Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

nevril
15. bře 2008

ahoj lety, prosím tě, jak jsi tu dovču u Zestr domlouvala, volala jsi p.Plškové? Já jen že bych to taky už ráda domluvila.

nevril
15. bře 2008

Holky, začal se v obchodech objevovat čerstvý fenykl, máte nějaký tip, jak ho připravit? Já ho ještě nikdy nevařila,,,, dík

jablunka
15. bře 2008

já ho připravovala jen jednou, unás ho běžně neprodávají. Taky jsem nevěděla co sním tak jsem ho podusila na cibulce a k tomu ještě nějakou zeleninu, plus pak trochu vody a bylo to dobré. Voňavé. Paní z prodejny říkala, že přidává do salátu, ale nevím, jestli tak syrový, nebo ho krátce tepelně zpracuje - povaří.

lety
16. bře 2008

nevril volala jsem p. Plškové na číslo 774885256 a dále jsem s ní jednala na mailu ilona.plskova@let.cz, zatím jsem fakturu teda nedostala, asi se jí znovu v týdnu ozvu. Fenykl jsem zatím nepotkala, a musím se po něm tedy taky podívat, mohl by být vhodný i na bolavá bříška, že? Někdy syna ještě bolívá.

nevril
16. bře 2008

díky moc

nevril
16. bře 2008

Holky představte si, že Matýsek dnes vyhrál druhé místo na karnevalu za masku!!! Zkusím dát do alba fotky, byl za včelku Vilíka... Dovolila jsem mu i kousek vyhrané čokolády, ale jinak měl místo bonónů jablka)))
Jsem z toho nadšená, protože já sama jako dítě na karnevalu nikdy nevyhrála a moc mě to mrzelo.

nevril
16. bře 2008

tak jsem dala tu fotku rovnou do ikony, uvidíte ji líp, když na ni najedete myší

nevril
16. bře 2008

Teď jsem si všimla, jak vkládám ty fotky do fotoalba, že je docela znát posun ve vzhledu před mb a po ní, když se podíváte na fotku z karnevalu před rokem (Maty 13.měs) tak to je přesně měsíc před začátkem mb a teď je to po téměř roce na jakž takž slušné mb. Zkusili by jste třeba taky najít dvě výstižné fotky před a po mb nebo před a po vegetariánství, pokud něco takového máte? MYslím, že snad každý zaznamenal nějakou změnu.
Já například o něco zhubla (asi o 4kg), ale hlavně tak nějak se mi zpevnila tvář a celá postava, mám i trochu jinou barvu kůže, pleti atd, bývala jsem bledší. Matýsek má taky pevnější tvary a zdravější barvu, jako jablíčko. I barva zubů a bělma se tak nějak projasnila. Všimli jste si na sobě taky nějakých změn?

lety
24. bře 2008

nevril, ta maska je krásná. Já jsem taky nikdy nic nevhrála, takže to dokážu procítit. Sama jsi ji vyráběla? Jestli ano, tak si moc šikovná. Okouknu ji, a příští rok vyhrajeme my. A holky, teď jsou zrovna velikonoce, jak to děláte s babičkama a jejich "pomlázkou"? Co dáváte dětem nejen při tatarování, ale i třeba do balíčku na mikuláše? To by mě zajímalo. Jedna babička klukům kupuje sušené ovoce, ale ta druhá pořád chce nějaké "kokina", tak potřebuji tak by mě zajímalo, jak to děláte vy.Díky

nevril
24. bře 2008

Lety díky moc, nebyl vyrobený, ale půjčený... Ty nadílky řeším většinou sušeným i čerstvým ovocem, kouskem vlastní buchty, sušenky, bonbonu či lízátka ze zdravé výživy, ale nepřeháním to a malej si mohl kousek čokolády a vajíčko sníst, jen hlídám to množství a počítám s případným průjmem... vždycky se snažím o vyrovnání, například, když vím, že měl sladkosti, dostane kousek umebošky, misa do polévky a ten den už je bez dezertu. Pokud jsem dobře pochopila, co píší Zestr, nejde o to, co šlověk sní vyjímečně, spíš o tu pravidelnou stravu.

