírovač potřebovala tak se můžete podívat např. na http://www.aralsa.cz/home.php?nab=multi&product...

Jinak z toho dlouhého vaření také někdy nemám dobrý pocit, ale třšba vím, že ovesné vločky za studena jedené odebírají vápník z těla a opravdu jsou těžko stravitelné. Třeba by pro tebe Lištičko byla ta termoska, pokud k tomu nemáš nějaký odpor. Večer zaleješ vroucí vodou a ráno máš kaši ještě teplou.

Po letech jsem zase zkusila založit žitný kvásek (díky naší diskuzi). Dříve mi občas plesnivěl, tak jsem toho nechala, tak snad to vyjde.

A jak to děláte se zeleninou? Kupujete jen bio? My máme částečně domácí "výrobu", ale ten sortiment není zase tak široký a na vesnici se do obchodů s biovýrobky moc nedostanu. Přes internet jsem zeleninu ještě nekupovala a Nenačovice jsou bohužel od nás na druhé straně od Prahy, takže celkem daleko.
Tak zase příště ahoj

ro.le
autor
30. říj 2007

Lištičko, do zásoby vařím jen to, co vydrží bez velkých strát vitamínů a minerálů (obilniny, luštěniny) Zeleninu vždy čerstvou, když ji jíš ohřívanou, je už kyselotvorná. Dřív mně to nevadilo, teď už to v těle poznám, že to není ono. A taky jde o energii čerstvě uvařeného, ohřívané ti moc kvalitní energie nedodá.
Kaše z jáhlových vloček jen pár minut? Proč ne, já je ale už nekupuju, byly vždy cítit žlukle. (Viď Pačísku) Zkoušej na sobě co ti bude vyhovovat a snaž se vnímat svoje tělo jak na to reaguje (nálady, pocit těžkosti, kolik máš energie, ...) A nevěš hlavu!!! Jsme s tebou a kdykoli poradíme 😵

Babido, no néééééé!!! Ty jsi ale supeéér babička!

listicka77
31. říj 2007

Holky, co mi můžete doporučit na zvýšení hemoglobinu? V posledním krevním obrazu mi klesl mírně pod limit - na 109 (ale jakožto dárce krve znám své normální hodnoty a ty se pohybují kolem 105), takže mi gyn samozřejmě okamžitě napsal Aktiferin. Já ho ale brát nechci... Koupila jsem si para ořechy a taky mám doma melasu. Co dál? Řepa? Poraďte prosím ještě něco. Děkuju... 😉

pacisek
31. říj 2007

na melasu bacha. zelený natě jsou lepší.

bábovka: nejíte nějak málo pickles, že máte takovou chuť na sladký? 😉
tak dobře. cokoliv sladkýho peču, má složení: mouka, sladký, tuk. Mouka byla v bábovce špaldová, sladký datlovej sirup (ano ano, přátelé, nic zdravého), tuk sezamový a slunečnicová semínka (předem opláchnutá a pak trochu posekaná). No a pak samozřejmě ten geniální žitnej kvásek, kterej jak tak koukám, děláme každá jinak. Do formy, nechat tam tak půl dne a pak šup s tím do trouby. Manžel by řek´: Průchová se otáčí v hrobě a já na to: ještě žije, a jak! (no nic, naše oblíbený rozhovory...)

nebo jablečná buchta: špaldová mouka, ječná mouka, ječnej slad rozmíchanej ve vodě, sezam. olej. Rozplácnout na dno plechu, nastrouhat jablka, posypat semínkama a třeba rozinkama a je to.

Výše uvedené jen občas!!

