Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

sage
23. čer 2007

ro.le, na začiatku píšeš, že si začala prikrmovať so zeleninovými a obilnými kašami. tie obilné si tu popisovala. a čo tie zeleninové ? to je len obyč prepasírovaná varená zelenina (napr. mrkva), alebo je to ešte s niečím ?
ja som pôvodne chcela dokrmovať až od skončeného 6. mesiaca, ale malá sa mi už sápe po všetkom čo si dávam do pusy keď jem alebo pijem. už som jej dala aj všeličo olízať, nie zjesť, len olíznuť prst aby poznávala rôzne chute - napríklad trošku z jahody, z melónu, z rozmačkanej mrkvy - a chce to, tak si myslím, že už je čas na nemliečne veci, keď o to sama javí záujem.

ivankaalenka
26. čer 2007

sage, jahody sa mozu az po prvom roku zivota, melon, to neviem, radsej si to zisti a pozor aj na ine potraviny, poriadne si to zisti. Aj moja pcha vsetko do pusy, ale to neznamena, ze jej to dam, na vela veci ma cas a riadim sa tym, co myslim, ze je dobre plus nazormi odbornikov.

ro.le
autor
27. čer 2007

Mě to taky vždycky štve, ale zatím problém nemáme, protože malá (11měs.) toho zatím moc nejí. Nejlepší je mít vždy při sobě něco svého co dítě zná a když mu někdo něco nezdravého nabízí - nabídnout mu to, aby si samo vybralo. Většinou sáhnou po tom, co znají. Vyzkoušej, a dej vědět.
Jinak se docela podivuju jak okolní stejně staré děti baští sušenky plné éček, cukru atd. Klárce stačí kukuřičné křupky natural, popř. rýžový 'polystyren'. Není divu, že se pak děti v jednom kuse cpou sladkým a do čaje si dávají pět lžiček cukru, když je rodiče na extrémně sladkou chuť zvykají odmalinka.

sage
28. čer 2007

ivanka, ja tieto odporučenia poznám a myslím si, že dať dieťaťu líznuť z prsta kvapku šťavy nie je to isté ako dať mu tú potravinu zjesť. riadim sa skôr svojim pocitom než odporučeniami, pretože tie si často protirečia od rôznych odborníkov - a verím, že čím viac chutí malé dieťatko spozná (okrem nejakých extrémov ako je chilli, ocot alebo čistý cukor) tým lepšie sa bude neskôr adaptovať na nemliečnu stravu. ale to už odbočujeme od témy diskusie.

ro.le
autor
12. črc 2007

Sage,
já začala dávat zeleninu až asi po měsíci nabízení obilných kaší. Dělala jsem to dle logické rady makrobiotičky Průchové - je dobré začít s tím co bude tvořit základ stravy a je to méně chuťově výrazné (obilniny). Zeleninu (je sladší a chuťově výraznější) nabízet až poté, ne dříve, protože děti by pak méně výrazné obilniny odmítaly. Myslím, že když Sárince nabízíš ovoce a zeleninu už nyní tak si na to zvykne a bude to chtít stále. Ale to samozřejmně záleží na tom čím jí chceš dál krmit.
Zeleninové polévky - no spíš zeleninové kaše jsem ze začátku dělala z 1-2 druhů zeleniny, nyní už z více a taky už dávám někdy i trochu luštěnin. Vždy pár kapek kvalitního oleje. Nejdřív jsem je "správně" pasírovala, ale malé ty kousky nedělaly dobře. Takže zeleninu dodnes mixuji najemno. Jo a Klárka taky zeleninu jeden čas úplně odmítala, tak jsem jí dělala spíše kaši obilnou se zeleninou (cca 1:3).

sage
12. črc 2007

díky za odpoveď. u nás našťastie malej chutí úplne všetko, kukuričná kaša aj zeleninka a dobre, že teraz viem, že môžem urobiť aj mix obilnú so zeleninou, tým som si práve nebola istá.

