Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

prodigy
10. pro 2007

Strejčinko, na www.baby-cafe.cz je spousta holek, co to zkusila a co jim to docela šlo. Já to s Terezou taky zkoušela letos v únoru, ale pak jsem se na to vyflákla. Bylo mi jí ukrutně líto. Po několika dnech se chytila, ale pak stejně znovu začala usínat u prsa a po měsíci jsme mohli začínat s hrozným řevem znovu. Zvolili jsme teda jinou strategii: necháváme ji usínat u nás v posteli za naší přítomnosti (dřív vyžadovala držení za ruku, poslední dobou se mi při usínání hraje s vlasama). Nejdřív jí to trvalo víc jak 45 minut, ale není se čemu divit - ona nevěděla, co je to usínání. U toho prsa se jí usnutí prostě tak nějak stalo a teď jsme po ní chtěli, aby ležela v klidu a "usnula" - co to je?? Po týdnu to pochopila, daba usínání se začala zkracovat a teď nejde nad 15 minut. Asi to není nejideálnější, ale nám i Terezce to zatím vyhovuje. Mně totiž připadlo divné, že se jí celý den snažím snést modré z nebe a pak ji nechám samotnou v pokoji vyřvat do usnutí? Když usne, tak ji manžel spící přenese do její postýlky. Tož tak u nás.

Prodigy

strejcinka
10. pro 2007

Prodigy, my jsme to taky nejdřív řešili přenášením spícího mrňouse do postýlky, bohužel poslední dobou se vzbudila pokaždý, jakmile se její hlavička dotkla polštářku... Zkoušela jsem ji přenášet dřív, dýl, uprostřed noci (testovala jsem různý fáze spánku 😒 ), ale efekt veškerej žádnej. No, dobrá zpráva je, že dneska kupodivu vzdala protesty asi po 30 min. a zatím pořád spí (ťukám všude kolem sebe 😉 ). Je mi jí taky moc líto, ale jestli jí pořídíme ještě sourozence, už se do naší postele nevejdeme vůbec (většinou k nám vlezou ještě naše dvě kočky 🙄 ).
Jo, co mi dalo sílu vydržet její pláč, je zkušenost, že kdykoli jsem vyměkla a přendala jí do velký postele, ve vteřině se vítězoslavně chechtala. Je to pěkná potvůrka 🙂

ro.le
autor
11. pro 2007

My to donedávna dělali jak Prodigy, pak jsme ale měli v ložnici myš ( 😖 😲 ) a museli jsme spát v obýváku a Klárku jsme dali do jejího pokojíčku. Čapla méďu a usnula. A od tý doby je tam 😉 Občas se stane že nemůže usnout, tak si jí tam vezmu na matraci a povídám jí a pak jí zase dám do postýlky a usne. Přišli jsme na to, že ve chvíli kdy jí položím a odcházím, musí se něčím zabavit. Jeden čas si třeba svítila budíčkem do obliočeje jak duch 😀 Teď už jí stačí mazlinky s méďou

zunna
11. pro 2007

Ahojte, pripajam sa k diskusii. Este som si ju nestihla celu precitat, ale som moc rada, ze existuje. Snad mi to pomoze sa zdisciplinovat 😉
My s manzelom - no, neda sa povedat, ze by sme boli MB - ale sme minimalne velmi ovplyvneni MB uz asi 4 roky. No a po viac menej MB tehotenstve mame polrocneho chlapceka.
Ro.le> velmi pekne stranky, rada prispejem, len musim nafotit.
Prave som si zohnala knizku Radost zo zdravych deti, ktoru ste spominali. Takze studujeme, len mam pocit, ze sa to tyka najma uz vacsich deti a o takych prechodnych z MM na MB tam vela nie je.

