Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

sokolenka
18. dub 2008

taky si připravuji denně jídlo s sebou do práce, našla jsem na internetu termosku na jídlo, objednala a bylo, asi není mb košér, ale jsem s ní spokojená, dobré jsou i miso polévky, které v práci zaleju horkou vodou, nechám ustát a papkám, nic instantního, trochu luštěnin, obilovin z minulého dne, vařenou řasu, naklíčený mix, někdy i nějaké zbytky, prostě eintopf, ale chutná mi to. zeleninu raději moc ne.

nevril
20. dub 2008

Ahoj Sokolenko, vítej, ty už chodíš do práce? Já si celkem užívám domácí pohody a možnosti vařit)))

sokolenka
21. dub 2008

jsem na snížený úvazek, mám pár hodin (učím na SŠ), je to celkem příjemná změna, holčičku mám u babičky, vše je u nosu, nějaká kačka navíc, vůbec si nestěžuju, mám pocit, že do práce by se mohlo dřív, ale důležitý je počet hodin, který člověk v práci stráví, klidně bych takhle mohla fungovat další dva roky, než být tři roky doma a pak dávat dítě do odpoledne do zařízení. školku zatím neplánujem, nejenom kvůli jídlu, ale jsem zvědavá, taky to jednou přijde...

nevril
21. dub 2008

mno Sokolenko, to chápu, alespoň se tolik nepotýkáš s mateřskou a samotou, jednotvárností, která občas na každou z nás dopadne. Já jsem ale doma s malým ráda, babičky máme daleko... Ro.le taky občas pracuje, pokud vím, hlavní je, že dítě je v pohodě a je s babičkou, ne v jeslích. Mně dali do jeslí v roce a hlídaná babičkou jsem byla od miminka, střídali se máma a babi a myslím, že mě to celkem poznamenalo, Chci být s malým doma do čtyř let. S tím dáváním dítěte do odpoledne máš pravdu, je to smůla toho, že dnes se pracuje moc a zaměstnavatelé na rodiny ohled příliš neberou. Já doufám, že si najdu práci na ranní směny a budu moct vyzvedávat malýho co nejdřív. taky bych ráda další děťátko, tak možná budu doma a malej bude ve školce jen do oběda. I ohledně jídla je to lepší.

nevril
21. dub 2008

Holky vařte kopřivy! Včera jsme si opět dělali kopřivový špenát a malýmu moc chutná, přitom zelenině on moc nedá: Recept:
natrháme misku kopřiv, potom je opláchnem spaříme horkou vodou, nakrájíme. Zpěníme cibuli na oleji se špetkou soli, povaříme 10 min. Poté rozmixujeme, vrátíme do hrnce, zahustíme obilným nebo sójovým mlékem s maizenou, dochutíme umeoctem (pro děti méně, pro nás více). Mńam!!!
Taky trháme zelené mladé divoké rostliny- řebříček, pampeliška lístky (ne rozkvetlá), bršlice, jitrocel. Vše je pro zdraví, hlavně ta kopřiva.

aknela75
21. dub 2008

Díky za recept, určitě si je natrhám (kopřivy). Máme jich tu dost. 🙂

zdenkaamarosko
22. dub 2008

Prosím, ako pripravujete sladkú ryzu pre deti?Zohnala som ju v zdravej výžive a zatial neviem čo s ňou.

nevril
22. dub 2008

Zdeňko uvařím ji pod tlakem cca 45 min nebo bez tlaku cca 1 hod (na kaši o něco déle). Poměr vody zhruba 1:2,5 (rýže:voda), pokud chceš kaši vody 3 díly. Nechte si chutnat 😉

zdenkaamarosko
23. dub 2008

Dakujem Nevril. Rada chodím do obchodíkov so zdravou výživou, ale mnohokrát tam bezradne stojím, lebo neviem čo kúpiť a hlavne ako to pripraviť. Nechávam sa inšpirovať vašou diskusiou, ke´d mám čas zájdem na Rolinu stránku a jedna dobrá duša mi pomáha cez IP.

