Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

ro.le
autor
8. únor 2008

Nevril, na fritování ve větší vrstvě oleje je nejlepší si pořídit malou vyšší pánvičku, já mám průměr asi 12cm, oleje tam naleju tak max. 5 cm a stejně je ho přes půl litru! Nedokážu si představit takhle fritovat na velké pánvi. Uvaž to.

ro.le
autor
8. únor 2008

Holky, právě jsem si u jeího jména všimla, že Lištička má týdenní holčičku Štěpánku!!! Moc gratulujeme!

nevril
8. únor 2008

jéééééééééééééééééééééééééé taky velké gratulace Lištičce a Štěpánce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a taky šťastnému tatínkovi 😉

lety
8. únor 2008

Ahoj,
taky moc gratuluju lištičce i Štěpánce.

Vidím, že jste nakously téma pánviček, to je bezva, už dlouho přemýšlím, na čem fritovat. Tak teď už to vím, díky ro.le.
Ale teď jsem se chtěla poradit ohledně mixéru. Měla jsem Philips multifunkční, ale při mixování mandlového másla jsem umixovala i mixér. Ale v podstatě jsem s ním nebyla spokojená, měl 800 W příkon a mandlové máslo mu trvalo asi půl hodiny. Tak teď přemýšlím, co místo něj. Jaké máte mixéry a s jakým příkonem? Asi si spíš koupím jen mixér, protože jsem ostatní funkce (kromě strouhání oříšků) ani nevyužila. Poradíte mi holky?

U pana Zerzána mi vyšla zátěž i na těstoviny a dokonce i na oves. O špaldě jsme ani nemluvili, to je zajímavá informace, v nejbližší době se na to zeptám. Díky nevril.

lusinta
9. únor 2008

ahojky🙂tak Em už se vzteká a chce jído když jíme my -amořejmě to stejné,ta budeme muset jíst ještě zdravěji🙂no ale třeba už jsem jí dala i kváskov chléb a to jsem chtěla původně až po oce(má necelých 11měsíců)..
Tak musím jít studovat stránky role🙂a inspirovat se..nesnáším vaření, ale už se mi o si nevyhne..zlatý kojení🙂
jen mě zarazil Role dort na Tvých stránkách..Jsou v něm vaíča..to není moc makrobiotický...
Dal by se upéct i bez těch vajec? ¨

nevril
9. únor 2008

lety, ta špalda by měla být na stránce, kterou ti pan zerzán nejspíš taky vytiskl, koukni se do ní. Oves naštěstí můžu, to je moje oblíbená obilnina, včetně vloček.. ale časem se ti to třeba zlepší, Kushi píše o vymizení lepkových alergií, po nějaké době na čisté mb. To se mi ale asi nikdy nepodaří, být cistý mb, pořád si to něčím kazím... Hlavně odolat sladkostem, čokoládě ))) člověk se nikde nenají, nakonec už ho ani nebaví vařit))) pak zase jo a tak furt dokola ☹ . Ale chápu to, celá léta jsme jedli jinak a teď to nejde tak rychle, jak bych si přála. Chce to zajet na nějaký kurz nabrat novou inspiraci a setkat se zase s lidmi, co žijí podobně.
Tak mě napadá že by jsme mohly zas domluvit nějaký srazík a doufám, že nás bude o něco víc, než doposavad 😉 ..., odkud vlastně holky jste? Lusinta z Brna hmmm to je daleko, lety nemá napsáno v profilu, a ostatní?

kitka123
10. únor 2008

Jo Nevril, presne, clovek se nikde nenaji a vari se porad dokola. My se teda obcas o vikendu najime nekde v restauraci a Adelce vezmu neco sebou, ale ted uz tvrde vyzaduje jist to co my, vsechno chce ochutnavat, takze jeji sklenicky s jidlem vetsinou nejsou zajimave. Taky ted chodime obcas do MC a tam si vsechny deti nosi ruzne sladkosti a susenky a maminky je jeste ponoukaji, aby nabidly i ostatnim detem, takze uz tam Ada ledacos ochutnala, kolikrat si ani nevsimnu kde to vzala. Ty maminky ani nenapadne, ze by jeste nekdo dvouletemu diteti nedaval cukr