zunna
11. pro 2007

Inac, prave som natrafila na informaciu o konopnych semenach. Obsahuju vraj vsetky esencialne aminokyseliny a plno dalsich dolezitych prvkov. Teraz ma tie esencialne AK dost zaujimaju, kedze uz mam zodpovednost aj za dieta a to maso ja fakt nejako nemusim. A hladam co najviac zdrojov tychto najma v mase pritomnych zivin, lebo nechcem sa spoliehat len na jeden druh. Ako som sa napr. v tehotenstve spoliehala na tempeh s B12 a teraz som si precitala, ze dnes pri sucasnej hygiene vyroby, tempeh tento vitamin neobsahuje.
Nemate niektora z Vas skusenosti, ako pouzivat tieto konopne semienka?
Na internete vyrobca odporuca umixovat konopne mlieko z naklicenych surovych semien, ale to sa mi moc nezda.
Kitka> v ktorom obchode v Bratislave nakupujes?

aknela75
11. pro 2007

VAření s manželama je super nápad, jen tam dokopat toho mého. 😀 Alespoň byste ho trošku zpracovali.
Nevril kokosový krém jsem koupila v hypermarketu Tesco nebo Hypernova, už nevím. Bylo to tuším v cizokrajném jídle (oddělení). Koupila jsem to jako mléko, ale je to husté jako krém.
Místo pečiva jsem zkoušela bramborové placky z jahel dle receptu ro.le z jejích webovek. Byly dobré.

prodigy
11. pro 2007

Ro.le, ráda bych udělala ty jablečné sušenky, které máš na stránkách. I jsem si přivezla od mamky sušičku na ovoce, ale když jsem to dnes zkoušela, tak mi připadlo, že z toho nastrouhaného jablíčka prostě nedokážu udělat placku, která by držela na ploše té sušičky. Jakou ty máš sušičku? Já tam mám několik vrstev takového celkem řídkého síta - vyloženě na celé kousky nakrájeného ovoce a ne na velmi vlhké postrouhané jablíčko. Nebo pod to mám něco dát? To asi ne, co? Nejspíš bude problém v tom, že jsem v sušičce ještě nikdy nic nesušila, asi si zkusím nasušit pár jablek, abych měla představu, jak to funguje. Můj pokus teda dopadl tak, že jsem jabko se skořicí a slunečnicovým semínkem zblajbla namokro.

Zunno, kde jsi to četla o tom konopném semínku? Na netu? Můžeš sem dát odkaz? Díky,

Prodigy

prodigy
11. pro 2007

Ještě mě napadá - nemáte některá parní hrnec? Jestli jo, tak jakou s ním máte zkušenost? Je MB s vařením v parním hrnci nějak v křížku? Doufám, že ne, ráda bych jej zakoupila.

P.

strejcinka
11. pro 2007

Zunno, konopné semínko už nějaký měsíc používám, většinou ho prostě sypu do kaší, na chleba, prakticky kamkoliv 🙂 Je zhruba tak malinké jako sezam (možná ještě o něco menší), takže s dcerou nebyl nikdy problém (např. vdechnutí apod.). Dávám ji do jídla i sezam kvůli vápníku.
Konopná semínka mají fakt dobrou oříškovou chuť, pro dospěláky prodávají i různě ochucená - nasladko (nic pro MB), s bylinkama a tak. 100 g pytlík stojí tedy kolem 50 Kč, ale pokud ho používám jen na posyp (ne na obilné mléko), vydrží docela dlouho.
Kdysi jsem o něm na netu našla povídání a zkopírovala do počítače (nejspíš nešla uložit webová stránka), o kousek níž se ten text pokusím vložit. Bohužel si nepamatuju, kde přesně jsem to na internetu našla.

