Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

jablunka
2. dub 2008

Ahojky tak já bydlím už sedmý rok ve Bzenci, ale pocházím z Kyjova. K mb jsem se dostala přes vegetariánství, první knihu, co stím souvisela a co jsem přečetla byla Fit pro život, kde bylo popsané jak maso hnije ve střevech a jak zvířata trpí ve velkochovech a při zabíjení. Tak se ze mě stala vegetariánka přes noc. To bylo asi před 15lety. No a po 8-9letech se mi prohloubili nějaké zdravotní potíže, do toho se narodil Filípek,tak jsem začala chodit na radu k dietologovi Samovi Fujerovi a díky němu jsem se pak 1,5roku jedla velice přísně makrobioticky. No ale kvůli F. jsem zas musela nastudovat makrobiot. pro děti, aby chutnalo i jemu a neměl jen celé zrna na talíři jak já. Ale teď se zase občas, spíše častěji spouštím, většinou když přijde nějaké napětí. Tajně, aby děti neviděli. Ale chystám se na nějakou jarní očistu, už se to zelená, na zahrádce mám plno ptačince zabince a pampelišek.
Fotku můžu dat nějakou větší, jak jsou ty alba, až dojdu na to jak se to dělá.

nevril
2. dub 2008

Tak to jsi měla, Jablunko, štěstí, že jsi rovnou narazila na někoho, kdo ti doporučil mb, já musela projít hodně dlouhou cestu lemovanou podlomeným zdravím a imunitou. Vegetariánství mi taky bylo jasné hned a maso jsem tehdy přestala taky jíst ze dne na den, bylo mi tehdy 14 let a dnes si nemyslím, že to tehdy bylo rozumné. Bydlela jsem tehdy na intru takže závodní kuchyně, samé maso a já to řešila jezením příloh a suchého chlebu. Cpala jsem se pak ml. výrobky, sýry a sladkostmi a nedivím se, že jsem přibírala a pořád bojovala s chutí usnout v lavici.

nevril
2. dub 2008

Já dneska maso občas jím a naopak se vyhýbám pečivu, mléku, ml. výrobkům a aspoň trochu cukru (to je moc těžké) a myslím, že je to lepší volba, pokud se maso jí omezeně a bílé plus ryby.

orisek1
2. dub 2008

Nevril: diky za tip. Ta dyne hokkaido se da koupit i ted na jare?
Nakonec jsme zasadili zatim jen cibuli, mrkev, petrzel a cervenou a bilou redkev. Stejne je zatim docela zima.
Literatura dnes konecne prisla, objednala jsem Radost z jidla a Radost ze zdravych deti. Radost ze zdravych deti jsem dnes procetla jednim dechem.
Jeste resim, jestli muzu najet na mb, kdyz kojim. mam strach, jestli skodliviny, co budou ze me odchazet, neprejdou do mleka??? Ale pravdepodobne tam stejne prechazi skodliviny, co ted jim, ne???

jablunka
3. dub 2008

nevril, já taky těch 9let jen nejedla maso a vše ostatní ano, stravovala jsem se doma, takže tu zeleninu k příloze jsem jedla každý den, ale vařili jsme podle indické kuchyně, což je hodně ostrého indického koření a hóóódně cukru. takže ty pozitivní účinky zeleniny se tam stratily v té stravě. A měla jsem dost podobné zdrav. problémy jako ty, co jsem přečetla kdesi před tím.
F teď zas ty 2 roky, co chodí do školky, má pořád rýmu a kašel. Do 4let nebyl vůbec nemocný a teď je pořád nachlazený. Z měsíce jde jen týden do školky. TAk mě je to divné, při té naší stravě, že pořád něco chytá. Dostala jsem radu, že prý může být alergický na lepek, nebo má hodně sladkého - což on papá rád, ale ne cukr, ale zdravé mlsání - suš. ovoce atd. a není to vyvážené jangem. Chleba mu taky doma nedávám, ale on ho miluje, no dostává ho každý den ve školce a do těch 4let jsem mu nedávala skoro vůbec. Tak nevím.

