Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

ro.le
autor
17. říj 2007

a hlásím objev nového obchůdku bio - potravin (i nebio) zaměřeného dokonce na makrobiotiku v Plzni. Prý už je tam dva měsíce a já to objevila náhodou až v pondělí... Sady Pětatřicátníků, u parkoviště. 😵 😵 😵

nevril
17. říj 2007

hlásím, že nakonec jedem až v pondělí uf, tak to jsme zítra nebo v pátek klidně někam na srazík jet mohli, no onemocněla mi ségra,tak jsem to odložila, včera jsem jí dělala jeden tofu obklad za druhým a na spaní chlorofylový na vysokou horečku a musím se pochlubit, trvalo to dvě hodiny ale zabralo to a od té doby už má jen 37,5 max:: Takže všem vřele doporučuji knížku od Kushiho Potraviny lék náš vezdejší je fakt supr je tam pomoc skoro na všechny zdravotní potíže, co se doma můžou přihodit.
Přidávám se k těm, kdo na horečku moc chladit nedoporučovaly /zábaly apod/ to až když opravdu obklady nepomohou... mají totiž výhodu, nejen že snižují horečku, ale zároveň i léčí zánět

strejcinka
17. říj 2007

Jéé, ro.le, v Plzni je nový "bio" obchod? Jak to, že jsem si ho nevšimla, dnes jsem čekala v Sadech Pětatřicátníků na tramvaj a nic 🙂
Díky za zprávu, zítra se tam vypravím, to budou zase nákupní orgie 😀
Poslední dobou mám ze stresu hnusný večerní žravý záchvaty - od slaného ke sladkému, takže si jen čtu vaše příspěvky a stydím se 😝
Na plavání s kojenci jsem ale nevěřila svým uším, čím matky cpou 10 - 12 měsíční děti - "normálně" jim solí a koření jako pro sebe a jedna dokonce krmí svou roční holčičku gulášem a tvarohovýma koláčema... Hrůzou mi vstávají vlasy na hlavě... a to nejsem makrobiotik 😉

aknela75
18. říj 2007

Ro.le nový bio obchod v Plzni = super. Taky se tam stopro vypravím.
Nevril knížky nakoupím, až budou penízky. A dá se ta knížka od Kushiho ještě sehnat? 🙂
Strejcinko já taky včera jen zírala. Jeli jsme s mateřskou školkou do Prahy do divadla na Hurvínka. Měla jsem jet taky, protože je Alešek ve školce prvním rokem a v divadle byl poprvé, tak aby se nebál. Jely s námi ještě děti z MŠ Plzeň a Šťáhlavy. Pí učitelka z Plzně dala plzeňským dětem jeden bonbonek hned v autobusu a jeden v divadle. Pak se divily, jak mají děti zbarvený jazyk!! To jsou naše učitelky ještě zlaté, protože "naše děti" žádné bonbonky nedostaly. Prostě je musí kazit a ještě jim bonbony nabízet. Jako by toho neměly jinde dost.!!! 😠

nevril
18. říj 2007

no jo, ono se děti uplácej, aby nezlobily...jente za ppůl hodiny maj tolik energie, že prostě zlobit musí 🙂
Strejčinko z toho si nic nedělej, mě teď taky tak obden honí žravá a občas mě i dohoní hi hi. Ono je dobrý doma raději nemít pečivo a sušenky, pak si člověk musí vše vařit a sní toho mnohem míň))) Ale taky někdy ujedu tak hlavu vzhůru)))

listicka77
18. říj 2007

Já si furt říkám, jak bych měla jíst zdravě kvůli mimču, ale stejně jsem dnes měla k snídani chleba (byl zrovna doma načatej) s džemem (aspoň ten džem byl bio a slazenej třtinovým cukrem, ale stejně...).
Na mb nejvíc nechápu snídaně. Já jsem prostě zvyklá jíst k snídani pečivo (alternativně třeba rýžové chlebíčky) nebo namočené vločky s rozinkami a oříšky. Neumím si představit, že bych snídala třeba dušenou zeleninu. Možná je to jen předsudek. Ale to už bych si fakt připadala jako totální výživový exot... Co snídáte vy? Ale aspoň k obědu jsem si dala pohanku, jeden talíř s kysaným zelím a jeden talíř s červenou řepou (jsem hrozný žrout, mně jedna porce nestačí... 😀)
A "mlsnou" znám moc dobře. Když se stavím u mámy, tak mi vždycky strčí něco upečeného sladkého, já si to vezmu jakože pro manžela, ale pak si stejně dám taky. A občas dokonce manželovi ujídám chipsy!!! ☹

