Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

listicka77
13. srp 2008

beberuško děkuju.

nevril
13. srp 2008

ahoj holky-
jablka- zrovna jsem z nich udělala hromadu přesnídávek, okrájíš rozvaříš s troškou soli a vody, rozmixuješ, můžeš k jablkům přidat jiné ovoce, např. broskev, nebo švestky, meruňky, hrušky, čím zralejší a sladší, tím lepší. Já do některých přidala trochu javorového sirupu, neboť byly opravdu nakyslé moc, jinak nic. Dáš do sklenic, zavaříš v hrnci 20 min 80st. voda- lehce před varem. Vydrží to. Nebo můžeš jablka uchovat, ale to je musíš česat přímo ze stromu, nesmí být otlučené a velkmi opatrně je umístíš do přepravek, jen jedna vrstva, tak aby dýchala, uložíš do sklepa. Tak vydrží nejdéle, přitom je pravidelně probíráš od těch, co se začínají kazit.
Ale přesnídávky mi přijdoiu, obzvlášť teď ze žňovek to nejlepší, co můžeš s jablky udělat, dítě má mít každý den jednu sladkou svačinu - sklenička přesnídávky ti ušetří často mnoho času.

nevril
13. srp 2008

lištičko-
já doktory moc neposlouchám, malý měl první kousek masa taky kolem 1,5 roku, po 2 letech už ho jí tak 1x týdně, dle jeho chuti, vždy se snažím, aby ho jedl se zeleninou, ne s přílohou, potom se lépe tráví. Dostává ho taky proto, že nemá žádné mléčné výrobky, občas dostává rybu a vejce. On ale maso moc rád v poslední době nemá, jen to rybí, nejraději má tofu, už je vidět to, že pan Zerzán měl pravdu, přirozeně si vybírá zdravější stravu, než většina z nás, protože je na ní prostě zvyklý a nemá rád, když ho po něčem bolí bříško, jen o sladkém to neplatí))) od toho ho musím trochu držet.

nevril
13. srp 2008

Dnes jsem si vyslechla od tety, že důvod bezlepkové nesnášenlivosti u dětí je to, že nedostávaly lepek dost brzo, nejlépe od 3. měsíce věku a kravské mléko taky, tak jak to udělala ona u svých dětí a jak to dělaly matky dřív, prostě od 6 měsíců normální strava, jakou jí dospělí..k tomu mnoho kravského mléka..to jen pro pobavení, jo a taky mám dávat tablety vápník hořčík a spol. jinak mi neporoste a budou se mu kazit zuby.... jo jsem holt buran 😉

listicka77
13. srp 2008

Nevril, já doktory taky neposlouchám. Ale jsem moc ráda, že jsem sehnala MUDru, která je v pohodě, má rozumné názory na spoustu věcí a tak. Tak mě prostě mrzí, že v něčem je úplně jinde a moc se netěším na to, až se mě zeptá někdy za pár měsíců, jak s tím masem a tak. Jinak my ještě chodíme na pitomou neurologii, už jsem to tu asi psala, ve 4 měsících dělali Š odběry krve na vše možné (kdybych věděla, jak velký horor to bude, tak na to nepřistoupím) a zjistili mírně podlimitní B12 a hraniční velikost červených krvinek. A neuroložka hned chtěla nacpat malé B12 v tabletách (s pediatričkou jsme se shodly, že to teda neeee). Takže ta na kontrole taky bude zase určitě prudit a bude chtít zase kontrolní odběry (odmítnu, maximálně tak KO z prstu, ale ze žíly už teda opravdu nic). A na stravu se bude taky vyptávat furt. No jestli mě moc naprudí, tak tam přestanu chodit (hehe, to i pediatrička se tvářila, že pokud dítě prospívá a psychomotorický vývoj ok, tak už tam nutně chodit nemusím - nicméně úzus je u hypotrofických dětí chodit nejméně do roka, povinnost to samozřejmě ale není). Tož tak. Prostě je příjemnější mít s "autoritou" stejný názor, než jít proti ní. A když už má člověk názor odlišný, je dobré ho mít něčím podložený a ne říkat "já si myslím, že to maso nepotřebuje".

