Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

feitka
19. lis 2007

Holky, o jakém rýžovém dezertu tady píšete?
Já jsem nakupovala zatím jednou, a to přes www.zdravavyzivahronov.com , když něco neměli, ozvali se a domluvili jsme se na něčem jiném - neplatí se zde balné, když objednáš za víc než 780 kč, neplatí se ani poštovné. Jak je to se zeleninou nevím.

ro.le
autor
19. lis 2007

Vločky určitě vařit, namáčet nemusíš, občas namáčím, protože jsou pak dřív vařené.

Sojové výrobky myslím děti můžou od 1 roku, my (1rok 3 měs.) dáváme tak 1x týdně bílé tofu, 1x 14 dní tempeh natural obojí tepelně upravené. Uzené a smažené cokoli je pro malou slané, ale do jídla už jsem jí to taky párkrát dala (pak už jsem nesolila) Teď jsem si usušila natto dle návodu zestr, umlela na prášek a budu malé přidávat do jídla.

prodigy
19. lis 2007

Díky za ty vločky. A jak dlouho je vaříte? Celých minut?
Prodigy

listicka77
19. lis 2007

Rýžové dezerty od Siva: http://www.sivo.cz/Produkty-Jogurty.html

bika
19. lis 2007

ahojte žienky, isto bude niektorá z vás vedieť: môže 11 a pol mesačné bábo avokádo? ak áno, v akej forme, príp. s čím ho podávať? ďakujem za vaše rady...

nevril
19. lis 2007

ahoj holky
po pořadě:
vločky: bych doporučila vařit cca 30 min, pokud se předem namočí stačí vařit kratší dobu, pro děti se vše vaří o něco déle, protože dobře nekousaj, ta půlhodina ale myslím stačí.

agarový moučník: recept je nekonečně dlouhý kvůliva piškotu od Chourový, ale písnu hned jak najdu tu kuchařku a budu mít dost času a sil

paštiky od Siva: jsou super, nejlepší,co se dají sehnat, taky kupuji, jen se snažím nejíst to denně, jsou dost slaný

shoju doporučuje Průchová mnohem víc, než tamari (je myslím ze soji, zbytkový produkt když sevyrábí tofu) proč,to nevím, ale držím se toho

špenát:
taky jsem ho milovala, není ale v mb doporučenou zeleninou, vyřešili jsme to tak,že ho dávám jen zřídka, nejlíp když je čerstvej, dávám ho se sojovým mlékem, i když samozřejmě nejspíš šťavelany neneutralizuje, je pro mě lepší než kravské, které s sebou nese zas mnoho jiných rizik

ukana
20. lis 2007

bika tu sme sa o tom bavili:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

doporucujem hlavne natierku a surove 😉

bika
20. lis 2007

ukana, ďakujem ti!!!!! si zlatá!

ro.le
autor
20. lis 2007

Biko, z pohledu makrobiotiky (kde se mi časem vše opravdu potvrdilo) je avokádo myslím tropická plodina. Takže já bych ho svému dítěti rozhodně nijak pravidelně nedávala a do dvou let určitě vůbec ne. Otázka toho, zda dát jedenáctiměsíčnímu dítěti cokoli syrového, je pro nás naprosto jasná: NE!

Jinak avokádo jsem já sama už párkrát ochutnala a jako pomazánka bylo fakt výborné 😉