strejcinka
11. pro 2007

Konopné semeno

Tyto stránky jsou určené pro poskytnutí informací o semínku konopí setého, jakožto hodnotné potravině. Jejich cílem není propagovat konopí indické v souvislosti s jeho omamnými účinky!
Troška historie
Hned pro začátek je vhodné objasnit, proč se o tak hodnotné potravině, jako je konopné semínko dozvídáme více až v posledních letech. Je to opravdu zarážející, pokud si uvědomíme, že tato potravina svými kvalitami výrazně překonává všechna běžně známá olejnatá semena. Konopí a jeho semínko byl v těchto oblastech dříve hojně používáno, stejně jako len. Obě rostliny se pro dvojí užitek pěstovaly hojně až do 19. století. Teprve laciná zámořská bavlna a umělé tuky z levných tropických surovin je skoro nadobro vytlačily. Obdobná situace nastala nejen v Evropě ale také v USA, kde bylo konopí hojně pěstováno ještě během 1. světové války. Svou roli při vymícení konopného průmyslu zde sehrála anti-marihuanová kampaň, která nebrala ohled na odlišné druhy konopí. Obří průmyslové svazy, kterým bylo konopí trnem v oku přitom měly hlavní slovo. Se svým "drogovým" image se konopí potýká dodnes.
Konopí se vrací!
O pozvolný návrat konopí se zasloužil současný trend zdravé výživy a hledání nových ekologických průmyslových surovin. Rostlina konopí má totiž neuvěřitelné spektrum použití, od výroby tkanin až po stavebnictví. To je ale jiná kapitola (viz www.konopi.info). Stejně jako ostatní trendy v této oblasti, také comeback konopí nastal v USA, nebo spíše v Kanadě, která je velkou základnou pěstování lnu a konopí. Pěstitelé tam hrdě označují semínko jako "nejvýživnější potravinu planety". Když prozkoumáme jeho složení a nutriční hodnoty tak jim můžeme dát za pravdu.
Nutriční hodnoty
Konopné semínko je tvořeno průměrně ze 25% proteiny, 31% tuky a 34% uhlohydráty. Obsahuje všech 20 známých aminokyselin včetně 9 esenciálních, které lidské tělo neumí syntetizovat. Přibližně 65% proteinů v semínku je ve formě globulárního edestinu, což je velmi lehce stravitelná forma a vyskytuje se pouze v konopí. Zbytek obsahu proteinů tvoří albumin - tedy výživný protein identický s vaječným bílkem. Konopné semeno navíc postrádá inhibitory trypsinu a oligosacharidy. Ty jsou obsaženy například v sóji, ztěžují trávení a způsobují plynatost.
Významný je dále obsah esenciálních mastných kyselin omega 6 a omega 3. Ty jsou nezbytné - esenciální pro lidský organismus který si je neumí syntetizovat. Jejich poměr v semínku je 3 : 1, což je poměr dokonale vyhovující našemu organismu. Nechybí ani kyselina gama linolenová a olejová - omega 9 se silnými protizánětlivými účinky.

Semínka jsou dále mimořádně bohatá na minerály, jichž obsahují překvapivě širokou škálu včetně iodu, chromu, stříbra a lithia. Zastoupené jsou i hodnotné látky chlorofyl a lecitin.

Z tohoto popisu je zřejmé, že se jedná o zcela jedinečnou potravinu, obzvláště zajímavou pro vyznavače zdravého životního stylu a kvůli vysokému obsahu proteinů také pro sportovce a bodybuilding.
Konopné semínko v praxi
Konopné semínko má zakulacený tvar (velikost kolísá kolem 3 - 5mm) a obaluje ho pevná křupavá slupka. Ta může někomu vadit, ale po rozkousání se dá bez problémů spolknout. Uvnitř se nachází měkká "dužina" krémové barvy, která je pod slupkou ještě potažena tmavě zelenou vrstvou. Právě ta obsahuje chlorofyl. Chuť semínka je typická, příjemně nasládlá, připomínající mandle nebo oříšky.
Semínko můžete chroupat samotné, nebo ho přidat do zeleninových salátů. Podle staročeského receptu zkuste připravit z rozemletého semínka konopnou kaši s medem, nebo jen nahradit část obsahu semínkem v obilné kaši. Velice zajímavým receptem je konopné mléko. Představuje velmi výživnou a chutnou alternativu k ostatním rostlinným mlékům pro vegany a osoby alergické na mléko. Je navíc ideální pro ty, kterým vadí pevná slupka:

Libovolný objem semínka propláchněte vodou a poté jej nechte namočené ve vodě asi jeden den, dokud některá semínka neprasknou a objeví se bílé klíčky (průběžně proplachujte). Potom semínka přeceďte, nasypte do výkonného stolního mixéru a přidejte pitnou vodu (cca 1,5 dílů vody na 1 díl semen). Umixujte na vysoký výkon až zbude jen bílé "mléko" a slupky. Poté přeceďte přes jemné síto. Hotové mléko můžete přisladit medem nebo dále mixovat s ovocem (např. banány) v lahodné koktejly.

