Dobré zdravé recepty pro děti od 7mi měsíců

dukie
25. bře 2009

Zdravím všechny maminky. 🙂 Podobné téma jsem zatím nenašla... Prosím ty, které svým prckům doma vaří, aby sem přihodily nápady, co dobrého uvařit, aby to prckům chutnalo a aby to splňovalo obecná doporučení pro tento věk - bez soli, bez cukru, bez smetany atp. 🙂

U nás se nejvíc osvědčila klasika:
-----
Mrkev vařená společně s kuřecím masíčkem (prsa) - taková jakoby polívečka, zvlášť uvařená rýže - pro zahuštění, vše společně rozmixováno. 🙂
-----
Zajímavé je, že variantu nahrazující rýži bramborami moc rád nemá, dokonce mu to nejede ani v případě, kdy dle doporučení přidám kapku oleje (pro lepší vstřebání vitámínů). Olej mu tam tedy dávám jen občas, protože si říkám, že stejně když vařím to maso, tak byť jsou to prsa (tj. netučné maso), tak na hladině vody (kterou nevylívám, ale spapá ji, že jo) je vždycky vidět pár maličkých oček vyvařeného tuku... tak snad je to dost, aby to pomohlo těm vitamínkům. 🙂

dukie
autor
25. bře 2009

many: Díky. 🙂

many
25. bře 2009

dukie - není zač 😉

kaleilah
26. bře 2009

ahojky mamky kuchařky 😀 i já se připojuju a posíám pár receptíků...sice okopírovaných, ale poslouží 😀 😀 😀

kaleilah
26. bře 2009

KVĚTÁKOVÁ POLÉVKA S VLOČKAMI
2 růžičky květáku (100 g)
300 ml vody
asi 10-15 g ovesných vloček
1 lžička olivového oleje
Květák uvaříme a vyjmeme. Do vývaru přidáme předem namočené vločky a uvaříme hodně doměkka. Rozmixujeme a přidáme uvařený a najemno vidličkou namačkaný květák. Vmícháme olej, nasekanou petrželku a podáváme.

kaleilah
26. bře 2009

ZELENINOVÁ POLÉVKA
Kousek mrkve, petržele, špalíček pórku (4 cm) nebo naťová petržel (celkem 60 g zeleniny), 300 ml vody, 1/2 lžičky oleje (olivového), 10-15 g bezvaječných těstovin nebo rýže
Nastrouháme mrkev, petržel a přidáme nasekaný pórek nebo petrželku. Zalijeme vodou, přidáme kapku olivového oleje a dáme vařit. Za varu přisypeme k měkké zelenině bezvaječné těstoviny nebo rýži (možno zahustit i rýžovou kaší Hami). Připravenou polévku rozmixujeme a podáváme.

kaleilah
26. bře 2009

HOVĚZÍ ZELENINOVÁ POLÉVKA
20 g vařeného libového hovězího masa ,1 kousek mrkve (20 g),1 kolečko petržele a stejné množství pórku (20 g), 350 ml teplé vody ,1/2 lžičky olivového oleje
Omyté, nadrobno nakrájené hovězí maso zalijeme vodou a uvaříme do poloměkka. Očištěnou a omytou zeleninu přidáme k masu a vaříme, až je vše měkké. Maso a část zeleniny vyjmeme a necháme do masozeleninového příkrmu. Zbytek rozmixujeme, přidáme olej, zamícháme a podáváme.

RAJSKÁ POLÉVKA
1 lžička rýžové kaše Hami ,1 středně velké rajče (40 g), petrželka ,1 lžička oleje, Rajče spaříme vroucí vodou, ponoříme krátce do studené vody,oloupeme a nakrájíme. Zalijeme asi 300 ml vody a uvaříme doměkka. Takto připravenou polévku zahustíme dle chuti 1–2 lžícemi rýžové kaše Hami. Hotovou polévku zamícháme, přidáme trochu oleje a najemno nasekanou petrželku.

kaleilah
26. bře 2009

KUŘE SE ZELENINOU
2 brambory (80-100 g), 1 mrkev (30 g) , 1 růžička květáku (50 g) , 20 g vařeného kuřecího masa (bez kůže) , 1 lžička oleje , rýže nebo bezvaječné těstoviny (30 g)
Maso se zeleninou uvaříme doměkka. Pak zahustíme 30 g uvařené rýže (nebo rýžovou kaší Hami) a přidáme lžičku olivového oleje. Vše rozmixujeme a podáváme. Místo rýže lze použít těstoviny nebo vločky, které musí být dobře uvařené.

BRAMBOROVÉ PYRÉ S DRŮBEŽÍM MASEM
20 g vařeného drůbežího masa, 100 g brambor , 1/4 šálku mléka (např. Hamilon 2)
Dobře uvaříme maso a brambory. Uvařené maso nadrobno nakrájíme a společně s bramborami rozmixujeme v malém množství vývaru. Vzniklou směs vyšleháme s mlékem a ještě teplé podáváme.

kaleilah
26. bře 2009

BRAMBOROVÉ PYRÉ SE ZELENINOU
100 g brambor
1/2 šálku hovězího vývaru
1/4 šálku mléka (např. Hamilon 2)
1 lžíce prolisované uvařené zeleniny (mrkev, petržel, hrášek apod.)
Očištěné, oloupané a nadrobno nakrájené brambory zalijeme hovězím vývarem a uvaříme doměkka. Rozmixujeme, promícháme s prolisovanou nebo najemno rozmačkanou zeleninou a vyšleháme s mlékem. Hned podáváme.