Holky a co tolik fritujete, ze tu resite panvicky? Ja akorat obcas delam zeleninove karbanatky a jednou za uhersky rok livance a jinak moc nesmazim

ro.le
autor
10. únor 2008

Já frituji asi nejčastěji něco v těstíčku (celer, mrkev, cibule, tofu, natě ...) pak občas nějaké obilné koule což se mi zatím moc nedaří. Pak někdy ty karbanátky ale ty moc neděllávám. Asi předevčírem jsem zkoušela 'čipsy' dle návodu z knížky paní Lužné - zelenina nakrájená na slabounké plátečky fritovaná jen tak a byly vynikající! Brzo dám jídlo s těma čipsama na web.

jinak souhlasně přikyvuji nad tím 'nikde se nenajíš a vaří se furt dokola' Je fakt, že někdy mi to jde od ruky a někdy už prostě nemám sílu to řešit tak jíme několik dní k večeři chleba s nějakou pomazánkou (jelikož jí uděláv vždy tak litr..). Velikou motivací je ta naše Klárka. Kvůli ní a tomu aby byla zdravá se člověk fakt drží. Nevím, jestli bych takhle zvládala (myslím psychicky) vařit jen pro sebe.

lety
10. únor 2008

Ahoj,
ja taky vaření pořád řeším. Ono je to prostě pořád dokola, snídaně, oběd, svačina a večeře, a v podstatě všecko musím uvařit. Jenomže toho hotového jídla je tak málo (a my jsme tak mlsní), že nakonec vždycky u toho šporáku zase skončím.
Teď jsem to řešila ještě více, protože jsme byli na horách a tam se mi chce ještě podstatně méně. Jenomže zase jsem natolik mlsná, že jíst bych chtěla tak jak jsme zvyklí, a jak nám to chutná, protože normální jídlo v restauraci už mi ani nechutná a nenajím se. Byli jsme jednou, dala jsem si s dětma pstruha a chtěla jsem k němu aspoň nějakou zeleninu čerstvou mrkev, zeli atd, ale přihodili mi k tomu jakýsi sladokyselé saláty, tak jsme je ani radši nejedli. Než jsme tam šli, tak jsem si užívala pocit, že dnes vařit večeři nemusím, a jen jsme přisli už jsem vařila zeleninovou polívku, protože jsme měli všichni hlad, a hlad je prostě hlad. Možná, že by to bylo lepší v nějaké čínské restauraci, tam přece jen dělají větší množství zeleniny a dokonce i tofu. Nevím, máte s tím nějaké zkušenosti?

Nevril, díky za podporu, ja doufám, že se těch zátěží opravdu zbavíme, dr. Strnadelová říkala, že budeme moci lepek od jara (to je rok po vysazení).Nevím, co je to čistá MB (jak říka Kushi), ale snad většinu zásad dodržujeme (samozřejmě s chybami, kterými se člověk neubrání, ale to je ta výjimka co potvrzuje pravidlo, ne?)

A ja jsem ještě z větší dálky, jsem z Olomouce. Ale mám v u Hradce Králové babičku, takže i do Čech občas zavítáme.
Mějte se.

ro.le
autor
10. únor 2008

Čínská restaurace má výhody a samozř. i nevýhody. Jsem přesvědčená, že ta solí jen glutamanem ne normální solí, používají nekvalitní oleje ve velkém množství a i shoyu používají chemickou s glutamanem ne přírodní jako my. Je to fakt těžký, když si člověk chce někam zajít. Já si taky za každou cenu dávala něco bez masa, ale pak to vždy bylo o přeslazených zeleninových salátech, nedovařené dušené zelenině, suché rýži, připáleném olejem nacucalém smaženém květáku apod. Ani si člověk nepochutná.
Podle mě je lepší jednou za čas v restauraci 'zhřešit' a dát si kousek masa na zelenině třeba s rýží nebo výjiměčně i s bramborem. A pak doma hned čaj banča. Když je mně těžko, tak si vezmu kousek švestičky umeboshi na spravení zažívání. Ale vzhledem k tomu, že jsme v restauraci nebyli ani nepamatuju ..... 😀