jablunka
25. bře 2008

Naše babičky ví, co malý může a co ne, ale tchyně se snaží vždy něco "lepšího" propašovat, takže při vybalování balíčku musím být u toho, a nenápadně to roztřídit. Když byl F menší, tak mu nevadilo, když tam dostal něco, co nemůže, protože dostal víc toho co může a na to měl chuť. Ale teď už to není tak jednoduché, protože ve školce dostávají taky hodně sladkostí a vidí ty děti jak to jedí a jak jim chutná, tak to chce taky když si to přinese domů, nebo od někoho dostane. Většinou mám doma koupené něco EXTRA ale zdravého sladkého, tak se i snažím měnit za něco nezdravého. A na Mikuláše dávám taky něco ze zdravé výživy, nepřeháním to,tak dvě věci ze kterých má velkou radost a zbytek ovoce ořechy. Adv. kalendář mám taky veliký ušitý a každý rok mu tak dávám překvapení, různé drobnosti, ne jídlo, aby ho to lákalo víc, než adv. kal. čokoládový. No jednodušší to bylo, než chodil do¨školky.

aknela75
25. bře 2008

Naše babičky taky ví, co nechci, aby jim dávaly, a přesto jim to dávají. Takže jsem jak píše jablunka taky u toho, když dostávají nadílku a třídím. U mojí mamky, tam byl manžel a hned stopil kinder vajíčka. Hračku jim dal, kousínek čokoládky a honem pryč. A u tchyně jsem to rychle zabavila já, že bude večeře. Nemám sílu jí dokola vysvětlovat, proč to nemohou papat. Prostě taktizovat. Jo a u mojí mamky dostaly hned lízátko z javorového sirupu, co jsem koupila pro mámu, aby jim dala. Tak se jim po čokoládě až tak nestýskalo, i když si na ní Alešek vzpomněl. Už je přeci jen větší, tak se toho bohužel někdy dožaduje.

lety
25. bře 2008

A vidím, že jsou všechny babičky stejné. Taky cenzuruji jak se dá. Teď jsem objevila rýžové tyčinky s mandlovou náplní od Vitektrade s celkem rozumným složením, tak jsem to zaplácla jima. Ale taky se snažím je moc nepoužívat, souhlasím s nevril, že asi nezáleží na tom, co děti zbaští vyjímečně, ale co jí denně. Ty už malýmu nevril dáváš i umebošku? To jsem ještě nezkusila.

jabrunko
25. bře 2008

ahoj dievcata objavila som vasu diskusiu, tak k vam asi obcas nakuknem ... my sme vegetariani, co ma k makrobiotike blizko, tak sa necham inspirovat ... ja totiz Brunkovu stravu dost flakam a hovorim si, ze by som mala viac nad nou rozmyslat ... byvame v malom meste, takze sa tu ziadne specialne produkty nedaju zohnat ... ale urcite to ide aj bez nich, vsak?

co sa tyka sladkeho, tiez sa snazim obmedzovat, ked tak, tak dam nejaku suchu susienku ... cukriky, lizatka a cokoladu Bru ne je ...cokoladu jedine v domacich kolacoch ... on ma velmi rad mliecne vyrobky, mlieko, syry, donedavna jogurty, ale v poslednej dobe iba ovocne, tak kupujem aspon bio ... ale vsetko su to produkty z kravseho mlieka ... strukoviny, teraz robime malo, lebo kojim, ale mam strach, ze by mu mohlo nieco chybat ... a obilniny, tiez neviem spracovavat ... hlavne, ze mame doma plno knih o stravovani, ale volako nie som schopna vytvorit Brunkovi jedalnicek

chcem sa spytaj, ci tu tiez niekto ma vegetarianske dieta a ako doplnuje vitaminy

co sa tyka ockovania, Brunko je ockovany normalne a bez problemov, aj ked druhu trojkombinaciu nedostal, lebo sme sa presthovali z CR a on vlastne nema ani Dr., tak to hadam nebude problem
Dorka ma zatial iba tbc ostatne oddalujem, Dr. zatial v pohode, tak neriesim ... Dorkina doktorka tiez na vsetko dava chamomillu, ale sme zdravi, takze k nej ani nechodime

prodigy
26. bře 2008

Holky, mám dvě otázky:
1) jak dlouho může být otevřené bio miso, které je v igelitě a mám ho v lednici?
2) musí nebo můžou nebo nesmí se sušené pšeničné otruby nechávat projít varem?