mracik
13. srp 2008

nevril, je to síce blbosť s tým lepkom, ale ja som napríklad Šimonovi nedávala lepok, ani žiadne mlieko okrem materského do desiatich mesiacov, ale vôbec nepriberal, mal strašné hnačky. Doktori mali podozrenie na celiakiu a alergiu na mlieko. Potom som mu začala dávať "normálnu slovenskú stravu" a dieťa mi prestalo hnačkovať a začalo priberať. Doteraz som to nepochopila a riadne ma to hnevá. 😖

zuzana.k
14. srp 2008

A ako uchovat na zimu zeleninu-mrkvu, petrzlen, tekvicu... Chcela by som si nakupit nejake vrecia z biofarmy. Doteraz som kupovala v zime len "cerstvu" v tescu 😅

orisek1
14. srp 2008

zuzana.k:mrkev a petrzel se da na zimu uchovat ve sklepe v hline - zapichas je do hliny svisle, jako rostou v zemi. Alespon cast zimy to vydrzi, ale chce to chladnej sklep.

lenkakt
16. srp 2008

Listi,
já jsem vegetarián a starší dcerka měla poprvé maso někdy hm... v roce a půl, ochutnala z talíře tatínkovi. Dneska je to tak, že když má tatínek maso a ona chce a je to pro ni přijatelné (není to třeba klobása), tak kousek dostane. Výškově, váhově i vším je v pohodě, nemocná nebyla nikdy. Doktorka myslím neví, že jsem vegetarián, moc to nevytrubuju.
Ale je fakt, že zase dáváme hodně mléčných výrobků - zejména bílý jogurt (což by mělo kompenzovat B12). To vůbec není žádná MB, ale dcera bílý jogurt prostě miluje. Osobně MB vnímám jako dobrý systém, velmi inspirativní, ale právě mléčné výrobky 100 % vysadit nechci.

mihapiha
18. srp 2008

jé holky, mohly by jste mi dát nějakého tipa na recepty z pohanky pro 7.měs, prcka a nějakou další alternativu kaší? doma je na seznamu rýže, brambor, těstoviny, zelenina, ale už mi dochází fantazie a chtěla bych zkusit něco nového a méně známého. podotýkám, že nejsem veget.,ale byla jsem, takže mám k takové stravě blízko, jen mi dochází fantazie, co uvařit prckovi. maso dávám tak 3-4 týdne, na vás je to asi hodně,ale klidně bych to ráda nahradila, pokud budu vědět čím a v jakém množství. 🙂

beberuska
18. srp 2008

mihapiha: pohanka nie je najvhodnejsia pre tak male dieta, je sice bezlepkova ale podla MB zastavuje rast a je vhodnejsie pouzit ju v zime a v mensom mnozstve
skus radsej pouzit kukuricnu polentu alebo pseno ak chces zachovat bezlepkovost

mihapiha
18. srp 2008

beberuska, aha, díky za info,to jsem nevěděla, něco jsem už pročetla,ale je toho dost 😀
jinak já se už pomalu nebráním ov.vločkám uvař.ve vodě. jen neodstříkám tolik mléka abych ho k ním přidala,tak budu kojit...

maree
2. zář 2008

Teď jsem dělala Elišce kompot (rozvar)z našich jablíček, ale je to dost kyselé- Nevril, ty jsi doporučovala přidat javorový sirup - je možný i pro 9 měsíční dítě? Nebo koupit nějaký slad? Tam ale asi zase bude lepek...

androna
2. zář 2008

maree ochut to hruskou.ja som mixovala jablka s hruskami aby som nemusela sladit. 😎

nevril
3. zář 2008

maree, lepku bych se u sladu nebála, malý je na bezlepkové stravě a slad může, javor. sirup bych tak malému dítěti asi radši nedávala

chocolate
4. zář 2008

Nejprve pekny den vsem...

dneska jsem nasla tuhle diskuzi a precetla jednim dechem prvnich deset stran...Chtela bych vas pozadat o radu, co se tyce zdrave vyzivy, jsem spis zacatecnik, nejim uzeniny, sladkosti s bilou moukou a cukrem, snazim se kupovat potraviny v bio kvalite, pokud ta moznost je. Ale porad si moc nevim rady, co davat k jidlu synovi, je mu ted rok. Na zacatku diskuze jsem cetla o obilnych kasich, ale ja vubec nevim, jak to pripravit 😔 Davam mu kase od Alnatury, ale nevim, jestli je to to prave.
Co byste doporucili pro rocni dite, co zvladne pripravit i zacatecnik co se tyce zdrave vyzivy?
Podporu okoli nemam zadnou, zijeme v zahranici a jeste jsem nenarazila na nikoho, kdo by krmil sve deti alespon zcasti, jako vy tady. Dokonce i na me koukaji jako na idiota, ze malymu nedam cokoladu a susenky 😒

sikiki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
luckahr
5. zář 2008

holky, jdu k vám pro radu. Můžu malýmu (6 měsíců) dávat jáhly, kuskus, quinoy? Jáhly už teda dávám.......... a co byste mi ještě doporučily? Díky 🙂

beberuska
5. zář 2008

luckahr: jahly, polentu/ kukuricu/, ryzu, obcas amarant a quinolu v mensom mnozstve primiesat k nejakej inej obilnine napr. k jahlom je to fajn. Kuskus este nie, obsahuje lepok.