nevril
10. únor 2008

jo jo tak to mi vzhledem k mé nechuti vařit jsme teď byli v restauraci víckrát a taky jsem zrušila nejíst maso... jelikož mi tam nabídnou místo něj něco se smetanou, nebo smažené, nebo sýr... já smažené v restauraci nesnesu))) tak to si radši dám rybu, kterou mají málokde, nebo kuře po přírodnu. Klidně už si k tomu dám i rýži z jednoduchého důvodu.. maty tu zeleninu nejí a potom jí jen to maso a později má hlad. Prostě v poslední době odmítá zeleninu, hlavně tu nedovařenou v restauraci))) ale už budu raději zas vzorná a začnu vařit a tahat vše s sebou v přenoskách...když jedeme na celý den je toho teda pořádný ranec 🙂
Jinak čína mi taky přijde jako snesitelná varianta, dá se tam najíst bez masa a levně a nemusí to být smažené ani se sýrem.... ale je fakt, že mi po tom bývá těžko, to je asi tím glutamátem, jak psala ro.le. No je to boj. Snad, až se mi vyléčí ledviny a přejde mě ta hrozná únava, začnu mít víc elánu do vaření...do té doby musím zatnout zuby, jinak se mi nevyléčí chjoooooooo. Kdyby tak občas někdo vařil za mně, já vařím ještě i pro ségru a manžela do práce, prostě se nezastavím ))) 😖 😝

lusinta
10. únor 2008

tak teda teď nevím nevím,jak se mi bude chtít do makrob.vplout úplně,kyž nesnáším vaření🙂🙂
naštěstí vaří častěji manžel (makrobioticky,protože tmá rád) a taky máme zdravou výživu,takže si spoustu věcí natahám z práce🙂sortiment se čím dál víc rozšiřuje a můžu si pochutnat na makr.krému apod.bez vaření🙂

na ty depky jsou asi právě nejlepší srazy, o kterých jste tady psaly..A mysm,že se nedělají jen v létě. Jenže je to zase poměrně drahé.

poraíte mi někdo s tím dortem? budu dělat oslavu, kde jsou pozavné i jiné maminy s podobně starými dětmi, tak aby to chutnalo všem a zároveń bylo zdravé pro moji malinu🙂 jediné,co mě snad napadá je jen takový ten jablečný s piškoty,přičemž bych místo piškotů dala nějaké jiné sušenky(Jiřinky od Kučírků např).

kitka123
11. únor 2008

Ja to v restauraci taky vetsinou resim rybou nebou prirodni krutou a ryzi, aspon vidim, ze jsme dosly k podobnym zaverum co je nejmensi zlo 😉 Nejvic mi v restauracich vadi nekvalitni oleje a potom pochybna dochucovadla, Podravky apod., coz vetsinou davaji i do dusene zeleniny. Nekdo tady psal o ume svestkach, ja vetsnou nosim v kabelce pro vsechny pripady ume kulicky, znate?
A jinak samozrejme varim, varim a varim...

aknela75
11. únor 2008

Ahoj holky,

za prvé gratuluji k mimískovi Štěpánce, ať pěkně prospívá a ať se vyspíš!!!

Za druhé konečně píšu. Neměla jsem odvahu přispívat, i když jsem diskusi četla. Já totiž momentálně MB hrozně moc porušuji. Dětem se snažím vařit dle MB, ale sama potají ujídám manželovi "dobrůtky". Ach jo. Jsem to ale huba mlsná. 😠 VAření mne taky nebaví, jsem děsně líná. Jenže, když vidím, jak to dětem pomáhá, tak se nějak vzchopím a jdu do toho. Horší to bude, až budou ve školce celý den.
Takže, jak píšete o tom vaření, tak mi mluvíte z duše. Jsem ráda, že nejsem sama.

K tomu fritování, v jakém oleji nebo tuku firtujete? Díky za rady. Já hodně dělám luštěninové placky, ale v troubě. To jsou docela vysušené. Zkusím je na pánvi dle rady ro.le Musím si sehnat malinkatou pánvičku. Mám titanovou, ale nízkou a velkou na průměr.

zunna
11. únor 2008

Ahoj,
Lištička, tiež blahoželám a nech sa malinkej darí
Aknela, úplne ťa chápem s tým porušovaním. Aj na mňa to občas príde. A vtedy sa mi absolutne nechce variť. Ešte že ma manžel podrží, ale to skôr psychicky, lebo on moc variť nevie. Okrem natta 🙂 ... to varí, keď mám ja krízu.

Ja fritujem v slnečnicovom oleji, ten je najlacnejší a podľa mňa na fritovanie vhodný.

