Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

zestr
4. zář 2007

🙂 😲 Zestr, neboj se ro.le nezanevřeli jsme na vás jenom opravdu spěcháme dopsat slíbenou knihu. Text máme předat do redakce do konce tohoto týdne a fotky další týden. Tam potom naleznete odpovědi na mnohé vaše dotazy.
Moudrost světa jsme nesnědli, ale zkušenosti jsme nasbírali dostatek.Moc se nám líbí vaše plodná diskuse. Makrobiotici a vegetariáni musí být na jedné lodi. Napřeme se proto o malichernosti. Pokud si makrobiotik nebo vegetarián bude rozšiřovat svoje nutriční vědomosti a bude je konfrontovat s proxí tak se musíme sejít na stejném bodě poznání. Například nezavrhneme ribíz proto, že je moc jin, ale doplníme jej třeba sušenýma hruškama, které rozvaříme s agarem a dohromady nám vznikne i pikantní téměř čokoládová poleva i na dort. Nebojte se experimentovat. Vždyť nejhorší smrt je z vyděšení. Jediná dogmata, která je nutno dodržovat je pestrost a dokonalé prosliňování. A dostaneme se tím k dotazu ro.le na svačinky. Několik typů jste již k dobru daly, takže některé jednoduché přidáme. Do polotvrda napaříme nebo povaříme celou mrkev a dáme dítěti žužlat, je to dobré zejména pro zoubky. Není-li čas použijeme k velké radosti dětí extrudované kukuřičné slejšky bez soli.Když dáte na chvíli zapeci do trouby několik plátků řasy nori budou děti zobat jako kobilky(sarančata)Ovocných i zeleninových pohárů se škrobem nebo agarem, můžete vymyslet mnoho. Kromně makrobiotiků existují ještě makrodogmatici a proto prosíme u všeho přemýšlejte, pouhé dodržování něčích pokynů je zavádějící. Natto se nabízí jako typický příklad. Je jedním z tradičních způsobů úpravy soji ke strávení je bohatý bacilem subtilis a ten je potřebný i v našich střevech. V nattu je však velmi koncetrován a je to dohromady velmi jin proto se musí jangizovat tepelnou úpravou a ještě sojovou omáčkou, ta nepřijde na zeleninu, ale v dostatečném množství na tepelně upravené Natto¨prohřátí nestačí, je výborné jej přidávat do karbanátkú, či nákypů.
Pro malé děti je dobré natto usušit a po té pomlet, natto mouku použít do různých pokrmů pro dodání potřebných baktérii, bílkovin a podporu vzniku vitamínu B12. Děkujeme za blahopřání¨

kitka123
4. zář 2007

Ro.le ja myslim, ze to je uplne normalni, ze mala zlobi jenom tebe 🙂 Oni vsechno zkouseji hlavne na mamince, to potvrzuji i detsky psychologove, ze deti zkousi svoje moznosti a vymezuji se hlavne vuci matce. I v obdobi vzdoru si ty nejvetsi zachvaty odnesou matky, u ostatnich to deticky zas tak neuspokojuje. Nase mela treba jednu dobu kousave obdobi, ale samozrejme si hryzla jenom do maminky.

ro.le
autor
4. zář 2007

zestr, díky za tipy. Hned jdu opražit řasu nori a jakmile pojedu do Plzně, koupím natto a nasuším. Ovocné poháry s agarem už jsem nějaké dělala, ale ze zeleniny mě nikdy nenapadly. Přitom proč ne? Už vidím nádherný oranžový pohár z dýně! Právě nám totiž na zahrádce dozrávají.

ro.le
autor
4. zář 2007

a zestr, určitě dejte vědět až bude knížka k dostání 😉

ro.le
autor
6. zář 2007

Snad o tom víte, ale přesto připomínám: 7.-8.9. tedy od zítra mají v DM drogerii 25% slevu na bio výrobky, když koupíte minimálně 4. Určitě to stojí za nákup, např celozrnná rýže, obilná mléka, instantní nemléčné kaše či javorový sirup pak vyjdou docela levně. Nemluvě o bio bezmasých příkrmech... A mají tam i spousty jiného v bio kvalitě!

