Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

strejcinka
13. lis 2007

Někdo tu před časem mluvil o kukuřičných lupínkách bez cukru a soli a že je nemůže nikde sehnat. Pro ty, kdo to mají blízko, kupovala jsem je teď v krámku Bioprodukty, Plzeň, Sady Pětatřicátníků.

zdenkaamarosko
14. lis 2007

Role ďakujem za odpoveď, kašu varíme, nepasírujem ju a je moc chutná. Chutí malému i manželovi. 😝 😉

listicka77
14. lis 2007

Tady ještě něco o vápníku v češtině:
http://vegan.web-stranky.cz/cgi/sonic.cgi?templ...

Dneska ráno mě chytla taková příšerná křeč do lýtka a nechtěla vůbec povolit, že se teda nad tou stravou fakt budu muset zamyslet...

riva
14. lis 2007

Lištičko, pokud si vzpomínám tak křeč je z velkého jinu ve Tvém organismu (hormony ,strava, léky)V takovám okamžiku prý pomůže líznout si soli,umebošky, kysaného zelí. Když jsem byla těhotná,tak pravidelně jse ji dostávala k ránu do lýtek, ale to jsem ještě o makrobiotice nic nevěděla. Možná to právě souvisí s tou nechutí k mléčným výrobkům, což jsou jiny...jo, tělo je chytřejší než náš rozum, jen ho poslouchat.Nejvíce vápníku obsahuje wakame a kapusta. Mám ji teď pořád v ledničce a vždy tak jednou za dva,tři dny oblanšíruji několik listů a zbaštím k obilninám, nebo si ten oblanšír. list trošku potřu pravou hořčicí a sním jen tak jako chuťovku.Pa

listicka77
14. lis 2007

Díky Rivo. Jin a jang já tedy vážně neumím... Ale křeče v lýtkách jsou u těhulí běžné, prý je to hlavně nedostakem hořčíku. Zrovna si dělám k obědu jáhly, protože obsahují hodně hořčíku. A ráno jsem si dala skleničku magnézie. Kapustu jsem dlouho neměla, bych si jí zas mohla koupit.
Jsem ráda, že vás tu mám... 🙂

aknela75
14. lis 2007

Lištičko vápník je taky v brokolici a v ořechach, aspoň myslím. Takže jak píše ro.le, když sníš od každého něco za den, tak to snad stačí. Já se tímto utěšuji, protože dětem už taky nedávám ani kozí výrobky, protože jsou často zahleněný.
Křeče jsem měla v tříslech tak měsíc před porodem až do porodu. TAk, že jsem se nemohla ani hýbat. To byla docela hrůza, protože byl ještě Alešek malý prcek a neřízená střela a já jsem byla docela často absolutně nehybná. Byly to horší bolesti, než můj druhý porod. Ten proběhl jedna báseň. 😀
Holky, tchyně udělala kvůli Aleškovým narozkám dort, ale z oříšků + vajíčka a spousta medu. Neptala jsem se na recept, ale bylo ukrutně sladký - fuj. Já tam zrovna nebyla, protože jsem musela jet koupit dárek švagrovi, tak jim dala sladký pohár nevím s čím a ten dort a přeslazený čaj. To je děs, běs. Já tam nebudu jezdit snad ani s těma dětma. Ona si prostě nedá říct a děti jsou potom, jak utržené ze řetězu. Malý večer ječel a vztekal se jak blázen a babi prohlásila, že bude na nervy. To jsem jí ale měla vrazit, že to má z té přemíry sladkého. Nejsem vůbec pohotová. Ale pozitivní je, že manžel začíná být na naší straně a zastává se naší rodiny, což dříve nedělal. Zastával se hlavně své maminky.

kitka123
15. lis 2007

Rivo, kapusta s horcici? To musim vyzkouset, mam rada recepty na 2 ingredience 😀 Nemas vic takovych?

Holky videla jsem v DM drogerii vanocni vyrobky od Alnatury, treba testoviny ve tvaru vanocnich stromecku, myslim docela dobry napad, hlavne pro deticky 🙂

listicka77
15. lis 2007

Koupila jsem si včera Nori vločky. Wakami měli sice taky, ale tak velké balení, že bych to měla na sto let. Dneska jsem to vrzla do polívky. Malinko - snad ani lžičku (spíš půl, ale nevím přesně, sypala jsem to z pytlíku) na celý hrnec. Má to vůbec efekt? Kolik dáváte? A jak jste tu psali "vyvařit v polévce 3 cm čtvereční" - to se ta řasa vyvaří a pak vyhodí?

