Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

nevril
25. zář 2007

ahoj beru, nám obilná kaše řídne většinou když fermentuje (zesládne) a pak už zkvasí. Fermentovaná se dá skvěle použít na moučníky a kvašená na těsto na chleba, knedlíky atd, takže to vůbec není na škodu.
No já si myslím, že jestli sis odvykla od běžné stravy (mléko a ml. výrobky, cukr atd) tak je průjem jasné znamení těla, co si o takovém jídle myslí. Já takhle nedávno snědla kousek kuřete a nejdřív se mi břicho stáhlo a pak jsem lítala na záchod celý další den 🙂 Přitom maso mi dřív způsobovalo spíš zácpu.

Jinak to cos psala o holčičce, jak její tělo reaguje na maso, tak to bych ho raději moc nedávala, my dáváme ryby a bez problémů, ale jen jednou za jeden až dva týdny.

nevril
25. zář 2007

při oteklé ruce dej pozor na jin - žádný cukr, mléko ml. výrobky, raději do vymizení otoku ani moc ovoce a nepřeháněj to s pitím. Doufám, že je nemáš nějak zraněnou, taky pomáhá moc s tím nehýbat, třeba si to i na den stáhnout obinadlem a šetřit se.

nevril
25. zář 2007

hihi já vždycky, když mb neporušuji, tak se cítím skvěle, ale nedivím se, že máme chutě, vždyť je to totální obrat oproti tomu, na čem jsme vyrostly, co jsme jedly dřív. Proto občasné zahřešení, pokud jsem zdravá, neberu nijak vážně 🙂 , už takhle děláme pro naše zdraví mnoho.

ro.le
autor
26. zář 2007

nejsem si vědoma toho, že by nám někdy kaše samovolně zeřídla. Dávám ji hned po vychladnutí do lednice.

někdo tu psal o tom rtu. mně se to stávalo hodně dříve, na začátku mb, když jsem pozřela jablko, čerstvou jablečnou šťávu nebo mrkvovou. Cukr ani jiná chemie (zmrzlinu nejím, zákusky výjimečně) mně to nedělalo - ale každý jsme jiný. Já třeba můžu jíst maso i salámy (myslím občas a střídmě ne se toho přecpat), a to i s chlebem a nikdy mi to neudělá nějak zle. Bohužel. Kdyby ano, tak by mě to asi odnaučilo... Ale to je asi tím, že nejsem 100% MB. Máme občasné výkyvy mimo pásmo MB na obě strany, ale samozřejmně s uplatněním těch nejdůležitějších zásad.

ro.le
autor
26. zář 2007

To zní jako pořádná blbost když to teď po sobě čtu 😅

pacisek
27. zář 2007

Ahojky mamky, držím vám všem palce, ať vám to nadšení dlouho vydrží. Dokud stravujete děti jen vy, tak máte vyhráno. Já mám čtyřletou dceru a od té doby, co chodí do školky, si často říkám jen Děj se vůle Boží, protože i přesto, že se tam snaží (používají jáhly, kuskus, denně zeleninu na mnoho způsobů), tak samozřejmě jsou přesvědčeni, že mléko neškodí, ba naopak. a tak.

jak to děláte vy, co máte školou povinné děti či navštevují školku? Dózičkujete?

Jo a kaše mi po zchladnutí tuhne 🙂

listicka77
27. zář 2007

Nevril, tak co, půjdeš na ten kurz v A-centru? Já byla v Áčku v úterý, ale samozřejmě jsem se zapomněla zeptat, kolik stojí (bohužel cena je jeden z omezujících faktorů, i když v druhé půlce října už to snad bude lepší...).