jablunka
3. dub 2008

ještě jsem se chtěla zeptat, včera jsem poprvé fritovala, v kastrůlku ve vysoké vrstvě oleje, ten olej se asi musí vyhodit, že jo? já jen že je ho tam celkem dost. dík

nevril
3. dub 2008

Jablunko, vyhodit se nemusí, pokud z něj frituješ při nižší teplotě, pomalu, ak, aby se z něj nekouřilo. Já mám s fritováním potíž, vše krom tempury ze zeleniny se mi při tom rozpadne, takže karbanátky raději peču v troubě, aspoň jesnou tak mastné.
No, to ostré koření a cukr je taky jin, tak to věřím, žes měla podobné problémy, jako já. Já si hlavně zahrávala, na to, že jsem ještě rostla. Každý ale furt jen říkal, že musím jíst maso a ne, že potřebuju i vařenou zeleninu a luštěniny a ještě ve správném poměru.
Oříšku toho se fakt neboj, tělo je moudré a ví, že potřebuješ eliminovat jinak než kojením, maximum půjde kůží, potem, spodkem atd. A stejně nezačne tak silnou očistu, protože to, že jsi matka a musíš fungovat je přednější.
Jablunko k Filípkovi: není v pořádku, že se hned nakazí, měl by být oproti ostatním odolnější.To s tím lepkem může být pravda a lepek není jen v chlebu, ale i ve spoustě obilnin, můj malej reaguje hodně i na oves (hlavně syrové vločky v musli), těstoviny atd., já to samé. Začlo se to ale ukazovat až po úplném vyloučení lepku a potom, když jsme si něco dali, do té doby to tělo tolik neukazovalo. Vyplatilo by se ti zajít na ten test EAV (s Filípkem). Vím, že MUDr.Strnad. ordinuje občas i ve Zlíně, chodíte k ní?

lety
3. dub 2008

oříšku, určitě to s tím kojením nebude až takový problém, protože já (i děti) jsme přešly ze dne na den loni na jaře, to bylo mladšímu synovi rok, a celý tento rok ho kojím (teď v dubnu přestanu) a přešly jsme na radu dr. Strnadelové a ta určitě zvážila, jestli by to malému mohlo uškodit. (neuškodilo mu to, neuvěřitelně se mu zlepšila imunita zaplať pánbu, pořád to ještě klepu na dřevo).

orisek1
3. dub 2008

ahoj lety, tak to je super. Maleho uz jsem kojila vetsinou jen pred spanim a v noci, ale snazim se ted pod vlivem Radosti ze zdravych deti kojit o neco castej. Imunitu mame na prd vsichni, ja a malej jsme porad nachlazeni a manzel ma zas potize se zazivanim - porad prujem a zacpa a kozni problemy. Jsme na mb jak delani.
Musim se pochlubit:dnes jsem varila na obed a na veceri makrobioticke jidlo. Obed byl super - delala jsem bulgur s ruzickovou kapustou, mrkvi a hraskem, k tomu cervena cocka se shoyu, a sparene koprivy a medvedi cesnek. Moc mi to chutnalo a navic jsem az do vecera nemela vubec hlad, coz je u me zazrak. Mela jsem ve zvyku se po obede jeste dorazit necim hodne sladkym a pak jsem cele odpoledne porad neco uzdibovala a stejne jsem mela hlad (nebo spis chut). Tak doufam, ze to tak bude pokracovat. Vecere se mi ale dost nepovedla, delala jsem kasi z ovesnych a ryzovych vlocek, jenze jsem ji zapomnela osolit. Protoze jsem spechala varit veceri pro maleho, tak jsem to uz snedla tak, jen jsem k tomu supla trochu te cocky od obeda, jinak by se to vubec nedalo jist. Brrr. Asi hodku se mi z toho trochu zvedal zaludek.
😖 Ale neodradilo me to. Uz hledam recept na nejakou kasi na rano, abych odbourala svoji klasiku- chleba s maslem.

jablunka
3. dub 2008

nevril, u Strnad. jsem nikdy nebyla, nedávno jsem zjistila, že bývá 2x za měsíc i v tom Zlíně, uvažuju o tom, ale jaksi si zatím netroufám, musela bych vlakem několkrát přesedat a Vojtíška bych musela vzít taky v hlubokém kočáru, ještě 2x denně spává,ale v postýlce. No sbírám odvahu na tu cestu. Toho lepku se hrozím, i kvůli té školce. Tak uvidím. Jak dlouho trvá to vyšetření? dík

nevril
4. dub 2008

asi tak hodinu, když tak bys jí zavolala, najdi si institut celostni mediciny tam ti poradí

manžel by snad pohlídal nebo vás vzal autem, ne?

parybka
5. dub 2008

holky, potřebovala bych poradit. Je pohanka nadýmavá? kojím a měla jsem teď párkrát pohanku a zdá se mi, že malý víc trpí na prdíky než obvykle. Tak jestli to může být pohankou..

nevril
5. dub 2008

\ahoj parybko, myslím, že pohanka nadýmavá není, nicméně je dost stahující a ty jako kojící matka potřebuješ spíš uvolnit, takže bych ji jedla třeba napůl s rýží.

