Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

orisek1
24. črc 2008

nevril:diky za radu,zni to logicky. Dr. Strnadelove jsem nevolala, to ji muzu zavolat jen tak?(zatim jsem u ni nebyla).

kvetinka13
25. črc 2008

Ahoj...po dlouhé době se ozývám, ale asi bych ani neměla..s příchodem těhotenství a počátečních nevolností se u mě projevila totální nechuť na jakékoliv makro jídlo (nemakro samozřejmě taky, jenže v menší míře 🙄 ) Z pohanky a výrobků z nich se mi zvedá žaludek, ještě tak můžu rýži a jáhly a luštěninové paštiky, zeleninu si vyloženě nutím, tofu a tempeh nebo třeba řasy - no jen na ně pomyslím, hrůza... Takže momentálně žiju na sladkých snídaních - banány a nektarinky, MASE ( přitom já skoro maso nejedla 😒 ), večer zvládnu chleba s nějakou pomazánkou a zeleninou a to je tak vše. Samozřejmě mi vyrazil ekzém, kvasinky, rýma, jsem pořád unavená...a jsem z toho teda vyřízená, navíc s vědomím, že určitě zadělávám na nějakou alergii miminku 😢
Nemáte holky někdo podobnou zkušenost? Předtím se mi dařilo dodržovat téměř 100% makrobiotiku a teď jsem to takhle podělala, navíc v době, kdy nejde jen o mě.. 😔
Nevím, co je lepší, zda pokračovat (samozřejmě s výčitkami) v zavedené stravě a nemít žaludek na vodě nebo se nutit, nutit a nutit a říkat si, že bude líp? A bude???
Díky za případné rady a mějte se krásně..

nevril
25. črc 2008

ahoj květinko,
hlavu vzhůru!!! nejdůležitější je, že čekáš miminko, dítě je opravdový dar pro každého a strava je až vedle toho. Už jsem slyšela, že těhu někdy udělá takové změny chutí, že se sami divíme, podobně je to po narození dítěte při plném kojení. Mno, každopádně by ses měla zamyslet, proč jíš právě tak, jak popisuješ. pokud jsem dobře rozumněla trpíš nechutenstvím? No, to by se mělo zlepšit, pokud dobře počítám budeš už za prvním trimestrem a potom by se to vše mělo upravit. Sladká a malá snídaně může být taky nějaký ovocný rozvar (jablko plus meruňka nebo tak něco) nebo co třeba sójový jogurt? No a na zbytek zkus tu rýži a luštěniny, jak píšeš, třeba cizrnovou kaši nebo tak něco. na zeleninu - zkus omáčky, nebo alespoň trochu pickles. Kdyby se to nelepšilo, zašla bych k Dr.Strnadelové, určitě by ti dobře poradila. Věř mi, že to stojí za to, kvasinky v těhu rozhodně nejsou dobrým znamením ohledně stravy, co konzumuješ, miminko pak může mít zaplísněný střeva a z toho první měsíce života úděsné prdíky, vím o čem mluvím, měla jsem přesně tohle. Jinak na kvasinkový zánět, pokud myslíš ten zánět spodku - rozhodně ne preparáty z lékárny, mě pomáhali sedací koupele s mořskou solí- opravdu slané cca 20min, potom výplach spodku slabým bancha čajem, nebo tampon namočený ve směsi zázvor. šťávy se sezamovým olejem taky cca 20 min. Našla jsem to v Kushim a to plus umírněná mb strava mi zánět do týdne vyléčilo (opravdu není při tom vhodné jíst moc ovoce, obzvlášť ne tropické).

nevril
25. črc 2008

Jinak dobře, že píšeš, vždy obzvlášť, když máme potíže, máme sem chodit pro podporu a radu 😉 . Já čekala Matyáška s podobným termínem, jako ty, měl ho 12.ledna 2006...nakonec se narodil 24.1. a místo kozorožíka mám doma vodnářka revolucionáře, ale stejně je to miláček 😎

listicka77
25. črc 2008

Hehe, jenom jazyková poznámka: česky je proso to obilí, jáhly je výraz pro loupané proso. 😉 (takže proso=proso, jáhly=pšeno)