stevey
21. lis 2007

Zase sem dávám informace z včerejšího kurzu Zestr o zelenině.
- tepelně upravená zelenina se musí snít do 1/2 - 3/4 hodiny, jinak už je kyselinotvorná a zahnívá. To se týká i polévek i když u nich je doba delší (vyjímečně se může jídlo vařící dát do termosky a dokud nevychladne, tak je v pořádku. Takže například kvůli tomu jsou kupované příkrmy všechny kyselinotvorné.
- olej zapracovávat přímo do pokrmu tak jako sůl - nelít ho například na uvařenou zeleninu nebo do kaše těsně před jídlem, prý se to nespojí a působí rušivě
- zeleninu zpracováme celou - omyjeme ji důkladně a slupky (např. z kedlubny, brokolice, dokonce i kořínky z pórku - to mě pobavilo ale určitě vyzkouším) použijeme na vývar do polévky.
Recept na vývar (i když v té připravané knize to asi bude): studená voda + mořská řasa a ty slupky, svraštělá zelenina apod. a důležité bez soli a vařit minimálně 10 minut ale klidně i hodinu. Zeleninu päk vyhodit a vývar lze skladovat do druhého dne a použít i na omáčky apod.
- místo brambor¨je možné použít patáty - náhrada br. kaše: patáty, dýně a jáhly uvařit a rozmixovat
- používat také divoké zeleniny (bylinky) - výborná je prý nať mrkve v těstíčku z mouky, vody a kurkumy a ofritovaná

Také se jedna z přítomných ptala na kaše na sladko se sušeným ovocem, nebyla to některá z vás. Pokud ne, tak paní Strnadelová to zamítla. Kaše na sladko pouze se sladem!
Pěkné vaření přeji a příště zase ahoj

ro.le
autor
21. lis 2007

Stevey, moc děkujem!

Už jste někdo sehnal tu novou knížku od Zestr? Měli ji mít v knihkupectvích od minulého pátku 16.11. (tedy podle toho jak to tu někdo psal)

listicka77
21. lis 2007

A jak je to s těmi brambory? Ty mb úplně zavrhuje? (Těch se taky nevzdám! 😝)

feitka
22. lis 2007

podle www.anag.cz kniha Radost ze zdravých dětí vyšla 19.11.

feitka
22. lis 2007

A ještě k té přípravě zeleniny bych měla jeden dotaz : vaříte ji pod přikrytou pokličkou?

ro.le
autor
22. lis 2007

jasně, jednak je to dřív vařené a druhak ti párou neunikají vytamíny a živiny.

stevey
22. lis 2007

O knize se v utery pani Strnadelova zminila v tom smyslu, ze by na pristi prednasce uz mela byt (snad), takze jeste asi v prodeji neni.

Ro.le prosim jak jsi susila to natto? Vcera jsem ho koupila a kdyz vidim tu lepenici tak ted nevim co s tim.

ro.le
autor
22. lis 2007

Rozetřela jsem ho na pečící papír na talíř a nechala uschnout u kamen. První den to trochu smrdělo, pak už ne. Na radiátoru by to taky šlo. Do trouby bych se bála, natto při vyšší teplotě rychle hořkne. Tedy alespoň mně prve zhořklo když jsem ho vrzla do sušičky.

Naše stránky už fungují, ale nejdřív tam musím dat pár fotek a receptů, aby to vlůbec mělo smysl. Pak sem hodím link 😀

aknela75
22. lis 2007

Jéto je super, už se na ně ro.le těším (na stránky). Knížku si chci koupit zítra. Myslím, že už je v prodeji, když je k mání na internetu.
Kde jsi koupila ro.le natto? 🙂

ro.le
autor
22. lis 2007

v Šipce, zboží maji v úterý

ro.le
autor
22. lis 2007

ale je lepší si ho tam zamluvit

feitka
23. lis 2007

Tak už mám novou knížku od ZeStr. Objednávala jsem jí přímo z vydavatelství anag, protože se často do města nedostanu.
Protože se blíží vánoce, koukala jsem taky na recepty vánoční a hodně se tam používá medový sladovit. U nás ho nemají - nemáte s ním někdo zkušenost?

ro.le
autor
23. lis 2007

Feitko, kolik jsi tam dala za poštovné? Asi si ji taky objednám, nechce se mi to nikde v Plzni shánět...