feitka
12. črc 2007

Ahoj, velmi mě zaujaly vědomosti ohledně stravy dle Mudr. Strnadelové. Často jí volám kvůli výživě dcery (9 měsíců). Jenže po telefonu se nedá vše domluvit a přes email nerada komunikuje. Tak touto cestou prosím o rady. Dcera kromě kojení jí dopoledne povařené ovoce, v poledne zeleninu s obilninou a od teď večer obilninovou kaši. Můžete mi prosím poradit, co dále můžu dávat? Kaše vařím z rýžové a kukuřičné mouky, nechávám ji namočenou na pár hodin a potom 15 minut vařím. Jáhly spařím vodou a dál vařím 15 minut, potom rozmixuji. Snad to dělám dobře.
Jsou takové recepty i v knize Radost z jídla od Mudr. Strnadelové?

ro.le
autor
13. črc 2007

Feitko, zkus pro změnu uvařit obilnou kaši jak jsem ji tu popisovala a porovnejte chuťový rozdíl. Pak dej určitě vědět. Jestli mouku namáčíš a pak vaříš jak píšeš, tak je to určitě dobře stravitelné. Strnadelová by ale namítala, že to nemá už tu kvalitní energii celého obilného zrna. Já bych to být tebou alespoň střídala. Taky už můžeš přidávat vločky ovesné i špaldové, popřípadě občas pro změnu uvařit kaši v rýžovém nebo obilném mléce (já kupuji Provamel)
Recepty pro děti v knížce Strnadelové nejsou. Vše ohledně makrobiotické stravy pro děti je v knize Jarmily Průchové: Chudáci děti a jak je chránit. Já vycházím z toho, co tam píše, ale řadu věcí si upravuji dle času a možností.
A pro změnu jí zkus uvařit jáhly doměkka a dávat jí je po lžičce - ne ve formě kaše. Já je Klárce ještě horké natlačím do plastové krabičky ve vrstvě 1 cm a po zchladnutí krájím na malé kostičky - ona už se totiž chce krmit sama 😎

sage
15. črc 2007

ro.le, prosím ťa, mohla by si napísať, ktoré obilniny sú vhodné od ktorého mesiaca (orientačne) ?

feitka
16. črc 2007

ro.le, zkusím, cos psala. Jen ta příprava kaše je hrozně zdlouhavá. Psalas, že zbytek uchováváš v lednici. Jak dlouho tam ta kaše vydrží? Já totiž před kaší (kolem 19 hodiny) jsem s malou venku. V těchhle vedrech je to jediný čas, kdy můžeme jít ven. Takže nevím, kdy bych ji dělala. Snad bych si ji uvařila odpoledne když spí a večer ohřála. Jak to děláš ty?
Dáváš večer do kaše i luštěninu?
Nemohla bys napsat až budeš mít čas, co od rána do večera jíte? Jen pro bližší orientaci. Díky.

ro.le
autor
16. črc 2007

sage, ja zacinala v 6 mesicich bezlepkovymi obilninami - jahly, celozrnna ryze kulata a dlouhozrnna, obcas trosku bile ryze nebo kukuricne krupice. Od osmeho mesice jsem pomalinku zacala pridavat i obilniny s lepkem - ovesne vlocky, jecne vlocky, jecne krupky, spaldove vlocky. Do desateho mesice byl zaklad kase ale vetsinou bezlepkovy. Vsude se uvadi, ze mimi muzou bezlepkove neomezene od 8 mesice.