riva
15. lis 2007

Kitko,kapustový list se oblanšíruje a tenoučce potře pravou hořčicí, já kupuju od Danfoodu. Je to vlastně kondiment např. k dušenému hrášku se špaldovým kernotem.Ještě dělávám jemně nastrouhaný daikon s podušenou šítaké.
Lištičko, Hanka Zemanová ve své Biokuchařce řasy dost doporučuje a po vyvaření je nakrájí a vrátí do pokrmu(je to škoda vyhodit). Když dělám luštěninovou pomazánku
( luštěniny by se měly vařit s kombu), tak jednoduše tu řasu s luštěninou rozmixuju, přidám kapku oliv. oleje nebo trošku osmažené cibulky. K fazolové pom. pak ještě přidám sušenou bazalku, k hrachové majoránku a česnek nebo saturejku. Pomazánky se mohou nadstavit jednou vařenou mrkví či lžíci vařených krupek-jsou pak jemnější. A s čerstvým žitným chlebem je to mňamka.Pa

listicka77
15. lis 2007

Manžel polívku jedl a řasy neodhalil, hurá! (Aby taky jo, když si tam nakapal hnusný glutamanový polívkový koření...)

listicka77
16. lis 2007

Je tu nějak mrtvo. Já zas budu otravovat s dotazy. Co říká mb na špenát? A jak se upravuje? Normálně se doporučuje dělat ho s trochou mléka, kvůli neutralizaci kyseliny šťavelové. Jak to dělá mb? Špenát mám moooc ráda...

maree
16. lis 2007

Mám pocit (ale moje znalosti MB pocházejí z dřevních dob a už jsem dost zapomněla), že MB špenát neuznává, myslím, že je dost dost jin. Vyvážit by to šlo nejspíš nějakým jangem. Ale holky ti určitě poradí líp 😉 😉 Já jsem chtěla jen pozdravit, pravidelně vás čtu a je to fakt dobrá inspirace, i když úplný MB nikdy nebudu. Zvlášť teď v posledních týdnech trochu problematického těhotenství mi některé tipy dost pomáhají: např borůvky, kapusta, řepa... Vypadá to, že příští týden už budu muset na toho císaře (placenta to dál neutáhne) a můžu vám říct, že už teď mám strach z té nemocniční stravy (gothaj k snídani apod) 😒 Tím větší šok, že jsem teď skoro 2 měsíce jedla dost slušně..

ro.le
autor
16. lis 2007

Maree, držím moc palce a na jídlo do nemocnice se s někým domluv, ať ti občas donesou něco lepšího. 😉

Špenát, makrobiotika opravdu nedoporučuje, právě kvůli velkému množství šťavelů, ty umí v těle nadělat opravdu paseku. Nahrazuji mangoldem (nikdo nic nepozná 😕 ), ale pokud ho nemáte v mrazáku tak holt zase až příští rok.... Jinak dělám víceméně klasicky povařím, dám na osmahnutou cibulku, podusím, shoyu, sušené mléko, česnek a špetku muškátového květu.

Řasy v jídle pak sníme, kombu když se nerozvaří tak vyndám, usuším a použiu třeba do polévky druhý den.

nevril
17. lis 2007

článek o zvláštních stravováních s mateřských školkách http://www.rodina.cz/clanek6005.htm

prodigy
17. lis 2007

Holky, kupujete výrobky od Sivo? Prodávají se jen ve zdravých výživách nebo i v hyper a super?

Prodigy

listicka77
17. lis 2007

V některých hyper super sivo mají. Rozhodně v Glóbusu. Teda minimálně aspoň "paštiky", nevím, co vše máš na mysli.

kitka123
18. lis 2007

Ahoj holky,
Maree, drzim palce, ja jsem v porodnici zila ze zasob od pribuznych, k snidani byla treba pastika, houska a kakao, to se fakt nedalo ☹ Tak se domluv s rodinou 🙂

Listicko, do spenatu obilne mleko misto kravskeho, nikdo nic nepozna. Ten tvuj manzel, to bude asi neco podobneho co mam doma ja (co se tyce stravy), ale teda glutaman u nas doma neexistuje. Myslis, ze kdyby si ty dochucovadla vyhazela, tak si je sam koupi?

Co je Sivo? To u nas nemaji 😕

listicka77
18. lis 2007

Jasně že si je sám koupí, to on umí, neboj. Já mu je rozhodně nekupuju. U nás je vždycky v zásobě sójovka Shoyu nebo Tamari, sójovka Vitana a pak nějaké Klasik nebo Maggi nebo tak něco.

Neznáš Sivo? A co jíš za paštiky? http://www.sivo.cz/

listicka77
18. lis 2007

Já zas zapomněla, že žiješ v Blavě...
Ale jestli jezdíš nakupovat někdy do Čech, tak na stránkách mají seznam, kde se to prodává. A mají to řetězce Terno (co to je?), Globus a Kaufland.

kitka123
18. lis 2007

Listicko, no mozna blbej dotaz, ale ja neznam moc chlapu co nakupujou, u nas treba nakupy obstaravam vyhradne ja, snad s vyjimkou nemoci. Akorat ho obcas poverim nakupem v bioobchode, ale rozhodne vim, ze donese jen to co ma na seznamu.

