Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

kitka123
9. srp 2007

Ro.le to je v pohode, obcasne ulety, my tomu rikame "primerene zatezovani organizmu" 😀

A diky za ten recept!

aknela75
9. srp 2007

Ro.le to Ti mamka takhle vaří? To se tedy máš, jestli jo. Takové pochopení tedy doma nemám. Ani od manžela. Ten nad něčím taky ohrnuje nos, že to nemá chuť. A sojová smetana je moooc dobrá. To děláš ty knedlíky jako normální kynuté, jen se surovinovými obměnami? To bych taky mohla udělat. Jen nám chybí ty švestky. Budeme muset někam zajet je koupit. 🙂

ro.le
autor
9. srp 2007

Včera jsem taky trochu studovala ty anglický stránky - a tady je výcuc (to je teda slovo 😀 ):
První přikrmování
- začínat obilným mlékem v tak řídké konzistenci jako je mateřské mléko,
- postupně dělat hustší až se přejde do kašovité formy
- první dny přislazovat rýžovým sirupem nebo ječným sladem
- po pár dnech přidávat k obilí zeleninu a opražená sezamová semínka
- rýžový sirup nebo ječný slad lze dávat denně (potřebují sladkou chuť)
- nejlepší kombinace je 2 lžíce cz rýže, 2 lžíce ječmene (asi krup ???), 2 lžíce sladké hnědé rýže na 5 šálků vody, namáčet a vařit 1 - 1,5 hod, propasírovat, popř. přecedit
- lze uchovávat ve skleněné láhvi
- pro delší uchování (až 3 dny) doporučuje spíš nechat v lednici rozvařené obilí, pak zahřát a čerstvě propasírovat
Další varianty:
- občas lze přidat kousíček předem namočené kombu
- lze dávat i oves nebo obilí ve formě vloček, ale vždy max. 3 druhy najednou
- lžička adzuki fazolí
- lze přidávat i kuskus, polentu (kuk. krupici)
na jednu porci lze pro změnu:
- lžičku opražených sezam. semínek přidat před pasírováním
- lžíci rozvařené zeleniny přidat před pasírováním
- lžičku čerstvě vymyčkané šťávy z mandarinky -"-
- lžičku čerstvě vymyčkané jablečné šťávy -"-
- 1/2 lžičky tahini -"- to je doporučováno hlavně když ohříváme obilí z lednice

ro.le
autor
9. srp 2007

aknelo, mamka je na tom s dodržováním mb mnohem lépe než já!!! Teď už je asi měsíc doma (důchod) a tak vaří o 106. Upravuje si řadu 'normálních' receptů, takže předpokládám, že byly normální kynuté tedy z kvasnic. I když nevím, jestli nepoužila pšeničný kvásek místo nich.

ro.le
autor
9. srp 2007

Ještě k těm prvním příkrmům - už tedy vím jak to udělat příště s dalším mimi. Já dávala Klárce rovnou kašovitou formu 😒 Jen mě dost překvapila ta mandarinka a jablečná šťáva 😕

nevril
9. srp 2007

díky ro.le za to krásné shrnutí!!! Hned jsem si to uložila a odkud jsi čerpala?
aknelko recept na kedlubnu je jednoduchý: nakrájím na kostky oloupanou kedlubnu plus přidám půlku jejích listů makrájených na plátky (ne ty stonky jen listy). Podusím s trochou vody a ke konci zahustím kuzem nebo maizenou.
knedlíky ovocný jdou skvěle udělat z jahel a je to určitě lepší varianta než kynuté z mouky. Jáhly se propláchnou 2x horkou vodou (jinak jsou trpké), povaří asi 30 min, smíchaj s trochou jemně mleté cel.mouky až vytvoří hmotu, z které jsou tvarovat knedlíky. Pak se vaří ve vroucí vodě a je to...

ro.le
autor
9. srp 2007

Takže vzniknou knedlíky jakoby z bramborového těsta, žejo? Jinak myslím, že jednou za čas kynuté knedlíky nevadí 😉

ro.le
autor
9. srp 2007

Nevril, www odkazy viz str. 2 dole, tohle bylo z toho anglického (je asi poslední). Já jsem učitelka aj tak to pro mě není problém přelouskat, jen ten čas.....

