Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

listicka77
21. pro 2007

Kitko, přesně odtamtud. A opravdu je to dneska mnohem lepší (může být náhoda). Bílou mouku, cukr a spol. téměř nekonzumuju (teda občas jo, ale v té nejvražednější kombinaci opravdu výjimečně). Ale že okurka odvodňuje, to jsem četla určitě i jinde. A proti bylinkovým směsím taky nic nemám - to je něco proti mb? Luštěniny docela jím.

kitka123
21. pro 2007

Listicko, vzdyt me to prave prekvapilo, ze ty mas otoky, kdyz se zdrave stravujes 😕 Nevim, jak je na tom mb a bylinkove smesi, ale sama za sebe bych rekla, ze jsou mnohem ucinnejsi, kdyz se pouzivaji jednotlive.
Jinak ta kniha, to byla takova moje tehotenska a porodni bible, znala jsem ji skoro nazpamet a velmi mi pomohla u porodu i po nem aromaterapie, co jsem si podle ni nachystala.

listicka77
21. pro 2007

No zdravě stravuju... zrovna teď jím od manžela kus pizzy... Je to jak kdy. Možná to souvisí se stresem, přetížením... Uvidím, jestli se to přes Vánoce zlepší (to budu míň pracovat, ale zas asi hůř jíst 😝). Jinak jsem se radila i jinde a musím říct, že panuje názor, že otoky jsou normální a víceméně se s nima nedá nic dělat. Tak to takhle teda brát odmítám. Uvidím, jak to bude pokračovat. Mám tip i na nějaká homeopatika (nejen od Stadelmann, ale i z jiné knížky, ale protože s homeo nemám zkušenosti, tak bych to zkusila jedině v případě, že by mě ty otoky držely fakt dlouhodobě). Třeba to byla jen blbá souhra náhod a bude to zase dobré. Taky jsem měla nedávno pár dní strašné pálené žáhy každý večer a přešlo to samo.

kitka123
21. pro 2007

No tak normalni to teda neni, ale hlavne abys mela v poradku tlak, vsak vis 😉 Homeo bych si taky vzala az v krajnim pripade, vetsinou vsechno vyresim stravou. Treba ti tu holky jeste neco poradi

ro.le
autor
21. pro 2007

Holky, tak jsme to konečně vyřešili s tím očkováním. Poslední měsíce mě to dost trápilo a pořád jsem zvažovala různá pro i proti. Myslela jsem na to kudy jsem chodila a mnohdy jsem kvůli tomu ani večerř nemohla usnout. Tak jsem to chtěla konečně uzavřít a netahat to do nového roku a včera jsem zajela k naší dětské doktorce s tím, že odmítám dítě naočkovat trivakcínou zerděnky-spalničky-příušnice. Byla jsem dost nervní, netušila jsem jaká bude její reakce.

A jaké to bylo? Veškeré moje důvody jsem jí vysvětlila a ona na to, že nejsem jediná maminka, kterrá o tom takhle přemýšlí atd atd a tak to prý zapíšeme do karty a bude. Já to podepsala a tím je to vyřízené. Klárka očkovaná na tohle nebude a doktorka to ani pravděpodobně nikde hlásit nebusde (jelikož jiná očkování máme - hexu). Pro mě neskutečně velká úleva!!! Doktorka sama uznala, že na očkování je v poslední době řada protichůdných názorů a že si myslí, že se to asi bude nějak měnit.

strejcinka
21. pro 2007

Ro.le, mohla bys tu, prosím, důvody proti trvakcíně uvést konkrétně? Nás to čeká někdy na jaře, tak ať se teoreticky připravím 😠 Můžu se zeptat, k jaké pediatričce chodíš (jestli náhodou nemáme stejnou 😉 )?