beruberu
18. říj 2007

Ahoj Lištičko,
já jsem teda jen makrobioti-amatér, ale snídám většinou vločky. Nasypu si do misky vločky ovesný + žitný nebo nějaký jiný, nějaký semínka, někdy trochu kukuřičných vloček, někdy si do toho nakrájím jablko nebo banán. Pak to zaleju horkou vodou a nechám bobtnat. Už jsem si na to zvykla, a když si občas dám chleba, tak si potom připadám celá taková nadmutá a divná. Dělala jsem si i instantní kaše, ty mi chutnaly, ale výživově jsou určitě lepší vločky. Zeleninu k snídani si taky nedovedu představit, a to jsem bývala schopná dát si párek.

Nevril, sušenky taky nekupuju. Je to pro mě jen zbytečný pokušení, neboť co je v domě, to sežeru 😉

Zmínila jsem se tady o filtrované vodě, a někdo se ptal, proč vlastně filtrovaná a jaký to má výhody a nevýhody. Pro mě je hlavní výhoda, že to mnohem líp chutná. Filtr odstraňuje tvrdost vody - to mám ověřeno dle testů tvrdosti vody a taky se nám prostě už nedělá vodní kámen ve varné konvici, taky snižuje obsah těžkých kovů, množství chloru, pesticidů a organických znečištění - to nemám jak ověřit, tomu musím věřit. nevýhodu vidím v tom, že filtrační patrona musí být pořád ponořena ve vodě, aby se zamezilo vzniku mikroorganismů, ale když vzniknou tak se to holt nedá nijak zjistit. Vodu používám na veškeré vaření + do žehličky. Dá se použít i na zalévání kytek, ale to zatím nedělám. zatím papa

ro.le
autor
18. říj 2007

Holky, těžko říct jestli je k snídani lepší jangový stahující a zakleňující chleba z mouky nebo dost dobře nestravitelná kaše ze syrových vloček.... 😨 ☹

Já si taky občas chleba dám, ale většinou snídám s malou vařenou obilnou kaši + podušenou zeleninu + petrželka nebo pickles. Ale např. Zestr doporučují k snídani vydatnou zeleninovou miso polévku. Tu občas dělám, ale po ránu jsem líná takže jen občas. Tu by jedl k snídani i můj manžel, který snídá jinak pečivo s máslem a marmeládou. Kaše mu moc nejedou. A k polévce kousek kvalitního chleba nikomu neuškodí. Zkuste, třeba vám to taky zachutná.

Jo a asi jednou za čtrnáct dní dělám k snídani kynuté lívance. Samozřejmně bez kvasnic a ostatních standartních věcí. Z pšeničného kvásku. Klárka jich sní minimálně pět....

stevey
18. říj 2007

Tak já se také snažím přidat do této makrobiotické diskuze a zdravím vás všechny.
Makrobiotik nejsem (zatím) a dokonce ani vegetarián (i když maso jím zcela vyjímečně u rodičů apod., doma vařím jen pro manžela), ale už dlouho dlouho se snažím jít relativně zdravě.
Mému 13 měsíčnímu Filípkovi se ale snažím vařít jak nejlépe umím a tak jsem došla až k těmto stránkám. Snažila jsem se přečíst celou diskuzi, ale nemám moc času "surfovat" a tak doufám, že se nebudu opakovat v otázkách.

Ke svačinkám nebo jen tak na popojídání dávám občas kukuřičné lupínky bez soli i cukru. Někdy je nabídnu jen tak na kousání a nebo je dám do malého množství obilného mléka namočit a nebo do nastruhaného jablíčka na skleněném struhadle.

Ro.le zkoušela jsem kaši dle tvého návodu - vařila jsem dlouho namočené ovesné krupky a pak pasírovala, ale hodně mi toho "odpadu" zbylo (asi budou nějaké karbanátky). Udělám ale velkou chybu, když bych to jen pomixovala, nebo by to bylo pro malého velké množství vlákniny ?
Do kaší taky často dávám malé množství tahini ale nejsem si jistá, zda to nemůže být třeba alergen.

Taky dělám ke svačině mixovanou uvařenou rýži natural s povařeným jablkem, ale dle makrobio by se jiná obilnina neměla s ovocem. Jak hodně to dodržujete? Asi ta kombinace působí nadýmavě, že?