kitka123
23. dub 2008

Koprivovy spenat taky delavam, vyborna vec 🙂 A nebo pridam koprivy ke konci do polevky. Kdyz jsem jeste byla v Cechach, tak jsem hodne pouzivala brslici a tady u nas vubec neroste! Aspon ze ty koprivy a pampelisky rostou snad vsude 🙂

sokolenka
23. dub 2008

jste mě navnadily, zítra bude špenát, měli jsme ho zjara, teď už mi přišly kopřivy moc velké, ale ještě si ho uděláme. k té mé práci nepráci, teď odešli maturanti, tak mi zbylo osm hodin týdně, to jde ne?

janakal
23. dub 2008

Ahoj,
mam sestimesicni dvojcata-kluky, ktere plne kojim, chystam se pomalu prikrmovat a zacinam pomalu koketovat s makrobiotikou. Muzes mi, prosim poradit, jestli existuje knizka nebo web, kde bych nasla makrobioticke recepty pro deti?
Dekuju
Jana

lety
24. dub 2008

ahoj janakal, myslím že by se ti mohly líbit stránky http://makrobiotika.aspone.cz/ jsou tam makrobiotické recepty nejen pro děti, a určitě si pochutnáte i jako makrobiotičtí začátečníci.
nevril, prosím te už se ti ozvala p. Plšková? Já z ní nějak nemůžu tu zálohovou fakturu vydolovat. Nevíš, o někom jiném kdo se o to stará? Děkuji

jablunka
24. dub 2008

U nás bršlice roste dost, akorát abych pro ni nemusela běhat vždy daleko do polí, tak jsem jednu vyryla a nasadila do rohu zahrádky a celkem rychle se rozrostla, není jí sice moc, ale když chci jen trochu nějaké jídlo ozelenit, tak se hodí.

nevril
24. dub 2008

Hi hi já se bršlice na zahradě těžce zbavuji, je to jeden z nejhorších plevelů, ale jinak se hodí na nať 🙂 , hned bych vám pár poslala... lety, já s p. Plškovou telefonovala a te na zálohu šetřím, pošlu ji nejspíš příští měsíc, dala mi číslo konta plus jaký mám dát znaky, aby věděli, že je to ode mne. Celkem mě děsí, že je záloha nevratná a doufám, že malej neomnemocní nebo tak něco, taky s mým manžou je to těžké s jeho nepravidelnou prací))) Ale doufám, že to bude ok. Taky mám obavu posílat peníze na nějaké konto, bez potvrzení a doufám, že o ně nepřijdu, jak jsi to domlouvala ty?

lety
26. dub 2008

nevril, my jsme chtěli napsat zálohovou fakturu pro manželova zaměstnavatele, máme nějaké příspěvky na dovolenou, ale to také není potvrzení o zaplacení. Navíc, jsem se pí. Plškovou už domlouvala na formě faktury v únoru, a nějak na nás nemá čas, ale v pátek jsme byli u dr. Strnadelové a říkala, že je paní Plšková velmi zaměstnaná a že to mám zkoušet večer nebo o víkendu. Tak budu zkoušet dál. Taky prostě pošleme nevratnou zálohu na účet a budu doufat (budu doufat dvakrát, protože mám děti dvě), že nebude někdo nemocný. Ale možná, že by se tam s menší nemocí i mohlo jet, ne? Co myslíš, když jsou tam doktoří?

nevril
27. dub 2008

Lety asi jo, jen je blbý to riziko, že můžu nakazit ostatní děti))) ale budem myslet pozitivně a budem zdraví!!! doufám 😉
Těším se, že se tam poznáme, doufám že pojede i ro.le, vypadá to nadějně, kdo ještě pojedete??
Napadlo mě, že by jsme mohly uspořádat třeba společnou dovču mamin , dejme tomu víkend, pronajmout nějakou chatu s více pokoji a velkou kuchyní a tam by jsme se mohly sjet, i když jsme takhle z celé republiky, bylo by to myslím super.

