Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

strejcinka
3. led 2008

Ahoj Ondřejko,
tak tě - coby vegetarián - vítám mezi makrobiotiky 😀

Ro.le, mám prosbu, definitivně jsem zapomněla své heslo na tvém webu, jak mám, prosím, postupovat, abych si mohla nechat svůj login a heslo zvolit nové?
Tři dny už zkouším zadat všechno, co mě napadne, a pořád jsem anonymní... ještě že už mám po škole, mateřská má na můj mozek fakt degenerující vliv 🙄 😀

listicka77
3. led 2008

Ondřejko, tak si založ novou registraci, ať tu pořád nejsi s takovým "kódem", zatím máš jen tyhle dva příspěvky, tak změna nebude žádný problém...

a7365
4. led 2008

díky za radu. Ale snažila jsem se to vrátit už včera, ale nejde to ☹
Tak to musíte vydržet i s takovým hloupým jménem. Včera jsem dělala výbornou dýňovou polévku s mrkví, petrželí a velkými bílými fazolemi. Všem moc chutnala, jen naše Anička prohlásila:"vím, že ta oranžová polévka je zdravá, ale chuť nic moc". No, to jsem se nasmála

kitka123
4. led 2008

Ahoj holky, taky bych rada necim prispela, ale svatky u nas rozhodne nebyly o zdrave strave. Byla to ale dobra zkusenost, zjistila jsem aspon, ze mi konzumni potrava porad nechutna a navic jsem byla po par dnech z toho jidla unavena. Takze od noveho roku jsem se zase rada vratila ke svemu stravovacimu standartu. Dobre zazitky mam ale s malou Adelkou, cele svatky jsem mela na stole vylozene bomboniery, cukrovi, ovoce, co donesly navstevy a ona si toho vubec nevsimala, maximalne prerovnavala v krabicich jednotlive bonbony ale jist to ji vubec nezajimalo. A nejen doma, ale i na navstevach. Tak z toho jsem mela radost, kez by ji dlouho vydrzel ten nezajem o sladkosti 🙂

ro.le
autor
5. led 2008

Kitko, to ti teda závidím! Naše Klárka by jedla cokoli co vypadá jako jídlo, je to strašný problém na návštěvách kde je furt něco na stole. To si pak o mě všichni myslí, že ji mučím hlady.

aknela75
5. led 2008

To mi povídej ro.le, moje děti by taky zbaštily vše ze stolu. Je to děs. A naši příbuzní, když jsem děti usměrňovala, tak koukali divně, i když jsem si o nich myslela, že jsou kvůli otci rodiny na tom o trochu lépe se zdravější výživou, než ostatní. A klasické cukrovíčko jim moje mamka dávala vesele za mými zády. Malá potom nechce jíst pořádné jídlo. Ach jo.

ro.le
autor
6. led 2008

Holky, nevím, jestli jsem to tu psala, ale asi budeme mít neštovice. O vánocích na návštěvě jsme byli s příbuznými a jim se kluk druhý den osypal. Takže je čekáme tak ke konci příštího týdne. Jsem ráda, že je prodělá teď (tedy alespoň doufám), jelikož je malá a momentálně zdravá. Takže, jestli máte někdo zájem, neštovice jsou v nabídce. Ještě dám vědět, až se nám vyrazí.

aknela75
6. led 2008

Rolíku, neštovice bychom brali. Docela bych ráda, kdyby je dostaly prckové, než půjdu někam do práce. Ve školce byly na začátku prosince a naši prckové se tomu vyhly. Klidně se necháme nakazit. 😀

nevril
7. led 2008

Ahoj holky, konečně se mi podařilo dostat na koníka, což se mi 2 týdny nějak nedařilo 😉
Vítám nové maminky a doufám, že se uvidíme někdy na srazíku nebo na kurzu.
My jsme vánoce jakž takž překlepali, strana příbuzných od muže byla taky celkem neúprosná a malýmu cukroví dopřávala, ale podařilo se mi to omezit na minimum ( u něj, u mě už to bylo horší, ale on ho opravdu nesmí kvůli nesnášenlivosti pšeničné mouky). Zato u mojí mamky to bylo super, protože napekla bez cukru a z jiných mouk, moc jí za to díky!!!!
Takže jsme vyjímečně ani neonemocněli...

zunna
7. led 2008

Ahoj, k tým antibiotikám, čo sa tu rozoberali ... cez vikend som mala homeopatický kurz a okrem iného sme preberali aj horúčkovité stavy. Pýtali sme sa na situácie, keď už fakt nič nezaberá (nevieme prísť na správny homeo liek alebo ho nemáme k dispozícii) a podľa doktorky treba dať dieťaťu antibiotikum. Náš prednášajúci povedal, že on v takomto prípade má veľmi dobré skúsenosti s Wobenzinom (dúfam, že som to dobre napísala). Je dôležité, aby sa bral na prázdny žalúdok, najlepšie hneď ráno, alebo tri hodiny po jedle a aj po W. by mala byť väčšia prestávka od jedla. Ževraj sú to nejaké enzýmy, ktoré veľmi dobre stimulujú imunitu. Za skúšku to asi stojí.