ro.le
autor
16. črc 2007

co od rana do vecera jime:
rano pri probuzeni (7-8) - nakojim
cca 9 hod - mala misticka kase - vetsinou delam sladsi (s obilnym sladem)
12-13 hod - zeleninova kase + neco navic (vetsinou chce co mam ja na taliri - zeleninu z polevky, ryzi, ... dle situace)
cca 15 a cca 17 hod- kojim nebo ovocna presnidavka nebo jahly nakrajene nakosticky, nebo sladove susenky, polystyren, rohlik, sojovy 'jogurt'
cca 20 hod - obilna kase
pri usnuti ji zase kojim 🙂))

jinak prubezne kdyz vidi nekoho jist: kukuricne krupkym, polystyren

taky ji neustale nabizim piti, ale moc se nam s tim zatim nedari.

kasi varim jak kdy, nekdy rano nekdy vecer a v lednici ji mam 2-3 dny. Ale chce to ji tam dat hned jak zchladne. Kdyz nestiham tak male udelam nemlecnou obilnou instantni. Lusteninu do kase zatim nedavam.
Co ji tvoje mala cely den Feitko? A co vy Sage?

feitka
16. črc 2007

ro.le, my hned po probuzení taky kojíme, ale je to 6-7 hod.
cca 8.30 povařené ovoce(dle rad naší doktorky, Nikolka si na to už zvykla, takže jí to brát už nebudu 😉 , teď už vím, že dopoledne by měla být spíš kaše)
12-13 zeleninová polévka s lžičkou obilniny (kukuřice, rýže,jáhly)
16-17 kojím
cca 19.30 obilná kaše
v noci kojím

taky nabízím pití, ale nechce ho
ty dáváš malé rohlík??
Jak často se ti Klárka v noci budí?

Koupila jsem si knížky Radost z jídla a Chudáci děti, tak študuju .

ro.le
autor
17. črc 2007

rohlík malé dávám, když už nevím co a taky pro změnu. Někdy i kousek chleba - ale obojí zcela vyjímečně a navíc toho nikdy nesní víc jak pět soust...

se spaním je to u nás problematické 😠 Klárka má problém večer usnout a jelikož u kolení usíná opravdu vyjímečně, tak jsem s ní v ložnici dokud jí to prostě nepřemůže a ona nepadne únavou. Což je někdy i po desáté 🙄 Bohužel se teď budí už okolo půl noci a pak ještě většinou jednou. Pokaždé kojím, protože jinak bych ji neuspala.
To vydrží Nikolka od oběda do večeře jen o jednom kojení? A jak to děláte v těch vedrech, když taky nechce moc pít?

feitka
17. črc 2007

Já dám Nikolce zeleninovou polévku mezi 12-13 hodinou a ještě jí dám nakojit z jednoho, tak hodinku si ještě hrajem, pak usíná a budí se většinou kolem 16 hodiny. Pak už kojím z obou.
Ještě jsem se chtěla zeptat - nemá se dávat ovoce+mléko, já někdy po dopolední ovocné přesnídávce ještě dokojím, je tím myšleno i mateřské mléko? Je to špatně?
Nikolce teď rostou horní zoubky (první), takže mě se budí teď v noci 3x.

ro.le
autor
18. črc 2007

Špatně nebo ne? To já neřeším, ale snažím se řídit intuicí a hlavně tím co by udělalo nebo neudělalo dobře mně. Já bych se tedy na ovoce mlíka nenapila (i kdybych ho pila). Proto jsem i malé dávala min. 20minut pauzu a až pak jsem ji nakojila.
Kolik ti malá toho ovoce sní?

feitka
18. črc 2007

má ráda jabko a hrušku, někdy povařím obě dohromady, někdy dám jen hrušku, někdy jen jabko, občas dám samotnou broskev. Taky jí to mlíko nedávám hned, dávám pauzu.