zunna
28. dub 2008

Ahoj, my tiež pôjdeme. Už sa veľmi teším. Ale pravdepodobne pôjdem so svokrovcami, lebo manžel nemôže. No, dúfam, že svokrovci budú súhlasiť. Pri najhoršom pôjdem len s malým.
A tiež sa chystáme k Dáši Lužnej, minulý rok bolo super. Tam pôjde aj manžel, ak ho z práce pustia (mení prácu).
Dievčatá, to máte super, že Vás je tam viac. Ja tu v Bratislave alebo okolí nikoho moc nepoznám. A fakt by som sa chcela občas s niekým podobným stretnúť.
Janakal: Strnadelová, Zerzán: Radost ze zdravých deti

lesja
29. dub 2008

Ahoj holky 🙂 moooc vás prosím o radu. Jsem maminka začátečník, s mb jsem se začala seznamovat teprve teď a mám z toho hlavu, jak hokaido 😒 Mám výbornou dětskou lékařku, která mi doporučila nedávat malé (9 měs) ani lepek, ani mléčné výrobky, ačkoli zřejmě nejsme alergici, i když to vypadá, že jsme obě citlivé na kravské mléko. Leccos jsem tady přečeta, vidím, že už jste kus cesty urazily, tak bych se chtěla zeptat: na svačinku - ovoce, na obídek obilnou kaši a zeleninku (já přidávám občas i domácího králička, neboť jsem z toho všeho trochu nervózní), na večeři obilnou kašindu a jak jsem se už tady dopátrala vyvážit zeleninkou, aby mi spinkala. No a co na dvě odpolední svačinky, které nás teď čekají - máte nějaké osvědčené recepty? Zase kaši? A co ten lepek? Fakt musím počkat? Má z vás některá třeba svůj blog? Víte, snažím se dostudovat a potraviny pro mb si nechávám posílat poštou, všeho je na mě trochu moc, takže teď asi nezvládnu žádný kurz (a to ani finančně) 😅 A dáváte třeba luštěniny každý den? Nevím si rady s tím vyvážením talíře pro malého skřítka, který pomalu ještě nic nemůže. Nerada bych jí špatně vyváženou stravou nabourala výživu. Jo a co zeleninka - všechno kupuju normál v obchodu, snažím se o českou, ale když není..... Údajně je to lepší, než kupovat hotové příkrmy ve skleničče, i když tam jsou kontrolované dusitany. Ale máme pořád dokola mrkev, petržel (kořen, trochu nať), cuketku, brokolici, květák. Nic jiného tady neseženu. Občas vyrazíme do města a dokoupíme řepu. Co dáváte vy?

nevril
29. dub 2008

Vítej Lesjo!!!
chápu tě, já když začínala, taky jsem z toho měla v hlavě galimatyáš))) je to nesmírně těžké, i když se to nezdá, ale časem to začneš tak nějak přirozeně zvládat a taky ti ta jídla začnou chutnat, naučíš se vařit chutně i pro jiné... viz zkušená ro.le. Stránky má ro.le makrobiotika.aspone.cz, jak jsme tady už psaly. Výborná knížka pro děti a mb je Radost ze zdravých dětí od Strnadelové a Zerzána, doporučuji opravdu, já se prokousávala jinými (Kushi, Průchová) ale tahle to má tak pěkně srozumitelné plné receptů, i když samozřejmě i ty další autoři jsou dobří. Je tam i hodně dobrých receptů.
K těm příkrmům, děláš to moc dobře, ve věku 9 měsíců není třeba ani dávat příliš velké spektrum druhů jídel, děti jsou v tomto věku skromné a na chutě si zvykají,takže nemají problém s pro nás dospělé jednotvárnou stravou. Nechápu proč tolik odpoledních svačin, obecně stačí jíst dítěti 5x denně navíc předpokládám, že kojíš, takže odpolední svačina se dá dát vydatné kojení, z něho mají děti hodně energie. Jinak lepek rozhodně nedávej, na maso je podle mého taky brzy, stačí od roka občas kousek, ale jen se zeleninou, ne s přílohou. Bez lepku rozhodně vytrvej a bez mléka včetně jogurtů taky, dáváš přece svoje, pokud chceš dopřát mléko vař obilné. Prostě střídej jáhly, kukuřicnou krupici, rýži. Později můžeš přidat kukuřičné nebo rýžové těstoviny, pozor na bezlepkové směsi jsou plné chemie. K tomu zelenina - v tom, cos psala mi chybělo ještě zelí, je výborné, nemusíš se ho vůbec bát. Časem přidáš bílé tofu (myslím od 11měs, to budou vědět jiné mamči), červenou čočku (nenadýmá), ještě později fazole azuki, semínka atd. Používej lžičku kvalitního za studena lis. oleje (ve zdravé výživě - sezamový, slunečnicový) do příkrmu.
Denně můžeš na svačinu dát ovoce, nejlépe povařené, z našeho mírného pásu a dle toho, co zrovna lze sklízet nebo skladovat (teď jen jablka hrušky) plus sušené, to je ale třeba povařit, rozmixovat a asi bych ho dávala taky od roka. Tato sladká chuť je pro dítě denně důležitá. Nic nesol víc než pár zrnek soli, všechna strava má být kašovitá, aby v ní bylo dost vody (jin).

