Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

aknela75
14. srp 2007

S tím projímáním si to taky myslím, protože děti po ní měly řidší stoličku.
Řídíte se taky stravováním dle krevních skupin? Je o tomhle něco v nějaké literatuře o MB? Nebo se MB tímto neřídí? Já si myslím, že by se na to taky měl brát ohled. Napište názory, zkušnosti. Díky. 🙂

kitka123
14. srp 2007

Ro.le, s tema mlikama je to tezky ... ja vim, ze v tech susenych jsou ecka, ale pry ty krabicovy jsou jen tucna voda, zadne ziviny, nic a kdyz to mas k denni konzumaci ... Mam dost znamych v potravinarskym prumyslu, tak porad zjistuju ruzne informace o vyrobe a slozeni potravin, zajima me to, vysledek je ten, ze toho jim asi jeste min nez vy na MB.
No vy jeste asi kojite, ale jake mleko byste davaly po odstaveni? Nebo chcete kojit az dokud nebude potreba to nahrazovat jinym mlikem?

listicka77
14. srp 2007

Já jsem k výživě podle krevních skupin dost skeptická. Jsem 15 let vegetariánka, cítím se dobře a přitom jsem krevní skupina 0 - tedy typický masožrout. Zmínily jsme to i v diskuzi těhulky vegetariánky a byly tam i další dvě vegošky nulky. Tak tedy nevím... 😖

listicka77
14. srp 2007

Nebo to, aknelo, myslíš tak nějak přizpůsobené? Že třeba nulka nemusí tedy nutně jíst maso, ale má třeba vyšší potřebu příjmu bílkovin?

ro.le
autor
14. srp 2007

Já už řepu nedělala ani nepamatuju. A syrovou jsme snad nikdy nejedli 😕 . Vždycky jsem jí na větší kousky povařila i se šlupkou (do 10 min.) se špetkou soli a pak nakrájela na plátky a pokapala jablečným nebo nějakým octem a nechala chvíli macerovat. Lahůdka. Nebo nastrouhala s křenem a celerem... jako salát. S umeoctem jsem jí zatím nedělala. A vůbec mohla by už jí malá, když je jí rok. Zatím mě to nějak nenapadlo...

nevril
14. srp 2007

já jsem taky celkem skeptik k výživě dle kr.skupin, ale určitě není od věci si o tom něco přečíst. Mě všechny mé zdravotní potíže a nejasnosti kolem stravování vyřešila až mb.
Kitko mat. mléko budu stoprocentně nahrazovat jen mlékem obilným doma uvařeným.

ro.le
autor
14. srp 2007

Aknelo - jak děláš to mandlové mléko?

lenkase
14. srp 2007

Aknelo, taky mě zajímá, jak děláš to mandlové mléko? 🙂 🙂

My doma děláme nejčastěji z lískových oříšků nebo mandlí, ale nejlepší a nejchutnější je z bio konopných semínek. Mám svůj vlastní postup, který se nejvíc podobá tomuhle:

http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200...

kitka123
15. srp 2007

Taky by me zajimalo jak delate doma ty obilne mleka? A kolik dnu se to da skladovat, resp. jak casto bych ho musela varit?

listicka77
15. srp 2007

Taky by mě to docela zajímalo... Recept na mléka z oříšků apod. jsem už od lenkase dostala, ale zajímají mě i obilná. Používám sušená, ale to složení se mi taky nelíbí. Stabilizátor, emulgátor, přírodně identické aroma... Některá mají dokonce i barvivo (sice úpně neškodné - kurkumín, ale stejně mi to přijde praštěné - když je někdo na "zdravou stravu", tak snad k tomu nepotřebuje takovéhle opičky a snese, když to je třeba našedlé nebo jánevímjaké...). 😉 Pro sebe to ještě kousnu, ale děcku bych tedy radši něco lepčího...

kitka123
15. srp 2007

Listicko to taky nechapu, hlavne si pamatuju, kdyz jsem zacinala se zdravou stravou, tak v tech susenych mlikach ty ecka nebyly, tady na Slovensku se jeste vloni dali sehnat a potom to tam zacli pridavat. Skoda ☹

Musim se podivat jeste na suseny syrovatka, mozna to ma lepsi slozeni

aknela75
15. srp 2007

Recept na mandlové mléko - 100 g mandlí bez slupky najemno nastroháte (mandle nesmí být hořké-ochutnejte je). Zalijete 1 litrem vlažné vody a necháte 2 louhovat, rozmixujete, přecedíte, můžete osladit medem, sladem.