A také jsem se dočetla o vaších tipech na dorty. Ja na roce "pekla" jáhlový - jáhly uvařené ve velkém mnoštví vody na kaši s rozinkami, ponechané v nerezovém rendlíčku a po ztuhnutí vyklopené a takhle jsem to udělala dvakrát a měla dva "korupuy". Ty jsem promazala krémem z ječnýcz krupek (kaše rozmixovaná se slunečnicovým semínkem), nahoře zdobené trochou jahod a banánu, jíné ovoce jsem neměla.

listicka77
18. říj 2007

No já dnes dovršila své hříchy tím, že jsem si v creperii dala palačinku s čokoládovou polevou, banány a šlehačkou. Bylo to příšerně sladké a dokonce mi po tom bylo malinko špatně. Tak od zítřka líp... Ale tu obilnou kaši s dušenou zeleninou si k snídani furt neumím představit... Nebo miso polívku.
A co je špatně na syrových vločkách? A když to uvařím, tak to bude lepší? Já si dřív dělávala vařené vločky, ale pak jsem zjistila, že jen přes noc namočené mi chutnají víc. A nemám pocit, že bych měla problém je strávit. Nebo že bych zkusila nějaké kaše? Od té doby, co jsem těhu, tak víc vařím. Pokud jsem doma, tak oběd i večeři (dřív jsem teplé večeře dělala jen když jsem neměla teplý oběd a to ještě ne vždycky), ale vařit ještě snídani, to fakt néééé. Zvlášť když vstávám brzo a někam jedu...

kitka123
18. říj 2007

Jooo snidane ... dokud Adelka nejedla, tak jsem si vetsinou dala tu polivku. Ale ted jsem se prizpusobila detskemu jidelnicku, nechce se mi varit extra, takze rano vetsinou obilna kase na sladko, domaci chleba jednou, max. dvakrat tydne. Livance jsou dobry napad, taky jsem je kdysi delavala, kupovala jsem na ne vazene pekarske drozdi v bioobchode.
Ro.le prosim te, ted mi nejak neseplo ... co je psenicny kvasek? To koupis nebo vyrabis?

listicka77
18. říj 2007

Kitko, kvásek se dá koupit. U nás ho mají ve zdravé výživě.

maree
19. říj 2007

Mně naopak ty snídaně připadají nejmíň problematický...Ale to teda jím kaše "nasladko", např. jáhlovou s dušeným jabkem, s maličko soli (ta vytáhne tu sladkou chuť) a trochu rozinek, nebo ovesnou vařenou, v nouzi jsem udělala i kaši z kuskusu. Pokud se ovesné vločky namočí přes noc, je to lepší než jen ráno, ale trochu by se povařit měly. Myslím, že syrové jsou jednak méně stravitelné- což je individuální a pak si taky matně vzpomínám, že tělo z těch syrových správně nezpracuje živiny. Tak mi to aspoň vykládala známá, která mě dávno (před 7 lety) do těhle věcí zasvěcovala. Makrobiotikou svou stravu fakt nazývat nemůžu. Kdysi jsem se pokoušela i o ty polívky k snídani a pickles, ale to jsem nezvládala. Ne snad až tak časově, jako spíš vůbec jsem na to neměla chuť...

nevril
19. říj 2007

ha ha, taky se musím přiznat, že nejdéle mi trvalo zvyknout si na kaše))) teď jsem "vzorná" hlavně kvůli malému a skutečně snídáme většinou kaši z celých obilných zrn /malému se opravdu musí pasírovat a to je hrůza, vyhodíš z toho spoustu... proto se těším na ten pasírovač/ střídám rýži, oves, ječné kroupy, jáhly, bulgur s troškou pohanky /teď v zimě/ k tomu vařím zeleninu se semínky nebo ořechy, často to vařím z uvařené přílohy z předešlého dne+ zelenina semínka voda, vše povařím a je to. Trvalo to ale už mi to i chutná, obzvlášť, když se to vaří takhle dohromady, dostane to chuť po té zelenině a je to dobré.
Jednou týdně dělám kaši nasladko s rozinkami, ovocem. Nebo krupičnou kaši z bio pšenice s trochou oleje a carobu. Naši kluci maj nejradši ty sladké, ale jsem přísná, vždycky říkám, že raději udělám dezert, jíme tak jeden denně /někdy taky tři ale snažíme se jeden hihi/.
S tím, že vločky je třeba povařit taky souhlasím, nic se tím rozhodně nepokazí a je to myslím i chutnější...a tělo bude mít víc energie na jiné věci než trávit skoro syrovou obilninu. I když to nepoznáte na žaludku, myslím že na celkové energii ano.