aknela75
27. zář 2007

Ahoj pacisku, tak já mám chlapečka skoro čtyři roky, kterého jsem dala od září do školky, aby byl v kolektivu dětí. Nikam pořádně nechodíme, takže nebyl mezi dětmi. Před obědem ho vyzvedávám a svačinku mu dávám, kromě jednoho dne v týdnu, s sebou. Jen musí jíst ovoce, co mu dávají ve školce. Bohužel je to samé exotické ovoce jako pomeranč, banán, kiwi a jednou týdně bez ovoce a jednou týdně buď rajče nebo v lepším případě paprika. Obědy s sebou mu dávat nesmím, protože nemám žádné potvrzení o alergii od MUDr., i když měl po určitém jídle vyrážku. Ale na alergologii byl negativní, takže to neplatí. Moc zeleniny tu nepřipravují, co jsem četla jídelníček. Fakt hodně málo. Dokonce dávají dětem uzené maso a pomazánku z uzeného masa. To mne dostalo docela hodně. Když jsem se to snažila říct ředitelce, tak jako by nechtěla mít s nikým problémy, takže mi na to řekla jen, že by malý místo této pomazánky mohl dostat chleba s margarínem. Asi zajdu za vedoucí školní jídelny, protože za rok si chci začít hledat práci, proto tam chci nechávat malého celý den a bude tam nucen jíst jejich jídlo. Klidně si připlatím, jen aby to bylo lepší, než v současnosti. S tím mlékem, tak ho mají některý den dokonce třikrát denně + chleba se sýrem např. To je trošku moc, potom nemají být prckové tak zahleněný.
No a babičky jsou paličaté, až hrůza. Máma včera dávala (bydlí s námi) malé dvakrát za den dala dohromady tři krajíce chleba s máslem nebo margarínem a když chtěla malá dnes ráno chlebík znovu, tak jsem řekla ne a máma na to, jestli malá nesmí chleba. Odvětila jsem, že včera ho měla až, až. Na to mi máma řekla, abych to nepřeháněla. Prostě pořád dokolečka. Je to boj!! Manžel to sice jakž, takž toleruje, ale myslí si o tom své a klidně by dal synovi páreček v roce a půl!!! Proto jsem moc ráda, že tato diskuse existuje, jelikož si o tom jinak nemám s kým popovídat. Všichni si myslí, že jsem exot. 😀
Ro.le máš moc hezké fotky v albu. Máš ho předělané, že jo? A pasírovač jsem taky stihla zkouknout. 🙂

prodigy
27. zář 2007

Ahoj holky,
taky se děsím dne, kdy dám Terezku do školky. Já doufám, že od mléka ji "ochráním" vlastní mléčnou diagnózou, získanou až v dospělosti, což je prý docela rarita.
Dnes jsem chodila po obchodech a sháněla pasírovač. Nemůžete mi dát tip, kde by se dal sehnat? Ale prosím žádné pražské speciálky, jsem z Brna. 😉
Koukala jsem taky na tlakové hrnce, ale s cenou nad dva litry je to momentálně nad naše možnosti.
Ještě mám jeden dotaz: dá se koupit "sladká rýže"? Ona je v docela dost receptech, ale jestli jsem to správně pochopila, tak se spíš vyrábí doma kvašením s nějakým obilím, ne?
No nic, jsem žádaná dcerou, jdu.

beruberu
27. zář 2007

hned jak jsem to o tý kaši napsala, tak jsem ji uvařila a vůbec nezřídla 🙂 Byla tuhá jak puding a musela jsem jí před podáváním ředit převařenou vodou a znova pasírovat 🙂
když to tady tak čtu, tak musím pochválit manžela, že dost věcí nechá na mě. Ani by ho nenapadlo říkat mi v čem mám prát a jestli mám používat látkový pleny nebo papírový a co se týká jídla tak sní všechno. makrobio mu vyhovuje, jeden čas byl dokonce vegetarián, což mě nehrozí. Jemu to taky nějak nedělalo dobře.