aknela75
12. pro 2007

Prodigy, ro.le i já to dáváme na pečící papír (nastrouhaná jablka smíchaná se semínkem). Takhle to jde. Tuším, že ro.le pečící papír ještě potírá olejem, aby se potom placka snadno odloupla. Vyzkoušej je, jsou moc dobré. 🙂

ro.le
autor
12. pro 2007

Jo přesně tak, zkoušej různé způsoby, každá sušička je jiná. My máme plastová 'síta' vlastně to ani síta nejsou, nejsou tam žádné otvory jen plast. Takže nekonec jsem ani ten pečící papír nepoužívala, ale lehce jsem olejem potřela tp plestové síto a rozetřela ovoce. chce to fakt nastrouhat najemno 😉

nevril
12. pro 2007

ahojda holky
zajímavé, to konopné semeno. Je to s ním asi podobné, jako i s jinými semínky, většinou jsou pro výživu člověka prospěšná.
Já si b12 dávám taky v rybách a v občasném kousku masa (hlavně teď v zimě), řídím se podle své chuti, je nesmysl se do masa nutit, pokud se člověku hnusí a nemá na něj chuť. Je pravda, že spoléhat se jen na tempeh, průmyslově vyráběný je asi málo. Ale znám dost lidí, co žádné maso nejí a živí se mb stravou, hlavně jde o prospěšnou kombinaci obilí a luštěnin, a jsou v pohodě.

stevey
12. pro 2007

Co se tyce toho uspavani, tak to chce hlavne duslednost. Pokud dite clovek vezme do postele, tak proste bude vedet, ze si to muze zase vyrvat. Filip byl u nas taky s ruznymi prestavkami az do roka. Trvalo to asi tyden a ted ho polozim do postylky a ve chvilce usne. Bohuzel v noci si ho beru k sobe, stale kojim tak 2x a je to mile mit ho u sebe, takze nedavno to zkousel, jestli by nemohl byt ve velke posteli uz od zacatku, ale pak mu to zase doslo, je sikovnej.

prodigy
12. pro 2007

Tak už mám jablečné sušenky v sušičce. Jen mi nedělá dobře představa, že to nechám jet bez dozoru celou noc, tak proces v noci na šest hodin přeruším. Myslíte, že to bude problém? V době vypnutí bude mít jablečná hmota za sebou cca sedm hodin sušení.

P.

nevril
12. pro 2007

my taky řešili kolem roku uspávaání, do té doby byl tak od 3 měsíců u nás v posteli, postýlku jsme měli přisunutou a bez jedné stěny, tak to dohromady bylo jedno velké letiště. Usnul jen ukojováním nebo houpáním na míči. Budil se cca 3xza noc na kojení. už jsem to nedávala psychicky, nevyspání, nemožnost se v posteli v klidu vyspat - strašně se roztahoval 😉 . Hodně jsem o tom načetla na netu (psychologická poradna na www.rodina.cz a pochopila, že jsme si za to mohli sami - on prostě si myslel, že se usíná u prsu nebo na míči, neuměl to jinak.
Taky jsem se dočetla, že v roce věku už skutečně noční kojení nepotřebuje. Tak šel chudák ze dne na den do postýlky. Křičel tam jak tur, chodila jsem za ním co 5min, později jsem zjistila, že to chce potom ty intervaly prothovat, třeba 3x co 5 min, pak co 10min. Bylo to nejnáročnjěší období, co ho máme, psychicky jsem se sypala, nesnášela jsem ten pláč a to že mu nejdu pomoct, ale přestal by jen, kdybych ho vytáhla a ukojila.
Tak jsem za ním vždycky šla, pohladila ho položila a řekla mu, že to určitě zvládne, že je moc šikovný, musela jsem se ovládat, abych byla klidná, ale je to třeba.
Křičel za začátku třeba hodinu i víc, potom čím dál míň.
V noci vedle postýlky ležel táta, a ukládal ho při probuzení on, aby mu to nepřipomínalo kojení. V noci to šlo ale dobře, plakal třeba 5 min, vyjímečně jednou asi 20min, ale tím jak byl rezespalý, naučil se to rychle a po pár dnech už spal celou noc.
Pro mě to bylo jako zázrak, moct se konečně vyspat celou noc, dar z nebes. myslím, že i pro to dítě je lepší, když se takhle vyspí.
No po pár dnech z toho pláče ochraptěl, ale to byl ten zlomový okamžik, kdy to asi pochopil, že prostě si tím řevem ubližuje a že to bude tak, jak to je. Dnes usíná po pohádce, sám, s otevřenými dveřmi samozřejmě. Někdy si ještě něco vynucuje, další pohádku, ať tam s ním taky spím atd, ale zjistila jsem, že se v tomto ohledu fakt důslednost vyplácí, jednou mu přečtu pohádku nacíc a druhý den už křičí ještě jednu...