ro.le
autor
7. led 2008

Aknelo, jakmile vyrazí pupínky tak ti písnu sms. Ve středu to bude 14 dní. Rozhodně schvaluji, aby to děti prodělali když jsou co nejmenší a víš že jsou momentálně zdraví.

a7365
8. led 2008

ahoj, mám na vás otázku ohledně vypěstování dýně Hokkaido ze semínek, které jsem vybrala a usušila. Vloni jsem je zkoušela dát do hlíny a vůbec nevyklíčily. Pěstujete se je někdo? Poraďte zahradnici-začátečnici.
Díky Ondřejka

kitka123
8. led 2008

Ahoj Ondrejko, ja jsem vloni udelala taky prvni pokus o dyne Hokaido, seminka jsem zasadila na kompost, krasne vyrostly, dokonce i hodne kvetly, ale dyne se vytvorily jen asi ctyri. Tak jsem byla zklamana. Muj tata je tak pestuje taky, vzdy si nasusi seminka na dalsi rok a vyroste mu jich spousta, tak nevim, kde delam chybu.

nevril
8. led 2008

ondřejko já dala v květnu nasušená semena dýně do substrátu na sazenice (zakouný v květinářství) a sazeničky potom sázela do hlíny. Vyrostlo mi jich hodně, ale lépe je sadit opravdu na kompost, protože na zahrádce v hlíně maj málo živin a vyrostly mi jen malé dýně. Každopádně vypěstovat si doma nejdřív sazenice je sázka na jistotu...

stevey
8. led 2008

Ahoj, také zdravím nové příchozí a mám rovnou dotaz na zunnu: zrovna asi prodělává můj 16 měsíční syn chřipku - vysoké horečky, rýma, kašel na průduškách (a přitom o svátcích jsme nehřešili moc, teda on vůbec, ale ja stale kojím), ráda bych zkusila ten Wobenzym ale jsou to tvrdé tablety a mají se polikat celé. Náhodou o podávání dětem se nehovořilo na kurzu?
Jinak dýně předpěstováváme ze semínek a pak malé rostlinky dáváme do země nebo na kompost (ale bydlíme v ůrodném Polabí) a jdou dobře. Původně jsou z kupované dýně vydlabaná semena.

ro.le
autor
8. led 2008

Souhlas, nejdřív předpěstovat a až pak ven na kompost. Kvalitní dýně kvetou hodně (květy jsou jedlé!) a zas až tolik dýní nemají. Semínka schováváme a dáváme obrok - tedy z dýní 2007 zasadit až 2009. Dělá se to tak se všemi tykvovitými. Takže si jich pár schovejte i na ten další rok.

Stevey, nepanikař a malému žádné tablety nedávej. Hlavně čerstvě uvařené jídlo a vše bude zase ok. Jinak doporučuji zavolat MUDr. Strnadelovou, určitě ti dobře poradí.

a7365
9. led 2008

a kdy to začínáte předpěstovávat? Jaký měsíc? Takže ro.le když mám semínka z roku 2007 tak mám čekat až na příští rok? Vadilo by to hodně kdybych je dala už letos? A ještě mám na vás dotaz z jiného soudku, včera jsme byli u zubařky a ptala se zda užíváme fluoridové tablety proti kazu. Nebereme je, ale Vojta měl 4kazy!!! (byli jsme tam před 1/2rokem-chodíme pravidelně) jsem z toho dost špatná. V 9letech si zuby čistí sám - chodíme na dentální hygienu, kde ho učí jak si správně čistit chrup a teď tohle....
Jak to máte vy s používáním fluoru? Nerada dávám cokoliv navíc, myslím, že v jídle a tekutinách je fluoru dostačující množství. Díky Ondřejka

zunna
9. led 2008

K tomu Wobenzimu: jedná sa o enzýmy, takže tie tabletky sa musia dostať celé v obale do chorého. Nehovorili sme o tom ako to dostať do malého dieťaťa, takže neviem ... (tu snáď poradia skúsenejšie mamičky väčších detí)
Ináč k tej poznámke role, ja tiež nie som za používanie POTLAČUJÚCICH alopatických liekov - to skutočne nie. Práve preto som tu napísala o tom wobenzime, pretože si myslím, že keď je už nejaká mamička zúfalá a doktorka tlačí na antibiotiká, tak je možno lepšie skúsiť ešte toto ako možnosť. (W. chápem tak, že nepotláča, ale pomáha podporiť imunitu, vnútorné sily organizmu, ... ale neviem, nie som farmaceut ani doktor)
Stevey: pre kojacie mamičky recept, keď deti majú to čo tvoj synček - Ume sho kuzu:
rozpustiť plnú lyžičku kuzu v hrnčeku studenej vody, rozmiešať, variť na strednom plameni a stále miešať až do varu a kým nespriesvitnie, pridať na malé kúsky umeboshi, pár kvapiek shoyu a jemne premiešať. Ak chceš, môžeš pridať zázvor. Piť teplé.
Bábätká od 8 mesiacov môžu zopár lyžičiek slabého kuzu, aby sa podporil ich imunitný systém. Ale bez shoyu a zázvoru a iba 1/4 umeboshi na 1 hrnček vody.
V prípade núdze môžu pomôcť aj kompozitné homeopatiká z lekárne určené na tieto chorobné stavy.

