Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

kitka123
26. říj 2007

Stevey, my stavicky taky nepijeme kvuli tomu, ze jsou koncentraty, asi bych je kdyz uz redila jedna k jedne z vodou. Moje mala pije prevazne obilne mleko, vodu a z caju hlavne roiboos, kukichu, banchu. No ale hlavne to mleko.
Seminka do kasi melu na mlynku na mak

kitka123
26. říj 2007

Feitko ja jsem livance delala velmi jednoduse: CZ mouka, voda, kvasek (viz predchozi diskuze), spetka soli. Slozity co? Ale nahodou vsem chutnaly 🙂

feitka
26. říj 2007

Díky kitko, role mě tak navnadila, že jsem dnes k snídani udělala palačinky (cz mouka, instantní kaše, voda, špetka soli a trochu sušeného mléka).
Na to, že jsem je zkoušela poprvé, tak se zadařily. 😉

stevey
26. říj 2007

Listicko kurz stál 1000 Kč, ale dají se koupit lekce jen jednotlivě za 250 Kč. Já se přihlásila jako poslední, tak nevím jak je to do dalších lekcí obsazené či ne, celý kurz nás prý zaplatilo asi 8 holek a dohromady nás bylo asi 20. Každopádně předem zavolat a objednat se. První lekce byla hlavně o energiích jednotlivých potravin.

Se šťávami se myslím podle MB musí opatrně. Jsou hodně uvolňující a raději bych asi nembinovala. Ale to se týká dospělých, nevím jak dětem. Spíš äsi dělat zeleninové koktejly z povařených zelených zelenin a pak přepasírovat, ale já to ještě nezkoušela. Co vlastně vůbec dávate pít? Filípek pije hlavně slaboučkou banchu, občas bylinný (i když to není asi vhodné) Smolíček od Grëšíka, vodu a mateřské mléko🙂 tak asi maximálně 250 ml zatím vypije ale kojený je stále dost!

A jak holky pracujete se semínky? Před každým poüžitím je pražíte? Já je dříve mixovala, ale když ten mixér není vhodný, tak teĎ nevím jak se nima nakládat. Příště se musím zeptat na kurzu🙂

stevey
26. říj 2007

Prominte za dublování příspěvku, mě se to nejprve nějak nezobrazilo, tak jsem to pak napsala raději znova. Už se to nebude opakovat

listicka77
26. říj 2007

Holky a jak upravujete mák? Manžel si vyžádal k obědu nudle s mákem, tak jsem pro něj udělala klasicky (a mák mu nasypala jen namletý syrový), pro sebe pohankové těstoviny, mák a třtinovou melasu. U nás doma se mák vždycky vařil v mléce. Chtěla jsem ho tepelně upravit aspoň trochu, tak jsem rozpustila na pánvi máslo a chvíli tam s ním šmudlala. Ale musím říct, že mi trošku leží v žaludku.

ro.le
autor
26. říj 2007

lívance - domácí kvásek, vyndat z lednice do tepla aby se ohřál, až bude mít pokojovou teplotu přidat teplou vodu, rozmíchat, lžičku sladu a přidat cz pšeničnou mouku. Nechat 2-3 hodiny naky nout na klidném místě ( ne na stole kde něcp děláte, na u okna, ne na průvanu..., já ho dávám ke kamnům 😉 ) Pak kvásek opět rozředit a zahustit teď už moukou špaldovou, trochu pohankové, špetku soli (možno i trošičku oleje) a těsto na lívance nechat kynout přes noc. Ráno peču na litinovém plátu, lehce potírám olejem aby se to náhodou nepřichytávalo.
naše oblíbené - lívance se skořicovým cukrem - posypávám sušeným mlékem smíchaným se skořicí + sirup třeba javorový nebo agávový (dm drogerie) Jak o nich píšu, tak jsem na ně nějak dostala chuť, tak je jdu připravit zítra na snídani 😀