prodigy
12. pro 2007

Nevril, naprosto s tebou souhlasím v tom bodě o důslednosti. Moje slečna má taky tendence zkoušet, ale jakmile ucítí pevný mantinel, tak ho respektuje. Ale musí být opravdu pevný a o jeho pevnosti se musí nejdřív dvakrát třikrát přesvědčit 😉 . Ale jinak je zlatíčko. Moc krásně mluví, minulý týden se naučila spojení "Já bych chtěla...", takže už používá první "opravdovou" větu. Ale z toho věčného "Maminko, já bych chtěla (kakat, večerníček, Boba a Bob(k)a, za babičkou, na okýnko...)" už mi jde hlava kolem. Kde je to malinkaté miminko, co bylo zabalené jak houstička!!!?

strejcinka
15. pro 2007

Díky za zkušenosti s uspáváním 🙂 Malá už si na postýlku (po 6 dnech) jakž takž zvykla, intervaly ječení se nenápadně zkracují (ťukám do stolu 😕 ). Jinak, chrapot Emče v jejích estrádách nijak nevadí; byla jsem zrovna u kamarádky na návštěvě a vedle sopránku jejího chlapečka Emča připomínala indisponovanou jazzovou zpěvačku, co snídá rum a cigárko 😎
Dneska měla lehounce zvýšenou teplotu, tak jsem trošku vyměkla a nechala ji usnout v náručí, protože jsem nechtěla riskovat, že jí řvaním vyskočí teplota nahoru. Sousedi měli aspoň jeden večer klid 😀

feitka
15. pro 2007

Chtěla bych se zeptat - mořské řasy by se měly dávat dětem až od 1,5 roku, luštěniny již od roku, ale měly by kvůli lepší stravitelnosti vařit s řasou.
Vaříte je mladším dětem s řasou a jestli ano, jakou řasu dáváte?
Taky bych chtěla napsat, že jsem si objednávala zboží přes Biosféru a přišlo hned druhý den.

ro.le
autor
16. pro 2007

Ahoj všichni, právě jsem udělala album fotek z našeho srazu v Plzni (minulé pondělí), najdete v mém albu 🙂))

Listicko, Kitko - kde jste??? Doufám, že jste ok a vaše absence je jen díky předvánočnímu shonu 😉

prodigy
16. pro 2007

Ro.le, jablečné sušenky byly vynikající. Jen jich bylo nějak podezřele málo!!! Holky, proč dáváte na vánoční cukroví ovesmilk v prášku? Chápu, že jako náhradu mletého cukru, ale musí to být? Já teda nepeču, protože každý rok jsme napekli a pak se to stejně vyhazovalo - manžel udělá jen ze dvou dávek klasické perníčky, ale i tak mě to zajímá.

listicka77
16. pro 2007

Ahoj Ro.le, jsem tu. Předvánoční shon je velký (teda hlavně pracovní, ty Vánoce nějak vůbec nevím, že budou), ale taky člověk nemá pokaždé co říci, že... Zvlášť když není mb 😀.
Dneska jsem v knize koukala na Radost ze zdravých dětí, ale nekoupila. Kupovala jsem Koncept kontinua a nechtělo se mi tolik utrácet. Prcek je ještě v břiše, tak to ještě tolik nehoří. 😉

mracik
17. pro 2007

ro.le, stránka je perfektná, budem z nej určite čerpať. Včera som robila pšenové (jáhlové) guličky, sú veľmi dobré, už sú skoro všetky zjedené 😉

ro.le
autor
18. pro 2007

sušené sojové nebo obilné mléko dávám tam, kde chci trošku osladit povrch a 'imitovat' vzhled pocukrovaného 😉

listicka77
20. pro 2007

Holky, začínám mít problémy s otékáním nohou. Nemáte nějakou mb radu? Jediný tip, co jsem našla, je úplně anti-mb - jíst vařené brambory a salátovou okurku...

