Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

ro.le
autor
16. led 2008

Sama nevím....

ro.le
autor
16. led 2008

Nenašla jsem české jméno, Ravensara od Nobilisu:
http://www.nobilis.cz/index.php?lang=cz&page=de...

stevey
17. led 2008

Ro.le mám dotaz na kombinaci luštěnina - ovoce, nějak mi to nejde dohromady a nejsem si jista, zda někdy v minulosti nečetla něco o horší stravitelnosti. Tofu by se také nemělo upravovat na sladko (pokud to není jen malé množství v dezertu) a stejné je to možná i s ostatními luštěninami?

A dotaz na všechny🙂 - po delším horečnatém onemocnění mi syn konečně začal zase něco jíst, ale usilovně odmítá zeleninu skoro v jakékoliv podobě. Polévku ještě jakž takž sní, ale když je na kousky, tak si buď ani nevzme a nebo to pak vyndá z pusinky. Nejraději byl jedl jen obiloviny na všechny způsoby. Máte také někdo takovou zkušnost?

Díky

nevril
17. led 2008

ahoj holky, konečně mi jde koník, tak vás chci pozdravit. U nás nic novýho, mattyk roste, byly jsme oba v institutu celostní medicíny u p.Strnadelové a p. Zerzána a pokouším se řídit jejich radami. Zatím je to s námi pořád lepší. Taky mi vyšla nesnášenlivost pšeničné a žitné mouky, plus kravské mléko, brambory a rajčata, tak jsme na tom s malým stejně. Alespoň nemusí trpět, když mě vidí jíst rohlík, ten už si nedám. Nevěřily by jste ale, jak se dovedou přejíst rýžové chleby, blé 😝 .
Musím holt péct častěji placky z obilí. Celkově teď mnohem víc vařím a tahám s sebou jídlo. Alespoň dost ušetříme 😉 .
Těším se, až zas bude srazík a něco podniknem. Stále platí, že šetřím na prázdninový týden zdravého životního stylu pod vedením Zestr, tak doufám, že se některá přidáte i s dětmi. Taky se bude konat seminář o jarní stravě na podporu imunity 15.3. na náměstí míru v praze. Přednášky plus raut, vstupné myslím 100,-, tak bych taky ráda, kdyby jste někdo zašel.

nevril
17. led 2008

Ro.le myslím na vás, ať už se malá uzdraví 🙂 .

feitka
18. led 2008

Ahoj,
Nevril, mohla bys něco málo napsat o tom prázninovém týdnu? Nebo adresu, kde se o tom můžu něco dozvědět??? Díky.

ro.le
autor
18. led 2008

Jo, taky chci určitě na kurz jet i s malou a manželem. Jestli nás pojede víc, tak to bude tedy maxi sraz!

pacisek
18. led 2008

Ravensara je keř. Jeho silice se používá především na uvolnění horních cest dýchacích. Z dětství ho všichni známe z kapek do nosu. Nevím, jestli se dává ještě dnes. Je to síla, ale účinná.

Na pobyt zestr chci taky jet, už jen proto, že pojedu na dovču a někdo tam bude vařit bašty a mejt nádobí!!!

U Zerzána vyjde každýmu nesnášenlivost pš a ž mouky, kravské mléko, brambory a rajčata 😎

Tak papa

nevril
20. led 2008

pacisku kazdymu ne, mattyk mel jen psenicnou 😎 ale jinak to asi tak bude, vseobecne to zatezuje asi kazdy organismus

nevril
20. led 2008

ty info o kurzu jsou zde, kliknete si na prednasky a kurzy, jeli by jsme v tom srpnu i s detma

aknela75
20. led 2008

Já bych tak moc ráda jela, ale asi bych jela sama a nevím, kde na to vezmu. Ach jo. Přesně, jak říká pačísek, dovolená, kde nemusím vařit a mýt nádobí = luxusní dovolená. Zkusím překecat manžu, aby nám na to dal. 😀

ro.le
autor
21. led 2008

Předpokládám, že se nám jedná o:

Od 2.8. - 9.8. 2008 - kurz pro dospělé i s programem pro děti všech věkových kategorií.