nevril
19. říj 2007

Jinak vítám Stevey, novou maminku 🙂 🙂 🙂
Jsem moc ráda, že je nás čím dál víc... Ohromně mě tato diskuze pomáhá vydržet při zdravé stravě a taky mi ubírá výčitky, když vidím, že nejsme zas takoví hříšníci, a že to není jednoduché v dnešní době, vyhnout se úplně všem nezdravostem.
Stevey, já bych ty kombinace ovoce s jinou obilninou než s jáhly vydržela, dokud je malej takhle malej, po roce a půl budeš myslím moct polevit /doporučuje se to tak do dvou let/. Našemu se dva roky už kvapem blíží, takže taky dělám dezerty i s jiným obilím, ale pokud to jde, držím se těch jáhel. Však jsou taky moc dobré, jen je musíš opravdu třikrat propláchnout před vařením.
Dnes večer budeme mít dezert jáhlový knedlíky trochu opražený na pánvi a přelitý švestkovou omáčkou ňami už se těším::
Jinak k těm snídaním, taky si někdy dáme ve městě pečivo, když se nestihnem doma najíst, jsem z toho ale pak unavená, stáhne mě to, kaše mě naopak pěkně nastartuje 😎

kitka123
19. říj 2007

Listicko dik, ten kvasek fakt neznam, u nas maji jen susene drozdi ☹ Musim nakoupit v Cechach

ro.le
autor
19. říj 2007

Stevey, vítám tě tu! 😵 😵
Kaše jsou lepší pasírované než mixované a to z důvodu zachování energetických vlastností potravin. Mixované - chaotická přístrojová energie. Ale já taky občas mixovala 😉 Jestli ti zbývá z vločkové kaše při pasírování moc odpadu, tak je něco špatně. Mně většinou nezbyde skoro vůbec nic, u rýže natural většinou více. Buď málo vaříš nebo mlýnek pasírovače moc nepřiléhá k tomu sítku. Ten náš to taky dělával, ale manžel ho trošku přihnul a teď už je to dobré...
Tahinu se neboj, ale ani to nepřeháněj. Jo a kde sháníš kukuřičné lupínky bez soli a cukru?
Rýže natural s jablíčkem - raději bych to nedělala. Jde o zvyk. Naučili jsme se dávat malé ovoce zvlášť a obilninu také zvlášť. Prý 20 minut pauza stačí a už se to netráví společně. Jo a tu naturalku bych fakt raděli propasírovala než mixovala, to tam pak Filípek má zbytečně moc drhnutí...

ro.le
autor
19. říj 2007

Ještě k těm sladkým kaším: My na nich kdysi s mamkou taky byly, hlavně povařené jablíčko, ale pak mi Strnadelová řekla, že mě to hodně škodí. Tak jsme přestaly dávat ovoce+obilí a bylo vyřešeno (ekzémky, nálady...) Kaše nasladko není problém ani když je každý druhý den. Doporučuji povařit sladěnku s kvalitním olejem a zahustit trochou maizeny. Udělám toho vždy víc do skleničky do lednice a pak se to hodí i na lívance. Nedávno jsem to třeba udělala se skořicí. Mňam! Ale i tak bych k té kaši nasladko přidala kousek zeleniny (zásadité), aby se vyrovnala kyselo-zásaditá rovnováha.
Kitko, asi jako ty jsem se i já přizpůsobila jídlu malé. A díky bohu, před tím jsem se v tomto ohledu odbývala.

ro.le
autor
19. říj 2007

Kvásek - tak na to že ho doma dělám jsem, holky, po pěti letech pokoušení se fakt pyšná 😎 ! Má doma dva kvásky: pšeničný a žitný. Pšeničný je do sladkých věcí - lívanců, nákypů, do amasaké, buchet a dělala jsem z něj i vánočku na vánoce. Žitný je do kysela, občas na zahuštění polévky, ko karganátků, zeleninových nákypů a pak do žitných halušek.
Kvásek se vyrábí tak, že smícháte celozrnnou mouku (žitnou nebo PŠENIČNOU ne špaldovou!) s vodou a každý následující den zamícháte, přidáte trochu vody a mouky a asi po týdnu vám to už pěkně kyne. Pak dáte do lednice a tam stačí takhle upravovat jen tak 2x do týdne. Já používám kameninový hrnek a dřevěnou lžíci, na kvásek nesmí přijít kov!
Pak to už jen chce jen trochu experimentovat a budete mít třeba bezkonkurenční kynuté lívance bez kvasnic!