nevril
25. črc 2008

Květinko, konečně jsem se dostala k studiu umebošek pro referát na stránky ro.le a dočetla jsem se něco o ranní nevolnosti, tak snad ti to k něčemu bude:
Kushi/Potraviny lék náš vezdejší:
Ranní nevolnost
Těhotné ženy touží často po kyselé potravě (citrónech, grepech nebo kyselém zelí). Během těhotenství má totiž krev sklon k překyselení, konzumací kyselé potravy se žena instinktivně pokouší o alkalizaci krve. Konzumuje-li však potraviny, které jsou kyselinotvorné (bílý chléb, cukr, maso apod), její krev zůstane překyselená a žena bude vydána na pospas zvracení a nevolnosti.
Ranní zvracení se často uvádí jako normální příznak těhotenství. Není tomu tak, je naopak škodlivé. Znamená to, že krev těhotné ženy je stále překyselená. Tím ohrožuje různé orgány a tělesné struktury: játra, zuby, kosti a další.
Dobrá cesta k zamezení ranní nevolnosti je kousek umebošky ke každému jídlu nebo použití minimálního množství ume-koncentrátu.
Tak to zkus třeba to pomůže))) 😉

lenkakt
27. črc 2008

nevril,
to s těmi plísněmi je zajímavé - jura má plnou pusu kvasinek, zkoušela jsem šalvěj (vytřít pusinku), zkoušela jsem fialovou genciánu, ale vždy se to vrátí. Nevíš o lepším receptu? protože prdíky máme a je to někdy náročné.
Díky.

grainne
28. črc 2008

Květinko,
já ti sice nedám mb radu, ale slyšela jsem vyprávět jednu vegetariánku, že v těhu se jí úplně změnili chutě a jedla najednou hodně masa. Když se pak prcek vykulil, tak se vrátily chutě do normálu, ale z prcka se vyklubal 100%masožravec 😀 .
Ale jinak bych si teď rozhodně nedělala těžkou hlavu a zbytečné starosti. To je možná škodlivější než půl litru zmrzliny 😉. Chutě se ti můžou během týdne zase změnit, tak je úplně zbytečné si vytvářet nějaké bloky nucením se do něčeho po čem se ti zvedá žaludek. Rozhodně bych ale zkusila prohledat knížky a net a najít pár tipů jak přirozeným způsobem zvládnout nevolnost. Já s tím problém neměla, tak nemůžu radit, ale asi bys měla jíst v malých dávkách a často, abys měla stabilní hladinu cukru v krvi.

nevril
28. črc 2008

lenko- jak vypadá ta plná pusa kvasinek? Myslíš eroze na jazyku? Jestli jo, malej to měl taky, taková sloupaná sliznice na jazyku, kruhové tvary. Kdykoli je Matýsek nemocný, objeví se mu to, jinak to po mb stravě pomalu vymizelo, ale opravdu pomalu. Myslím že nejlepší recept je v tomto případě strava maminky co nejlepší, když má Jura teprv měsíc a něco, vše přijímá kojením. Na plísně je vhodné vyhnout se cukrům, tropickému ovoci, mléčným výrobkům a bílému pečivu. Nebo to alespoň snížit na minimum. Prostě ráno kaše, v poledne příloha, zelenina, luštěnina, večer taky, když kojíš potřebuješ dost tuků ve stravě, neboj se začínat jídlo zasmažením zeleniny atd, semena každý den, místo kravského mléka rýžové nebo občas sójové a je to. Opravdu pozor na pečivo, to je má zkušenost, no ale každý dělá, co může...

lenkakt
28. črc 2008

nevril, je to takový bílý povlak jakoby od mléka, plus očas aftička u dásní
pečivo jsem vysadila i kvůli větrům, zkusím omezit maximálně i cukr a mléko, tak uvidíme (tropické ovoce nejim)
dik

lesja
29. črc 2008

Holky, trochu mimo téma - jakou máte zkušenost s kváskem? Dělala jsem ho dvakrát a pokaždé byl trochu cítit po lihu...? 🙄

nevril
31. črc 2008

Lesjo, bohužel moc zkušeností s tím nemám.
Jak se jinak máte? my jsme se setkali se Stevey a bylo to bezva. Těším se, že snad někdy zas podniknem nějaký srazík.

