Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

prodigy
2. lis 2007

Aknelo, asi zkusím nějaké kupované pomazánky ze zdravé výživy. Nějak jsem je na pultu přehlížela, resp. jsem dočista zasklila jejich existenci. Sójové věci nemám ráda - sóje prostě z nějakého důvodu vůbec nedůvěřuju. Co to znamená "slunečnicový margarín"? To jsem v životě neslyšela. O nezdravosti klasických margarínů jsem slyšela hotové příběhy, slunečnicový je nějaký speciální? Prý se margaríny vyrábějí z naprosto podřadných surovin.
Listicko, taky by mě zajímalo to stejné, co tebe. Kupované mléko v tetrapaku je hrozně drahé a navíc vydrží jen 4-5 dnů (to, které jsem koupila v DM). A já jsem navíc natolik poťápaná, že mu už třetí den po otevření přestávám důvěřovat.
Prodigy

aknela75
2. lis 2007

Prodigy, margarín slunečnicový s olivovým olejem BIO např. Výrobek z nehydrogenovaných olejů. Složení: olej slunečnicový, vody, palmový olej, olivový olej, palmový tuk, zahušťovadlo sojový lecitin, citronová šťáva, mořská sůl. Takové je složení toho margarínu.
Sušená mléka neznám bez éček, bohužel. Kdybyste někdo věděl, bylo by to dokonalé. Já kupuju dětem sušená + tekutá, která zředím vodou.

feitka
2. lis 2007

K těm nápojům, někdo už tu psal - Natumi rýžový nápoj BIO 1 litr - 47 kč
složení : voda, rýže, slunečnicový olej, mořská sůl
Najděte si stránky biosféra a tam je nápojů plno.
Je to zásilkový obchod.

stevey
2. lis 2007

Lištičko pokud jsi rozlitaná v těhotenstvi, tak s děťátkem to bude ještě méně času. Dokud se stáraš jen sama o sebe (a manžela samozřejmě) tak to je úplně něco jiného. Pak se ten čas hodně smrskne🙂

Jak často dáváte tofu a v jakém množství. Já s ním začala asi před týdnem (to jsou malému 13 a půl měsíce) ale dávám jen malinko, jako místo luštěnin.

listicka77
2. lis 2007

Feitko, v tetrapacku jo, ale já bych ráda nějaké sušené. Biosféru znám.

feitka
3. lis 2007

Jo, Lištičko, já blbnu 😝
Až když jsem vypla počítač, tak jsem si uvědomila, žes psala o sušených nápojích.

prodigy
3. lis 2007

Holky, když se řekne "modifikovaný kukuřičný škrob", tak se myslí geneticky modifikovaný? Nebo prostě jen nějak upravený? Je to E1422. Díky,

Prodigy

feitka
4. lis 2007

Můžete mi prosím poradit, od kdy se může dávat dětem kuskus?
Průchová píše o pšenici, že dětem nedávat, ale co kuskus ??? 😖
Díky.

aknela75
4. lis 2007

Já bych zase prosila, jestli víte, zda mohou děti hlívu ústřičnou dle MB. Dětem moc chutná a je zdravá, ale z pohledu MB, nevím, nevím. Díky. 🙂

prodigy
4. lis 2007

Kuskus je pšenice, ne? Dávám.
Hlívu ústřičnou mám taky moc ráda a dávám i Terezce. Co říká MB nevím, ale Terezka říká - ano! A můj homeopat hlívu velmi doporučuje jako imunobudič. Nevíte, co ten modifikovaný škrob?
Prodigy

feitka
4. lis 2007

Holky, jak děláte tu hlívu ústřičnou?
V knížkách jsem se nedočetla, jestli se může. ☹

prodigy
4. lis 2007

Já z toho dělám guláš na paprice. http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/strava/bezmas...