Recept na obilné mléko později. Když bylo hotové, dala jsem ho do předehřátých sklenic a pasterovala a ještě schladlé uskladnila v lednici. 🙂

moonflower
15. srp 2007

ahojte, pozeram, ze aj tu je zaujimava tema. ja som 13 rokov vegetarian, bola som 4 roky vegan a skusala som aj vitarianstvo. moj syn ma 8 rokov a doteraz je vegatarian. ked bol maly, mal silny atopicky exem- takze som kojila do 4 rokv, ine mlieko ani ml vyrobky nemal a popri tom ovocie, zeleninu, oviloviny, ryzu, zemiaky, atd.jak zacal chodit do skoly, uz sa to nedalo uplne udrzat, decka si davaju navzajom rozne sladkosti..davala som mu aj rastlinne mlieko- hlavne mandlove, aj sezamove a tiez je dobre zo slnecnic. najnovsie skusame z konopnych. doteraz som to robievala na mixeri, ale vzdy zostavali vacsie kusky orechov a nedavno som nasla taku masinu na vyrobu soya milk alebo ineho mlieka a tak som to kupila- je to super, uz sa nic nemusi cedit a je to hotove za par minut. nasledne sa da aj povarit ale je lepsie nevarene- viac vitaminov.
kitka123-ecka su uz dnes asi vsade. ak chces nejake mlieko bez ecok- najlepsie je ho zohnat na ekofarmach- na SR a aj CR je do eko farm, kt ponukaju rozne mlieka ml vyrobky bez chemikalii a ecok

ro.le
autor
15. srp 2007

Já dneska vařila mléko z celozrnné rýže a kukuřičné krupice a malé moc chutnalo. Předem jsem to namočila a asi hodinu vařila, propasírovala a zcedila - mňam! Ještě ho mám v lednici tak na tři dny. Mandlové určitě zkusím. Jen bych ty mandle nějak tepelně opracovala - kvůli potencionálním plísním. Co třeba je předem opražit?

lenkase
16. srp 2007

Já mám zásadu už z principu -nic neupravovat tepelně. Čerstvé mléko ze syrových semínek má větší výživnou hodnotu, už nemusím přemýšlete, čím dodat další chybějící hodnoty a zaplácávat to dalším jídlem.Ten čas, který dám do tepelné úpravy,aby to dýl vydrželo, využiju příště radši tak, že udělám mlíko čerstvé.v slupkách jsou také důležité látky, nemusím přemýšlet, z kterého dalšího jídla je do těla dostanu. A když jsme u těch plísní, pokud tam jsou,tak tam budou ikdyž to tepelně upravíš, teplota vytvořené plísně nezničí, jen opticky zakryje, ale jsou tam.

ro.le
autor
16. srp 2007

S tím co nejméně tepelně upravovat bych až tak nesouhlasila, ale je to věc názoru... Já si myslím, že teplotou se plísně jako takové zničí, jen ty jejich toxiny tam zůstanou 😠

aknela75
16. srp 2007

Listicko ty výživa dle krevní skupin jsem myslela jako doslovně. Já jsem také nulka a bez masa nemůžu být. Ale ne každý den. To mi nedělá dobře. Ale občas prostě cítím, jak mám na něj chuť. Ale horší je to s mléčnými výrobky. Mám je ráda a očividně mi nedělají dobře. Jo a ségra je taky nulka a maso taky nemusí, takže taky v té výživě dle krevních skupin nevím, nevím. Skupina B by prý neměla jíst čočku a to je můj syn. Ten jí taky rád nemá. Tápu, tápu.
S tepelnou úpravou potravin, jak pro koho. Mělo by to být pro člověka stravitelné. Když není, tak ty vitaminy potom nejsou k ničemu (dle mého názoru). Takže část tepelně upravená a část ne a ještě dle člověka.
Ro.le prosím Tě napiš mi kolik té rýže, kolik krupice a kolik vody. Já ho taky zkusím udělat. Díky moc. 🙂