nevril
27. zář 2007

ahojda holky
vítám novou maminku!!!
Upřímně řečeno, taky se bojím dne, kdy půjde malej do školky, do školy je to kolikrát jednodušší, protože je mnoho dětí, co chodí na obědy domů, alespoň já si pamatuji, že jsem jednu dobu vůbec na obědy nechodila a máma mi nechávala jídlo doma. Ale taky jsem byla už starší a tak jsem nemusela být v družině. No je to boj. Každopádně zdraví mých dětí je mi svaté a tak udělám vše pro to, abych to nějak zařídila. Nejlepší by bylo jezdit na kurzy mb a poznat lidi, kterým už mb děti vyrostly (dokonce i bez očkování) a to byla mnohem horší doba, zjistit, jak to dělali oni.
Třeba naše doktorka je sama vgetariánka a mám pocit, že mi vyjde vstříc i co se týče potvrzení do školky atd, ale jistě to samozřejmě nevím. Když ale vidím, jak často jsou děti ze školky nemocné, vím, že je naopak důležité vytrvat u stravy, která dítěti posiluje imunitu natolik, že bude nemocné jen, když se tím bude chtít jeho tělo něco naučit a to bývá rozhodně víc zřídka, než vidíme u ostatních dětí.
No uvidíme, každopádně přichází podzim a děti kolem nás (včetně dospělch) začínají být nemocné, tak uvidíme, jak se budeme držet my, zatím jsme po pár eliminacích už několik měsíců zdraví jak řípy, dokonce i bez rýmy!!! 😉

beruberu
27. zář 2007

ro.le - ať koukám jak koukám ten pasírovač tam nevidím. Je tam ještě?

nevril
27. zář 2007

zdravím beru
já si taky svého manžela musím pochválit, byli jsme léta vegetariáni (on si občas jídelníček zpestřil nějakou uzeninou) a k mb jsme přešli na můj popud. Od začátku jsem mu nabídla, že budu vařit dvojmo, ale on to zkusil a chutnalo mu to a je tak nějak spokojený dodneška, i když samozřejmě si občas dává něco jiného. Pak si ale stěžuje, že to snáší mnohem hůř, než když byl vegetarián hi hi. Já jsem tady taky psala, že mi mb vyhovuje víc, než vege, ale je to na každým. Chce to jen zkusit to a nebát se... 🙂 . Ten pocit, co člověk zažije na vyrovnané stravě se nedá skoro ničím nahradit. A taky to zdravé tělo a odstoupení letitých potíží, které jsem už víceméně brala jako normál mě potěšuje))) I když pořád ještě hřeším zbytečně a zvykám si. No taky je to zatím jen půl roku...

nevril
27. zář 2007

taky jsem tam ten pasírovač nenašla ☹ a taky bych si ho moc přála sehnat a všude na mě koukaj, jako na cvoka, cože to vlastně chci 😎

ro.le
autor
27. zář 2007

Album s fotkama pasírovače a sešenek z jablíček už tam nemám, jelikož mi je admin smazala. Prý jsem porušovala pravidla. No jsem prostě velký delikvent.
V poslední době zvažuji zřízení www stránek, kam bych dávala fotky mb jídel s popisem nebo receptem. Myslíte, že je to dobrý nápad? A přispívaly by jste, aby to nebylo jen na mně? jinak, kdo chce vidět pasírovač, pošlete mně svoji mailovou adresu přes IP a já vám fotku pošlu 😉

strejcinka
28. zář 2007

Ahoj,
nejsem sice mb, ale školky se taky upřímně děsím. Nehodlám prcka cpát mléčnýma výrobkama ani tropickým ovocem, o mase samozřejmě ani nemluvě (bude úplně stačit to, co nejspíš ochutná u babiček..). Možná "vyřeším" školku u Emmy tím, že si pořídíme ještě jedno mimčo, ale takhle to nepůjde donekonečna, že jo? 😀
Děti mých kamarádek (co se stravujou "normálně") jsou v jednom kuse nemocný (záněty očí, uší, angíny, bronchitidy atd. atd.), je mi jasný, že kdyby šlo o Emču, už bych měla na talíři, že je to tím vegetariánstvím (resp. veganstvím, pokud jde o malou). Má doktorka zatím neví, že nejíme maso (neptala se, nebyl důvod), ale velký naděje, že by mi kvůli stravování ve školce napsala papír o údajné alergii, si nedělám. Máme sice kamaráda lékaře vegetariána, co by to pro nás nejspíš udělal, ale není pediatr, takže tudy cesta asi taky nevede...

