Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

nevril
6. lis 2007

ahojda holky
dlouho jsem nebyla na netu. Jak se máte?
My přežili návštěvu u tchánovců, nacpali malýho sladkostma tak, že pak skoro celou cestu v autosedačce probrečel (moc energie a přitom nutnost sedět nebo spát), byla to hrůza.

Tchýně mi "radila" ať nechávám pravidelně matykovi odebírat krev na vyš. B 12 a prý ji taky zubařka řekla, že není vhodné nedávat dětem cukr. No nic. Stejně mu nabízeli buchty, dorty, nechávali mu to na dosah dole na stolku a nakonec mu ještě dali Mikuláše - tašku plnou čokoládových figurek a exotického ovoce. Část snědl hned a část jsem doma tajně rozdala. Už tak z toho dostal průjem a rýmu jak hrom.
Jinak mi samozřejmě taky hřešíme, máme cukr asi tak dvakrát týdně, ale třeba jen v podobě půlku zákusku v cukrárně, kam chodím kvůli dětskému koutku a touze si odpočinout. A malému nevysvětlíš, že v cukrárně nedostane aspoň kousek zákusku. Tak vyberu ten nejmíň hříšný a dám si ho s ním napůl.
Jenže to se nedá srovnat s tím, co do něj nacpou děda s babi. No, hlavně že bydlíme tak daleko, jinak by asi celá moje snaha o zdravou stravu byla v háji.

prodigy
6. lis 2007

Stevey, díky za informace. Sakriš, taky bych si v Brně zašla na nějaký kurz, ale na nic jsem tu nenarazila.
Můj chlap si dělá každý den na snídani 50% nějakého kupovaného musli + 50% ovesných vloček. Bohužel je jen přelije horkou vodou. I přesto má velké záděry okolo nehtů, tak si říkám, jestli to nemůže být z toho nevaření. Jak dlouho by se teda měly vločky namáčet a vařit pro dospělého?
Prodigy

ufka
6. lis 2007

dakujem 🙂

nevril
6. lis 2007

ufff,
tak jsem dočetla asi šest stránek z diskuze, hodně jste se činily!!! Mám radost, že se nám to tady tak rozjíždí.
Stevey, díky moc za informace. Já na kurz moc chtěla jít, ale musela jsem odjet k mamce a dnes mi nebylo moc dobře (v poslední době jsme měly víc pečiva a cukru, jsem hrozný hřísník) jsme zahlenění mě se k tomu trochu přidaly průdušky, tak se léčíme. Dnes jsme byli vzorní, ale stejně jsem furt koukala, co bych kde snědla, ještě že doma nic nebylo. Hihi. Na ten další bych už šla ráda, napsala bys, prosím termín?

Psaly jste tady o spoustě zajímavých věcí. Nejchutnější úprava tempehu natural- tak jak psala role, opražit na trošce tuku a pak zastříknout shoju (u dětí jen minimálně). Já miluji tempeh v kombinaci s těstovinami. Ty marinovaný a smažený mi přijdou hrozně slaný, ale taky je kupuji, u nás mají natural jen vyjímečně. Když ale vařím ten smažený, potom už obvykle nic nesolím.
Ke kurzu - sůl do obilí jsem přestala dávat, když jsem ve všech mb doporučeních okolo dětí četla, že sůl raději až od tří let( a málo) a do té doby jen minimálně. Raději totiž přichutím jídlo troškou misa nebo shoju a v obilí mi nesolit nevadí. Tak teď nevím. Přijde mi že naše děti jsou už takhle pod palbou soli, když občas dostanou to pečivo, které je do jednoho přesolené, nebo ony luštěninové pomazánky ze zdravé výživy, rostlinné salámky karbenátky (to dávám jen když potřrebujem venku něco k snědku), všude spousta soli.
S těma jáhlama a ovocem jsi mě dostala, můžu se ale přiznat? Já je budu dělat občas dál, vždyť by jsme nemohly udělat ani obyčejnou buchtu, vždycky se do nich dává ovoce, nebo alespoň marmeláda, to mi přijde moc krutý (dělám občas jáhlovou buchtu s marmeládou nebo s jablky). Jsem ochotná to dělat míň často, ale občas prostě musím. Když nevařím aspoň dvakrát týdně dle p. Lužné (mb nedělní vaření) kde jsou mimochodem občas i moučníky z jiných obilnin - mouky s ovocem, tak mi chlap utíká k sušenkám, čokoládě, koláčům, masu, párkům atp a malej to chce podle něj taky. Taky už je mi jasné, že se nikdy zcela nezřeknem pečiva a kváskový chleba se u nás nedá sehnat, neumíte ho náhodou někdo péct?