lenkase
16. srp 2007

No já jsem to taky tak myslela, s těmi toxiny, napsala jsi to líp. Jednou jsem viděla nějaký pořad, kde vědec předváděl, jak si lidé myslí, že z potraviny odstraní plíseň . to bílé chmýří (vata) co je vidět a je už potravina dobrá. Demonstrativně ukazoval, že sníst by se mohla právě ta plíseň - to chmýří, ta vata a vyhodit by se měla zasažená potravina, ve které jsou ty toxiny- několikanásobně horší, než ty plísně. Pamatujuu si případy, kdy se z marmelády sebrala plíseň a dla se znovu povařit jako by byla bez plísně. Dříve běžná praxe!!!

ro.le
autor
16. srp 2007

aknelo - půl na půl a vody dost 😀 😀 😀 Já to dělala od oka 😎

k těm plísním: myslím, že sebrání 'plísně' z povrchu si z dřívějška pamatujeme všichni ☹

kitka123
16. srp 2007

moonflower, o ekofarmach vim, obcas tam kupuju obili, ale mlecne vyrobky my nejime (jako zivocisne), ja se schanim po obilnem mleku. Ale tu uz baby daly nejake recepty, tak neco vyzkousim

lenkase, jak vyrobis mleko z cerstvych seminek, to jenom namocis a rozmixujes? Ja se plisni nebojim, tak bych to zkusila.

kitka123
16. srp 2007

Jinak holky diky za vsechny ty recepty a navody, zkusim mliko varit doma a to instantni si nechat jen na cesty. No ale reknu vam, ze teda jednoduche to nemame, kdyz musime vsechno vyrabet doma. Ja jsem jeste nedala Adelce ani jeden kupovanej prikrm, porad poctive varim, i chleba pecu, kam se hneme tak same krabicky, sklenicky z jidlem ... vlastne krome tempehu a krupek neni nic, co bych jen tak koupila a dala ji to snist. Nemate nejake typy, co se takhle da koupit vhodneho k prime konzumaci? Ted me napadly jeste susenky Dukatky, ty maj docela dobry slozeni

lenkase
16. srp 2007

kitka123 většinou to mám namočené na několik hodin - 3-5 i víc, to poznáš, že to krásně křupe a má to chuť jako čerstvě utržené oříšky, nejlepší je to ale dýl, např. přes noc, když už nepatrně ale přece začínají vylízat klíčky. Zbytečnědlouho to ale nenamáčím - déle jak den - protože potom by se to muselo proplachovat a tím by se vylilo i to, co je vyplavené. Mixuju všechno, i slupky, je to zvyk.když to někomu vadí, může to přecedit. Vážně uvažuju o té mašince, jak psala moonflower.

ro.le
autor
16. srp 2007

Nevril, naše setkání v Plzni bylo vážně moc fajn 😵 😵 Jen škoda, že nebylo delší - myslím, že si toho máme co říct. Je moc příjemné si popovídat s někým, kdo je naladěn na stejnou notu 🙂

nevril
16. srp 2007

ro.le myslím si to samé, doufám, že dáme časem dohromady nějakou setkávací skupinku a můžem dělat třeba jednou měsíčně srazíky)))P.S.: Vlak jsme naštěstí stihli 🙂

ro.le
autor
16. srp 2007

To jsem moc ráda - myslela jsem na vás a zapomněla se zeptat! Jednou za měsíc by to bylo optimální. Takže výzva i pro ostatní co jste v dosahu Plzně a máte zájem se sejít!

nevril
17. srp 2007

ahojda holky, tak co je nového u mb maminek? My dneska byli vybírat prstýnky a šaty - blíží se nám svatba. Kolem stravy dnes nic moc - zákusek..a káva))) Hlavní je ale, že jsme dobře pořídili. Nakonec jsme byli na večeři v restauraci Lehká hlava, je to v Praze na Starém měst+ě a moc to tam doporučuji - je sice vegetariánská, ale tak půlka jídel se dá akcceptovat pro mb, samozřejmě jednou za čas.

ro.le
autor
17. srp 2007

nevril - napiš k té restauraci i adresu. Určitě se to někdy bude hodit!