ro.le
autor
6. zář 2007

tedy platí to až do neděle, 9.9 a sleva se týká i bezlepkových výrobků, viz.:
http://www.dm-drogeriemarkt.cz/aktuality/?qid=56

strejcinka
6. zář 2007

A kruciš, zrovna začátkem týdne jsem špuntovi nakoupila v DM příkrmy... No nevadí, tak si zítra sjedu pro ty lákavý špaldový sušenky, co jsem je asi tak 3x dala do košíku a pak zas vrátila do regálu, protože mi přišly krapet drahý 😀
Díky, ro.le, za tip!

ro.le
autor
7. zář 2007

Tak my jim v DMku udělali docela dobrej kšeft! Jen 1800,- za BIO jídlo, o drogerii ani nemluvě. A zas je špajzka plná....

aknela75
8. zář 2007

To mne tedy ale moooooooc mrzí to Dm-ko. Já bych si tam tak ráda nakoupila, ale nedostanu se tam a navíc jsme ve finanční tísni. Uá. ☹ Ale, co nadělám.
Ro.le díky za zprávu ohledně agaru, co dáváš na dort. Omlouvám se, já to objevila někde napsané za tím dortem. Psala jsi to už dříve a já si to neprošla a rovnou otravovala Tebe.
Knedlíky z jáhel a špaldové mouky jsem dělala včera a docela mi chutnaly. Dělala jsem jahodové. Dětem tedy moc ne, musí si na ně zvyknout. Já tam přidala kromě jemné špaldové taky hrubou, tak jí tam cítily. On začíná být Alešek docela vybíravý v jídle. Na něco, co dříve jedl, říká, že to nechce, že mu to nechutná. Jsou to podle mne jen nějaké manýry, které přejdou. Doufám. 🙂

ro.le
autor
9. zář 2007

Dneska jsem dělala k obědu knedkíky a moc se tedy nepovedly ☹ 😀 😝 Dělala jsem je z hrubé cz špaldové a abych je trochu 'vylepšila' přidala jsem trochu žitného kvásku. Což o to, těsto vypadalo výborně, ale ... 😲 ... vařením značně nabobtnaly a nasákly vodu jako houba 😀 A když jsme se odhodlali k ochutnání - měli nasládlou chuť 😝 Už se mi to párkrát stalo - že by to bylo tím kváskem? Co myslíte?

ro.le
autor
9. zář 2007

A k večeři jsem dělala rýžový nákyp se švestkama - z bílé rýže kulaté a jahel. Většinou to povařím s nějakým mlíkem (dnes sójovo-rýžové), špetkou soli a rozsekamýma rozinkama nebo trochou sladu. Na závěr přidám trochu oleje a maizeny (kterou jsem dneska neměla tak jsem dala normální vanilkový pudink v prášku). Pak jen navrstvím do vymaštěného pekáčku, doprostřed sušené švestky. Mňam! Chutnalo i mým rodičům!

Jinak už jsem vyzkoušela agarový pohár z dýně s trochou skořice. Bylo to dobré. Holky zkoušely jste to i z jiné zeleniny?

beruberu
9. zář 2007

Ahoj holky,

hlásím se taky do diskuze. konečně něco, co jsem hledala. Jsme taky tak trochu MB, i když ne moc ortodoxně. Doma jíme dle MB a jinde co nám dají 🙂
Neznáme skoro žádné podobně "postižené" lidi a tak pro mě byl docela problém najít informace, čím začít mimi přikrmovat, pokud jsem se nechtěla řídit informacemi typu: 6x týdně maso, příkrmy hami a spol. a jim podobné kaše. po přečtení složení podobných výrobků jsem byla dost překvapená, co se tam dá najít (cukr, mléko, máslo...) Naše Lucka papá od 7,5 měsíců vařenou zeleninku + rýži nebo jáhly + kapka oliv. oleje a teď od devátého měsíce dáváme večer kaši z kukuřičné mouky - určitě zkusím i tu obilnou, už se těším. a taky ten krásnej dort! Narozeninky už se blížej.