A k tým reštauráciám ... ja to riešim buď rybou alebo vegetariánskym rizotom. V číne vyslovene cítim ten glutaman a cukor, ale predtým, si pamätám, mi to veľmi chutilo. Teraz občas ideme s manželom do japonskej reštaurácie na miso ramen alebo niečo podobné, ale my už všade cítime ten cukor a nechutí nám to. Len škoda, že cukor v sladkostiach mi nevadí ... práve naopak. ☹ Ja keď hreším, tak tými sladkosťami. A potom to cítim na hyperaktívnych záchvatoch malého ...

Pôjdete niektorá na Nellisena do Teplíc??

Lusinta ... ktorú zdravú výživu máte? Ja v Brne poznám tie dve na Lidickej a ešte občas sa stavíme vo Vaňkovke.
Ale všimla som si, že ich máte v Brne plno.

feitka
11. únor 2008

Lusinto, závidím ti tvého manžela, taky by se mi líbilo, kdyby mě a Nikolce někdo vařil zdravou mb stravu 😢
Můj manžel se stravuje úplně opačně, ach jo...

Takže s tím neustálým vyvařováním mi píšete z duše...
Taky mě při tom vaření drží hlavně zdraví Nikolky, hlavně když vidím, jak jsou kolem nás skoro všichni nemocní!

Ještě, že mám myčku nádobí - je k nezaplacení.

A Lištičce samozřejmě taky gratuluji, hlavně ať si to pěkně užívá - teď si teprve člověk uvědomí, jaké to kojení byla vlastně pohodička 😀

lety
12. únor 2008

To jsem vůbec netušila, že se v čínských restauracích používají takový hrůzy jako glutamany. Ja jsem tam byla teda jednou asi před deseti lety a to už si nepamatuju. Jen jsem studovala jejich jídelní lístek, a měli tam "pánev vok, a dušená zelenina v těstíčku, a tofu"atd. Tak jsem se nadchla, ale že by to taky mohlo být na nekvalitním oleji a i s něčím jiným než se solí to mě vůbec nenapadlo. Tak ještě že to vím. Asi zůstanu u svého pstruha, ale vyberu si kvalitní restauraci, kde budou znát i syrovou mrkev a možná si ty pstruhy dám zrovna dva, at se pak nemusím doma dojídat. My ale chodíme do restaurací jen o dovolených (tedy zhruba 2x za rok) tak to budu řešit až v létě. Díky za názory.

lusinta
12. únor 2008

zunna-na Orlí a v Řečkovicích. Lidická je fajn,tam mají hodně věcí makrobiotických. Vaňkovka je hrůza předražená(třeba o 10kč na mouce),majitel otřesnej, kterýmu je jen a jen o prachy...🙂 To už raději choď na tu Lidickou když ne k nám 😀 😀 😀

feitka-no jo,jenže já už bych se taky měla kvůli malé donutit vařit 😝 ale mě to fakt nebavííííííííí

S těmi oleji apod. Taky chodím téměř každý den do vegetariánské restaurace-ale to mě právě taky štve,sice mají navařeno ze zeleniny,ale na konvenčním oleji, málokdy z bio produktů apod. chtělo by to ještě nějaký "vyšší level" těch veg.restaurací...

kitka123
12. únor 2008

Lusi, tak na takovou restauraci jsem teda jeste nenarazila ☹ V Praze jsem chodivala do Countrylifu, ale na jakem oleji vari jsem moc neresila, byla jsem rada, ze aspon neco celkem vyhovujiciho jsem nasla.

Zunna a ty kde nakupujes v BA, myslim zdrave potraviny?

zunna
13. únor 2008

Lusinta - pozerala som tu Orliu, to je v centre mesta ... možno sa tam aj zastavíme, keď budeme mať čas budúci piatok. Chceme sa ísť pozrieť aj v centre máte taký obchod s bio vecami, plienkami, hračkami a pod. Keď sme tam boli naposledy v sobotu, mali zavreté. No uvidíme, ako nám výjde čas. Ale najmä potrebujeme stihnúť aspoň tú Lidickú a ešte jednu vec v Lelekoviciach. A poobede sa manžel chce zastaviť v Prahe vo svojej bývalej robote (čo sa podľa mňa stihnúť nedá 🙂) My na tej Lidickej nakupujeme vždy tak na dva mesiace potraviny, knihy, kozmetiku a drogériu. Je to tam lacnejšie ako v Bratislave a tiež oveľa väčší výber.