nevril
29. dub 2008

jo aještě jedno důležité- nedávej brambory, přesto že je to tak snadné))) jsou škodlivé a pro mini děti obzvlášť.

kalu
30. dub 2008

Ahoj, omlouvám se, že vám vstupuji do diskuse, protože o makrobiotice nevím vůbec nic.
Snažím se ale a hlavně svou malou stravovat zdravě. Řídím se radami Mudr., knížkami a svým "selským" rozumem. Malou stále kojím tak 4* za 24 hod., baštíme bílé kvalitní jogurty, ovoce ( čerstvé jablíčka,banány,mandarinky-přesnídávky nechce), na oběd zelenina+příloha + maso ( dávám tak 2 dny maso a jeden den bez , z příloh hlavně rýže,brambory,ovesné vločky,červ.čočka,kuskus, občas těstoviny , zeleninu všechnu možnou hlavně mrkev,brokolice,květák,hrášek,..maso kuřecí selské, krůtí, telecí, výjimečně hovězí)- většina surovin je BIO -podle možností, večeříme kašičky Sunarka-jiné nechutnají, ještě máme rádi dětské sušenky, občas chleba s biomáslíčkem. Pijeme jen čistou koj. vodu. , Pročetla jsem si zběžně pár stránek na tomto fóru a zaujalo mě např. to, že mléčné výrobky jsou nezdravé (i jogurty!) a že jsou nezdravé brambory!
Může mi prosím někdo vysvětlit, co je na nich pro dítě špatného ? Ještě jednou podotýkám, že makrobiotika je mi úplně cizí. jen se zajímám o zdravé stravovaní obecně. Moc děkuji.

zunna
30. dub 2008

Dievčatá, som dorazená 😲
práve sa mi pri odosielaní vymazal celý text o očkovaní, čo som vám písala

zunna
30. dub 2008

tak ešte raz, ale už stručne:
Thuja - účinky potvrdené naozaj len pri očkovaní proti varicelle (pravé ovčie kiahne) - toto sa už neočkuje od 75teho
Ledum - pri malých následkoch, ako bolestivosť, začervenanie môže pomôcť
ináč - zobrať si zvyšok dávky a v prípade potreby vyskúšať, či to zaúčinkuje spracované homeo. spôsobom
príp. poradiť sa s homeopatom a skúsiť podať liek, ktorý pokrýva vzniknuté symptómy
alebo podať (to snáď aj preventívne) konštitučný liek - na celkové posielnenie organizmu
ale asi najlepšie - obmedziť očkovanie na minimum
ja som u doktorky podpísala, ze očkovanie bude až pred vstupom do kolektívu