Snad je to to, co myslím, dřív tomu snad říkali tábor pro rodiče s dětmi nebo tak něco. Taky by mě zajímalo, kolik to stojí dospělého a kolik dítě okolo 2 let. Nezjišťoval už jste to někdo. A taky zda lze, aby partner platil jen stravu a ubytování.
Holky, napište, prosím, kdo byste jeli, jestli s dětma a jestli s partnetrem. Ať máme přehled.

ro.le
autor
21. led 2008

Pro srovnání zde dovolená a kurzy paní Dagmar Lužné.:

Makrobiotická dovolená nejen
pro rodiče s dětmi

Program: -odpočinková dovolená na čerstvém vzduchu v Jeseníkách pro celou rodinu,
babičky, dědečky i jednotlivce s makrobiotickou stravou
- možnosti výletů do okolí, turistika, cykloturistika, za koupáním
(Staré Město, Králíky, Velké Losiny, Jeseník, Králický Sněžník a další)
- na místě je možné zakoupit makrobiotické potraviny, knihy a doplňky
- pro účastníky dovolené možnost osobních konzultací ohledně zdravotního
stavu, úpravy talíře dle data narození a vytvoření individuálního jídelníčku
pro dané roční období ,REIKI pro psychické i fyzické zdraví

Kdy: 6.-12.července 2008

Vaříme pro děti
dle makrobiotických zásad

Program: Příprava pokrmů z bio surovin pro nastávající maminky, ukázky příkrmů pro
kojence, děti od jednoho roku až po …náctileté.
Kašičky, dezerty, zdravé mlsání,příprava obilovin, zeleniny, ovoce, …….
Ranní cvičení, ukázky cvičení pro děti atd. ….
Zajímavé informace z praxe, které v knihách nenajdete.
Na místě je možné zakoupit makrobiotické potraviny, knihy a doplňky

Kdy: 13.-19.července 2008

Vaříme podle pěti elementů

Program: Ranní a odpolední cvičení, praktické i ukázkové vaření z bio surovin pro elementy dřeva, ohně, země,kovu a vody. Ukázky vaření podle data narození.
Správná příprava,obilovin,luštěnin a zeleniny. Příprava dezertů bez použití mléka,vajec,cukru a kvasnic.Zajímavé informace z praxe,které v knihách nenajdete.Možnost nákupu makrobiotických surovin, knih a doplňků.

Kdy: 3.-9.srpna 2008

Více informací na tel. 602 545 523 pí Dagmar Lužná

ro.le
autor
21. led 2008

Srovnejte to, mě by rozhodně víc lákala dovolená bez přednášek než kurz, kde si člověk dělá program podle sebe. Ale na druhou stranu se zase něco nového dozvím a zopakuji....

Ještě k tomu kurzu u zestr: zajímalo by mě kolik z celkového času by zaujímaly přednášky, nebo zda jsou jen večer... Nevíte?

zunna
21. led 2008

Ahoj, asi pred týždňom som písala email ohľadom tej ceny pre dieťa u Zestr, ale ešte mi neodpovedali. Ale z toho, čo píšu na stránke usudzujem, že aj môj malý (v lete 1 rok) by platil 3000 CZK. Co sa mi ináč zdá dosť veľa za také malé dieťa.

Kopírujem sem ešte doplňujúce info o pobytoch u p. Lužnej:
Makrobiotická dovolená nejen
pro rodiče s dětmi
Začátek pobytu : v neděli 6.července 2008 večeří v 18.00 hod
Konec pobytu : v sobotu 12.července 2008 snídaní

Cena pro dospělé : 4.490,-
V ceně je zahrnuto : - ubytování ve 2-4lůžkových pokojích se samostatným soc.zařízením
- makrobiotická strava (3x denně + dezerty)

Cena pro děti: 2.960,- (od 3-14 let -ubytování a strava; u dětí do 3 let se neplatí
ubytování, pouze strava)

Poplatek za pobyt v rekreační oblasti cca 10kč na dospělou osobu a den se platí paní správcové v den nástupu.

Vaříme pro děti
dle makrobiotických zásad
nechce mi otvoriť dokument, nejako mi to stále padá, ale pokiaľ sa pamätám, tak tu bola cena o cca. tisícku vyššia

Minulý rok sa za mini deti (okolo 1 roka) platilo myslím 100 CZK za jedeň deň stravy. Ale neviem ako to bude tento rok.

A u p. Lužnej sa dá, že kurzovné zaplatíš len za jedného rodiča, alebo aj za ani jedného, ak to pojmete ako rodinnú dovolenku.