zunna
20. pro 2007

Listicka, Kushi pise, ze dolezity je odpocinok z vylozenymi nohami. A to otékaní, že súvisí s obličkami (ledviny) - takže obmedziť pečené múčne jedlá a menej tekutín. Okrem toho vyhýbať sa studeným jedlám a nápojom, mliečnym veciam a menej soliť.
A k tým zdrojom železa, čo si sa minule pýtala, keď už mám toho Kushiho vybratého, dobré zdroje sú: sezamové semienka, aduki fazule, tempeh a zelené zeleniny. Pán Kushi trvá najmä na každodennej konzumácii tvrdých zelených zelenín v tehotenstve.

listicka77
20. pro 2007

Díky Zunno, ale to omezení tekutin je podle mého názoru totálně mimo mísu. To tělo ty tekutiny přece nezadržuje proto, že jich do něj cpu hodně... Mmch já teda piju dost málo, myslím, že bych měla víc. Nohy si občas nahoru podél zdi hodím, ale to mi bohužel nepomůže proti oteklosti celý den. No třeba je to jen přechodné...
Co je "tvrdá zelená zelenina"?

zunna
20. pro 2007

To obmedzenie tekutin Kushi myslel zrejme tak, ze vela tekutin zatazuje ledviny a tie potom nestihaju (moj laicky nazor), takze potom hromadia.
Co sa tyka mnozstva tekutin, podla mb ludia, co nejedia maso a pod. nepotrebuju tolko tekutin ako sa dnes bezne odporuca. Nemusia odvadzat tolko toxinov a inych splodin vznikajucich pri rozkladani / traveni zivocisnej stravy.
Tvrdá zelená zelenina su podla mudrej knizky p. Kushiho najma zelené vršky bielej redkve, repy, redkviciek a mrkvy.

listicka77
21. pro 2007

Zunno, ono dřív se hodně tvrdilo (našim matkám, možná už babičkám), že těhotná má málo pít. Právě kvůli otokům. Ale ty ledviny se tím přece nezatěžují, ale spíš se jim ulehčuje, ne? Ale nějak extra tomu nerozumím, tak nebudu dělat chytrou. Běžně udávaná doporučení o množství pití mi taky přijdou trochu přehnaná, já určitě tolik nepiju.
Dala jsem si včera brambory s okurkou, těhotenskou čajovou směs se zvýšeným podílem kopřivy a přesličky a na hodinu jsem si hodila nohy nahoru. A dneska je to lepší. Ale úplně OK ne... 😉

kitka123
21. pro 2007

Listicko, ty brambory a okurky mas z knihy Zdrave tehotenstvi, prirozeny porod? Skvela kniha, ale nektere ty doporuceni ohledne stravy mi prijdou trochu mimo, stejne tak ty prekombinovane bylinkove caje. Jestli naopak organizmus nezatizi, kdyz maji tolik slozek, proste chaos.
Ja jsem otoky nemela, takze az tak jsem se o ne nezajimala, jenom me napadaji takove ty vseobecne informace o ledvinach, ze nejvic je zatezuje cukr, obzvlast v kombinaci s moukou a vajickem (buchty, susenky ...) a sladkokysele nalevy a potom ty studene jidla a napoje, jak pise Zunna. A cinnost ledvin naopak podporuji lusteniny (hlavne cervene fazole) varene s morskou rasou.

Zunno, v BA nejradeji nakupuju v Planeta food na Karpatskej, v nouzi nejvyssi v Auparku Biobio, tam maji uplne vsechno, ale strasny ceny. Vzdycky si snazim udelat velkej nakup kdyz jsem v Cechach.