Díky,

P.

jablunka
26. bře 2008

jabrunko, naše děti jsou taky vegetariáni, od narození, a nijak zvláštˇjim stravu vitaminy nedoplňuji. Snažím se aby měli každý den 1-2x mb talíř, tj. obilovina, tepelně uprav. zelenina, trochu luštěniny, syr. zelneniny a kysané zelí. Jen kvůli vit. B12 dávám 2x týdně kousek tempehu, který taky tady neseženu, tak ho mám vždy trochu v mražáku, aspoň něco. To by mělo stačit na ten vitamin. No a ještě jí častěji dýňové semínka a vlašské ořechy ty obs. omega 3 oleje, což jsem vyčetla až letos, ale jedl to i před tím normálně. Musím vařit dost pestře, protože malí je velký mlsoun. Jinak nejíme ani mléčné výr. občas měl jogurt tak 1x za týden bílý, ale ten jsem taky vysadila, protože co chodí do školky, tak je pořád zahleněný.

ro.le
autor
26. bře 2008

prodigy,
miso mám dokud ho nespotřebuji, takže i pár měsíců a je ok.
otruby - vůbec nepoužíváme jelikož je v mb vlákniny až až. Na co je používáš ty?

jabrunko
26. bře 2008

jablunko, mate vegetariansku skolku, alebo ako to riesis? a tempeh sa moze mrazit? nenicia sa v tom nejake latky...my dost kupujeme tofu a teraz sa chystame do civilizacie, tak chcem kupit tempeh do zasoby

jabrunko
26. bře 2008

mate niekdo skusenosti s pretlacom na zemiaky? da sa pouzit na pasirovanie obilia? blizia sa nam prve obilne prikrmy, tam ma to zaujima. nasla som takyto http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/7611...

prodigy
27. bře 2008

Ro.le, chci to dávat do polévek. Nejsem přímo MB a patrně ještě dlouho nebudu, takže u nás rozhodně nehrozí plnohodnotná strava. Ty otruby bych chtěla dát hlavně kvůli vitamínům a minerálům, ani ne tak kvůli vláknině. Holky, závidím vám, že dokážete být čisté MB. Mně se to prostě nedaří a podle toho to taky vypadá. Tereza je už půl roku nemocná. Pokaždé má 7-10 dnů nějakou chorobu (dokonce celou dobu od listopadu do ledna v kuse velmi vlhce kašlala, zastavily to až ATB), pak je týden dobrá a po týdnu ji sejme něco nového ☹ . Už nevím, co s tím.
Jsem si jistá, že to všechno začalo očkováním na spalničky! Jak tady píšete o té Thuje - podle mé homeopatky (a je to vynikající homeopatka, která přednáší na homeopatické fakultě, je jednou z těch, která přinesla homeopatii do ČR z venku a je neustále ve styku se světovými homeopaty) je Thuja na očkování těžký přežitek. Fungovala prý dřív, ale dnes při tetra a hexa vakcínách prý je Thuja velmi slabé kafíčko, které prostě nic nezastaví. A dávat předem homeopatikum je čirý nesmysl. Homeopatika se dávají na obraz - tj. na symptomy, které nastanou až po očkování. Před očkováním to tedy absolutně nedává smysl - jde to proti celé koncepci homeopatie. Jediné, co se podle ní (a podle mě taky) před očkováním dá udělat je posílit imunitu (echinacea, hlíva ústřičná apod.). A jít očkovat při opravdu dobrém zdraví.
P.

ro.le
autor
28. bře 2008

Prodigy, s tím očkování to zní logicky. Dnes už fakt člověk neví, čemu má věřit.