aknela75
9. srp 2007

No já jsem si ro.le zrovna říkala, že musíš umět anglicky. Já se budu muset taky vrhnout na angličtinu, abych jí oprášila, než půjdu někam do práce. Jinak obilné mléko jsem dělala, ale takhle rozepsané jsem to nikde neměla. Strnadelová a Zerzán v Radosti z jídla recepty pro prcky nemají, jen to obilné mléko a rozepsaný to tam není. JO a taky jsem dětem dávala polévky koi-koku (nevím, jestli je to správně napsané). Snad jsem tím nic nezkazila, i když si myslím, že ne. Je v ní spousta minerálů, vitaminů a stopových prvků. Manžel nad tím kroutil hlavou, když jsem to vařila se šupinama, hlavou, ploutvema atd. 😀

nevril
10. srp 2007

Hi hi, pěkné chutě máme všechny... a co teprve až budeme znovu těhotné a to budeme muset být ukázněnější než normálně, aby jsme neublížily děťátku. Ale říkám si, že když ho má člověk v bříšku tak si dovede odříct už jen kvůli němu. Ro.le,ty byla mb už když jsi byla těhotná? Jestli ano, jak jsi to zvládala, co chutě atd?

kitka123
10. srp 2007

Holky me se na tom co Ro.le vypsala moc nezda, proc by mely mit deti denne ty sladenky nebo sirupy? Ono to taky trochu prekyseluje. A hlavne ta obilna mleka maji sama o sobe prirozene sladkou chut, tak proc jeste prislazovat? Na jake chute si deti naucime, takove pak budou vyzadovat. Me se velmi osvedcilo prave neprislazovat, vsak dokud tu chut neznaji, tak nevyzaduji

peige
10. srp 2007

ro.le nenapsala by si nám recept na švestkové knedlíky z cz mouky? 😉

nevril
10. srp 2007

nevím kitko, mě přijde mb už tak dost přísná, takže když je povoleno přisladit, tak proč ne, ale přislazuje se to stejně jen sladem a velmi málo, má to jen nasládlou chuť a pokud si to dobře pamatuji z Kushiho, dělá se to hlavně u těch malinkých dětí, potom čím dál míň, nebo dávat přislazené mléko jen jako dezert, ne dvakrát denně. Myslím že přislazování má i význam kvůli přirozeně nasládlé chuti mléka a obilným mlékem se vlastně nahrazuje mléko mateřské, taky jde o posun stravy lehce do jin, tak jak je to pro děti optimální, hlavně pro miminka. Jinak myslím, že dokud matka kojí, není obilné mléko moc potřeba, jen občas pro zpestření. Já ho dělala, když jsem musela malého na týden odstavit a pil ho okamžitě!!! Když se zeptáš matek co odstavovali větší děti na sunar nebo něco podobného, většinou ty d+ěti dlouho náhražky odmítají.

ro.le
autor
10. srp 2007

nevril, já se s MB už potýkám no skoro 5-6let. Ze začátku to určitě s pravou makrobiotikou nemělo skoro nic společného, chce to jet někam na kurz. V těhotenství bylo vše ok, žádné chutě (tedy ne jiné než obvykle 😀 )

kitko, já to jen přeložila z angl. originálu - to ještě neznamená, že se s tím ztotožňuji. Já taky tolika nepřislazovala, popravdě téměř vůbec.... Jen jsem ráda že jsem objevila další zdroj MB hlavně s názory na MB pro děti, protože každý makrobiotik-učitel to bere trochu jinak, obvykle dle své vlastní kondice.

peige, musíš trochu experimentovat. Vezmi klasický recept na kynuté knedlíky a vyměň bílou mouku za CZ, sniž počet vajec na minimum popř. je nahraď sojovou moukou, mléko vyměň za sojové nebo vodu a nedávej cukr.... Navrch nepolévaj máslem ani smetanou, ale horkým sezamovým olejem nebo sojovou smetanou a doslď třeba agávovým nebo javorovým sirupem. Co ty na to?

listicka77
11. srp 2007

Já jsem dělala celozrné švestkové knedlíky z tvarohového těsta (takže to pro vás mb asi moc není, že?; jenže kynuté já moc nemusím, to jsou hrozné balvany...). Taky jsem prostě vzala recept a místo obyč mouky dala CZ. A chutnalo mi. Teď se už pár dní chystám, že se vypravím na švestky a zase je udělám (i když mě zaujal i ten recept s jáhly, možná zkusím i ten). Kynuté jsem z CZ mouky dělala jen jednou - "normální" knedle (cz knedle a segedín ze sojového masa). Vypadalo to dost divně, ale mně to chutnalo. Zkusila jsem i cz bramborové, ale to zas takový zázrak nebyl.