PS. z takto připraveného kvásku lze udělat i pěknou vánočku 😉

ro.le
autor
26. říj 2007

Stevey, jak starý je tvůj malý? V osobních informacích to nemáš...
Já už malou nekojim, ale rozhodně nepatří mezi velké 'pijany'. Vypije denně asi tak 400-500ml + voda v jídle. Ráno obvykle čaj bancha se sladem, pak voda nebo čaj neslazený, po vyspání obilné mléko, atd... ovocné ani zeleninové šťávy nedávám, občas kuzu

prodigy
26. říj 2007

Ro.le, kdyby mi Terka vypila tolik, co tvoje malá, tak ji rozhodně za pijana považuju 😉 . Terezka si dá za den tak 300 ml a hotovo. Na 10 kilo váhy je to málo, ale víc do ní nedostanu. A co pijeme? Děs běs - instantní čaj od Hippu, ale v asi třetinovém množství, než je doporučené. Na vodu jsem ji prostě nenaučila. A dvakrát denně trochu kojení, ale spíš mě ožužlává.

Bebet

riva
26. říj 2007

Lištičko,Rosťa Beránek nás učil upravovat mák takto: nejdříve se upraží, tzn. nahřeje se trouba na 200 , pak se sníží na 180(jakoby docházela po pečení) a mák se v ní na 5 minut zasuší, nesmí ztmavnout.Pak se k jednomu dílu namletého máku přidají asi 3 díly jemně nastrouhané mrkve,špetka soli, rozinky, mošt a vše se společně povaří asi 30 minut.Mně osobně chutná větší podíl máku než mrkve. Takto upravený mák jsme použili na koláč, ale myslím si, že ho klidně můžeš použít i na těstoviny.

listicka77
26. říj 2007

Riva, nějak mi tam unikl jeden krok - ten mák se mele před sušením v troubě nebo potom?

ro.le
autor
26. říj 2007

Těch 400-500 jsem brala jako maximum, když jsem to konzultovala s manželem tak jsme došli k tomu, že spíš 300-400ml. Prodigy, když k tomu ještě kojíte, tak na tom asi budete nějak podobně (s tím množstvím). Nepřipadá mi to nijak málo, prostě mám pocit, že kdyby potřebovala víc, tak by víc pila. Já do ní ale víc nedostanu...
Mezi ostatními maminami jsem ovšem za exota - oni 'musí' vypít (zhruba desetikilové dítě) 1 litr tekutin!!! Vím to od švagrové, je sama doktorka byť ne dětská, ale jedou vše podle tabulek jako ostatní. Tak se to prý musí. Jejich malý (stejně starý jako my) toho vypije určitě 3x tolik co Klárka. Pak se nemohou divit, že nemá o jídlo takový zájem jako Kl, když má plný břicho vody.

Mák - já ho nikdy nepražím (i když vím, že se má) a upravuji ho s mrkví, rozinkama a sladem jak to tu někdo psal. Taky sušené mléko. Ale pozor na množství - překyseluje (proto ta mrkev). Mně ve větším množství nedělá dobře.

listicka77
27. říj 2007

Ro.le, když se do dětí cpou jupíky a podobné zázraky (nebo granulované dětské čaje) taak pijí jak duhy... 😀

riva
27. říj 2007

Lištičko,ten mák jsme mleli až po zasušení v troubě.

listicka77
28. říj 2007

Tak jsem si dnes vyslechla od tchýně, že nějak málo tloustnu (z čeho taky - roste mi jen dítě s dělohou, ale žádné tukové polštáře mě neobalují - nicméně na UTZ v 21. tt bylo dítě velké přesně tak, jak má být) a že bych měla víc jíst. A když jsem se vzdálila, tak se ještě zeptala manžela, jestli už jím to maso... Achjo. A tím to teprve začíná, co teprve to peklo pak s dítětem. Člověk by ty příbuzný fakt nejradši neměl... 🙄

ro.le
autor
28. říj 2007

Lištičko, souhlas, spíš je výjimka když je to s příbuznými naopak.
Jen pro zajímavost pohled z druhé strany: Moje mami je v jídle docela alternativní a když nedejbože něco řekne švagrové (děti máme stejně staré), tak se to rozhodně nesetká s úspěchem, spíš naopak. To že švagrová je doktorka vám jen může dokreslit situaci.....