Neni retezec jako retezec, treba sortiment Tesca se lisi v Cechach, na Slovensku a v Madarsku. Terno tu je, tam se musim nekdy kouknout.
Kdyz jsem se podivala na sortiment toho Siva, tak samozrejme nektere vyrobky z ceskych obchodu znam, pastiky, polentu ... ale moc pastiky nekupuju. Vetsinou je ve slozeni polozka koreni a pod tim se muze skryvat ledacos a o kvalite pouzitych rostlinnych oleju by se taky dalo diskutovat. Snazim se kupovat vyrobky z Dobrusky, tam pry se docela snazi co do kvality pouzitych surovin. Vyrobce ma povinnost uvest slozeni, ale kdyz napriklad nakoupi smes "koreni" u jineho dodavatele, tak uz uvede jen smes koreni a co se za tim skryva nikdo nevi. Nechci jim krivdit, jen si davam pozor.
Ale ty ryzove dezerty vypadaji dobre, to zkusim 🙂

prodigy
18. lis 2007

Kitko, s tím obilným mlékem do špenátu to není tak jednoduché. Řeknu to jak tele, ale nějaké složky kravského mléka ve špenátu pacifikují ty šťavely nebo jak se to jmenuje. Myslím, že obilné mléko tu službu neudělá, to tak maximálně na zjemnění. Ale bez to zpacifikování mlékem špenát organismus zatěžuje.

Prodigy

aknela75
18. lis 2007

Tak to jsem nevěděla, že mají v Kauflandu Sivo výrobky.
HOlky, jaký je rozdíl mezi shoyu a tamari? Jen v tom, že v shoyu je pšenice? Jak je to chuťově? My jíme jen tamari, protože jsme citlivý na lepek. Ale možná bychom mohli zkusit shoyu občas taky.
Nevril, co ten agarový moučník? Prosím o recept.

listicka77
18. lis 2007

Sivo je v Kauflandu nějak nově (píšou to na svých stránkách, já to taky nevěděla).
No nakupuju taky hlavně já, ale v naší sámošce se manža občas staví a nebo taky vyrazíme spolu do hyper (ale to je u nás poslední dobou méně jak jednou měsíčně).
Já ty paštiky Sivo moc ráda, já jsem prostě líná dělat doma. A z Dobrušky u nás nic nemají.
A rýžové dezerty jsem si teď zamilovala (no teda denně je samoozřejmě nejím 😀)
Shoyu a Tammari jsou chuťově odlišné (popsat se to samozřejmě nedá).

aknela75
18. lis 2007

Jasně, já si tu shoyu koupím a občas vystřídám s tamari.

ro.le
autor
18. lis 2007

Holky, máte někdo zkušenosti s kupováním bio-zeleniny přes internet? A mohly byste sem ještě jednou (vím, že to tu někde bude, ale...) dát www obchody kde nakupujete jídlo a máte dobrou osobní (dobrou) zkušenost?

aknela75
18. lis 2007

Tak bio-zelenina by mne taky zajímala.

kitka123
19. lis 2007

Ja bych rekla, ze tamari je vetsi koncentrat nez shoyu, tak to stridame, v zime spis tamari, v lete shoyu.

Ro.le, cerstve zbozi jsem neobjednavala, ale jinak mam dobrou zkusenost s biosferou.cz, teda kupuju tam spis ekodrogerii, vlozky, pleny a k tomu par potravin, doruci to za dva dny od zaplaceni, coz mi vyhovuje (asi nejrychlejsi eshop co znam) 🙂

prodigy
19. lis 2007

Ro.le, já minulý týden taky poprvé nakoupila v biosféře, využila jsem dokonce rozvoz po Brně do domu a jsem moc spokojená. Určitě je budu využívat dál. Koupila jsem mimo jiné jejich rýžové mléko od Natumi, ale zjistila jsem, že tam není vymáchaná mořská řasa, která v mléce od DM je (teda jestli se nepletu), takže i když mi to od Natumi chutná líp, vrátíme se DM mléku od Alnatury.

Holky, prosím, jak je to s těma vločkama pro dospěláky? Namáčet a vařit? Nebo jen namáčet? Nebo jen vařit? Nebo jen jíst tak, jak jsou a je to v poho?

Díky moc.

Prodigy

stevey
19. lis 2007

Ja nakupuju v Biosfere uz rok a zatim bez problemu, jak uz bylo psano vzdy doruci do dvou dnu. Takze mohu doporucit.
Jinak jsem nakupovala jeste v Rozmaryne, ale ta je jen pro Prahu, ale je to skoda, jinak by byla perfektni.

Uz jsem se myslim jednou ptala, ale asi bez odezvy - v jakem mnozstvi davate tofu a tempeh detem? Nikde jsem doporucene mnozstvi nevycetla. Take posledni tempeh co jsme koupili byl pekne slany. Diky

Vlocky bych vyrila i pro sebe, urcite jsou lepe stravitelne.

aknela75
19. lis 2007

Tofu dávám dětem tak každému k obědu cca dkg. Myslím, že to stačí. Prckům jsou dva roky a čtyři. Tempeh moc nekupuju. Chystám se na natto. Jsem na něj zvědavá.