U p. Lužnej bolo ráno cvičenie ( my sme nechodili), po raňajkách bola hodina a pol prednáška, potom sa išiel variť spoločne obed. Po obede voľno, olovrant a potom sa myslím znovu išlo variť a po večeri diskusia o tom, čo sme jedli a odpovede na otázky.
Bolo to tam dosť voľné a keď sme chceli ísť na výlet, tak sa nikto nepozastavoval nad tým, že prečo nepomáhame variť a tak.

nevril
21. led 2008

No, u paní Lužné je to určitě levnější, já bych přesto raději jela k Zestr, není to jen o vaření, ale i cvičení, hlídání dětí, programy pro děti...
Samozřejmě, že ještě nevím, jestli na to našetřím, tak uvidíme.
Výhledově by jsme jeli oba a malej.
Cena za dospělého je myslím 6.000,- za dítě kolem 3000,-, je to myslím i tím, že je tam to hlídání dětí, a program pro děti, tak nejspíš proto nestačí zaplatit jen jídlo.
Termín řekla ro.le správně.

nevril
21. led 2008

Jedeme zítra na týden k mamce, tak nebudu na netu, těším se, co napíšete 🙂

ro.le
autor
22. led 2008

Ještě pro úplnost:

Makrobioklub Dobruška (lidé kolem Milana Dvořáka, spojená s fi Sunfood)

Letní dovolená makrobioklubu, Deštné v Orlic. H., chata Veba 18.-25.7. 2008
přihlášky do 18.6.2008
cena 3950Kč
záloha 2000,-
Vhodné pro rodiny s dětmi
MB strava 3x denně, možnost objednání balíčku při celodenním výletě

tel. 604 622 200 Květuše Dvořáková
www.makrobioklub.dobruska.cz

feitka
22. led 2008

Právě jsem shlédla v televizi pořad Sama doma, mj. o očkování. Paní doktorka by nejraději naočkovala celý svět a to zejména vakcínami na více nemocí. Hned první dotaz od diváků na doktorku byl :" nemůže očkování spíš uškodit než prospět?"
Přiznejte se , kdo z vás jí to napsal 😀

zunna
23. led 2008

Ahojte, pani, ktorá má na starosti organizáciu letného pobytu p. dr. Strnadelovej a p. Zerzána mi potvrdila cenu, 6 tisíc pre dospelého a 3 za dieťa. "Budete mít k dispozici pokoj se 3 lůžky, po dobu přednášek bude Vaše dítě hlídáno, a je vtom samozřejmě ubytování, strava a celá výuka. - přednášky." a že možno sa trochu málo cena navýši o zvýšenú cenu energií.
Pozerala som na ich stránke, program vyzerá veľmi lákavo. No, uvidíme. Manžel má však akurát vtedy v práci závierku.
Dievčatá, chcela by som sa opýtať, keď niektorá z Vás robí dieťaťu obilné mlieko - kedy pridávate slad? A keď ho tam pridáte, ešte to prevaríte? aby sa zastavil kvasný proces (ak tam nejaký je?) Trochu sa bojím, že či by to malému neublížilo, ak by ten kvasný proces pokračoval v tráviacom trakte.
Teraz som ináč bola so známymi, čo majú tiež malé MB dieťa a oni mu dávajú už dlho krúpy aj keď tam je lepok a naopak mňa vystríhali pred jáhlami, že veľmi sťahujú. Čo si o tom myslíte?
Mne sa to tiež úplne nezdá dávať malému až do roka iba ryžu, jáhly a trochu kukuričnej polenty. (samozrejme plus zeleninu a sezamové semienka).
Budem rada za vaše názory.

ro.le
autor
23. led 2008

Zunno, já bezlepkovou stravu dávala tak do konce desátého měsíce a pak už zařazovala ovesné vločky apod. Ale s druhým mimi bych to chtěla bezlepkově dodržet až do roka. Prcíkové fakt nemají trávicí systém uzpůsoben na trávení lepku. Kukuřice hodně uvolňuje, rýže je tak middle a jáhly stahují. Rýži jsem dávala občas samotnou, ale jinak jsem vždy míchala dvě obiloviny.
Pročti si příslušnou kapitolu (Děti do 1 roku věku) v Strnadelové - Radost ze zdravých dětí. Až tam jsem přišla na to, že jsem řadu věcí rozhodně nedělala ideálně 😒 Ale rozhodně se tím nestresuji. Bylo jak bylo. Bude líp. 😅

kitka123
23. led 2008

Ja jsem krome ryze a jahel davala jeste kuskus a oves, ale my jsme zacali s prikrmami az okolo desateho mesice a nejdriv jsem davala jen zeleninu, obiloviny o neco pozdeji, a pak lusteniny. Seminka jsem davala az od roka. Myslim, ze nam nic neuteklo 😉 Ale jinak vseobecne se rika, ze lepek od deseti mesicu.