V poslední době mám pocit, že se z naší hodné holčičky stává rozdováděnej ďíťas plnej energie. Hlavně je celej den v pohodě a pak přijde domů taťka a ona dovádí jak pominutá 😀
Zítra jedeme na víkend na čundr, takže mám milióny skleniček s jídlem až je to legrační... (tedy pro malou, pro nás bude asi jen chleba + valašské pomazánky a tempeh ☹ ) Takže pa v neděli večer.

ro.le
autor
17. srp 2007

Jinak holky - kdy jste u svého dítěte přešly z kašovitého oběda na nemixované polévky a zjednodušené dospělácké jídlo? Já zatím dávám Klárce většinou zeleninu a obilí ve formě kaše + poté zelenina uvařená na kostičky aby se sama dokrmila. Ale mám pocit, že už jí více uspokojuje to, co jí dávám ze svého talíře. Poraďte, prosím.

aknela75
18. srp 2007

Nevril, to je hezký. Kde budete mít svatbu, jestli se můžu zeptat? Kafe se taky pokusím ze svého jídelníčku vyřadit. Je to k ničemu.
Ro.le, ten čundr Vám závidím. Taky bych někam jela. Smůla
Jinak prckové LUcinka už v roce kousala kousky a Alešek taky tak nějak. Dokonce Lucinka v roce a půl kousala oříšky, což jsem vždy trnula. Alešek jí totiž jako hodný bráška taky podaroval a ona chroustala, ale bez následků naštěstí. 🙂

listicka77
18. srp 2007

Holky, tak se musím přiznat ke svému dnešnímu fiasku, to se pobavíte... Už týden jsem slibovala manžílkovi švestkové knedlíky a dnes jsem se k tomu konečně dokopala. Dělala jsem tvarohové pro něj a pro mámu a chtěla jsem pro sebe jáhlové (podle receptu, co psala Nevril na straně 5). Jenže jsem s těmi jáhly začala pozdě a nestačily vychladnout. Když jsem tam začala sypat mouku (cz špaldovou), tak to bylo čím dál řidší a řidší... Ou ou. Tak jsem to vzdala a dala jsem si s manžílkem a mámou tvarohové. Oni se šlehačkou, já se sójovou smetanou a javorovým sirupem. Tak snad mě ta bílá mouka pro jednou nezabije...😀 No ale pak jsem přemýšlela, co s tím řídkým těstem a rozhodla jsem se z toho něco upéct. Přidala jsem trochu oleje, prášek do těsta, osladila to třešňovým džemem a dala péct. Měla jsem pocit, že se vždycky něco nějak upeče, když to člověk strčí do trouby, ale chyba lávky. Nejdřív to vyběhlo, ale pak to spadlo a jen to bublalo. Tak jsem to zas vytáhla ven a prohlásila to za jáhlovo-špaldovou kaši. Snědla jsem trochu k večeři, ale s tím džemem jsem to přehnala a je to moc sladké... Achjo. Zítra k snídani budu ale statečně pokračovat, protože co jsem si vyrobila, to si taky sním!
Ale připadám si jak trubka. Zatím všechny mé experimenty "nějak" dopadly, ale tenhle tedy katastrofálně...
A navíc jsem z toho těsta chtěla udělat jen část švestkových knedlí a ze zbytku normální šišku a použít to jako knedlík zítra k segedínskému guláši ze sójového masa a takhle nemám nic...☹ Nemáte někdo recept na nějaké (nekynuté) celozrné knedlíčky/noky/něco takového? Protože dva dny po sobě zas teda bílou mouku vážně nemusím (manželovi koupím knedlík v krámě). Kdybyste věděly, tak prosím poraďte... Díky!!!