Prodigy

listicka77
5. lis 2007

Modifikovaný škrob je podle mě nějak "upravený". Genetická modifikace to 100% není. Jo, teď našla jsem v knížce: Acetát zesíťovaného adipátu škrobu. Celkem nic škodlivého, prostě zahušťovadlo.

prodigy
5. lis 2007

Lištičko, díky moc. Já jsem k tomu měla tendenci přistupovat jako k něčemu ne moc škodlivému, ale je fakt, že název "acetát zesíťovaného adipátu škrobu" zní hrozně. Rozumím tomu jen poslední slovo - ty první tři mi zněly jako "jed na krysy" 😉
Holky, co říká MB o kvasnicích? Koupila jsem nějaké paštiky od Alnatury a všechny jsou na kvasnicové bázi. Ochutnala jsem jednu a ta je - krom velmi mírné pachuti kvasnic - naprosto chuťově k nerozeznání od Májky (jestli si to moje chuťové buňky teda ještě těch deset let pamatují dobře 🙂 ). Fakt jsem čučela jak puk.
Za posledních několik týdnů jsem udělala zajímavou zkušenost, v MB poměrně častou: aniž bych měla pocit, že se nějak na sílu omezuju v jídle nebo že jsem hladová, tak jsem tiše a nenápadně zhubnula nějaké 2,5 kila 😕 . Nevím, čím to je, ale jedním z důvodů může být skutečnost, že když už člověk kupuje většinu jídla v biokvalitě a snaží se alespoň zčásti konzumovat podle MB, tak si sakra rozmyslí, jestli to pak zapíchne nějakou éčkama nadupanou Deli tyčinkou či něčím podobným pokaždé, když jde z obchodu. Tak snad to vydrží. Hubnout je z čeho a ještě dlouho bude.
Prodigy

aknela75
5. lis 2007

Hlívu ústřičnou jen vařím s troškou soli a potom smíchám s rýží a nějakou zeleninou jako rizoto. Nám to tak moc chutná.
Prodigy - kvasnice asi nebudou to pravé ořechové dle MB. Myslím si, že místo nich se právě používá ten kvásek. Chuťově Ti ale věřím, že je to dobré. Mně také chutnal WÜrzel s kvasnicemi víc než bez nich. Ale určitě Ti to řekne ro.le, až tu bude.
Ro.le, kde jsi?

ufka
5. lis 2007

ahojte tak mi vobec nejeme až tak zdravo ako si tu vy píšete,ale zaujímala by ma pohánka od ktorých mesiacov pre dieta a akým sposobom použiť? dakujem

ufka
5. lis 2007

teda vám sa chce stále varit? a s každého troška? to by ma nebavilo.obdivujem.ja by som bez masa zomrela.

listicka77
5. lis 2007

Prodigy, taky mi přijde, že to zní naprosto příšerně... Jed na krysy, to je výztižné... 😀
A ty jsi zkusila paštiky Alnatura? Já dneska byla v DM, ale ta cena, to je fakt šílené. I když je zrovna akce, tak stejně vyjde jedna na 30 Kč. Já jsem zvyklá kupovat v buřtíkách za 17-18 Kč, ale je pravda, že ty nejsou bio.

prodigy
5. lis 2007

Jo, cena je brutální, ale když si to tak vezmu, je to defacto večeře pro celou rodinu a to je za třicku (+ pečivo) docela slušné. Ale nevím nevím, jestli to kupovat. Vadí mi tam ten bramborový škrob a kvasnice, takže asi tak 75% obsahu 😅 😉 . Proč nejsou kvasnice dobré? Četla jsem to ve více zdrojích, ne jen v MB, ale poněkud jsem zasklila důvod.

Sakra, holky, já bych potřebovala nějaké webovky s aplikací, do které bych zadala jídlo a způsob jeho úpravy (např. smažený celer) a aplikace by mi vyplivla vhodnost či nevhodnost z hlediska MB a důvod této vhodnosti či nevhodnosti. Nevíte, jestli něco takového existuje? Jako například na éčka www.bezkonzervantu.cz . Třeba i v angličtině, tu bych zvládla.
Prodigy

ro.le
autor
5. lis 2007

Hoooooooooolky, já se z toho asi po.... Píšu tady asi deset minut a pak kliknu mimo a je to fuč!!!!
No, takže ještě jednou:

U řady věcí vím z kurzů jestli používat nebo ne, ale už jsem v hlavě neudržela proč, tak to snad dáme společně dohromady. Nevril bude určitě vědět víc - byla na kurzu nedávno.