ro.le
autor
6. dub 2008

Orisku, něco o zdravé biozahrádce jsme teď řešili na tomto webu v diskusi:

http://makrobiotika.aspone.cz

A také jsme umístili do sekce Makrobiotika - Slovníček pojmů: Tabulku vhodných a nevhodných kombinací plodin na zahrádce. Zkrátka co čemu prospívá a co čemu vysloveně škodí.

jablunka
7. dub 2008

nevril, manžel je zavalen prací, přecházel teď do jiné, takže s ním to nepůjde, ale nějak to vymyslíme. Díky.

jabrunko
10. dub 2008

ahojte dievcata, rozmyslam u kupeni mlynceka na muku a chcema sa spytat, ci by este niekdo nemal zaujem ... nasla som odkaz na nete a ak nas bude viac, mozeme ho mat lacnejsi ...
http://www.vegetarian.cz/zajimavosti/mlyn2.html

alebo, mate niekdo na predaj?

listicka77
13. dub 2008

Ahoj holky, už sem raději nechodím, protože kvalita mé stravy je naprostá katastrofa. 24 hodin péče o kojence mi dává dost zabrat, takže mám čas sotva se najíst, natož nějak kvalitně vařit... ☹ Ale chtěla jsem poprosit o radu. Jak se vaří fazole adzuki? Máčí se předem? Jak dlouho se vaří? Děkujuuuuu.... 🙂

orisek1
13. dub 2008

fazole adzuki se namáčí (nejlíp přes noc). Vařit se můžou i v namáčecí vodě. Délku vaření přesně nevím, vařím je prostě tak dlouho, až jsou měkké. asi 3/4 hod.?

nevril
14. dub 2008

lištičko moc zdravím a doufám, že zas chodit začneš, přestože je ted tvá strava taková, jaká je, myslím, že tady vždy najdeš sílu a inspiraci. A neboj, malá povyroste a zase budeš mít víc času, až jí bude aspoň půl roku, už si na tu fušku ani nevzpomeneš!!! Přesto ti toto nesobecké období mnoho dá do dalšího života.

Fazole azuki je fakt lepší namočit a pak vařit, vodu mužeš a nemusíš slít, nejsou v ní prý puriny, které působí nadýmavě. Vařím je taky do změknutí. Taky je te pro tebe vhodná červená čočka, ta by taky měla být dobře snášenlivá.

listicka77
14. dub 2008

Nevril, díky za povzbuzení. Červenou čočku jím docela často. To je jedno z mála zdravých jídel, co je skoro bez práce.

orisek1
15. dub 2008

holky, jak připravujete tempeh? Dělala jsem jej poprvé včera, jen jsem ho osmažila na oleji, vypadal hrozně lákavě, ale byl to hnus. Jsem schopná sníst skoro všechno, ale po prvním soustu jsem se málem pozvracela. Tak nevím, jestli jsem něco udělala špatně, nebo ten tempeh má prostě takovou chuť.

aknela75
15. dub 2008

Na tempeh si musíš zvyknout. Je zvláštní chuti. Já ho nakrájím na plátky a taky jen osmažím. Tak mi chutná. Dětem ale moc nejede. Já mu na chuť přišla, ale časem. Já z něj úplně cítím, jak mi nahrazuje maso.

listicka77
15. dub 2008

Mně tempeh taky připadá hnusný. 😝

jablunka
16. dub 2008

Já tempeh taky jen osmažím na oleji a buď za začátku osolím, nebo potom pokapu soj. om. a malý se potom může utlouct, musíme se spravedlivě rozdělit, i s tátou.

jablunka
16. dub 2008

Ale dobré je i přidat ho do dušené zeleniny.

kvetinka13
16. dub 2008

Zdravím Vás, milé dámy! Dlouho jsem tu nebyla, takze, jak ctu, samé nové poznatky 🙂 Kontrola u Strnadelové, prý se vše ohromně zlepšuje, což mi udělalo velkou radost, no musím vydržet do ledna, pak bych chtěla začít pracovat na miminku a říkám si, že aspoň ten rok, abych se dala aspoň trochu do kupy.. Jen mi vytkla, že si nedávám k snídani zeleninu, tak jí říkám, že mám tu svoji hloupou fobii z horkých plotýnek a nemůžu ráno vařit, páč bych další hodinu musela čekat, než to zchladne, abych mohla vůbec do práce...poradila mi, ať si vařím zeleninu v rychlovarné konvici, 2x nechat sevřít a brokolice i mrkev (na menší kousky) je uvařená raz dva. Což je super a tímto teda posílám dále pro případné stejné schýzaře 😉
Jinak, prosím vás, nemáte něco na šílenou jarní únavu?? Nejhorší je, že jsem tak unavená, že nemůžu ani usnout ☹ Nevril, nevíš, jestli to nemůže být následek čištění těla? Dostala jsem totiž od paní Strnadelové nějaké čínské pilule a kapky na dočištění jater a vím, že jsi psala taky o únavě, po počátečním přívalu energie a hubnutí. Díky za radu a mějte se krásně a přeji hodně sluníčkových dní!