Díky

nevril
6. lis 2007

Taky mi přijde zláštní nepasírovat od roka, malej má už skoro dva a když mu dám celozrnnou kaši z obilí najdu ji v plíně přesně tak, jak mu ji dám. Děti prostě neumí sousto 30krát spolknout. Samozřejmě že vločky, bílou rýži nepasíruju ani zeleninu, tak se naučí kousat na tom. Myslím, že aspoň polovina celých zrn by se pasírovat měla, jinak bude mít dítě hlad a dožadovat se pečiva.

nevril
6. lis 2007

zkousnout ne spolknout hihi

stevey
6. lis 2007

Několik nás tam také oponovalo ohledně pasírování, ale prý to opravdu není pro děti od roku nutné a nebo pasírovat alespoň z poloviny.Asi to vše bude v té jejich připravované knize, tak si pak počteme.
Další kurz je na téma zelenina 20.11. od 15.30.
Minulý týden jsem udělalä po letech žitný kvásek a následně upekla ze špaldové především a pak trochu žitné m. a ovesný vloček jemných celkem asi jen z pul kg (to na zkoušku),Těsto nevypadlo vábně, docela bylo řídké a tak jsem myslela, že to druhý den vyhodím, ale po upečení byl skvělý. Sice bez chuti, protože jsem raději nesolila ani nedávala semínka, prý těsto pak hůř kyne (ale příště je dám) a pak ten hlavní fígl proč se povedl byl, že jsem ho pekla ve skleněné formě a přiklopený. Nebyl tak vysošený jako když peču chleba normálně a neměl tak tvrdou kůrku, byla jsem spokojená, akorát pro filípka. Ale že by ho jedl manžel to ani náhodou. Dříve mi jedl vegetariánská jídla, ale poslední měsíce má jednostrannou nezdravou stravu, ale moje jídla jíst moc nechce, tak bysme se jen dohadovali. Třeba se k tomu po letech zase dostane, ale je nulka a má rád maso a pikantní, je prostě hodně jang!🙂
Jen ještě k tomu kvásku - je normální, že se na povrchu utvoří taková krusta? Já jich pak zamíchala s novou moukou, asi se nemá dávat pryč, že?
Jinak sladké také samozřejmě jím, střídám umírněné dny s větší žravostí,bohužel!

ro.le
autor
6. lis 2007

Stevey, díky za typy. Mě hlavně překvapilo nespařovat jáhly. Já je tedy většinou nespařuju, ale ěděla jsem že se má. Ale teť vlastně nemá! ☹

Na kurz bych moc ráda, ale v úterý učím dopoledne a nestíhala bych to do Prahy. Pačísek mi ale půjčila poznámky, byla na kurzu před 4 lety. (Tehdy ještě říkali jáhly spařovat) Pomalu to pročítám, napíšu až narazím na něco zajímavého.

kitka123
6. lis 2007

Stevey, diky za informace, v podstate se s tim shoduju, akorat jsi si jista, ze u te kombinace ovoce- obilnina se to tyka i suseneho ovoce? Ja bych rekla, ze ma trochu jine vlastnosti, tam by to nemelo vadit ne?
Na kvasku se mi taky tvori krusta a nechavam ji tam.

Holky my se teda se sladkym docela drzime, ale jime hodne vareny zeleniny, takze cukru mame asi dost.