Jinak, moc obdivuju to krásné vánoční (i jiné) "cukroví" na tvém webu. Já už upéct nejspíš nestačím, Emma někde chytila virovou gastroenteritidu, takže trávíme celý týden u doktora (kolečko pediatr-infekční-pediatr-infekční), musela jsem do ní dostat tekutiny injekční stříkačkou, protože byla dehydrovaná a pít odmítala. Naštěstí jsme se tak vyhnuly kapačkám, ale bylo to o nervy. Teď už je to trochu lepší, ale zhubly jsme (no, já tedy bohužel moc ne 😀 ), tak budeme i přes vánoce obíhat doktory kvůli převažování... 😒

prodigy
21. pro 2007

Ro.le, tak tvoji domluvu s pediatričkou ti z duše závidím a ze srdce přeju 😉 . Já tolik štěstí neměla a Terezu naočkovanou mám. Bohužel - jak jsem tady už nejspíš psala, jí po tom očkování totálně spadla imunita a už je v podstatě od září nemocná. Nejdřív se jí pořád střídaly rýmy s chrapotem a horečkou a pátá epizoda v řadě byl zánět průdušek, který trvá už cca pátý nebo šestý týden. Už teda nález na průduškách nemá, ale kašle furt hrozně, hlavně v noci. A ať si říká kdo chce co chce, já jsem bytostně přesvědčená, že je to všechno v důsledku očkování zarděnky-spalničky-příušnice. A aby toho nebylo málo, včera jsem s Terčou byla na kontrole, doktor zjistil, že měla být před šesti týdny naočkovaná proti černému kašli, záškrtu apod. a bez ohledu na to, jestli bude po Vánocích dobrá, tak to máme přijít naočkovat. Prý když se zlepší, tak není proč neočkovat, když zůstane stejná, tak je jasné, že to není nic akutního a taky můžeme očkovat a když se zhorší, tak ji nenaočkuje, ale začne jí dělat testy na astma. Jsem šla do kolen!!! Tomu říkám samá lepší volba!!! Nejde mi o to to nenaočkovat, ale posunout na období, kdy bude mít imunitu v pořádku. Druhé vakcíně na MMR bych se rozhodně chtěla vyhnout - to půjde ale jen v případě, že změním pediatra. Hlavně ta jeho sestra je pěkná kráva nebeská!!!! Ta snad bere od těch farmaceutických firem úplatky sama - jinak si její neskutečně protivnou horlivost nedokážu vysvětlit.

ro.le
autor
22. pro 2007

Prodigy, rozhodně trvej na tom že na očkování půjdete až bude malýá 100% ok. Neměla by být ani žádná nemoc u ostatních lidí v rodině se kterými se stýká. Ani rýma.
Strejcinko, k doktorce chodíme tady u nás, tedy mimo Plzeň. Důvodů bylo plno, hlavně že se nejedná o nijak závažné choroby (dnes nejsou děti podvyživené...), děti by si tyto choroby měly prodělat v dětství, aby se tím utužil jejich imunitní systém a pak je nepřepadávaly závažnější choroby, na MMR vakcínu jsou uváděny nežádoucí účinky pohybového aparátu - Pačísek dokobnce zná osobně rodinu, kde má dítě zánět kloubů, atd atd.
Jedinou nevýhodou vyplývající z neočkování je fekt, že dítě přijímané do školky musí mít buď naočkováno, nebo prokazatelné protilátky. Takže pokud budete někdo vědět o tom, že někdo má spalničky, zarděnky či příušnice, sem s tím. My opravdu chceme, aby si to malá prodělala sama, ne uměle vakcí nou.

ro.le
autor
22. pro 2007

Listicko, já otoky vůbec neměla, takže to asi bude tou stravou 🙂

K tomu, že panuje názor, že otoky jsou normální a víceméně se s nima nedá nic dělat: Až když jsem přešla na makrobiotiku a zbavila se většiny neduhů, o kterých se říká, že jsou normální jsem pochopila co to znamená cítit se dobře. Ale u tebe věřím, že je to jen souhra náhod a brzo to přejde. Kéž by se většina lidí stravovala jak ty 😉

listicka77
22. pro 2007

Ro.le, prosím jestli se tu ještě objevíš (nebo víte-li, poraďte někdo jiný). Přečetla jsem si na stránkách recept na vánočku z kvásku. Nikdy jsem nic z kvásku nedělala, ale ráda bych to zkusila. Mám doma pytlík sušeného kvásku (není tedy pšeničný, ale žitný, tak snad to nevadí). Kolik ho mám použít? V receptu je hrnek kvásku, ten sušený má 30g. Díky! (Pro jistotu udělám i "normální" vánočku z droždí - teda normální ne - špaldovou, ale prostě z droždí). Jo a můžu použít místo sladu javorový sirup? Ten zrovna doma - na rozdíl od sladu - mám.