parybka
1. srp 2008

my se máme fajně, jsme u babi a právě jsme malého ostříhali 😨
bojujeme s příkrmy...moje vařené kaše - rýžová, jáhlová, kukuřičná - mu moc nejedou. Tak jsem z toho přepadlá, protože v noci se budí co 1,5 - 3 hod a je to na palici. Je fakt, že tu kukuřičnou jsem neprotáhla sítem, tak tam byly kousky, ale vařila jsem to skoro hodinu.
Ani se zeleninou to není moc slavné. Mrvke do něj dostanu tak dvě lžičky, květáku to samé. Ani s kašičkou mu to nejede. Zpočátku zbaštil rýžovou kaši s mrkví i půl přesdávkové skleničky, ted se začne šklebit, příp. brečet.
Jakým způsobem mám ty kaše uschovávat, když ne mrazit? Vařit v takovém množství pro aktuální potřebu nezvládám. Zeleninu mrazit můžu?
Dneska manžel koupil nějaké hotové skleničky a instatní kaše, tak to zkusíme. A tak jsem se tomu chtěla vyhnout.
Uvítám jakoukoli podrobnou radu, jak přikrmovat...

feitka
2. srp 2008

Ahoj, po dlouhé době se hlásím do diskuse, kterou se zpožděním čtu, s dotazem na čaj z lotusu.
Jak přesně se projeví při zahlenění? Znamená to , že po pití čaje se tělo začne odhleňovat a hleny odejdou např. ve formě moči?
Moje dcera (skoro 22 měsíců - před týdnem jsem přestala kojit) 3 dny po sobě hodně kýchala, z nosu jí občas tekla slabá průhledná rýma. Hned jsem jí vařila čaj z lotusu a od té doby nic nevysmrkala, nic jsem neodsála, působí na mě dojmem zdravého dítěte. Jen mám obavu, jestli se jí to někde v tělíčku neusazuje.
Můžete poradit?

Díky

aknela75
2. srp 2008

Já ho také nedávno vařila (čaj z lotosu) Lucince a dostala průjem. Nemá rýmu, jen měla ten průjem a jeden den jsem ve stoličce zahlédla hlen. Tak si myslím, že to byl průjem právě z té rýmy, jak odcházejí hleníky. 🙂

parybka
2. srp 2008

včera jsem dala malému nemléčnou rýžovou kaši - instatní. Udělala jsem z asi 110 ml vody, zbaštil tak 2/3. Dokojila jsem ho, pak si s manžou hráli, za dvě hodky na to jsem mu dala znova cucnout a šel spát. Po hodině se vzbudil a hodil šavli, ale takovým obloukem, že byl celý poblinkaný. Tedy 3 hodiny po kašičce. Pak mi usnul v náručí. To se mi stalo už po třetí.. a nevím proč. Může to být hustotou? bylo to docela husté, ale ta kašička má konzistenci šlehaného bílku, takové nadýchané to bylo. Nebo jsem mu toho dala hodně? Fakt nevím... ☹
Minule to bylo po rýžové kaši, co jsem vařila já, s květákem. A taky po takové době. Zpočátku s rýžovou kašičkou problém neměl.
Máte nějaký nápad, proč zvrací? Co mám dělat jinak?

zuzana.k
2. srp 2008

Ahojte dievcata, aj ja by som od skusenych potrebovala poradit. Moj problem je, ze som stale prekyslena a kedze kojim tak aj moja mala. Na makrobiotike som asi druhy mesiac a celkom sa nam dari, ale tato vec ma zacina demotivovat. Nevidim ziadny posun. Teda urcite je posun od vtedy co sme zmenili stravu, ale neviem co este robim zle. Paula ma asi tyzden riedku a penivu stolicu a to kaka do obeda aj 3 nocniky a podvecer zase. Podla tej peny, to identifikujem ze je to moja acidoza. Ako si mam upravit este stravu, aby som nebola prekyslena. Vsade citam ze soda bikarbona, ale nie je to pre telo drasticke? A tiez to nie je dlhodobe vychodisko. dakujem.

parybka
3. srp 2008

mě napadl čaj bancha, ten je zásadotvorný...