Jeste z jineho soudku: co planujete dat detickam na Mikulase? vloni jsem to jeste neresila, ale letos by uz Mikulas mohl neco nadelit a teda vubec nevim co. Asi nejake susene ovoce a radeji malou hracku nez sladkosti, co myslite?

ro.le
autor
6. lis 2007

Napište kdo byste měli zájem se sejít někdy v Plzni. Navrhuji pátek 16.11. ale prozměnu dopoledne (9-12), odpoledne malá většinou spí a je taky brzo tma. Třeba ve Slunečnici v Jungmanově ulici, ale okolo poledne tam už bývá pěkný šrumec. Nebo pondělí 19.11?

aknela75
7. lis 2007

Nevril, s babičkama je kříž. Tchyně zase poslala malému smažená obalovaná jablka. Smaží to tak, že z toho normálně kape olej. A taky nám poslala vitamin B12 a B-komplex. Tak nevím, jestli je to pro malého. Jíme dle ní asi málo masa. Máme ho tak dvakrát, třikrát do týdne. Exotické ovoce jsem jim striktně zakázala, protože měl s ním malý ve školce očividné problémy. Ale jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží.
Ro.le sraz bych taky brala, ale až tak toho 19.11., protože máme 16.11. sraz od základky a potom v neděli oslava Aleškovo narozenin, tak budu mít honičku a musela bych hnát mamku, aby šla pro Aleška do školky. Budu muset jet v 11.09 domů, pokud pojedu vlakem, abych stihla vyzvednout Aliho ze školky, protože mamka bude mít babinec (v to pondělí). Zkusím si půjčit auto od manžela. Stejně ale budu muset jet domů v 11 hod. Odpoledne by bylo pro nás lepší, ale vy máte všechny menší děti, než ty naše, takže se přizpůsobím vám. 🙂

nevril
7. lis 2007

ahojda jsem taky pro 19.11 jestli odpo nebo dopo nechám na vás, taky mi vyhovuje spíš dopo i když budu muset taky odjet kolem 11

feitka
7. lis 2007

Holky, mohly byste někdo napsat, co dětem dáváte přes den k jídlu?
Dáváte třeba před poledním spaním polívku a po spaní kaši se zeleninou, nebo jak baštíte?
Díky

ro.le
autor
7. lis 2007

Kitko, naše Klárka z Mikuláše asi zatím rozum mít nebude, ale doporučuji zajít třeba do DM - špaldové dětské sušenky Alnatura, Ovocná tyčinka (jablečná, jablečno-hrušková taky Alnatura (v podstatě rozmixované ovoce usušené, mezi nesaldkou oplatkou) Nebo udělat burizoník, nakrájet na kostky a zabalit do celofánového pytlíku.
Až bude Klárka větší tak jí plánuji ušít látkový adventní kalendář s kapsičkama. A dávat tam sušené ovoce, ořechy, sem tam sušenku, burizoník, ... Jen jsem zvědavá jak se ubráníme dárkům od babičky (tchýně)

ro.le
autor
7. lis 2007

Feitko,
my jsme se nějak ustálili na 4 jídlech. Okolo 9hod snídáme (obilí/zelenina), pak oběd okolo 12 (donedávna jedno jídlo, teď polévka + jídlo(obilí/zelenina/luštěnina)), pak spíme, po vyspání něco sladšího (obilné mléko, čaj se sladem)(jo to samé ráno po probuzení), okolo 16hod svačinka (třeba včera jsme měly kaštanový pudink - rozmixovaný kuskus s vařenýma kaštana) obvykle zelenina, nebo zelenina s ovocem (dýně+jablka), nebo ovoce/zelenina + luštěnina (adzuki s dýní nebo jablkama) nebo málokdy jablíčková přesnídávka nebo pečený jablka. Když nestíhám tak chleba s tahinem. Když jí jen zelenina nebo ovoce nestačí, tak za nejdřív za půl hod. křupky nebo polystyren, ale to se skoro nestává. Klárka toho totiž ráno, k obědu i večeři sní docela velké množství. Což nevím , jestli je úplně dobře. Večer okolo 19 jídlo (obilí/zelenina/luštěnina)

ro.le
autor
7. lis 2007

Jak jsem psala, že toho Klárka jí docela dost - někdy mám pocit, že toho jí až moc. Jak často vám vůbec děti kakají? Ona totiž kaká obvykle třikrát denně (po vyspání, po obědě a někdy i večer po jídle) Podle čeho se dá poznat, že toho jí moc???

stevey
7. lis 2007

Mě toho jí Ro.le Filípek myslím taky hodně a kaka taky většinou 3x denně. Ale pokud je hovínko normální, nazlátlé (teda pokud nejí červenou řepu apod🙂 tak se tím nevzrušuji a považuji to za normální. My jíme celkem podobně, jen ješte ráno a po obědě (i když s odestupem 1/2 hodiny) kojím a pak ještě navečer.Ráno kojení, okolo 9.15 svačina (kaše se zeleninou od večera i když to asi není dobrý ohřívat, ale z časových důvodů vždy večer navařím víc a má to ještě dopo), okolo poledne oběd, okolo 15-16 h svačina ale já teda nekombinuju ovoce a zeleninu (nevím jaký je MB pohled, ale na každé je myslím potřeba k trávení jiné enzymy - ale kde je pravda,že?), okolo 18.30 kaše se zeleninou ale už bez luštěniny. Dáváš tu samou co v poledne a jaké množství?