S těmi otoky: Ono asi záleží i na jiných věcech než na stravě. Moje máma prý ani v jednom těhu žádné otoky neměla, a to jedla zcela běžně, jak bylo tehdy obvyklé (určitě teda jedla víc zeleniny, než byl tehdejší průměr, ale jinak fakt normální nezdravá strava). No budu zpytovat svědomí. Chtěla jsem si dát k večeři chleba se "škvarkovou" pomazánkou, ale půjdu si radši uvařit červenou čočku s pórkem a mrkví. 😉

prodigy
22. pro 2007

Holky, já se teď vrátila z vánočního koncertu Petra Bende a jsem v sedmém nebi. Kdo by to byl před lety při sledování SuperStar řekl, že se z toho "nevzhledného" klučíka vyklube tak charizmatický a sexy chlap!!!? A jako muzikant je přímo fantastický!!! Není nad živý koncert!!!

listicka77
23. pro 2007

Tak jsem tu vánočku zkusila a právě ji vytáhla z trouby. Pak vám poreferuju, jestli to bylo k jídlu... 😀 (jinak s tím javorovým sirupem je to ta najdražší vánočka, co jsem kdy pekla... 😵)

strejcinka
23. pro 2007

Lištičko, zkoušela jsi ten pytlíkovej kvásek? Taky ho mám ve skříni a zatím se mu úspěšně vyhýbám tím, že pokaždý sáhnu po vinným kameni 😎
My letos na Vánoce nejen ušetříme, ale i zhubneme, protože Emča stačila nakazit celý zbytek rodiny, takže neustále baštíme rýži, mrkev, polívku (většinou rýžovo-mrkvovou 😀 ) a starý housky. Dneska jsem nám trochu přilepšila květákovýma plackama (inspirace z Ro.le webu). Už jsem dala do mrazáku tofu a klaso a další pochutiny budou ještě asi následovat, protože je nestačíme sníst.
Prcek už naštěstí přibral zpátky čtvrt kila, dneska jsem ji vezla na pediatrem vyžádané převážení na pohotovost, a když jsem tam viděla narvanou čekárnu dětma s chřipkou, fakt mě to potěšilo 🙄
Stačila mi ta sešlost v čekárně na infekčním, jednu paní rovnou hospitalizovali a nějakej mladík mluvil se sestrou o malárii 😠

aknela75
23. pro 2007

No já mám zaděláno na vánočku a jsem zvědavá, jestli mi to vykyne, protože nevím, jestli jsem měla dobře udělaný kvásek. Jsem na to zvědavá. A nevím, jak z toho upletu vánočku, protože se mi to zdá děsně matlavé. Nechám to přes noc a ráno z toho něco upeču. Nějak to dopadne. Když tak to sním jen já. 😀

listicka77
23. pro 2007

No tak - výsledek... trochu rozpaky. Nechala jsem to kynout asi 6 nebo 7 hodin, pak vyrobila vánočku, dala péct. Jo po tom vykynutí z toho strašně "lezl" olej, bylo to fakt hrozně mastné. A po upečení to má uvnitř takovou divnou konzistenci. Nevím, jestli je to špatně vykynuté nebo nepropečené... Jíst se to dá. Ale je to od toho javorového sirupu hodně sladké a chuťově výrazné, takže pro mě tak trošku na zobnutí, ale ne na přecpání. Ukrojil si i manžel a nic neříkal. Tak nevím, jestli nechtěl urazit nebo to naopak znamená, že se jíst dá... Rozhodně to nevyhodíme 😀, ale výstavní kousek to není. Ty vánočky z droždí dopadly teda líp. Ale aspoň je na výběr, to bude zítra bohatá snídaně... 😉

ro.le
autor
26. pro 2007

Zdravím všechny po svátcích. Ač vůle byla, tak jsem snědla kde co (zejména na návštěvách...) a často i nemakrobiotického. Sladké, slané, atd atd a teď mi není nejlíp, takže jsem si právě dala kousek umeboshi na srovnání.

Listicko, aknelo docela se tady teď bavím nad těmi vašemi pokusy s vánočkou a silně mě to připomíná moje minulá léta 😀 Ze sušeného koupeného kvásku jsem vživotě nic nedělala a myslím, že je vhodný tak na kyselo. Podle toho co píšeš těsto nebylo moc dobré. Nedala jsi moc oleje, že z toho lezl? Moje těsto vypydá (konzistencí, ne barvou samozřejmě) jako normální z kvasnic. Já letos vánočku na vánoce nedělala, byli jsme i tak dost naslazený. Dělala jsem ji kvůli fotce na web na začátku prosince.