zunna
30. dub 2008

no, a už idem variť večeru 🙂
a amasaké 😉
majte sa

stevey
30. dub 2008

Ahoj holky, ja jsem se odmlcela z casovych duvodu, ale mam take spatne svedomi, protoze jsem nejak mimo a s jarem my vubec nejde varit. Pro maleho se snazim, ale ja jim spatne - ale je to urcite docasne🙂
Mame ted s Filipkem zase co "resit" - ac sladke ji predevsim ve forme sladu, dus. ovoce, vyjimecne spaldov. susenky s trochou fruktozy, ale to jen opravdu kdyz je v kolektivu a presto ma zoubky velmi pokryte zubnim kamenem - ja vim, asi to nesouvisi se sladkymi pokrmy? Zoubky si cisti nerad, spis kouse kartacek, ale ja mu je trosku vzdy prejedu. Pije hlavne kukichu, obcas roibos a nebo nejaky biovocny, ale to take vyjimecne a nebo obil mleko take vyjimecne a vodu. Stale kojim 2x denne.Zatim jsme nebyli u zubare, protoze v nasem dosahu je vsude plno a neberou, tak budeme muset do Prahy, ale zatim jsem nemela moznost to s nikym konzultovat. Co na to makrobiotika?

lesja
1. kvě 2008

Ahojky,

Nevril:
díííky za podporu a informace 🙂 Včera jsem ještě vyzpovídala paní, o které jsem se doslechla, že jezdí k p. Strnadelové do Phy a ta mi ještě doporadila - v podstatě mi ale řekla totéž co ty. Jsem ráda, že jsem se k mb dostala, vypadá to jako dobrý systém, jak napravit chyby, které jsem nevědomky a v dobré víře udělala během těhu (Baruška se narodila 4,09 g - maminka totiž věřila tomu, že mléko je tak zdravé, jak je dobré.) Teď čtu ještě Průchovou a začíná se mi to trochu utřizovat. A jsem ráda, že jsem natrefila na tuto diskuzi a na maminky, které mají evidentně zdravé dětičky i bez mléka. Jinak ty dvě svačinky - ty nám pozůstaly ještě z posledního růstového spurtíku, nechala jsem je, abych měla početně dost kojení, i když jsem četla, že důležité látky se koncentrují třeba i jedné dávce. Myslím si, že jakmile přejdeme na pevnou svačinku, to druhé samo "odpadne".

Jinak co třeba inspirovat p. Strnadelovou k napsání knihy pro maminky úplně malých dětí? Nebo si od ní nechat udělat jenom redakci. Takový malilinkatý sešitek, jak přikrmovat, co do jednoho roku, po roce a pod. ideálně by tam ještě mohlo být info pro maminky zahradnice, co kdy sázet a kdy sklízet 😎 Vím, že pro ty, kteří se mb zabývali už před těhu je to trochu zbytečné, ale škoda je, že tolik maminke, které shánějí recepty pro svoje děti ani nenapadne, že je tady báječný způsob, jak vařit tak, aby jejich děťátko ochránily před nebezpečím alergií. Chápu, že stručně není vždycky kompletně a že " konkurence" je obrovská, ale možný by to stálo za to. Napůjčovalal jsem si stohy a téměř všude jsem se dozvěděla totéž, lepek od půl roku apod.... I když na recept pro kojící maminky - kapr vařený vcelku od p. St. - na to opravdu zatím nemám odvahu 😀 Byla jsem vášnivá kuchařka, takže mám o trendech trochu přehled - už ji vidím - v barvách 😀 Navíc mám kamaráda, který fotí profi fotky pro časpisy o jídle a je fakt moc dobrý 😀 Zato teď už mám na balkoně sadu spálených hrnců 😉

Zunna:
můžu se zeptat na Tvé amasaké? Už jsem ho dělala dvakrát a pokaždé bylo spíš mírně sladké, ačkoli jsem si přečetla na int. že má být hodně sladké. A taky mi nezřídlo. Nechala jsem naklíčít obilí, usušila, rozmixovala, dala do vlažné rýže a šup s tím pod peřinu. Nechala jsem ho tam tak 4 - 5 hodin a výsledek byl lahodný, i když ne silně sladký. Recepty se v množství ingrediencí cca shodují, takže co ta chuť?

Jinak všem přeju krásné a voňavé jaro 😵

zunna
1. kvě 2008

Lesja: ja robím pre malého amasaké z ryže koji. Radšej mu ešte pšenicu nechcem dávať.
Robím jáhlové, jáhly varím s viac vody ako obyčajne a potom mi to aj lepšie redne po pridaní fermentu.
Tiež to nemám moc sladké, ale tak mi to aj viac vyhovuje.