Taky se děsím, jak budeme zvládat vliv babiček. Ale my si taky některé jedy dopřáváme, tak tomu nejspíš necháme volný průběh s nějakou korekcí. Snad budou spolupracovat. Zatím je Lucka ještě malá, tak to chápou, i když jiný děti kolem už žvejkaj rohlíky a "dětské" sušenky.

díky internetu si aspoň nepřipadám jako "exot". Aspoň vidím, že taky existujou lidi, který používaj látkový plíny, nosej děti v šátku, perou ve slizu nebo ve vořechách a nekrměj děti "dětskými" výrobky. Skoro nikoho takovýho "živýho" neznám.

ještě jsem se chtěla zeptat, odkdy dáváte dětem luštěniny a v jaké formě? A odkdy další věci typu Tofu, tempeh... díky za odpověď

ro.le
autor
9. zář 2007

Ahoj Beruberu, vítám tě mezi 'exoty'!!! 🙂 😉
Je fajn, že je nás tu víc a víc. Já taky maslela, že jsem jediná jako exot, ale je nás víc, jen o sobě nevíme 😀
AD luštěniny - já je dávala cca od 8. měs. a nejdřív červenou čočku a cizrnu - pořádně rozvařit a propasírovat, pak jen trošku do jídla. Tofu (bílé) jsem začala dávat asi až dýl, okolo desátýho měsíce. Momentálně podléhám vlivu ostaních ne-exotů a občas malé maso do zeleniny dávám. Ono jí to totiž děsně chutná. Ale se jí hůř kaká a poprdává, což po zelenině nemá 🙄

nevril
10. zář 2007

ahoj holky, tak máme po svatbě ufff. časem dám do alba nějaké fotky. Jinak měli jsme kuchaře a troje menu, což bylo pro všechny podivné, ale prošlo to. č.1 byl hovězí vývar a svíčková, č.2 zeleninový vývar s knedlíčky, zeleninová ratatoulle a smetanové brambory č.3 (mb)zelen. ratatoulle a rýže.

ro.le
autor
10. zář 2007

Gratulujeme!!! Jinak, měli vege a mb jídla úspěch? A s fotkama pospěš! Jsem zvědavá ženská 😀

strejcinka
10. zář 2007

Nevril, gratuluju!
V souvislosti s vaším trojmenu jsem si vzpomněla na svatbu mýho švagra... proběhlo několik masných chodů, šunkový chlebíčky a tak. Já a můj muž jsme dostali zeleninu a brambory, protože si s námi nevěděli rady. Celá zúčastněná vesnice o nás mluvila jako o těch "na dietě" a švagr mého švagra mi kolem půlnoci (bylo to u výčepu 😀 ) řekl, že přesto, že jsme ty vegetariání, jsme mu docela sympatický 🙂 .

strejcinka
10. zář 2007

Pokud jde o luštěniny, červenou čočku Emča baští cca od 8. měsíce. Zkusila i zelený hrášek, ale ty šlupičky (byť rozmixovaný) ji škrabaly v krčku, takže to spíš plivala kolem sebe 🙂
Cizrnu taky zkusím, na tu jsem si ani nevzpomněla.
Myslela jsem, že s tofu počkám, až bude prcek starší; někteří odborníci dokonce radí počkat až do tuším 6. roku. Předpokládám, že to je kvůli možný alergii na sóju, protože jinak je dobře stravitelný i pro děti, ne?

kitka123
11. zář 2007

Beruberu, my jsme zacali davat lusteniny a tempeh az od roku, ale my jsme celkove zacinali s prikrmami pozdeji. Jestli uz jite zeleninu a obilovinu, tak bych zkusila pomalu pridat lusteniny, treba cervenou cocku do zeleninove polevky, to se dobre rozvari

ro.le
autor
11. zář 2007

Ohledně hrášku - klárka ho taky plivala, jelikož i rozmixovaný jí 'škrábal' v krčku. Když jsem ale jídlo s hráškem propasírovala, tak tam prošel jen vnitřek a šlupky zůstaly v pasírovači. Alespoň nezatěžuješ dítě přebytečnou vlákninou kterou stejně nestráví. Pasírovač je super na veškerou zeleninu i obiloviny, o šlupkách z luštěnin ani nemluvě. Teď třeba malé pasíruju povařenou kukuřici ořezanou přímo z klasů a to by snad ani rozmixovat nešlo.