ro.le
autor
19. říj 2007

lívance a včerejší svačinka - viz moje druhé album 😎 😀

aknela75
19. říj 2007

Ahoj Stevey 🙂
Ro.le hezké fotky. Už je to velká slečna. A má vlásků. Lucinka si dává nějak na čas (s vlásky).
Já si dělám ráno jáhlovou kaši - jáhly vařené se slunečnicovým semínkem + k tomu potom před mixováním přidám sušené sojové mléko a umixuju jako na puding. Mně to hrozně moc chutná. Potom už to ani sladit nemusím. Ale nedovedu si představit jíst k tomu zeleninu. Jsem asi zmlsaná. Když si dám ráno chleba, tak jsem hrozně moc unavená. Granolu si občas také dám. Kukuřičné lupínky bez cukru a soli seženeš v Šipce. Posledně jsem je tam koupila a již vícekrát je tam viděla.
Náš Alešek je dle mojí mamky moc hubený (má 108 cm a 16 kg a mně se zdá naprosto normální) a říkala ségře, že už dětem nedávám ani ty výživné banány. To je zase na zabití, ach jo. 😀

strejcinka
19. říj 2007

Ro.le, úplně jsem u fotek s pohárem slintala 😀 Receptík asi už někde v diskuzi zazněl, viď? Až bude chvilka, projdu si to ještě jednou od začátku a opíšu si všechny dobroty...
Dneska jsem byla v těch nových plzeňských bioproduktech a moc se mi tam líbilo 🙂 Škoda jen, že mají ve všech "zdravých obchodech" tolik schodů. Málem jsem vyklopila dcéru ze sedačky 😕
Ale samozřejmě díkybohu za ně, i kdybych se měla někam podhrabat nebo vyšplhat 😎

kitka123
19. říj 2007

Ro.le tak kvasek tak jak ho popisujes uz jsem taky vyrabela, ale po trech dnech to taaaak strasne smrdelo. Kde to nechavas kvasit v lednici? Ja to mela normalne v kuchyni na okne a dost se ten kvasny proces rozjel
Hm a mela jsem to v kovove misce, tak to je evidentne spatne ☹

stevey
19. říj 2007

Děkuju za uvítání a první cenné rady🙂
Kaše tedy zkusím všechny pasírovat. Bohužel jsem až do nynější doby vařila kaše jiným způsobem, ale co se dá dělat. Prostě si s tím nesmím lámat hlavu, už je to pryč a teď se víc snažit. Já jsem namáčela, vařila a pak ještě nechávala dojít v peřinách a pak mixovala. Taky jsem od začátku dávala pohanku, protože jsem nechtěla dávat dlouho lepek a tak jsem střídala jáhly, pohanku, rýži a kukuřičnou krupici. Asi před 14 dny jsem s hrůzou zjistila z knížek Průchové a Strnadelové to samé, že prostě není vhodná. Používala jsem i pohankové těstoviny☹. Malý je ale zatím docela dlouhý, tak snad to na něj vliv nemělo🙂
První pasírovaná kaše z ječných krupek byla výborná. Jen nejsem moc zvyklá vařit do zásoby a skladovat v lednici. Mám trochu strach z postupného kažení potravin a že¨je lepší vše hned snít. A jak čtu o MB, tak zjišťuji, že do zásoby se vaří normálně. Nemáte náhodu zkušennosti s vakuovanými miskami (odsává se z nich vzduch a jídlo pak prý déle vydrží, ale je to cenově náročné myslím)?
Své jídlo většinou odbydu a pak jím pečivo a zeleninu abych vůbec něco jedla. Taky jsem byla zvyklá na kaše na sladko nebo ovoce, ale slaná kaše mě neděsí. Jen nejsem zvyklý mít doma velký výběr zeleniny, aby se mi to nekazilo. Ted mám třeba několik dní načatou v lednici hokaido a už mám z toho špatný pocit, aby se do ní nedala plíseň. Filípek ale často mívá z ní kašiku s povařenýma slun. semínkama ke svačině.