Jinak přeji všem aby byl následující rok přesně takový jaký si ho přejete!!! PFko viz album....

listicka77
26. pro 2007

Ro.le já fakt nevím, co bylo špatně. Olej byl dle tvého receptu. A i ty vánočky z droždí nebyly nic moc, protože jsem je pekla moc dlouho (já mám vždycky strašnou fobii, aby to bylo dost propečené a z píchání špejlí nikdy nic nepoznám)) a byly vysušené... ☹ Jinak jsem letos nepekla vůbec nic. Myslela jsem, že ještě v neděli upeču jeden moc prima druh (to by snad zkousli i mb!) a na štědrý den udělám dvoje nepečené kuličky, ale nakonec jsem se nedokopala vůbec k ničemu. Naštěstí to manžovi nevadí.

Jinak taky přeju všem vše dobré ( a taky dobré 😝 ) do nového roku, pf mám taktéž v albu.

pacisek
28. pro 2007

Holky zlatý, máte toho hodně nastudováno, co doporučujete při braní antibiotik?

Naše Ema (téměř 5 let) má borreliózu (klíště měla na konci srpna), dnes začínáme brát antibiotika a nevím co přidat, abychom se z toho co nejdříve dostaly. Pickles kvůli střevní mikroflóře a co ještě?

Díky, ahoj

ro.le
autor
29. pro 2007

Pacisku, já nevím. Nemám s tím zkušenosti. Co ti poradila Strnadelová?

zunna
29. pro 2007

Pacisku, pozeram do knizky od Kushiho, priamo o borelioze nevidim, ale vo vseobecnosti tu pise o infekcnych chorobach, že ume boshi, miso, riasy pomáhajú redukovať následky infekcie, posilňujú krv a lymfu.
Na tú mikroflóru určite to pickls je najlepšie.

ro.le
autor
1. led 2008

Dneska jsem se náhodou dočetla, že po léčbě ATB pravidelně zařazovat natto - léčí střeva.

Jak jste všichni strávili (a ztrávili 😀 ) svátky a silvestra? My jsme ok, cukroví jsem pekla od každého jen trošku, takže se po něm brzo zaprášilo. Včera na Silvestra jsem dělala prima rychlé slané pohoštění z listového těsta - šneky s tempehem. Možná to znáte. A pomazánku z tofu - moc se mi povedla. A taky špízy z uzeného tofu a seitanu. Napište co jste kuchtily vy, ať se tu nechvástám sama. Zítra dám vše na makrobiotika.aspone.cz

listicka77
1. led 2008

Hmmm, tak já se musím stydět, já včera žrala jak nezavřená samé hrůzy (včetně chipsů!!!). Ale přežila jsem to, tak jen u toho teď nezůstat a začít jíst zase poněkud zdravěji.

zunna
1. led 2008

Ahojte.
Tempehových šnekov sme už tiež robili, sú fakt výborní. Ja som tam ale nedávala žiadne korenia ako uvádza p. Lužná. Myslím, že boli veľmi dobré aj bez toho. (Na pobyte u p. Lužnej sme mali aj originál jej šnečkov z pivného cesta, ale aj tieto moje z lístkového boli porovnateľne dobré).
My sme vcera doma nevarili, naši nás pozvali, takže moja mama pripravila biele ryby, tempeh ako ryba, zelerový šalát s tofunézou a aby sme neboli takí vzorní, dali sme si aj hranolky. 😉
Nakoniec sme to zaklincovali makovníkmi môjho brata ... Takže cestou domov sme si dali novoročné predsavzatie, že rok 2008 skúsime bez normálnych sladkostí. 🙂
Ale chceme sa naozaj trochu polepšiť 🙂 , lebo by sme chceli ešte jedno bábo a chceli by sme sa (najmä teda ja), na to pripraviť.
Ináč, dnes sme dali malému prvý krát "dospelácku papu" - mal pár lyžičiek ryžového mliečka.
Všetkým Vám želám šťastný a úspešný rok 2008, veľa radosti s detičkami, partnerského porozumenia a vydarených jedál, ktoré budú chutiť celej rodine.