orisek1
17. dub 2008

Nemáte nějaké tipy, jak řešit problém mb stravování, když manžel odjíždí o půl sedmé do práce a vrací se domů tak o půl páté? Zatím se mi to ještě nepodařilo, ale doufám, že budu vstávat brzo ráno s ním a nachystám mu ranní polívku. Ale co dál? Aby jedl hlavní jídlo o té půl páté, tak pak už nebude moct večeři, jestliže by neměla být po šesté hodině, jenže to zas bude mít v osm večer hlad. Takže jedině mu to chystat ráno s sebou. Teoreticky bych mohla obilí a luštěniny uvařit večer a zbytek ráno. Nikde jsem ale zatím nenarazila na nějaké vhodné termosky, do kterých bych mu to mohla zabalit. Předem děkuju za jakoukoli radu.

Ještě mám dotaz ohledně brambor - co je na nich tak špatného, že by se neměly vůbec jíst? Myslím, že naši předkové je snad normálně jedli, ne?

nevril
17. dub 2008

Strava mimo domov:
mám s tím zkušenosti, protože takhle připravuju denodenně pro manžu a ségru, tak jsem i dost načetla. Dávám jen přílohu s bílkovinou např. rýži a fazolový guláš. Zvlášť do nádobky dám čerstvou zeleninu (salát, strouhanou mrkev, ředkvičku) plus do skleničky trocha pickles nebo kys.zelí. Takto se to nekazí, můžeš dát to, cos vařila pro vás předchozí den k obědu. Večer mu dopřej kompletní večeři - kolem šesté hodiny. Můžeš taky experimentovat a dát mu s sebou třeba pohankové palačinky, zvlášť domácí luštěninovou pomazánku zvlášť k tomu salát atd. Nebo je dobrý těstovinový salát s restovanou zeleninou a natí. Fantazie se meze nekladou. Kompletní jídlo je třeba jednou denně, tak mu to dopřeješ k večeři kolem šesté, kdy mu můžeš dát před jídlem i polévku.
Snídani vyřešíš snadno- vezmeš vařenou obilninu z předchozího dne, povaříš ji cca 20 min s trochou vody a horkou kaši dáš s sebou - vydrží teplá do práce (jde posypat praženými semínky nebo polít trochou kvalitního oleje), jednou ažd dvakrát týdně může být nasladko se sladovým přelivem. K tomu můžeš dát miso polévku do termosky (obyčejné, malé). A je to. Vařená zelenina rychle ztrácí na kvalitě tak ji prostě k obědu nedávám, je to prý lepší.

nevril
17. dub 2008

tempeh: zkus koupit upravený (smažený, uzený, marinovaný) ten je snesitelnější a časem ti možná zachutná i natural. Malý dodnes neji natural, ale jiné ano. Já mám podobný problém s nattem, matty natto nejí nikdy.

Brambory- přečti si o tom třeba v nějaké knize o mb, jsou v podstatě jedovaté, ale pomalu, ničí ledviny. Pochází od indiánů z peru, kteří jedli jen jediný z mnoha druhů a to ještě po speciální úpravě - nechávali je přejít mrazem, vařili je podle přesných postupů, prostě věděli, že je s nimi svízel. Předkové je sice jedli, ale až z nouze, při hladomoru, kdy nebylo obilí a nic jiného jim nezbylo, pak si na ně zvykli tak, že se jí dodnes a v neúnosné míře. Pokud začneš jíst celozrnné obiloviny, brzy se ti po nich přestane stýskat. Místo zapečených brambor si dáš zapečenou polentu, místo kaše z brambor si našleháš kaši z jáhel a smažené cibulky a ani si na ně nevzpomeneš, věř mi, já si myslela, že se bez nich neobejdu. Byla jsem bramboro-jedlík 😉 .

nevril
17. dub 2008

Jarní únava: Květinko, myslím, že to může být následek eliminace, obzvlášť po těch bylinkách, co máš, já jsem byla zpočátku taky děsně ztahaná, teď se to lepší 🙂 . Zpočátku taky tělo neumí využít a strávit vše, co poskytují obiloviny, trvá to. Zkus opravdu poctivě kousat a nespěchat s jídlem. Pomohlo by i přidávat občas do jídla zázvorovou šťávu, miso apod, je to vzpruha. A hlavu vzhůru bude líp.