strejcinka
28. zář 2007

Ro.le, mně by se www.stránky s mb receptíkama líbily, sice mám různý mb kuchařky, ale takhle bych viděla, že to fakt někdo uvařil, snědl a chutnalo mu to a byla bych zvědavá a zkusila to taky 😀
Přispět bych mohla lehce umírněnýma "mb" receptama (zrovna mě napadá třeba "játrová paštika" z pšenice a uz. tofu), ale to by chtělo asi rubriku "švindl-makrobiotika" 😉

feitka
29. zář 2007

Ro.le, odzkoušené recepty s fotkama by byly super. Máš skvělý nápad, my začátečníci uvítáme. Bohužel asi zatím nebudu mět co přidat.
Ještě bych měla dotaz ohledně přibližné ceny toho pasírovače. Já totiž už pár měsíců pasíruji kaše a polévky přes cedník a mám z toho už mozoly 🙄
Díky

nevril
1. říj 2007

ahoj holky
ro.le ten nápad na vlastní www stránky je super, přispávala bych určitě 🙂 . Pasírovač bych taky ráda sehnala, jen se mi zatím nedaří... Dodneška pasíruju malému ranní kaši a taky mě to dvakrát neba)))

nevril
1. říj 2007

přispívala ne přispávala sorry 😉

feitka
2. říj 2007

holky, našla jsem na internetu nerez pasírovač
http://www.unipro-czech.cz/?str=detail&id=303
stojí ale 1140 Kč i když je podle mě stejný, jako má ro.le

nevril
2. říj 2007

Díky moc Feitko, už na něj začínám šetřit. Vůbec je to zajímavá firma, mají tam i dobrou sadu nerez nádobí všetně pánve. No jen ty peníze uff ☹

prodigy
3. říj 2007

Role, díky za fotky pasírovače. Mně se podařilo koupit v Tesco nějaký lis na brambory či jak se to jmenuje. Má to sice trošku větší otvory (jako to kolečko s většími otvory na tvém pasírovači), ale trochu práce to udělá. Stálo to nějakých 129 kč.
Představte si, že se mně i Terezce udělaly záděry okolo nehtů. Čekala bych to kdykoliv, ale rozhodně ne v období, kdy do sebe ládujeme různé obilniny po kilech! Co s tím? Kde můžeme dělat chybu?
Jana

pacisek
3. říj 2007

ro.le fotky už dělám léta, občas prostě neodolám, jak hezké to dneska máme...
takže samozřejmě něco dodám

s tou školkou jsem to holky myslela taky tak, že ty naše mb dětičky budou samozřejmě chtít, co uvidí jinde (aspoň naše Ema je tak vděčnej strávník, že sní všude cokoliv je jí nabídnuto.) takže hledám menší zlo: dávat jí dózičky s jídlem a ona tajně bude zkoušet to, co je okolo nebo ji pustit do světa a vysvětlovat vysvětlovat vysvětlovat a nechat až na ní, co si jednou vybere jako svoji stravu (až bude větší)?