nevril
18. črc 2007

ahojdaaaaaaaaaaaaaaaaa,
díky moc za tohle téma. Mám taky malé dítě, Matyáška, je mu rok a půl, narodil se koncem ledna 2006. Makrobiotička jsem nebyla, jen vegetariánka, ale začlo se mi trochu sypat zdraví a maty začal být po přikrmování častěji nemocný, nachlazení, rýmy atd, tak jsem se začla zajímat---- a došla oklikou až k makrobiotice. Chodím na diskuzi makrobiotika.info, kde jsem našla tento odkaz. Jsem za něj moc ráda, jelikož nutně potřebuji poznat taky lidi, kteří praktikují mb ve své rodině s malými dětmi, z okolí nikoho takového neznám a tak působím trochu jako exot.

ro.le
autor
19. črc 2007

vítám tě mezi exoty 😉
Jo, na makrobiotika.info to v diskuzích moc nežije. Napiš co malý jedl a co jsi potom změnila. A taky jestli to mělo nějaký efekt.

nevril
19. črc 2007

ahojdaaaaaaaaaaaaaaaaaa 🙂
díky za uvítání, jsem za tuto diskuzi fakt ráda a doufám, že se třeba i někdy sejdem, nebo uděláme srazík aspoň s lidma co bydlí poblíž, bylo by to fajn.
na makrobiotika.info to opravdu moc nežije, ale občas někdo něco písne a to je pak fajn, znáš ještě nějaký jiný mb stránky?
ani nechtěj vědět, co malý jedl, dneska se za to stydím... asi do desíti měsíců jsem vydržela nedat mu nic s mlékem, potom měl jogurt bíly, lučinu, pom. máslo, občas sýr, rohlíky a lepek měl taky tak nějak od devíti nebo desíti měsíců, miloval rajčata, přesnídávky , ty jsem ale sháněla bez cukru

nevril
19. črc 2007

jo taky ty přiblblý sušenky, co prodávaj v lékárnách, jak je na nich psáno pro děti od 6 měsíců, ale ty jsem přestala dávat, když jsem si přečetla složení, umělý mléko díky bohu nikdy neměl, radši jsem kojila a kojím dodnes, taky po přečtení složení umělého mléka se mi udělaly mžitky před očima, je to plné chemikálií, hnus

nevril
19. črc 2007

snídal většinou s náma nějaký pečivo s máslem, jo taky miloval brambory, těstoviny se smetanovou omáčkou kečup, ale vše jsem dávala s rozmyslem a snažila jsem se i tak vařit zdravě, neměla jsem jen ty správné informace, občas měl čokoládu nanuku kousek, ale to v malém množství.
Naše strava se změnila radikálně, máme mnohem bohatější pestřejší talíř, taky vařím od rána do večera a myju furt nádobí, ale stojí to za to. Malýmu se sypalo zdraví, neměl podle mě dobrou imunitu, věčné záněty nosu, očí, zahlěnění horních cest dýchacích, kašel, občas vyrážka, jedna angína. Když jsem se ptala doktorky, tvrdila že je to normální, že jsou děti do tří let často nemocný. mě se to ale nezdálo.
No teď je rozhodně zdravější, ale jíme mb a to ještě ne korektní, nejde ze dne na den úplně vše měnit, občas si dáme kousek pizzy, rohlík, rybí pomazánku nebo zákusek, ale snažím se to minimalizovat. taky si dáváme každý den kousek mb sušenek, nebo něčeho z dobrušky, což se prý taky nemá, ale my ještě opravdu přecházíme.
Pokračuje ale eliminace, takže má stále často rýmu, zahlenění, teď měl zánět středního ucha a antibiotika, Beru to ale tak, že eliminace mohou trvat i rok, a i přes zdravotní potíže co občas máme si přijdem celkově zdravější a pohodovější.