No, malého sa mi celkom darí kŕmiť zdravo, aj manžela, ale u seba to nejako už nezvládam. Ja už fakt neviem, čo mám robiť. Ale už sa snažím z toho nestresovať, lebo potom je to ešte horšie.

A ohľadom toho prikrmovania - možno sa ani nedá napísať nejakú univerzálnu príručku o strave malých detí. Najlepšie je načítať, poradiť sa s ostatnými a potom asi použiť intuíciu matky. A aj tak sa vždy treba poradiť so skúsenými. Napr. väčšinou radia pre deti viac obilia ako zeleniny, ale mne Adelbert povedal, že Miško, keďže je skôr jangový, potrebuje viac zeleniny. A riasy - myslím, že to preto, lebo zrejme vďaka mojej dosť nekvalitnej strave mu asi nie som schopná poskytnúť dosť minerálov.

Ináč, dnes som sa inšpirovala receptami z Ro.le stránky s koprivami (zihlavou) a uvarila som fakt dobrý špenát. Omylom sa mi tam podarilo nasypať uvarený cícer (cizrna), tak som to s tým rozmixovala a bolo to naozaj výborné.

lesja
2. kvě 2008

Ahojky Zunna, a co je to ten ferment? Ja jsem se prave dopatrala pouze lepkoveho, jeste jsem ji to teda nedala, ale je to vylozene dobre.
Jinak můj muž to bere vyloženě lázeňsky - zdravé do mě, ale je vidět, že to "dělá pro zdraví", asi jako když skočíš po sauně do ledové vody 😖 Já jsem se našla chuťově jenom v některých věcech. Hrozně bych chtěla jet časem na nějaký kurz, věřím, že to jde uvařit i lépe, než to vyrábím já. V Ostravě jsem chodila do mb jídelny a strašně mi tam chutnalo. Navíc to zatím moc nestíhám, protože se ještě do toho snažím dokončit vš. Ale mám pocit, že to asi taky půjde k šípku, nebo ke špaldě?
S tou poradou se zkušenými máš naprosto pravdu. Jenom jsem tak chtěla vyjádřit lítost nad tím, že na pultu najdeš mrtě vaření pro mimi, ale podle mb to teda fakt není. A spousta maminek se moc nezajímá, třeba je ani vaření nebaví a tak ani netuší, že je tady báječná alternativa, jak mít doma spokojené a zdravé bříška. A hlavně mě dva doktoři doporučovali! dávat Baru piškotky asi v půl roce, chleba s máslem tak kolem 8-9 měsíců, atd., takže info od doktora taky vždycky není košer. Jenže jak to poznat, když se s tím člověk ještě nikdy nesetkal. Já jsem měla hroznou depku z těch rozporuplných tvrzení, Mudr. jako Mudr., člověk neví, komu věřit, doma nemám chemickou laboratoř, abych si ověřila jejich tvrzení a moje kamarádky, co mají mimi, tak zase třeba přestávájí kojit v půl roce, protože jim někdo nakuká, že mají vodové mlíko a tak. ☹ ach jo 🙄
Mj. ještě, že nemám laboratoř, byla bych už asi silně paranoidní 😀 Nic, dost nářků 😎
Měj se pěkně, dneska je venku parádní počasí na prádlo, takže to rozjedu ve velkým 🙂 Tak čauky

zunna
3. kvě 2008

Lesja: ferment je buď tá naklíčená, pomletá pšenica alebo ryža koji - proste to, čo spôsobí tú fermentáciu vďaka čomu obilie zosladne
Mhm, s tým sa stretávame asi všetky, že okolo nás je plno inak zmýšlajúcich mám, doktoriek, ...
Určite na nejaký ten kurz choď, ak budeš mať možnosť.
My s manželom pôjdeme k Dáši Lužnej na kurz o deťoch. A možno pôjdem aj k Dr. Strnadelovej - aj keď práve dnes mi svokrovci povedali, že ani oni so mnou nemôžu ísť. A neviem, či by som to sama iba s malým zvládla. Je to dosť ďaleko a byť tam na neho celý týždeň sama ... 😒
Ahojte