ro.le
autor
28. říj 2007

Stevey, kdy budete mít další část kurzu a na jaké téma? Že bych si udělala výlet....?

listicka77
28. říj 2007

A to ještě dodávám, že většinou nejím, ale žeru... Už před těhu jsem (zřejmě díky svému rychlému metabolismu) jedla na ženskou neobvykle hodně, ale teď jsem ještě rozežranější, jím mnohem víc než manžel. No ale co je to platné, že... bez toho masa to dítě přece nevyroste... 😀

Role, vše najdeš na www.materstvi.cz 😉

stevey
28. říj 2007

Budu ráda Ro.le, když se na kurzu poznáme osobně . 6. 11. jsou obiloviny. Filíp je o měsíc mladší než Klárka.

Já teď narazila v knížce od paní Průchové Jak jste klamáni, že některé polévky jak pro děti i dospělé se zeleninou se vaří velmi dlouho, celkem třšba až 3/4 hodiny. Ta zelenina musí být už jen rozvařená hmota bez čehokoliv, ne? Někdy mě to moc dlouhé vaření zaráží.
A jak se holky díváte na přípravu kaše z vloček v termosce? Já zkoušela ovesnou a byla dobrá, když ráno není čas na něco jiného. Já tedy stejně nestíhám připravovat ani tak, stále mám hory nádobí a někdy mi připadá, že si ani nestíháme hrát a věnovat se malému a že jen vařím!
Jo a ještě prosím jedna otázka na Ro.le. Jednou jsi zmiňovala výrobu obilného mléka, ale přislo mi, že nábod je stejný jako na kaši jen se víc naředí? Je to tak, nebo je v tom ještě jiný rozdíl?

Pokud by některá z vás měla recept na chutnou přípravu tempehu natural, tak to uvítám. Mě bohužel moc nechutná, ale asi bysme ho (hlavně Filip) měli občas sníst. Mohu mu ho podávat jen tak bez ničeho jen napařený?

ro.le
autor
28. říj 2007

Tempeh natural by se měl myslím tepelně upravit. Podušený nám nějak moc nejede, většinou ho osmahnu (pro Kl lehce) a zakápnu shoyu. To pak chutná i manželovi...

V termosce nic nedělám a dlouho vařenou zeleninu taky ne. Když jsme u toho - děláte někdo 'nishime'??? Zajímalo by mě hlavně jak ho připravit jen tak 1-2 porce. Napište kdo máte zkušenosti. Myslím, že by se to mělo jjíst více právě teď.

Obilné mléko - de facto rozředěná kaše, pro malinké mimi nutno vařit několik hodin, ale + semínka, luštěnina, ...

Stevey, nevěš hlavu že nestíháš, časem si zvykneš 'permanentně vařit' a nepřijde ti to. To nádobí taky nemusím, ale co se dá dělat... Jestli máte kdokoli nějaký nápad, návod nebo nejlépe vlastní zkušenost jak ušetřit čas při vaření tak sem s tím!

Já bych snad začala - obilí a luštěniny se snažím vařit aby zbývalo, uvařené luštěniny dávám občas do mrazáku. Pak jen udělat čerstvě zeleninu a nějak upravit obilí a luš. Občas rychlá večeře: luštěninová pomazánka - uvaříme fazole, na závěr dochutíme třeba tamari a umixujeme s osmahnutou cibulí (více) na hodně tuku, plus zázvorová šťáva. V lednici vydrží pár dní. K tomu salátek, pickles a třeba růžičku čerstvě vařené brokoli.

listicka77
29. říj 2007

Ro.le, ještě jsem se chtěla zeptat k těm vločkám k snídani a jejich vaření. Psala jsi, že povařit, aby byly stravitelnější, ale ne moc dlouho, aby se neztratily cenné látky... To je prosím tě jak asi dlouho? Dělala jsem si vločky k snídani v sobotu, přes noc jsem je namočila a ráno povařila tak tři minutky...