My sme v Prahe tiež chodili do Countrylife, ale najmä do Albia. Vy tam nechodíte? Niekoľko krát som tam stretla aj Zerzánovcov. Ale to už bolo dávno, keď p. Zemanová začínala.

Kitka ... my kupujeme v BA najmä na Karpatskej a občas v Slnečnici na Kvačalovej. No a v DMku. Biozeleninu pre malého kupujeme v Billa, Slnečnici, na trhu na Žilinskej a v rakúskom Kittsee. A ževraj majú dobrú biozeleninu aj v Tescu.

Kitka a neviem či vieš, ale MB obed sa dá dostať v Divokej kačke pri Ymca (nič moc, ale dá sa) a tiež v Petržalke v jednej nemocnici (tu to varí MB pani).

ro.le
autor
13. únor 2008

Holky z Brna, ještě tam funguje vegetariánská indická restaurace Avátar na Mendělovo nám. nebo jak se jmenovalo? Chodívala jsem tak, když jsem do Brna jezdila na školení. Jó, to byly časy jezdit každý pátek od nás přes Plzeň a Prahu do Brna..... 😀

kvetinka13
13. únor 2008

Zdravim vsechny! Od ledna procitam Vasi diskuzi, kopiruju dulezite poznatky a nechavam se veeeelmi unaset receptama od Ro.le - bezkonkurencni. Vzhledem k tomu, ze teprve zacinam (po konzultaci u pani Strnadelove a pana Zerzana 😉 ), mi vsechny rady moc moc pomahaji, fakt obrovska inspirace, takze dik 😉 Tolik chvala na zacatek. Zatim se mi neari byt uplne mb, nebot hupsnout do toho po hlave, na to jsm teda mekka, nicmene bych se k tomu rada casem dopracovala. Zatim jsem vynechala vsechny mlecne produkty, bile pecivo, cukr uz uz skoro (kdysi nekdo rikal, ze cukr je horsi nez kokain a ted teprve to chapu na vlastni kuzi, teda jen ten cukr, s kokainem fakt zkusenost nemam 😀) Uz po dvou tydnech mi bylo lepe, neskutecne se mi zlepsilo zazivani, zmizely bile flicky z nehtu, zhubla jsem 4 kg...ale co vam budu povidat, urcite znate ucinky mb na vlastni kuzi. Nyni mam za sebou vice mene uspesny dva mesice (uspesny v porovnani se silenou stravou z drivejska 🙂

kvetinka13
13. únor 2008

S cim hodne velky problem, je zelenina...jak jiz tady bylo nekolikrat receno, mela by se zkonzumovat do 3 hodin od uvareni. Naopak v knize Radost z jidla je veticka, ze by se jidlo nemelo jist po 18. vecer, ze pozdeji snedena kase z jahle je horsi nez rizek v pet odpoledne. Moje pracovni doba je 8:30 - 17:00, nekdy i dele...tudiz: pokud vecer uvarim jidlo na obed (nestravuji se v kantyne ani restauracich), neplnuji pozadavky, aby byla zelenina zkonzumovana do tri hodin. Az prijdu z prace, nesplnuji podminku nejist po seste vecer...rano se neprinutim vstat driv, navic nemam rada, kdyz odchazim z domova a mam jeste horkou plotynku (zehlicku apod. - jsem na tohle fakt uchylna 😅) Jist jen lusteniny a obiloviny nelze v ramci kompletni vyzivy...syrova zelenina taky nee..mohly byste mi prosim poradit, jak bys e dala tato situace resit? Porad jist jen pickles jakozto zastupce zeleniny si nejak nedokazu predstavit..diky za nazory, K.

feitka
13. únor 2008

Květinko, kde jsi přišla na ty 3 hodiny od uvaření?!!!!!
Všude se udává 30 minut!

zunna
13. únor 2008

Kvetinka ... s tvojim problemom s čerstvou zeleninou sa potýkajú asi všetci zamestnaní MB. Takže u manžela to riešime tak, že si na obed zoberie buď naozaj len obilovinu s lušteninou a nejaké pickles, alebo sushi rolky, kde je okrem pickles aj kúsok surovej zeleniny. No a večeru málokedy jedáva o šiestej, zato však má relatívne viac rôzne tepelne pripravenej zeleniny, aby vyvážil ten obed. No a aj keď nejedáva pred šiestou, snaží sa aspoň nejesť tri hodiny pred spaním. To s tým rezňom o piatej by som nebrala až tak doslovne.
Nie je to asi ideálne riešenie, ale lepšie ako nič 😉
A tiež som sa nestretla s tým názorom, že zeleninu do troch hodín. Ako Feitka - tiež tých 30 min.