Jinak ještě k dortům a podobně. Vzpomněla jsem si, že znám taky jeden recept na dort bez cukru a je navíc bezlepkový (slazeno je mixovanými rozinkami a základ těsta je z mixovaných namočených sójových bobů a kukuřičné krupice), je takový zvláštní, ale mb lidičky mají taky "zvláštní" chutě. Pak mám ještě jeden recept na mrkvový dort (taky slazeno rozinkami), ale ten jsem ještě nezkusila. Asi budu muset teď v těhu víc experimentit, kdyby mě popadla chuť na sladké, tak aby to bylo aspoň přiměřeně zdravé (zrovna ve čtvrtek jsem se nacpala u kamarádky na návštěvě perníkem s čoko polevou - ale co má člověk dělat, když to před sebou vidí a navíc pekla kvůli mně 😉). Ty recepty mám z knížky Celozrné vánoční a slavnostní pečivo. Kdybyste chtěly, tak je sem napíšu. 🙂

aknela75
11. srp 2007

Nevril, díky za recept na kedlubnu, určitě jí udělám. Zapomněla jsem Ti poděkovat.
Listicko, prosím dej sem oba recepty na dorty. Za tři neděle, tak asi,slavíme Lucinky druhý rok, tak potřebuji nějakou bezlepkovou inspiraci.
S těma chutěma, tak máma slavila v březnu šedesátku a já tam snědla kuřecí přírodní plátek se zeleninou, vzala jsem si asi dvě chuťovky, jeden chlebíček a kousek dortu. Večer, jak mi bylo špatně, no fuj. Byla jsem na zvracení, ale vydýchala jsem to a vzala si Smectu. A to jsem si myslela, že jsem to tak nepřehnala. Ale asi dost dle toho, jak mi bylo špatně. 😀

ro.le
autor
11. srp 2007

Smectu? Co to je?

kitka123
11. srp 2007

nevril, mas pravdu, ja dokud jsem kojila (15 m), tak jsem to obilne mleko taky moc nepouzivala, jen obcas do kasi. A pak kdyz jsem odstavila, tak jsme presli na kukuricne a Adelka to prijala uplne bez problemu

listicka77
11. srp 2007

Tak ty recepty:
1 šálek namočených sójových bobů, 4 šálky vody, 3 lžíce oleje,1 1/2 šálku kukuřičné krupice, špetka soli, 120 g rozinek.
Sójové boby namočit 24 hodin v ledničce (1 šálek odměřit až po tom namočení), rozmixovat s vodou a rozinkami, v míse přidat olej a krupici. Dort se peče ve vymazané formě při 165 stupních asi 50 min. (No a navrch dle fantazie... 🙂)

Druhý recept není bezlepkový, ale třeba někoho taky zaujme (a nezkoušela jsem, tak zatím nemůžu referovat):
200 g mrkve, 1 vejce, 220 g cz pšeničné mouky, 50 g oleje, 1 1/2 lžičky jedlé sody, 100 g rozinek.
Mrkev nastrouhat na jemném struhadle, rozinky spařit a umlít na masomlýnku, olej utřít s vejcem, přidat mrkev a rozinky, nakonec mouku se sodou. Peče se v olejem vymazané a strouhankou vysypané formě při 160 stupních...

Dobrou chuť! 😉

listicka77
11. srp 2007

Jinak mě překvapuje, jak jsou ta vaše těla citlivá na "nezdravé věci". Já se můžu natláskat kdečím (kromě masa, to nedělám ze zásady) a vše v pohodě... No asi je to tím, že žádný striktní režim nedodržuju...

aknela75
11. srp 2007

Smecta je takový prášek při problémech zažívání, který se rozpustí ve vodě a vypije nebo u dětiček se rozmíchá do polotekuté stravy. Docela pomáhá. Malé jsem ho taky dala, než jsme se dozvěděli, co jí je a měla tu stoličku takovou tužší. Ale když jsme jí smectu přestali dávat, tak jí zase měla řidší, takže je asi slabá, tak teď dávám ty bylinky.
Listicko díky za recepty. Já mám už odmalička problémy se zažíváním, takže mi asi něco na tom jídle prostě nesedlo. Jinak je to možné, kdo si odvykne těžší stravě, tak mu to potom dělá potíže. Známého manželka také začala vařit na titanových hrncích bez tuku a potom si upekli holoubata a říkal, jak mu bylo těžko, protože to bylo mastné. Já kdybych všechno stláskala a bylo mi dobře, tak bych jedla dál a dál, až bych byla úplně tlustá. A to myslím vážně!!! A to jsem byla na základce málem poslaná mojí Dr. do ozdravovny. 😀