koukám, že tu chybí někdo, kdo by poradil 😅 pořád se jenom ptáme a není, kdo by odpovídal. Akorát Nevril... tak snad se ukáže a poradí 😉

nevril
3. srp 2008

ahoj holky,
parybko: malej je ještě ve stadiu navykání si na stravu- nevím, kdy si začla přikrmovat, ale předpokládám že od 6 měs.. Kdyby měl tyto problémy, asi bych ho vydatně kojila a jen velmi málo a opatrně krmila něčím, co dobře snáší a to v malé dávce. Tzn. například kukuřičnou kaši vařenou z kukuřičné krupice, propasírovanou přes síto. Do kaše zkus odstříkat trochu svého mléka, po jídle ho nějakou dobu nekoj, ať nemá přecpaný žaludek. Třeba pro něj rýže není pro začátek nejvhodnější. Nebo zkus naopak třeba mrkev. U toho, co snese vydrž týden, nedávej mu k jídlu nic jiného, ať si navykne, postupně zvyš dávku. Pokud o jídlo nemá zájem, může být klidně ještě nějakou dobu plně kojený. Myslím, že jde o to, že je to velký skok, nedávno přijímal jen mat.mléko a teď jde o tuhou stravu, žaludek si musí zvykat pomalu. Jo a kaše by skutečně měla být řidší, čím mladší dítě, tím potřebuje řidší stravu. Zkusila bych se vyhnout zatím instantním kaším a opravdu poctivě vařit a pasírovat- zelenina vždy čerstvě uvařená, obilí vydrží v lednici dva dny.

zuzana.k: taky mě občas pálí žáha, jestli se u tebe překyselení projevuje takto, mně třeba velmi pomáhá kousek umeboshky po každém jídle. Používej umeocet a umeboshi na vaření. Vhodné je pickles- kys. zelí, nejlíp doma vyrobené, jestli znáš jak ho vyrobit. Bancha- jak psala parybka. No a samozřejmě pozorovat, po čem tyto potíže máš, obecně co nejjednodušší, dobře rozžvýkané jídlo se tráví dobře. Neohřívat zeleninu, dodržovat přestávky mezi jídly. pozor na smažené. Taky je vhodné Kuzu- rozdrtit cca 1 lžičku na šálek vody, povařit 1-2 minuty, pít 3xdenně. malé ho dávej taky alespoň po lžičkách, kdyby ho nechtěla pít. Pozor na ovoce- může překyselovat, tak obecně v měnším množství, mezi jídly, s ničím nekombinovat. Žádná káva džusy atd. Jinak vydrž dva měsíce je velmi krátká doba na uzdravení. Naopak, na mb se ti nejdříve uleví, potom se většinou problémy zhorší- tzn. řeší se, tělo je léčí a je třeba vytrvat. Až po roce až dvou letech poctivé mb bývá člověk zdravý. Já nikdy poctivou mb nedodržela, tak i po roce mám potíže, ale umím si s nimi poradit a je jich mnohem méně, než dřív.

parybka
4. srp 2008

nevril: diky za radu, potřebovala jsem pohled od někoho zvenčí 🙂 zůstanem ted u mrkvičky, kaši vynechám na pár dnů. A hlavně přestanu tlačit na pilu.
Kdybych mohla, tak kojím do 15.. jak je to pohodlné (až na ty noci) a bezstarostné 😅

nevril
4. srp 2008

jsem ráda parybko, že to tak vnímáš, některé ženy kojení raději přerušují a vracejí se k navyklému životnímu stylu. Kojení má totiž velký psychologický podtext. Je však lepší vydržet co nejdéle, třeba do dvou let, to považuji za ideální, díky tomu nemusí matka nasadit žádné umělé mléko a tak vytrvat na stravě s minimem nebo žádným kravským mlékem. Za tento názor by mě mnoho lidí nadávalo, ale malej měl skutečně potíže s kravským mlékem a bez něj je mu líp. Dostává rýžové a občas kozí.

stevey
4. srp 2008

Možná tu ještě nikdo neodpověděl na to uchovávání obilovin - já sice nejsem zas tak zkušená MB, ale snažím se - hlavně u malého a osvědčilo se mi hned po propasírování, případně jen uvaření když se nejedná o kaši hned dát do skleniček, zavíčkovat, obrátit a ono se to samo "zasterelizuje" - a takto pak vychladlé mám v lednici, ale nejdéleke tak 3 dny (a to např. když jsme na dovolené), jinak se snažím zpracovat do 2 dnů. Hlavně v lednici vše obilí i luštěniny mít přiklopené, protože jsem v lednicících často plísně nebo ruzné bakterie a nebo alespon pod mikrofolii - to není z mé hlavy, jen předávám dál🙂(