Ještě mě napadlo k té včerejší přednášce: obiloviny a luštěniny lze skladovat do druhého v nejhorším případě pro dospělé i déle, ale zelenina se musí hned po uvaření snít a neskladovat, jinak se startuje hnilobný proces!!!

Kitko na tu kombinaci obilí a sušeného ovoce se příště zkusím zeptat pokud nezapomenu, mluvilo se prostě o ovoci bez specifikace

nevril
7. lis 2007

holky ahoj
jsem možná divná, ale myslím si, že ty naše děti jí tak hodně taky díky zdravé stravě, protože mnoho dětí trpí následkem stravy mírnou nevolností a s ní souvisejícím nechutenstvím (jde to dobře poznat podle barvy v obličeji, dost dětí je nazelenalých nebo nažloutlých). Znám opravdu mnoho dětí, které téměř nejí hlavní jídla a jen občas uzobnou něco o svačinách (většinou mléčný dezert nebo sladkosti, rohlík atd). Mattyk je považovaný za jedlíka, stále s chutí, na rodinných oslavách klidně pokřikoval hami ňami, až z toho usoudili, že ho týrám hlady))) 🙂
On prostě prospívá a možná instinktivně cítí, že mu to jídlo dělá dobře a tak si ho dopřává. Když ho někde nacpou něčím mimo MB, obvykle pak mívá následné dny mnohem menší chuť do jídla.
Tak do roka a půl kadil taky třikrát dnes kadí jednou až dvakrát denně, je to taky dané vysokým podílem vlákniny v mb stravě, myslím. já nevím, jak vy,ale já chodím taky tak často, takže se nad tím nepozastavuji. Mnohem nezdravější je kadit málo, myslím... 😉

feitka
7. lis 2007

děkuji vám za jídelníčky dětí

Ro.le, když jsem v tvém albu viděla porce, které Klárka sní, tak bych řekla, že Nikolka jí méně - ovšem ona je takový "somrák", i když je po jídle a někdo jiný ještě jí, tak u něj stojí a neodejde, dokud něco nedostane - většinou dostane aspoň křupky. Kaká pravidelně dopoledne, odpoledne jak kdy, někdy 2x.

Nevril, ťukni sem receptík na jáhlovou buchtu s marmeládou nebo jablky.Sbíhají se mi sliny.

Když už píšete o nějakém jídle, nemohly byste dodat ve zkratce receptík?
Ať nemusím tak žadonit ☹

Díky

kitka123
7. lis 2007

Nevril, ja jsem si zase vsimla, ze spousta deti je dost bilych (bledych), z toho jak ji hodne bile mouky a mlecnych vyrobku
Nase mala kaka v prumeru dvakrat denne, kdyz nekam cestujeme tak vetsinou min, tak ji davam suseny svestky, ty fungujou vzdycky. Jednou mi nekontrolovane snedla asi pul pytlika a teda paradne se dosr..... 😉
My jime podobne jak vy, rano obilnou kasi, vyjimecne chleba, v poledne zatim jen polivku (staci), svacinka co zrovna maminka vymysli a vecere zelenina/obilnina/lustenina. No a rano, odpol., vecer mlicko samozrejme. Na kvantitu toho sni celkem malo, treba k obedu by mi polevku i druhe nesnedla

prodigy
8. lis 2007

Role, jak děláš burizoník?
Prodigy

pacisek
8. lis 2007

spařování jáhel: to se týká jen těch, které nejsou vyloženě lesklé (tzn. že jsou možná žluklé - nebo jen ta povrchová vrstva) - takže spaření je taková poslední naděje, že to bude ještě poživatelné (když už jsme za to dali ty peníze 🙂 ) ale kdo ví, co se děje uvnitř.