listicka77
23. led 2008

Kitko, všeobecně se neříká nic... Já teda četla od 6 (nejběžnější komerční publkace), od 9, 10, roka...

kitka123
24. led 2008

Aha listicko, ja ti verim, ty mas nacteno 😀 Tak to mi asi rikala nase detska doktorka

stevey
25. led 2008

Já dávala lepek od 11 měsíců, ale jen maličko a postupně přidávala. Ale bohužel jsme dávali tu pohanku, ale snad to dopadlo dobře. Také si myslím, že čím délé tím lépe. Těm mrňouskům ta jednotvárnost podle mě nevadí a naopak je to pro ně jistota.
Na pobyt bych ráda jela, ale z různých soukromých důvodů to letos asi nebude možné. Lákal by mě ale pobyt v Jeseníkách u paní Lužné.

A jak holky fritujete? Já dřív skoro vůbec nesmažila, tak nemám praxi a připadá mi, že když jsem chtěl fritovat jáhlové kouličky se sezamem, tak se to nechtělo "osmažit", stále to mělo světlou barvu. Jak dlouho asi příslušnou potravinu v tom oleji máčet?
A co ta kombinace luštěnina ovoce - nikdo nic neví?

ro.le
autor
25. led 2008

Stevey, tys mě to vzala z pusy s tím fritováním. Já bych taky potřebovala poradit!!! Zkus se podívat na:

http://makrobiotika.aspone.cz/usr/ReceptDetail....

já tam právě psala prosbu o radu, kdo umí fritovat ve vrstvě oleje. Mně to pořád nějak nejde. Tak prosím poraďte, kdo umíte 😉

ro.le
autor
25. led 2008

Kombinace luštěnina - ovoce myslím je ok. Ale nesmíš přidat obilninu. Strnadelová ve své knížce má pár receptů např. adzuki+ovoce viz.:

http://makrobiotika.aspone.cz/usr/ReceptDetail....

zunna
26. led 2008

Ďakujem za odpovede ohľadom obilovín v prvom roku.
Ja som dnes teda nabehla do obchodu, že kúpim pre malého nejakú, čo najkvalitnejšiu kukuričnú polentu a predavačka mi povedala, že ona by to malému nedávala, lebo by sa bála, že je to už geneticky zmodifikované.
Takže radšej nie, aj tak je zima a polenta v zime nie je najvhodnejšia. A keby to fakt bolo gen mod., tak to by potom už bol naozaj príliš silný jin.
Ináč, mne nevadí tá jednotvárnosť (len ryža, jáhly a prípadne kukurica), ale moc mi nesedí, že ryža je skôr čistiaca a mierne prekyselujúca a jáhly dokonca sťahujúce - a preto si myslím, že z tohoto hľadiska energií nie sú zrovna najvhodnejšie pre malé dieťa. To by malo jesť potraviny, ktoré majú uvoľňujúcu, rastovú energiu jačmenných jrúpov, prípadne výživné ovso. No, len tieto majú zase lepok.
K tomu fritovaniu - neviem, či poradím, mne sa to nezdá problémové - ale teda viac oleja, rozpáliť, keď vložíš drevenú varešku/paličku a okolo bublinky je to akurát dobre rozpálené, vložíš to, čo chceš fritovať ale pozor, menšie množstvo (ináč by olej nebol správnej teploty, príliš by sa ochladil) a čakáš
No a trik p. Lužnej, aby ti olej zostal dobrý - spolu s jedlom tam máš aj kúsok mrkvičky.
Kombinácia strukovina a ovocie - asi fakt iba pre zdravých. Aj keď "čokoládový puding" z adzuki a sušených merunek je na každom kurze (okrem p. Prúchovej 🙂 )

ro.le
autor
27. led 2008

Listicko, jak je ? Už to máš za pár, viď? 😵