Však víte, mouka je mouka, cukr je cukr atd.! To už jsou lepší třeba placky, který si někdy děláme na snídani. Do zbytku obilí dám večer trochu celozrnný mouky, do rána nechám nakvasit a pak nasucho upéct na pánvi. Dobrota.

tak papa, dušinky, těšíte mě a udržujete v bdělosti.

strejcinka
31. říj 2007

Hemoglobin:
Lištičko, mně se osvědčily sušený meruňky a fíky; zvlášť o fíky si tělo samo řeklo (spíš řvalo 😀 ), jinak je vůbec nemusím... ještě že to bylo před vánocema, jinak by mě mé fíko-chutě finančně zruinovaly 😎
Dle výsledků krevního testu to docela zabralo.

listicka77
31. říj 2007

Proč na melasu bacha?
Meruňky a fíky nejsou nic pro mě, je to strašně sladkýýýý a to mi nechutnááá...

feitka
31. říj 2007

Už v porodnici jsem měla problém s hemoglobinem, jedna doktorka mi poradila borůvky nebo švestky nebo černý rybíz. Bylo to v říjnu, takže jsem snědla 2 sklenice zavařených borůvek a krevní obraz byl druhý den v pořádku, dokonce mi už hrozili transfůzí 😝

ro.le
autor
31. říj 2007

Melasa je extrém nad extrémy (řekla by Průchová), z pohledu energií je to horší než cukr...

listicka77
31. říj 2007

Fňuk fňuk, já chci zavařený borůvkyyyyy...
Melasa horší než cukr? No ještě že nejsem mb... 😀 Sladím si s ní kaše.

ro.le
autor
31. říj 2007

A zkoušelas už Lištičko nějaký obilný slad nebo sirup? Má to konzistenci jako med a je to i přiměřeně sladké. Až ti ta melasa dojde, tak vyzkoušej např. rýžový nebo kukuřičný sirup od Countrylifu.

listicka77
1. lis 2007

Ro.le mám doma ječný sirup se sladem. Ale tu melasu jsem si koupila speciálně kvůli vysokému obsahu minerálů.

prodigy
1. lis 2007

Taky se té melase divím. Vždyť s tím distributor slaví takové úspěchy! Na mě povídání o melase zapůsobilo docela věrohodně.
Právě jsem ze vrátila z obchodu ve snaze přinést domů něco "rozumného", co by se dalo jíst na svačiny. Už mi z toho jde hlava kolem. Pořád na kaších Terču mít nechci, ale co jiného jí dát!!?? Hrozně ráda bych jí něco natřela na chleba, ale nevím co, když mléčné ani maso nejíme.

Prodigy

ro.le
autor
1. lis 2007

Bohužel dnes žijeme v komerční společnosti, kterou vládne byznys a honba za výdělkem... Ty jennezdravější věci mívají největší reklamu (a obvykle velmi přesvědčivou), zatímco to kvalitní a zdravé se krčí v koutku. Ale situace se neustále zlepšuje 😉

listicka77
1. lis 2007

Ro.le, to je sice pravda, ale melasa je celkem přírodní produkt (a ne jako rafinovaný cukr) a doporučuje ji např. Janča a další "alternativci", takže nejde jen o dnešní komerci.

aknela75
2. lis 2007

Prodigy a co nějaká luštěninová pomazánka nebo pomazánka z tofu. Sama jsem je sice ještě nedělala, ale kupované od Siva jsme taky papkali. Ale chystám se je vyrábět doma. Nebo mažu dětem sojovým margarínem ze zdravé výživy nebo slunečnicovým.
Ro.le, taky mne udivilo, že je melasa horší než cukr nebo jen možná, ale proč? 🙂

listicka77
2. lis 2007

Vzpomínám si, že už se to tu někdy probíralo a tuším, že bohužel bez výsledku, ale zkusím to znova. Neznáte někdo nějaké sušené obilné mléko, které neobsahuje barviva, aromata a podobné blbosti? Já jsem na domácí výrobu moc líná, navíc toho pak má člověk doma určité množství a musí ho použít do určité doby... No prostě kupované sušené je pohodlnější... (s dítětem to pak třeba přehodnotím, ale teď jsem moc rozlítaná).