Taky někdo jiný používáte pasírovač, nebo jen mixujete?

listicka77
12. zář 2007

Ro.le, já jsem trubka, vůbec netuším, jak pasírovač vypadá... 😝

beruberu
12. zář 2007

my mixujeme a pak pasírujeme přes normální plastový síto / cedník na těstoviny. pasírovač je asi pohodlnější, já ale nějak nevím, kde ho koupit. Včera jsem proběhla v Kauflandu takový ty kuchyňský potřeby a rozhodně tam nic takovýho nebylo. jinak bez pasírování bysme asi nepapali. třeba rýži, i když ji mám rozvařenou se mi nepodařilo rozmixovat tak, aby to Lucka papala. Vždycky tam jsou trochu kousíčky a to ona nerada

ro.le
autor
12. zář 2007

listicko - vyfotím a dám do alba. Já bych se bez něho hlavně teď když máme malou neobešla. Pasírování je lepší než mixování. Už jen pro to, že to děláš ručně a dáváš do toho svoji energgi 😉

ro.le
autor
13. zář 2007

beruberu, my ho koupili kdysi v TCM (tchibo zboží) - v Kauflandu. Nedávno jsem ho tam zase viděla, ale každý týden mají něco jiného 😒 viz:
http://www.tchibo.cz/spotrebni_zbozi/default.asp
Výhoda je že pasírovač je nerez kovový. Z palsového sítka se do jídla když je horké může ledacos uvolňovat. Já prostě na plasty nejsem 😝 . Moje mamka ho koupila asi v hypernově. V zahraničí je to běžná věc (německo, itálie - hlavně na rajčatové omáčky) u nás zatím moc ne. Většinou má několik sítek s dirkama různého průměru. Ze začátku jsem klárce pasírovala na ty nejmenší, teď už jedeme ty největší. Do alba dám foto zítra

ro.le
autor
13. zář 2007

nevril, aknelo - co se děje, že tu nejste???

aknela75
14. zář 2007

Ro.le nestíhám. Nevril je asi na svatební cestě, protože psala, že bude mocí až po 15. 9. Ten pasírovač je super nápad, protože jsem dělala rýžovou kaši z rýže natural, když jsme měli střevní potíže a děti to nechtěly jíst. Cítily tam určitě ty slupky. Určitě si ho koupím. Jinak jsem doteď mixovala a s tím uvolňováním škodlivin z ohřatého plastu souhlasím. TAky si to myslím. 🙂

beruberu
16. zář 2007

ro.le díky za tip, určitě se po něm v Kauflandu mrknu, snad ho budou mít. Máš pravdu, že ty plasty nejsou nic moc, taky si na ně moc nepotrpím, ale nějak jsem netušila, jak jinak to propasírovat.

ro.le
autor
17. zář 2007

Pasírovač jsem zatím nevyfotila, jelikož momentálně nemáme foťák ☹

Zestr, tak pořád přemýšlím o tom mase pro malé děti. Když jsem byla naposledy u vás v Praze a ztěžovala si, že asi neodolám tlaku okolí, tak jste říkala, že maso do 1 roka ne. Teď ho malé cca 1x14dní malé trošku do jídla dávám. Jídlo s masem jí viditelně moc chutná, ale pak jí asi bolí bříško kvůli prdíků a ještě dva dny na to se jí špatně kaká. Tak nevím co s tím. Můžu si být 100% jistá. že když jí ho dávat nebudu, tak jí nic nebude chybět? A naopak, když jí ho občas dám, tak s čím je to nejlépe kombinovat? Dávám ho jen se zeleninou, spíše nadzemní, nikdy s obilovinami ani luštěninami. A taky co mimi a ryby? Já už malé dala i párkrát trochu masíčka z pstruha nebo file. Jedna kamarádka se ale úplně zhrozila - prý ryby do 3 let ne! Tak nevím, jestli to není jedna z těch blbých pověr jako že celer ne, protože je velkým alergenem 😀
Těším se a díky za odpověď.

kitka123
17. zář 2007

ro.le, tak s masem jsem mela taky dilema ... porad jsem si rikala, ze se to da i bez nej, ale male pochybnosti byly. Poprve jsem dala rybu v 15m a od te doby tak jednou za 2-3 tydny, nekdy az za mesic. Vetsinou kombinuju taky jenom se zeleninou, nebo samotnou. Jo a velmi Adelce chutnaji sardinky ve vlastni stave, tam se navic nemusim bat o kosti. No a jine maso mi zatim odmita

ro.le
autor
17. zář 2007

Na jednu stranu je pravda, že v sardinkách se o kosti bát nemusíš, ale já bych dětem vůbec cokoli z kovové konzervy asi nedala. Jednak veškeré konzervy před opuštěním výroby ozařují, aby zjistili, jestli jsou dostatečně plné. Za druhé se do jídla z plechovky uvolňuje kov, což je pro tělo veliká zátěž.

ro.le
autor
17. zář 2007

jak jste na tom vy ostatní s masem pro děti???