nevril
3. říj 2007

prodigy a jakou stravu ateď jíte? jestli jíte mb, jak dlouho? my tyto věci měli v rámci pročišťování - měkké a lámavé nehty atd

maree
3. říj 2007

Zdravím, zajímavá diskuse.. Kdysi jsem se MB věnovala, pak z časových důvodů už hodně omezeně, ale ty základní principy jsem tak nějak víceméně dodržovala vždy. V těhotenství to je ale pro mě naprosto nemožný - mám velkou potřebu mlíčných výrobků a sladkýho, obiloviny se mi ze začátku vyloženě hnusily. Teď ke konci už je to lepší, a snažím se trochu vyvážit ty "orgie" před tím.Máte někdo zkušenosti s MB (nebo něčím co se jí blíží) v těhotenství? Já jsem ty srágory jedla taky z toho důvodu, že dítě ani já jsme moc nepřibíraly.

ro.le
autor
3. říj 2007

Jsem moc ráda, že vás zřízení webu nadchlo. Nadchlo díkybohu i mého manžela a už se na tom pracuje 😉 Bez jeho pomoci by to vůbec nešlo. Programovat umí jen trochu, ale rád se učí nové věci. Bude to ale i tak trvat odhadujeme pár měsíců...

Naše vize: budou tam různá zdravá jídla (samozřejmně v zásadě makrobiotická, ale tomu slovu bych se tam chtěla co nejvíce vyvarovat - myslím, že by to řadu lidí odradilo. Ke každému jídlu vždy fotka a krátký popis přípravy / složení mb talíře. Vyhledávat recepty budete moci tak, že zadáte hlavní ingredienci (prostě kouknete doma do lednice a zjistíte, že musíte uvařit něco z tempehu a ovsa...) a ono to vyplivne recepty které ji obsahují. Ke každému receptu bude moci přidat komentář (kdokoli - necenzurovaně) a ohodnotit ho na základě 5ti hvězzdičkového hodnocení. Budete moci přidat vlastní foto s receptem, ale pouze cenzurovaně přes administrátora (to budu já 😎 😀 ) Hlavně proto, aby nám tam různí vtipálci nevkládali jídla typu smažák+hranolky.... a jiné paskvily.
Diskusi bychom tam asi nezřizovali, alespoň dokud ji budeme mít tady, na koníkovi.

Ráda bych znala váš názor. Bude to k něčemu? Co se vám líbí a co ne? Navrhujte, připomínkujte, kritizujte. Jen do mě!

ro.le
autor
3. říj 2007

Vítám nové maminy - Pačíska i Maree. Pačísku, mně to vůbec nedošlo, že seš to ty 😀 😀 😀 Asi si stojím na vedení... Holky, Pačísek bydlí kousek od nás a má hodně zkušeností s mb. Musím ji tady moooooooooooc pochválit - je to takový můj vzor. Zdaleka nehřeší tak jako my a pro svojí holčičku vařila do tří let (doufám že to nepletu) jen mb.

ro.le
autor
3. říj 2007

pasírovač - momentálně nevím, kde by šel koupit. Na internetu jsem něco našla. Prodigy je to i v Brně. Alespoň se na něj jdi podívat v reálu.
To druké je dražba, ale jedná se o pasírovač elektrický. Ale lepší než nic

http://agtoptip.cz.windows10.ignum.cz/bottega_w...

http://cm.aukro.cz/item220592989_pasirovac_kenw...

http://www.daspo.cz/Ceniky/cenik2.htm
pasírovač č. 7600, foto tam není ☹

aknela75
3. říj 2007

Ro.le taky se připojuji k podpoře zřízení webu. Super!!! Přispívat budu, to určitě. Recepty uvítám. K něčemu to určitě bude. Bude dobré, když tam napíšeš, co která potravina může způsobit za zdravotní potíže nebo naopak. To s nevril víte nejvíce z nás. A každá z nás může taky napsat zkušenost, co na nás např. působí negativně, proto tuto potravinu vynechat nebo omezit. Jako makrobiotika je dobré to nenazývat, protože mi jedna kamarádka potvrdila, že když slyší slovo makrobiotika, tak si pod tímto názvem představuje jen zrní a nic jiného. Prostě nezáživnou stravu.
Takže do toho!!! 🙂