Otruby bych být tebou nikam nedávala, je to o zdraví pokud není malá ok. Raděli se jí snaž dělat obilné kaše a zeleninu. Veř mi, že pokud většina stravy (alesp. 70% řekla bych) bude makrobio, tak se problémů brzo zbavíte. Vždyť zdraví dítěte je právě to, co nás motivuje k lepší stravě. Nemysli si ale, že my nehřešíme... 😒
Bude zase líp, uvidíš. Hlavu vzhůru!!! Od toho abys v tom nebyla sama jsou právě tyto diskuse 😉

jablunka
28. bře 2008

jabrunko, školku bohužel vegetariánskou nemáme, snažila jsem se s nima domluvit aspoň na vegetariánské stravě,když ne mb, ale nechtěli o tom vůbec slyšet. Tak Filípek chodí jen na dopoledne, s tím, že svačinu tam dostane, jaká je - z domu jsem taky nemohla nosit, takže má většinou suchý chleba a 1x týdně sladkou sváčku s cukrem, no co se dá dělat. Čaj mu nosím vlastní z domu v termosce, bez cukru a ne granulovaný jak mají tam. A před obědem pro něj chodím. Jsu ještě na mateřské s Vojtíškem, a školku máme celkem blízko, je to sice honička celé to dopoledne, zvládnout to i s tím menším, ale jde to. Jak to budu dělat až nebudu na mateřské, nevím.
S tím tempehem, vím že to není dobré, jest věci z mražáku, a jestli se ten vit,B12 nezničí si nejsu jistá. Doufám, že ne, zkusím po tom ještě zapátrat.

ro.le
autor
28. bře 2008

Jo a byl jste někdo na té přednášce zestr 15.3.??? Zajímalo by mne co a jak...

lety
28. bře 2008

prodigy, asi bych otruby nepoužívala, Zestr tvrdí, že díky válcovým mlýnům se otruby rozemelou do jehliček a střevům spíš ubližují než prospívají. Měla jsem stejným problém loni v zimě s neustále nemocným synem a jakž takž dodržovaná mb nám neuvěřitelně pomohla. Taky zhřešíme, to jinak ani nejde, ale důležitý je základ, a ten se snažím hlavně u dětí dodržovat. Nepropadej panice, určitě si všechny občas nadáváme, co jsme to zase snědly (a u nás hlavně kdy!!!), ale chybami se člověk učí, ne?

lety
28. bře 2008

prodigy a neporadíš se s dr. Strnadelovou? Třeba by Terezce mohla pomoci rychleji, než jen samotná mb.

nevril
31. bře 2008

ha ha o tom bych, holky mohla povídat, psala jsem si jídelníček, abych věděla, co vlastně jím a kolik a nikdy bych neřekla, že jím tak neskutečně ... ale teď už se víc držím))) přesto se mi tyhle hříchy nijak extra na zdraví nepodepsaly, naštěstí.

nevril
31. bře 2008

jablunko, kloubouk dolů, co všechno děláš pro své děti, a kde ses tam na jižní moravě vlastně dostala k makrobiotice? To je přece kraj masa a vína 😉

prodigy
31. bře 2008

Jé, Jablunko, odkud jsi přesně? Já jsem taky z hodonínska. Teda momentálně dělám náplavu tady v Brně, ale su místní! A chlap je přímo z Hodonína! Škoda, že nejde zvětšit fotka - třeba se známe!

orisek1
1. dub 2008

Ahoj holky,
tak jsem pozorne (co mi ditko dovolilo) precetla vasi diskuzi. Jsem uplna zacatecnice, literatura by mi mela dojit tento tyden, ale protoze se ted chystame zasit na zahradu, chtela bych se vas zeptat, jake plodiny byste mi pro domaci pestovani doporucili?
predem dekuji

nevril
1. dub 2008

vítám tě Oříšku
já jsem ještě začátečník (teprve rok mb), ale seju toto:
ředkvičky červené a bílé dlouhé
mrkev, kedlubny
hlávkový salát
bylinky- bazalka, oregáno, kopr, pažitka
cibulka
fazole na lusky a hrášek zelený
dýně hokkaido !!!! (koupíš si bio dýni a semínka necháš uschnout, potom doma předpěstuju a přesadím na kompost, někdo seje rovnou ze semen)
letos se pokusím i o zelí, kapustu, celer, petžel

Mimochodem, minulý rok jsem sadila poprvé a skoro nic nevyrostlo tak, jak mělo, sadila jsem bez zkušeností a pozdě...

Teď je čas ředkviček, sazenic salátu, kedluben bylinek atd