Zaujaly mě tam ještě dvě knížky:
http://www.anag.cz/shop/index.php?page=product&...
http://www.anag.cz/shop/index.php?page=product&...

znátě někdo blíže nějakou z nich? Zajímalo by mě hlavně to nedělní vaření. Jméno Dáši Lužné znám spíš z doslechu, ale nic o ní nevím. Nevril, tys o ní myslím něco říkala...

strejcinka
23. lis 2007

Makrobiotické nedělní vaření od Dáši Lužné považuju za velice povedenou knížku (a to nejsem MB 🙂 ). Laikovi dost pomáhá, že jsou recepty rozdělený podle ročních období a jsou vždy na celé menu - tj. polévka, obilovina, bílkovina, zelenina, pickles, kondiment, dezert.
Třeba na tuhle neděli byste podle toho mohly uvařit: sladkokyselou polévku z bílých fazolí, rýžovo-jáhlové karbanátky s oříškovou omáčkou, pečenou zeleninu, pickles ze zelí a ředkve daikon a jako dezert mrkvové šátečky s cibulovými povidly - nechci vám dělat chutě 😀
Na konci jsou recepty na vánoční cukroví, nápoje, nakládanou zeleninu a zeleninová a ovocná povidla, zavařování ovoce, ovocné šťávy, svačinky a mlsky.

Teď mám z knihovny vypůjčenou Nemoc není nepřítel (pravděpodobně I, chybí tam označení, rok vydání 2006), je pěkně udělaná, recepty roztříděné podle různých onemocnění. Myslím ale, že hodně z nich je uvedeno i v MB nedělním vaření.

feitka
24. lis 2007

O MB nedělní vaření jsem měla taky ještě zájem, ale taky o tom nic nevím. Mám doma ještě od Chourové MB kuchařku.

Poštovné jsem platila 74 kč, balné 18 kč. Za 2 dny od vydání mi přišla.
Celkem s knížkou 381 Kč.

S tím medovým sladovitem je to asi tak, že jde pouze o konzistenci sladovitu, protože dál je uváděn i sušený sladovit 😉

ro.le
autor
24. lis 2007

Feitko, Chourovou ber jan tak pro inspiraci, makrobiotickou kuchařkou se moc nazývat nedá. My z ní na začátku dost s mamkou čerpaly, ale to byla prostě cesta hledání než jsme na kurzu viděli a ochutnali o čem opravdu makrobiotika je.

ro.le
autor
24. lis 2007

Jinak paní Lužná je opravdu vyhlášená makrobiotička, Chourová jen autorkou knihy, snad chápete jak to myslím...

stevey
24. lis 2007

pro Lištičku něco k těm bramboram: öbsahují toxické alkaloidy, jejich blizsky pribuzny je rulik zlomocny.Maji velke mnozstvi drasliku v nepomeru k sodiku a to velmi zatezuje ledviny. Pusobi jako jednoduchy cukr a zatezuji slinivku. Detem radeji nedavat. Toto bylo receno na prednasce p. Strnadelove, ale urcite by se k tomu naslo neco i v odborne literature. To ze maji velke mnozstvi vitaminuje C nic neznamena oproti tem spatnym vlastnostem

Ro.le mela jsem docela fiasko s tim natem. Skoro vse se mi prilepilo na pecici papir, je asi nejaky nekvalitni. Tak musim natto objednat a zkusit druhe kolo.

kitka123
24. lis 2007

Holky, tak jsem tu biosferu nejak prechvalila ... uz mam pres tyden objednane a zaplacene zbozi a balik nikde ☹

Stevey, jestli jsem to dobre pochopila, tak to s tim draslikem a sodikem plati i pro rajcata, papriky, lilek ...?

feitka
25. lis 2007

role, díky za zkušenost s MB kuchařkou Chourové, pár věcí už jsem vařila, spíš jednodušší.

ro.le
autor
26. lis 2007

Zdravím všechny, tak tady jsou ty naše stránky s fotkami a recepty na makrobiotická jídla. Buďte schovívaví, nedělali to profíci 😉

http://makrobiotika.aspone.cz