peige
12. srp 2007

ro.le díky za radu, budu zkoušet a pak dám vědět. 😉

listicka77
12. srp 2007

No, teď v těhu jsem asi taky citlivější. Dneska jsem si dala u tchýně bramborový salát (usoudila jsem, že to zas taková tragédie není) a bylo mi po něm špatně. Ale během hoďky jsem to naštěstí rozchodila. Není nad vlastní domácí stravu. Když si vařím sama, vím přesně, co v tom je...
Jinak já můžu jíst co chci a kolik chci (ale moc mastné a moc sladké se mi oškliví) a jsem pořád "hubená" (to říkají ostatní, já si myslím, že jsem normální 😀).

ro.le
autor
12. srp 2007

kitko - píšeš kukuřičné mléko. To myslíš instantní nebo tekuté krabicové?

kitka123
13. srp 2007

ro.le, davam kukuricne instantni. Tekute neznam. Ze zacatku jsem davala krabicove tekute ryzove nebo ovesne, ale pak jsem si nechala proverit slozeni a zjistili jsme, ze to je vlastne jen tucna voda a jeste ty tuky nejsou vzdy kvalitni. To kukuricne mi proste vyzivove vychazi lip. Nahradili jsme tim kojeni, davam do toho jeste lzici nejake Country life kase a Adelce to chutna, vypila by i litr a pul denne 🙂

kitka123
13. srp 2007

Ty ostatni obilna mleka taky obcas pouziju, do kasi napriklad, ale myslim ze na denni konzumaci to neni uplne to nejvhodnejsi

ro.le
autor
13. srp 2007

A jak to ředíš - dle návodu? Docela mě zaujalo, že sis nechala prověřit složení - jak prosímtě? Já se těch instantních věcí tedy i mlík docela bojím (pro malou). Neznám žádné BIO sušené a ve složení je řada nesympatických látek. Třeba na v kukuřičném co mám doma je: stabilizátor fosforečnan draselný a vápenatý, emulgátor E472, protispékavá látka oxid křemičitý a přírodně identické aroma.

nevril
14. srp 2007

ahojda holky,
ro.le s tím složením sušených mlék máš pravdu, ono to ani jinak nejde, proto mi tekuté přijdou lepší a vůbec nejlepší je si je připravovat sám!!!
Lištičko, když se držíš alespoň z vetší části mb stravy, začne ti tělo reagovat na nevhodné potraviny celkem razantně. Změní se žaludeční š´távy a taky myslím začne dávat víc najevo, co se mu libí a co ne. Máme to na sobě ozkoušený celá rodina. Můj muž si občas dá klobásu nebo kousek masa a pak leží jak lazar, chudák. Ale to za dob našeho vegetariánství, kdy taky občas "ujížděl" neznal. Mě je teď blbě i třeba po pizze. Není to ale typická nevolnost, prostě cítím, jak mě to vyhodí z harmonie a je mi těžko. Zajímavé je, že třeba malej nereagoval na mléko alergicky, až po úplném vysazení mu pak při nějakém úletu (trocha šlehačky nebo sýra) začly otékat oči. Mnoho lidí si to vysvětluje tak, že ho zkazila mb, já bych spíš řekla, že teprve po mb začlo tělo jasně dávat najevo, že mu mléko vadí. do té doby reagovalo spíš skrytě zahleněním, nemocema atd.

aknela75
14. srp 2007

Tak dneska budu dělat mandlové mléko. Už jsem ho dřív dělala. Taky jsme měli rýžové tekuté. A sojové sušené si dávám do jáhlové kaše a ještě tam dávám slunečnicová semínka. Rozmixuju a je to potom skoro jako puding, což mi moc chutná. Jen dětem nějak moc ne.
Holky, jak děláte červenou řepu jako salát? Já jí dělám napařenou s umeoctem a malej se po ní může utlouct. Ale, když jsem jí dělala syrovou se sojanézou, tak jí moc nechtěl. Máte nějaký dobrý recept? Jak je to se stravitelností, když je syrová nastrouhaná?

nevril
14. srp 2007

ahojda,
já dávám červenou řepu omezeně, malej ji miluje, ale vždy ho dost projímá 🙂 . Určitě je lepší ji krátce povařit. Dospělý člověk syrovou stráví líp. Takže jo, ale v menším množství.