Byla jsem ráda, že jsme se Nevril poznaly - tak zase příště! Filípek mi ted trochu stavkuje s jídlem, po pár lzickach uz je najedeny a chce jit behat a moc nechce zeleninu, ale to jsou jen takova obdobi (doufam). ahoj

feitka
4. srp 2008

Právě tady čtu u Nevril, že dává malému rýžové mléko - já kupuji Nikolce rýžové mléko od Provamelu, zvykla si na něj. Zkoušela jsem ho i vyrábět dle návodu Zestr v knížce Radost..., ale neuspěla jsem, Nikolce chutná víc kupované. Nemáte receptík na takové mléko, aby bylo chuťově hodně podobné s tím kupovaným???
A může denní pití kupovaného nějak škodit???
Díky

zuzana.k
7. srp 2008

Dakujem za rady, tak asi len trpezlivost a pokracovat dalej. Bancha caj pijem, aj pickles si davame. Musim sa zbavit este kavy a skusim to kuzu. zatial sa majte🙂

terrestriss
8. srp 2008

ahoj všichni, děkuju za zajímavou diskuzi

ráda bych se zeptala zda máte nějaký tip jak uchovat na zimu domácí úrodu jablek - např ve formě domácí přesnídávky atd, případně sušíte?

děkuju, mám výbornou starou jabloň (jabka nakyslá, ale v mezi únosnosti a hlavně je bio a naše 🙂

terrestriss
8. srp 2008

a ještě jedna otázka na zkušené 😉

nevíte o nějakých kurzech makrobiotiky v Brně nebo okolí?

orisek1
11. srp 2008

ahoj holky,
muzu dat jogurt sojade 14-ti mesicnimu diteti?

terestriss: jablka (ale i hrusky,svestky a merunky apod.) susime na plechu v horkovzdusne troube. Az bude vic hrusek, tak bych zkusila jeste hruskovou stavu.
kurzy makrobiotiky bych v Brne taky uvitala, ale nevim o zadnem ☹

listicka77
12. srp 2008

Holky, jak jste přikrmovaly dítka? Mb neuznává žádné maso kromě ryb, že? Ale ryby se doporučují až po roce nebo raději dvou letech věku. Do té doby jste nedávaly nic? Mám velmi rozumnou MUDru, nic nehrotí (očkování začneme v roce, je homeopatka,...). Nic nenamítá proti plnému kojení do 7 měsíců (chci s příkrmy počkat, neb jsme s manželem oba alergici). Ale dneska mě zaskočila s masem. Jsem jí řekla, že jako vegoška s masem rozhodně spěchat nebudu. A ona mi řekla, že klidně můžu počkat do 8 měsíců! Tak tak jsem to vážně nemyslela! Pak jsem si přečetla, že obecné doporučení je začít s masem po 2-4 týdnech přikrmování! Fuuuuj! Jak řešíte u dětí železo? Všichni s ním furt plašej, že zásoba železa vydrží jen do půl roku a kdesi cosi (no ale znám dětí plně kojené skoro do roka, neb příkrmy odmítaly a taky žijou). 😉

beberuska
13. srp 2008

Orisek1: ja davam sojade a provamel ale iba cisty biely asi od 12 mesiacov
listicka77: kojila som plne do 9 mesiacov a mala je v pohode / klop, klop, klop/ 🙂
maso davam domace kralicie asi od 13 mes. 1x tyzdenne, podla Strnadelovej zdrave deti maso mozu
papat, citala som odporucenie ze v lete 1x a v zime aj 2x tyzdenne
pri plnohodnotnej strave sa zelezo riesit nemusi, ved napr. pseno, petrzlenova vnat, zihlava..... ho
obsahuju dost

beberuska
13. srp 2008

teraz som pozerala to maso, od 1,5 roka sa az odporuca, ja som to citila inak, tak som zaradila skor 😝 i ked ja maso moc nemusiiiim , hocijaky nemasovy prikrm by som po malej dojedla, ale tento s kralikom nie 🙂 Ale vacsinou po nej nemam co dojest 😀