Jinak kuku. lupínky jsem koupila přes internet. Většinou nakupuju přes Biosferu. Bydlíme kousek od Prahy a tak se teď často do pražských racionálek nedostanu bohužel. Pracovala a bydlela jsem dříve v Praze, a odchod na vesnici byl v tomto směru docela šokem. Jiště že ten internet je.

listicka77
19. říj 2007

Kitko, koukala jsem na ten kvásek, co jsem koupila ve zdravé výživě. Je ŽITNÝ. Balí firma Vega Provita, Frýdek-Místek, země původu SRN. Je to bio.

riva
20. říj 2007

Role, ten pohár je super,tu dýni si vařila s nějakým kořenim(skořice,hřebíček...)A v pohárku je ještě nějaká obilnina? Prosím, prozraď recept, děkuju. Ještě k tomu kvásku. Dělám to tak, že si koupím sušený a pak ho každý den živím lžíci příslušné mouky a trochou převařené vody nebo banči(Rosťa Beránek nám radil, ať nepoužíváme chlorovanou vodu).Nicměně někdy najdu na stěnách sklenice plíseň a musím to vše vyhodit. Nevím, co dělám špatně,snažím se,aby stěny sklenice byly čisté,také nevím, jestli mám sklenici přikrývat víčkem.

ro.le
autor
20. říj 2007

Hooooooooolky já se zblázním, já tu tak dlouho píšu vše co vím o kvásku a pak když dám odeslat, tak mě to odhlásí a vše je fuč. Takže znovu 😠 :

Rivo, vítám tě! Je to paráda, že je nás tu čím dál víc. Víc hlav víc ví!!!

Kvásek - mě nikdy nesmrděl, kov by na smrádek neměl mít vliv, jen odebírá minerály a vitamíny a zpomaluje kvašení. Snad jestli jsi ho neměla moc dlouho v teple... Chce to jen pár dní zezačátku a pak hned do lednice. Já ho mám jeden přikrytý jen tak talířkem a druhý ve sklenici s plastovým víčkem. Ale nevím jek se to správně má jestli k tomu má vzduch nebo ne. Nevíte? Jinak párkrát už mi zplesnivěl, ale jen když jsem na něj asi 14dní zapomněla... To se pak musí začít od začátku.
Vodu používám městskou přímo z kohoutku a kvásek mám vždy pěkný, tak nevím jaký to může mít vliv. Ale díky za radu, začnu převařovat - je to logické, že mě to samotnou nenapadlo 😀

ro.le
autor
20. říj 2007

Steavy, díky za tip na nákup přes internet. Já tak jídlo ještě nenakupovala, většinou nakupujeme přímo ve velkoskladu Countrylife v Nenačovicích vždy do zásoby za x tisíc... (ceny jsou mnohem nižší a to jsem pak v šoku, když jdu něco dokoupit do kameného obchodu, kolik vše může stát....) Jak vlastně nakupujete vy? Co ty Kitko, jak jsou na tom obchody se zdravým jídlem na Slovensku?

ro.le
autor
20. říj 2007

Ještě chtěl někdo vědět jak ten pohár z alba:
Dýně povařit v minimu vody, skořice, pak propasírovat, lze zahustit maizenou nebo agarem, prkládat obilnou složkou: Zbytek kaše propasírované, se sladem a lžičkou tahini. Jednoduché a efektní.

kitka123
21. říj 2007

Rano jsem zalozila kvasek do drevene misy, tak jsem zvedava. S temi livanci jste me nalakaly 🙂
Ro.le, byla jsem zvykla, ze v Cechach je pomalu v kazdem okresnim meste slusne zasobeny bioobchod, hlavne v Praze kde jsem bydlela jich bylo plno. Kdyz jsem prisla na Slovensko, tak v Bratislave byl jeden! Ted uz jich pribyva, ale jsou strasne drahe a zdaleka nemaji cely sortiment, na jaky jsem byla zvykla. Je to tu proste jeste ve vyvinu. Nastesti jezdim kazdy mesic do Cech, tak naplnim cele auto jidlem, ekopleny, ekodrogrie... a pomahaji mi rodice, treba maminka mi sehnala na nejake farme 30kg obili 🙂
Diky vasim radam tady uz nebudu muset vsechno kupovat, ale zacinam vyrabet, treba amasake ... ani nejde tolik o penize ale o princip. Proste chtit za sklenicku 183 Sk, to je sila