SVÍČKOVÁ PRO DĚTI
masozeleninový příkrm Hami
bílý nízkotučný jogurt (20 g)
rýže či bezvaječné těstoviny jako příloha (30 g)
Ohřejeme Hami příkrm zelenina s králičím masem a na požadovanou hustotu ho naředíme přidáním několika lžiček bílého jogurtu. Důkladně promícháme a podáváme nejlépe s či s těstovinami.

KUŘE S POMERANČI
20 g vařeného kuřecího masa bez kůže
1 středně velký brambor (50 g)
šťáva z 1/2 pomeranče
Horký uvařený brambor oloupeme, rozmačkáme a vmícháme do něj najemno nasekané nebo umleté kuřecí maso. Směs zakapeme pomerančovou šťávou, dobře promícháme a teplé podáváme.

kaleilah
26. bře 2009

RÝŽOVÝ NÁKYP
1 oloupané jablko, 1 hruška, 1 meruňka, 2 lžíce rýže nebo nemléčné rýžové kaše, 50ml UM nebo H.A. (= hypoalergenního) mléka nebo 2 lžíce mateřského
Rýži uvaříme ve vodě, přidáme nakrájené ovoce a dusíme. Nakonec vše rozmixujeme a přidáme mléko.

JABLEČNÁ KAŠE
rýžová kaše, 1 středně velké jablko , citronová šťáva , špetka skořice
Rýžovou kaši připravíme podle návodu. Jablko oloupeme, nakrájíme nadrobno a v malém množství vody dusíme doměkka. K rozvařenému jablku přidáme špetku skořice a pár kapek citronové šťávy. Dobře promícháme. Jablečnou směs pak vmícháme do připravené kaše a teplé podáváme.

OVOCNO-MLÉČNÁ POCHOUTKA
Nastrouháme 1/2 oloupaného středně velkého jablka. Vidličkou rozmačkáme 1/2 banánu a vše promícháme se 2 lžícemi bílého jogurtu.

kaleilah
26. bře 2009

Budu průběžně doplnovat další, třeba i pak od osmého měsíce?Je to jen na inspiraci, u ovocných se dá kombinovat všelijak 😀 taky se musíte sami rozhodnout o vhodnosti některých potravin-pomeranč, jogurt, všude se doporučuje jinak, někde 6 měsíc, někde až osmý...tak at mrňouskům chutná..a prosím, až něco vyzkoušíte, písněte jaký to mělo úspěch 😀

kamanka
28. bře 2009

kaleilah, budeme zkoušet🙂 Jak vidím, to jste to vzali pěkně hopem ty dětičky🙂 My to taky necháváme osudu, ale zatím nic, někdy si říkám, že druhé už nikdy, ale určitě budu ráda, až tak uvidím ty 2 čárečky🙂

kaleilah
28. bře 2009

kamanka: já jsem je takhle brzo chtěla vždycky, jen jsem nevěřila že se to tak rychle povede 😉 na první mimčo jsme si museli počkat, tak jsem měla strach že to ude i u druhého 😉 Jo u nás vede svíčková 😀

kamanka
28. bře 2009

No, já o první přišla ☹ Druhé pořád ne a ne přijít, tak nám s ním museli pomoct🙂 Chtěla jsem alespoň dvě děti, tak proto jsem se rozhodla, že prášky už nenasadím a necháme to osudu. A pořád nic...možná nám budou muset zase pomoct! Je to boj! Kdo chce děti...nemůže, kdo nechce...je těhotnej pomalu každej rok☹

kaleilah
29. bře 2009

kami: je to fakt, já jsem zase taková že dětí nebudu mít nikdy dost 😉 jsem poměrně mladá, v červnu mi bude 21, ale jak se tak znám, porodím druhé a nic mě neudrží aby třetí nepřišlo co nejdřív...doma mi to s dětma hrozně vyhovuje, ne proto že nemusím do práce 😉 ale je fajn vidět jak rostou, co umí novýho, s dětma to doma prostě neskutečně ožije...a hlavně mám super hlídací tchýni, která na "zavolání" přiběhne a pohlídá, takže si můžem i vyjít zapařit a nejsem jen uvázaná doma, to mi taky dost pomáhá 🙂 a co, už jsi zkoušela receptíky?

kamanka
29. bře 2009

ty brďo, tak to jsi mlaďounká🙂! To je dobře, že to tak bereš, pokud se na to člověk cítí, proč ne?! Ještě jsem nic nezkoušela☹, ale co nejdřív to snad vyjde!

adnilinda
17. dub 2014

moj oblubeny recept pre dieta su psenove sulance. Je to ok od 1r
http://www.sikovnamamina.sk/zdrave-recepty-pre-...