beberuska
5. zář 2008

chocolate: kase od Alnatury nie je uplne to prave, ale najmenej o 100% lespsie nez sladene instantne kase inych znaciek s prichutou ovocia a po. 🙂 A pre rocne dite, tazko povedat, moznosti je vela, neviem co mas konkretne na mysli, ci nieco vseobecne co varit pocas dna alebo iba nahradu za instantnu kasu?

chocolate
6. zář 2008

beberuska - uprimne receno budu vdecna za kazdou radu. Asi me zajimaji nejvic ty kase, protoze s upravou treba jahel nemam vubec zadnou zkusenost. Ale budu rada za jakykoli tip 😉

zunna
7. zář 2008

chocolate / na prvej strane tejto diskusie je recept na obilne kase od ro.le - je to podrobne

luckahr
8. zář 2008

beberuska, díky 🙂

maree
10. zář 2008

Diky za rady. Ted bych se chtela zeptat, jak je na tom z makrobiotickeho pohledu quinoa - jin, jang, davat v lete, zime atd. Donedavna jsem ji neznala, ted mi zachutnala. Cetla jsem, ze se neradi mezi obiloviny...

fuf
29. říj 2008

ahoj-už jsem to kamsi psala,ale srdečně vás zvu na založení turistickýho oddílu .rada bych aby vznikl nějaký kroužek převážně makrobiotiků a těch co to třebas jen respektují,kde se budou moje děti moci podělit a taky si nabídnout a tudíž to nebudeme muset řešit-kdo má kterej bonbon.a tudíž nám vznikne víc sil si pořádně hrát-at už dospělí s dětma nebo bez nich.dělám makrobiotiku třetí rok a prostě se mi stýská po pěkných piknicích.slibuji si od toho časem třeba i něco jako je dětský tábor apod.ale pozvaní nemá být jen dětem,ale všem kdo si rádi hrajou a třeba si i chtějí vyměnit zkušenosti.tak sraz je 8.11.v11hod na zřícenině hradu točník.tam začne bojovka.pak bude mb polívka a pak po stopách bojovky dál.k večeru vnitřní piknik z toho co kdo přinese a schůze-he.kvuli polívce je nutno dát týden předem vědět a to esemeskou s počtem osob na tel.731458933.těším se ahoj-p.s. na počítači jsem k nezastižení.

niki285
30. říj 2008

Odkedy sa moze davat Amarant?

ro.le
autor
27. lis 2008

Ahoj, po dlouhé době zdravím všechny příznivce makrobiotiky!

Vidím, že zde to už skoro vůbec nežije, tak doporučuji přejít do diskuse na našich stránkách s MB recepty. Tam vám odpoví na vaše dotazy někdo téměř okamžitě 🙂

http://makrobiotika.aspone.cz

klementina
2. pro 2009

ahojte, prave dnes som si kupila na odporucanie nasho lekara knihu od strnadelovej radost ze zdravych deti. mala ma atopicky ekzem a zatial, ked som pocuvla lekarovi rady ohladom stravy tak sa jej to velmi zlepsilo. nikdy som nezila zdravo ani tak varit neviem, ale kvoli malej by som chcela zacat. neprida sa niekto, aby nam to islo lahsie?

mracik
2. pro 2009

klementina, na odporučanie lekára? 😨 Klobúk dolu pred ním 😉
Ja podľa tejto knihy varím už dlhšie a vďaka nej som sa naučila variť zdravo a zároveň chutne. A práve dnes sme s chalanmi upiekli medovníčky z tej stránky, ktorú tu hodila ro.le. Sú parádne.
Neboj to varenie ti určite pôjde, a malinká ešte nemá nejaké maniere, ako staršie deti, malinkým deťom takáto strava väčšinou veľmi chutí 😉

mirin
11. pro 2009

Prosím přítomné makrobiotičky o radu, dělám si kváskový chkéb, a mám ho pořád takový "težký", je to normální, nebo je někde chyba? Jinak chuťově je dobrý.