Hlíva - máme rádi, kupuji občas v období kdy nejsou čerstvé houby. Prý výborná pro kojící a těhotné. Děti nevím odkdy můžou houby, malá už je občas v polévce má.

Kvasnice - při výrobě kvasný proces nastartován chemicky, u kvásku přirozeně. také Xkrát víc expanzivní (zbytečně) Bohužel v nějakých těch paštikách jsou, dodávají chuť. Myslím že v přiměřeném množství a občas neuškodí

Modifikovaný škrob - v názvu nechali alespoň slovo škrob jinak by se toho asi lidi báli!!! Podle mě s originální plodinou nemá nic společného a je k ničemu. bohužel ho obsahuje řada polotovarů. BTW, sušené obilné mléko bez Eček také neznám. Holky co jste z Prahy - co zkusit třeba Albio?

Kuskus - je z pšenice, to je fakt. Ale ta 'tvrdá' (ze které jsou taky těstoviny) je lepší než normální. Ale možná to tak vůbec není a jedná se o jednu a tu samou jen jiný způsob úpravy. Nevím 😅 Jinak kuskus lze podle těch anglických stránek přidávat do obilného mléka od začátku
(http://www.celebrate4health.com/)

Prodigy, podobné stránky neznám a taky bych je uvítala. Na webu s mb recepty pracujeme, již mám přes 40 fotek jídel. Manžel programuje o sto šest, snad to bude během měsíce. Kdo vaříte zdravě a můžete jídlo vyfotit a poskytnout recept, dejte mi vědět přes IP. Dík

zdenkaamarosko
6. lis 2007

Ahojte, dlho som nebola. Ro.le, tak som aspoň začala variť kaše. Vločky teraz už nechávam aspoň hodinu namočené a tak sa snažím aj s ostatnými semienkami. Chystám sa variť i jahlovou kašu podľa tvojho receptu. Ako dlho to mám mať namáčané pred varením, keď Maroško má teraz rok 10 mesiacov. A Musím to pasírovať? A čo dospelí, tiež sa to pred varením máča a potom pasíruje? 😅 😉

feitka
6. lis 2007

Díky, ro.le, ještě, že tě tu máme. 🙂

kitka123
6. lis 2007

Ahoj holky, vcera jsem napsala tak dlouhy prispevek a pak mi spadl internet 😠
Listicko, suseny mlika bez ecek nejsou, naposled tak pred tremi lety jeste byly ☹ Kdyz se ti nechce vyrabet, tak holt musis kojit kojit kojit co nejdyl a pak uz jen sem tam dokoupis to tekute (jestli ovsem do toho v mezicase taky nezacnou neco pridavat). S hemoglobinem jsem mela taky problem, horsi hodnoty nez ty, aktiferin na doporuceni gyn. jsem nebrala (v porodnici mi ho napsali znova 😀 ), trochu mi pomahala ta repa, ale spis jen subjektivne, pri rozboru zadne zlepseni. No schvalne dej vedet az neco vymyslis, rada se poucim pro pripadne dalsi tehu

kitka123
6. lis 2007

houby by me taky zajimaly, zatim jediny argument proc je deti nemaji jist co jsem nasla je, ze jsou tezce stravitelny. Z toho jsem usoudila, ze ve vhodne kombinaci a pri vhodne priprave jsou pro deti v pohode pouzitelny. Obcas je davam do rizota jak pise Aknel

listicka77
6. lis 2007

Kitko, já nějaké "dodavače železa" zkusím. Ale ráda bych najela na nějakou takovou silnou kúru tak dva týdny před krevním obrazem, jenže já nevím, kdy se dělá ☹. Ptala jsem se na to opatrně gynekologa a on nevěděl! Tyhle odběry prostě dělá (a tudíž i hlídá) sestra a on se tím nějak nezaobírá, pak řeší až ty výsledky. Takže nevím, jestli to bude při příští kontrole nebo až při té další, achjo. Tak se asi budu preventivně ládovat kdečím už před příští kontrolou (sakra, to mám za pár, tak bych měla skoru už začít! 😀).

ro.le
autor
6. lis 2007

Lsticko, snad si dobře pamatuji, ale mě za celé těhu žádné krevní testy nedělaly, asi až jednou ke konci.