pacisek
29. říj 2007

kvásek: ro.le, dělám ho úplně jinak!! v hrnečku smíchám vodu s žitnou moukou a položím přikryté plátýnkem na kamna (jen na kobku, prostě do tepla). pak přidám každý den lžičku mouky a zamíchám a už třetí, čtvrtý den z toho peču! do toho, co mi zbyde, dám zase mouku a tak to mám třeba týden v teple, než ho celý spotřebuju (třeba do polívky - kysela) a další zakládám zase třeba za měsíc či za dva.

tak to nechápu, jaktože mi to funguje? zrovna tuhle jsem z toho dělala bábovku a můj muž se pořád vracel ze zahrady pro další sousto a říkal: co to je? cos do toho dala? to je dobrý! mě na tom baví, jak se ta chuť rozvíjí postupně. Není to jako u klasický bábovky z kypřícího prášku, kdy je to děsně dobrý, když to jíš, ale potom ty následky...

papa

aknela75
29. říj 2007

Já dávám dětem k pití převážně vodu, někdy bancha, obilné mléko. Dělala jsem asi tak třikrát ty zeleninové šťávy, protože je malý chtěl, tak jsem se ptala na názor.
S těma lívancema mi děláte chutě!! 😀 Taky je musím udělat. Děti se po nich stopro utlučou!!!
Používáte holky některá myčku nádobí? Já si myslím, že by to mohla být úspora času nebo ne? Když se pořídí kvalitní, která to nádobí opravdu umyje!! Jaký máte názor nebo zkušenosti? Uvažuji vážně o ní, protože jen stále myju nádobí a dětem se taky nemám moc času věnovat. ☹

ro.le
autor
29. říj 2007

listicko, já psala vařit a raději déle. To aby neztratily cenné látky psal někdo jiný a stím až zas tak nesouhlasím...

listicka77
29. říj 2007

Ro.le, já tě zakousnu... 😀 Co to je "déle"?! Jak dlouho?! 🙄

aknela75
29. říj 2007

Listicko to jsem psala já s těmi cennými látkami. Jenže ro.le co si tedy o tom myslíš? Proč to nerozvedeš? Já bych to ráda věděla, teprve se to učím!! A chci znát Vaš názory.

ro.le
autor
29. říj 2007

listicko 😀 😀 😀

já vločky vařím asi tak 30-60 minut. Záleží jaké a jestli byly máčené. Varem se ničí jen vitamín C a ten v obilí není. Minerály a ostatní vitamíny se varem neničí, jen se dostanou do pro tělo stravitelnější podoby než jsou v nevařeném obilí. (Většina cenných látek je přece ve vnější vrstvě (šlupce) a tu tělo nestráví a ven vyjde jak byla. Tak to musíme uvařit aby aby se ty látky dostaly ven)

aknela75
29. říj 2007

Ro.le díky, budu si muset něco přečíst o vitaminech. Jsem jaksi pozadu, ale určitě to doženu. 🙂 Asi už mi taky trošku zakrněl mozek z té mateřské. 😀

kitka123
29. říj 2007

Aknel, mycku mam a dost dobre se na ni zvyka 🙂 Ted o vikendu mi dosly tablety, tak jsem se divila, kolik nadobi vyprodukujeme, kdyz to musis mejt v ruce.

Nase mala vypije tak litr tekutin denne a z toho vetsinu v mlice, rano flasku, odpoledne, vecer, nekdy i v noci kdyz nemuze usnout. Nastesti jsem objevila jednu znacku ryzoveho kde davaji za studena lisovany olej, to mi obsahove vyhovuje. Kdybych mela mliko vyrabet, tak uz asi cely den jen varim a varim. No a kdyz nedam odpoledne flasku, tak si stejne prinese ze skrinky male ryzove mlicko v krabicce z brckem, takze to vyjde na stejno

kitka123
29. říj 2007

Kvasek jsem nakonec nedala do lednicky, zakryla uterkou a nechala tri dny na teple, nic nepridavala a pak cely zpracovala a myslim, ze se povedl.

Jeste tu byl dotaz na tempeh, me teda ten prirodni moc nechutna, my kupujeme smazeny a davam ho male od roka