strejcinka
1. led 2008

Ahoj všichni,
naše vegetariánská rodinka strávila celé svátky paradoxně makrobiotičtěji než by si přála.. 😀
Emča (a my samozřejmě spolu s ní) přešla z virové střevní chřipky či co to bylo rovnou do "normální" virózy (tu jsme patrně chytili v čekárně, když jsem byla malou převážit po těch průjmech a zvracení). Takže jsme se ládovali rýží, mrkví, jablky, kukuřičnýma chlebíkama atd.
Nic jsem nepekla, ani jsme nestačili kvůli chorobám jít nikam na návštěvu, na Silvestra jsem udělala jen pomazánku z červené řepy (uvařit, rozmixovat s česnekem, vlašskými ořechy, trochu tofunézy, trošku pepře, mňam!). Chtěla jsem původně koupit rohlíky, ale než jsem se dostala do obchodu, neměli už ani kůrku. Takže jsem nakonec upekla vlastní, špaldové, jinou mouku jsem doma neměla, a byly skvělé 😎
Jo, když se prckovi udělalo líp, vyrobila jsem jáhlové "čokoládové" poháry dle ro.le webu a byly fakt skvělé! Bohužel se mi podařilo zapomenout heslo na web, takže jsem zatím nenapsala hodnocení 😀

ro.le
autor
2. led 2008

Strejcinko, tedy zírám 😉 Tak rohlíky jsem ještě doma nepekla.... Fakt jsi úžasná!!!

ro.le
autor
2. led 2008

Jedna zajímavá informace, co jsem se teď dočetla:

olejnatá semena (sezam,....) jsou zasadotvorné 🙂
ořechy jsou kyselinotvorné 😒

strejcinka
2. led 2008

To víš, ro.le, "Husákovo" dítě se řídí heslem "Urob si sám", když nemají rohlíky, upeču si svoje (zvlášť když mám hlad 😀 ).
Chtěla jsem je původně vyfotit, ale vzhledem k tomu, že jsem do nich prskla instantní droždí... 😉 Recept jsem našla na internetu, jmenovalo se to původně "mexický rohlíky" a byly z hladký mouky (jen mouka, voda, droždí, sůl). Já přidala ještě kmín a sezam. Druhej den ale byly už docela tuhý, nejspíš důsledek CZ mouky...

a7365
3. led 2008

ahoj MBnadšenkyně, nebo "exotky" jak se nazýváte. Už vás pročítám od vánočních svátků, ale dočetla jsem až teď 😀 . Jsem na stejné lodi, jako vy. Tak bych se ráda připojila.
Mluvíte mě z duše, když píšete o problémech s babičkami, s okolím,......také dvojí vaření (pro manžela). I když pochopení pro to má a já to pytlíkuju přesně jak píše ro.le, něco s námi si dá, když mu moc nejede tak aspoň nereptá před dětmi a jí, no a občas se zalepí rohlíkem s medem, olomouckými syrečky,.... Ale nechávám to v klidu, už jsem přišla na to, že nemá smysl dělat přednášky a dusno v rodině. Je spokojený a to je hlavní.
U pí. Lužné jsem byla v létě na týdením kurzu a bylo to to nejlepší co mě mohlo potkat, fakt. Je úžasná a i celý týden neměl chybu. Před kurzem, jsem měla obavu jestli budu dost "zkušená" začátečnice, abych nebyla v něčem pozadu. Ale vůbec se mé obavy nenaplnily. Názvy surovin, které už běžně známe, ale před normálními lidmi když je vyslovíte máte pocit, že mluvíte cizí řečí, tak na kurzu všichni víme o čem mluvíme a je to paráda. Jen ten návrat do reality je někdy krutý. Ale když narazíte na takovou diskuzi a zjistíte, že opravdu existují holky, které přemýšlejí stejně jako vy, je to hodně povzbudivé. Toť zatím vše. Díky

a7365
3. led 2008

P.S. teda teď koukám, jaké jsem si dala pěkné jméno ☹ . Myslela jsem, že login bude heslo, které se neobjeví a teď tohle....jinak jsem Ondřejka

kay
3. led 2008

ahoj holky, možná vás budezajímattohle, ikdyž je to v Brně... http://www.branakdetem.cz/