nevril
19. črc 2007

teď koukám, že jsi z Plzně, hihi já bydlím na půl cesty do plzněš z prahy, ve vesničce u Zdic, jestli to znáš, je to hned za berounem

nevril
19. črc 2007

jo ty jídla, jak jsem psala se smetanou atd měl až po roce věku, aby jste se neděsily 🙂
Teď má-
snídaně - obilná kaše nebo vločková se zeleninou nebo zeleninová polěvka s obilím
sváča- kojení
oběd- klasické mb jídlo (dodržující poměry mb talíře) ale téměř bez soli sojovky gomasia misa atd, jinak dostává to, co já jen vařím obilí dost doměkka a s dostatkem vody, jsou to takové ty kopečky na talíři a on si může vybrat, co sní a co ne, ze zeleniny tak půlku, syrovou vůbec jen občas pickles, spíš obilí a seitan nebo tofu, luštěniny /čočka, fazole/ si často taky nedá...
sváča- kojení plus sladovou sušenku nebo kousek ovoce, někdy kousek chleba s luštěninovou paštikou atd
večeře- klasický mb talíř
před spaním kojení

nevril
19. črc 2007

jo taky jí s námi ryby, tak jednou týdně, nedá se odbýt, on totiž musí mít, to co my a proto má taky i trochu misa nebo gomasia, když nás vidí, že si to tam dáme, chce to taky a dost razantně. Kvalita jeho stravy se tedy přímo odvíjí od toho, co jíme my sami a to nás aspoň nutí jíst co nejlépe hihi 🙂

ro.le
autor
20. črc 2007

Nevril, udělali jste správné rozhodnutí a kus práce a to zaslouží veeeeelikou pochvalu 🙂

Dodržuješ to asi perfektně, zato já moc ne. Pořád mi připadá, že nestíhám a někdy jídlo dost odbydu - zejména pro nás rodiče. To co jíme, by rozhodně Průchová nenazvala makrobiotikou, ale pro mě je těď důležitější NE přesně 'dodržovat pravidla' na úkor psychické pohody, ale naopak ta psychická pohoda. Bohužel s manželem občas jím to co mb nazýva jedy (raději nebudu jmenovat co 🙄 )
Teď jsem někde náhodou okem zavadila o něco s orgánovými hodinami - nemáte někdo přehled, kdy je dobré jíst a kdy ne? Klárka totiž často obědvá i okolo 14hod a to už má zažívání odpočívat. Kdysi na kurzu nám to říkali, ale teď rychle nevím, kam na to kouknout. Poraďte.

feitka
20. črc 2007

teeda, tady se to rozjelo,
ro.le, taky si s manželem dáme občas nějaký ten jed (většinou kafe s něčím dobrým)
taky jsem vyzkoušela kaši dle tvého receptu, je to úplně něco jiného, takže zůstanu u tvého receptu.
nevril, vy se teda razantně měníte 😲 , plno zajímavých zkušeností
Kde sháníte sladové sušenky, ve zdravé výživě nebo i jinde?!?

feitka
20. črc 2007

jo, ještě jednu perličku: Tchýně včera poslala Nikolce nevařenou marmeládu, prý je tam jen rybíz a cukr, takže to může!!! 🙄 ☹
Jak už tady někdo psal - mám strach z babiček, ty nacpou dětem cokoliv!!!

sage
20. črc 2007

ro.le, dík za tie www-odkazy aj za odpoveď.
my zatiaľ prikrmujeme máličko - iba obedík a to dávam buď rozvarený zemiak - samotný alebo s mrkvou alebo s petržlenovou vńaťou, alebo robím kašu z kukuričnej krupice z bio-obchodu tiež samotnú alebo s mrkvou. zeleninu mám všetku zo záhrady.
teraz posledné 4 dni dávam z toho, čo bolo na obed, ešte druhú dávku okolo piatej. ináč len materské mlieko.
takže my zatiaľ máme ten jedálniček taký obyč. ale malej veľmi chutí všetko, zje toho na obed dobrých 150g, úplne sa po tom sápe, tak to som rada. chcela by som aj ďalej pokračovať v takom duchu ako sa tu spomínalo to kombinovanie potravín. my nie sme makrobiotici, no minimálne prvý rok sa mi to tak zdá vhodné a potom uvidíme.