AD paštiky - právě jím valašskou od siva a žádné modifikované škroby tam nejsou. Sivo dělá i pár bio pomazánek a cenově se od těch nebio moc neliší 😉

ufka
6. lis 2007

poradte mi prosím s tou pohánkou.aj ked som neni MB

ro.le
autor
6. lis 2007

Pardooon, jmenuje se to "Svačinka valašská"

Pohanka - určitě bych ji nějak pravidelně dětem nedávala. Má totiž hodně stahující energii a děti potřebují hodně růst - tedy právě opačnou energii. Je v ní sice řada dobrých látek, ale když budeš střídat různé obiloviny, luštěniny a semínka tak pohanku děti fakt nepotřebují. Zkus třeba celozrnnou rýži, jáhly a občas k jednomu přidat kukuřičnou krupici. Jde taky koupit polenta (jemná kuk. krupice) v prášku, která má být hotová za 1 min.

Zdenka a Maroško - to už pro malého nenamáčej a pasírovat taky nemusíš. Zkus, ale jestli má radši hladkou kaši, tak propasíruj. A pro změnu pak zkus jáhly + ovesné vločky to je podle mě ještě lepší než samotné jáhly.

stevey
6. lis 2007

Holky ahoj,
tak jsem tě Ro.le čekala na kurzu a ono nic🙂. Dnes se opět objevilo několik pro mě nových informaci a možná i pro vás.
1. ani jáhly nejsou vhodné na sladko. Podle jejich posledních zkušeností prý také v kombinaci s ovocem nadýmají a tak prostě dávat ovoce jen samotné (to je rána, když nelze dávat ani jablko s jáhlovou kaší!). Ani kuskus a rozinky apod.
2. není nutné pasírovat od roku, vlastně raději pak už nepasírovat, aby si dítě zvyklo na jinou konzistenci a nebo alespoň na půl
3. jáhly nespařujeme - jako každou obilninu jen ve studené vodě umýt a rukou promnout
4. pokud vaříme obiloviny, vždy přidáváme sůl (samozřejmě v malém množství, ale měla by tam být). Já teda stále vařila bez soli, no tak zkusím to přeonačit v zájmu zdraví. Prý i z toho nedostatku mohou být komplikace

Ta pohanka opravdu jen v zimě a pro větší děti. Zestr ji doporučují nejdříve od roku a půl po troškách. Vhodná je prý ale pohanková mouka jako pojidlo místo vejce třeba do těsta (k uvařenému obilí)

Ohledně toho hemoglobinu pro Lištičku. I já byla dárce krve a pokud má člověk nižší hemoglobin než 121, tak už tě na odběry nevemou. Takže nechápu, jak jsi mohla mít normálně 109 a být dárcem🙂. Jinak v těhotenství jsem měla také až 105, je to normální že hladina klesne, krev se hodně ředí, když jde i miminku a tak klesne každému, tak se neboj a nic neber, po porodu to bude zase dobrý. Ty zelené natě a zelenina to určitě spraví (mimochodem jak to budete dělat s natěma přes zimu? Já mám v květináči zatím je petržel). Za celé těhotenství mi dělali krevní testy myslím 3x.Poslední asi okolo 32¨?

Houby mám ráda a určitě jsou také velmi prospěšné, ale trochu se bojím té jejich vlastnosti, že vše nasají a tak i ty toxické látky. A když není člověk čitý MB, tak se tomu prostě neumí bránit. Ale hlíva se parádní v polévce i v guláši.
Tak zase příště ahoj

listicka77
6. lis 2007

Stevey, to tedy koukám. Já měla opravdu vždy Hb mezi 105 a 110 a normálně jsem krev dávala.

Na to obilí koukám ještě víc. Kdyby se měl člověk řídit tím vším, tak se fakt nenají.