Držím ti palce pri prechode na MB.
Ja sa o to snažím už 5 rokov 😉 🙂

Ale stojí to za to.

Dievčatá, ako rástli Vašim malým prvé zúbky? Kedy a išli prvé tie spodné jednotky?
Našemu začínaju až teraz (čo je podľa p. Prúchovej dobre) zato však to vyzerá, že najprv pôjdu vrchné zúbky - no a to neviem, čo si mám o tom myslieť. Možno to ani nie je dôležité ... ale je to prvé dieťa a dosť to prežívam 🙂 A zatiaľ som o takom niečom ani nepočula a fakt sa mi to moc nezdá.

kvetinka13
14. únor 2008

Ach tak, no jsem to ale tele 😅 nějak jsem si blbě vsugerovala, že je to od 30 minut do 3 hodin. Odpusťte začátečníkovi a opakování matka moudrosti, ted už to jistě nezapomenu 😀
zunna: díky za tipy, tohle je asi nejlepší varianta.. no lepší než párek v rohlíku nebo něco z mekáče. Jinak se nezlobte, že jsem tu tak vpadla a hned vás zahltila dotazy, jenže jen kromě jedné paní, ke které chodím na masáže, nemám žádnou podporu ☹ Naštěstí manžel sní, co uvařím, dokonce se nedojídá rohlíkama a sladkostmi apod, což je asi nejlepší ocenění, a co si kupuje přes den dělám, že nevidím, jak již bylo doporučeno 😀 Jen musím začít experimentovat, nemohu býti závislá internetu a knihách Zestr a paníé Lužné až nadosmrti 😀 😀

ro.le
autor
14. únor 2008

Zuby - naší klárce rostly první ty dolní.
1. 6měsíců a 3 týdny
2. 7měsíců a 1 týden

pak až horní
3. 8měsíců 3 týdny
4. 9měsíců.

Vypadá to, že máš nastudováno něco o zubech, jak by to mělo být správně a proč. Mohla bys to sem nějak shrnout? Díky

zunna
14. únor 2008

Ahojte. ja som sa o zuboch pokúšala pozisťovať, keďže ma zarazilo, že malému zrejme najprv vylezú horné, ale info je dosť málo. V zásade bežným deťom rastú od pol roka, môžu však aj skôr, či neskôr. Začínajú spodné jednotky, potom horné...
Podľa MB zdrojov nie je dobré znamenie narastenie zúbkov príliš skoro, pred tým pol rokom. Ako som už písala, podľa p. Prúchovej je dobrým znamením rast zubov po 10 mesiaci. Škoda len, že nevysvetľuje prečo. Ale stretla som sa už z názorom, že zuby začnú rásť dieťaťu, ktorému nestačí mlieko.
Ak viete niekto viac, budem rada, keď napíšete.

tevova
14. únor 2008

Jedna veľká výhoda je, že keď sa prerežú neskoršie, tak by mali dlhšie vydržať, lebo sa tak skoro nepokazia. Ale samozrejme veľa záleží od prístupu matky k hygiene detských úst , od stravy (cukry zuba zlikvydujú veľmi rýchlo) a aj od dedičnosti. Podľa mojej dcéry a syna môžem ešte dodať, že asi to väčšie dieťa lepšie znáša a prerezávanie zúbkov nedá rodičom zabrať najmä v noci. S tým mlieko je to určite blbosť, nejaká povera, ešte nikdy som to nepočula. Nič si z toho nerob, zunna, že malému vylezú prvé horné, aj moje dcérke vyšiel prvý hore. Teraz má už stále zuby a má ich nádherné, rovné a vyšli jej v normálnom poradí. Že malému idú prvé hore treba zväčniť, takže odporúčam fotiť všetky grimasky a tešiť sa z jeho výnimočnosti.

feitka
15. únor 2008

Zunno, naší Nikolce taky rostly první horní jedničky, a to v 9 měsících. Myslím, že to v ničem nevadí.
Jinak o každém zoubku jsme věděli - pláč v noci.
Ve 14 měsících jich měla 8 - 4 nahoře a 4 dole , teď se jí pomalu začínají klubat stoličky pětky dolní.
Někdy je to trápení, některé děti o zoubkách ani neví.