zunna
9. led 2008

Ešte som pozerala, čo píše p. Kushi: pre normalizáciu teploty odporúča kuzu. Pre dieťa však pripravený jin spôsobom. Ale že je rozdiel aké sladidlo použijeme. Pri horúčke trvá na ryžovom slade (nie jačmenný ani javorový ...).

listicka77
9. led 2008

Holky, koupila jsem si dneska rukolu. Nikdy jsem to ještě nejedla, máte nějaké tipy, co se s tím dá dělat? Díky!

kitka123
9. led 2008

Ro.le to je zajimave s temi seminky, jeste mi jich par zbylo s predminuleho roku, takze letos budu mit urodu jedna basen 😀 U nas v teplych krajich se nepredpestovava nic, to mame vyhodu.

O tom fluoru tady uz byla diskuze, tusim na kojencich, nam doktorka zadne fluoridove tablety nepredepsala, dokonce si davam pozor, aby nebyl pridany v zubni paste.

Wobenzym je myslim jeden z tech lepsich pripravku, ale u me jakekoliv tablety az kdyz neni jine cesty. A diteti uz vubec ne.

nevril
9. led 2008

ondřejko a to jste na mb stravě odmalička? to by mi přišlo divné, kdyby mělo dítě tolik kazů... nebo má normálně ve stravě cukr a mléko? fluoridové tbl jsme odmítli, pravda ale že doposud jsme zubaře nepotřebovali o po půl roce mb už ho nepotřebuji ani já a to se mi zuby kazily fest.

zunna
10. led 2008

Listicka - ja rukolu pripravujem rovnako ako napr. medvedí cesnak, takže najmä do lisovaných šalátov.
Náš malý už začal dostávať pre týždňom a pol pomaličky aj iné ako MM. Obilné mlieko/kaša mu chutí, ale mrkva nie, aj keď ju zje, ale mračí sa a občas aj pľuje. Dnes skúsim brokolicu, tak uvidíme.
Rozmýšľam, že kedy mu začnem dávať aj strukoviny (aspoň červenú čočku, adzuki a tofu). MB autori píšu, že už od 9 mesiacov sa môže. Vy ste kedy začali?

nevril
10. led 2008

ahojda já myslím, že jsme tyto luštěniny přidávali v malém množství tak od 10-11 měsíců. Fazole a čočku je zpočátku dobré pasírovat.

nevril
10. led 2008

lišti ro.le tady myslím psala, že připravuje rukolu jako špenát...na cibulce podusit.

ro.le
autor
11. led 2008

Ne, ne, to já nepsala. To se týkalo mangoldu.
Listicko, Teď v zimě by se syrových salátů moc jíst nemělo, takže bych ji vhodila do horké polévky místo pažitky, do těstovin, atd.

listicka77
13. led 2008

No udělala jsem tu rukolu nakonec jako špenát, taky to šlo.

ro.le
autor
13. led 2008

Takže od pátku máme ty neštovice. Klárka se chová úplně normálně, vůbec se neškrábe, ane není nijak víc unavená. Jeden den večer se nám zdálo že má teplotu, ale nic zásadního. Strnadelová poradila užívat dvoje homeopatika, aby to proběhlo dobře: Mezereum 9ch (je na předpis) a Rhus toxicodendron 9ch, kdyby byla horečka tak Belladonnu 9ch. Pacisek dělá dost do aromaterapie (Nobilis Tilia) tak nám poradila malou koupat s třemi olejíčky. To se do ponožky dají ovesné vločky a do toho se nakapou ty olejíčky (Ravensara, Tea tree, Heřmánek). Ponožka se zaváže a ve vodě je to jako hoba na mytí. Ty vločky sami o sobě udělají nádhernou mlíkovou koupel, hned bych si tam vlezla taky. Jinak Klárku ničím nenatíráme, jen první večer jsme trošku zpanikařili a napuntíkovali ji genciánou. Ty olejíčky to mají hojit a zároveň podporují zasychání stroupků, aby nezůstaly jizvy. Tak uvidíme.

pacisek
15. led 2008

Děkuju za rady na atb. Už je máme dobraný, hovínko má pořád taky pěkný 😀 , takže uvidíme za měsíc při kontrolním odběru, jestli jsme tu borreliózu zahubili.

Jo a dýně jsem dlouho předpěstovávala, protože jsem si myslela, že se to musí, a po přesazení měly takovej šok, že se z toho dva měsíce dostávaly, takže náskok zmizel. Tudíž nepředpěstovávám, na konci května (jsme 660 m vysoko) píchnu semínka rovnou do hlíny a děj se vůle boží. A děje. Mám pěkné dýně. 🙂

kitka123
15. led 2008

Holky co to je ta Ravensara? Ma to nejaky cesky nazev?