pickles a sladkosti? no pickles je kvalitní jin. a když nedodáváme dostatek kvalitního jin, máme veeelkou chuť na ten nekvalitní (cukr). u mně funguje dokonale a považuju to za jednu z nejlepších věcí, co mi makrobiotika dala. (s tím vším ostatním mb jsem konečně přestala řešit tloustnutí a žiju!)

beruberu
8. lis 2007

Ahoj holky, pár dnů jsem tu nebyla a nestíhám dočítat 🙂
konečně jsem začala snídat taky vařenou obilnou/vločkovou kaši a se spařenejma vločkama se to fakt nedá srovnat. Je to výborný!!! Obzvlášť když se přidá sójová smetana. Mňam!! Všem, který to ještě nezkusili, to doporučuju. A nakonec to není ani tolik práce. Buď si ji uvařím do zásoby, když vařím pro Lucku nebo jen ráno povařím vločky + nějaké semínko. Zatím jsem ji měla jen na sladko. Slanou bych asi taky snesla, jen se mi nechce ráno krájet se zeleninou ☹

Stevey koukám, že jsi z Nymburka. Já tam celkem často jezdím k našim. Mohly bysme se někdy vidět. Moje Lucka je jen o kousek mladší než tvůj Filípek. Kde tam bydlíte? Když tak mi písni do IP, ať tady s tím neotravujeme.

mějte se a dobrou noc

ro.le
autor
8. lis 2007

beruberu, kaše se zeleninou de facto není na slano. Výsledná chuť je taky sladká. Já většinou jen podusím nějakou zeleninu (mrkev, brokoldu, tuřín, petržel, zelí, cibuli, atd) troše vody, s pár zrníčky soli a s trochou oleje a ve výsledku je to pak nasládlé. Doporučuji vyzkoušet. A smetanu do kaše raději jen někdy 😉

ro.le
autor
9. lis 2007

Dneska bude od 16,00 na Českém rozhlase 2 (Praha) ,pořad o zdravé výživě, diskuse kam se mohou zapojit i posluchači. To bude zas něco pro zasmání.... Budete taky poslouchat?

kitka123
9. lis 2007

Holky, ja varim nekdy oves cela zrna, on se rozvari uplne na kasi a prijde mi to chutnejsi nez vlocky. Na slano nejradeji s dyni hokaido, skoda, ze je to sezonni zalezitost, ja bych ji jedla kazdej den 🙂

Chtela jsem se zeptat, znate kucharku H. Zemanove? Jsou tam pouzitelne recepty? Nevite podle jakych principu ona vari? Potrebovala bych obcas nejakou inspiraci co varit

aknela75
9. lis 2007

Poslouchat budu, jestli mi to vyjde.
Nevril, prosím Tě dříve jsi něco psala o agarovém moučníku, jestli se nepletu. Prosím Tě, dala bys sem recept? Nevím, jestli si to dobře pamatuju, ale nemám čas listovat zpět.
Jestli je to s tím pickles pravda, tak to by bylo super, protože mne honí často mlsná. Mám nějaký psychický problém a už bych jedla a jedla a samé blbosti. Hrůza. 😀

stevey
9. lis 2007

Ja poslouchat budu🙂. Hlavne mi pak tatinek bude rikat, jestli jsem poslouchala a jak oni to dobre vedi. Bohuzel hodne lidi si stale myslim, ze co reknou v rozhlase.... to je pravda a plati to.

stevey
9. lis 2007

Jinak jsem si jeste vzpomnela, ze se na te uterni prednasce hovorilo kratce o amarantu a quinoe. Pry je take obcas pouzivaji, jsou chutne ale nevime proste co to s nama za par let udela. Amarant by mel byt ale i tady puvodni plodina.
S kamutem a grünkernem nemaji zkusenosti.

Ro.le ten tvuj napad s adventnim kalendarem je uzeasnej. Mas velkou fantazii a mela by sis to nechat patentovat🙂 Uz jsem zvedava na ty tve stranky. Nechapu jak vse muzes stihat jeste pri zamestnani!

aknela75
9. lis 2007

Holky, tak jsem ten pořad na rozhlase nestihla. Škoda. Tak alespoň poreferujte, co jste se tam dozvěděly prosím 😀 .