Doma vařené kašičky pro miminka. Poraďte

petka80
2. črc 2008

Ahoj holky,

začínám se trochu porozhlížet po světě příkrmů a dost mě překvapilo, že většina kaší, co se klasicky prodávají pro miminka od 4. měsíce, je nějak ochucená, případně je tam cukr, nějaké aroma a tak......
Jediná, co jsem našla, že je opravdu "čistá", je jahelná a špaldová od Alnatury (DM).

No ale i tak se nějak nemůžu smířit s tím, že budu dělat dítěti tyhle instantní kaše, vždyť pro sebe taky instantní jídlo nedělám...... 😕

Tak se chci zeptat, jestli někdo kašičky opravdu vaříte ze základních surovin a jak to děláte...... Nebo je nějaký důvod pro to, dělat ty instantní?

Třeba rýžovou bych vařila tak, že hodně uvařím rýži ve vodě a pak bych třeba přidala trochu MM. Nebo jsem koukala, že se prodávají jahelné vločky, ale nevím, co pak s tím..... A sladit přece není vůbec potřeba, ne?

Děkuju moc za tipy.

kisska
20. led 2009

bejkabambulka - jahly = proso 😉

angellina
20. led 2009

v podstate prosne zrno 🙂

bejkabambulka
20. led 2009

kisska,angelina, dik, az sa hanbim, aka som nevedoma...ale kto sa neopyta, ten nevie...aspon neumriem hlupa 🙂 ... a neublizim matejkovi, keby som mu nedajboh dala spaldovu lepkovu kasu...

kisska
20. led 2009

pokial nema matej nabeh na celiakiu, tak urcite neublizis 😉

markeeta
20. led 2009

Jahly muzete uvarit i s ryzi (ryzovou moukou) je to dost vyzivne. My jsme mely ryzovou kasi doporuceno jako prvni prikrm. Moje babicka delava z obouch ryzovy nakyp. Da se koupit spousta obilovin, ze kterych se pak doma udela kase. Ty obiloviny je nejlepe pres noc namocit.

mimom
22. led 2009

mozte pouzit aj ryzove alebo psenne vlocky,preplachut a zaliat vriacou vodou,nech zmaknu.

blaki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
blaki
1. únor 2009

Holky, pozor na užívání mléčných pokrmů!!!! V jednom z vašich příspěvků jsem četla návod na kaši s přidáním smetany. To je pro děťátko velmi nedobře, obsahuje mnoho tuku a překyseluje org., tím pádem zahleňuje. Pak následují angíny, záněty středouší, rýmy... Zkuste to bez mléka, my tak vaříme synovi už 2roky a je zdravý a spokojený.

jandaj
3. únor 2009

Ahoj holky. Mohla by jste mi některá poradit receptík na krupici s nutrilonem? Myslím tím, že se krupička uvaří ve vodě a pak se do toho ten nutroš zamíchá. Potřebovala bych poradit, kolik tý krupice a kolik Nutrilonu.

petka80
autor
3. únor 2009

jandaj, na krupičce, co mám doma, je tento návod, ale vyzkoušené to nemám:
1 zarovnaná polévková lžíce krupičky, 200 ml vody, namočit na 15 minut, pak vařit 10 minut
v 50 ml vody rozmíchat 26 g Sunaru a přimíchat do krupičky

lu777
4. únor 2009

tak mně prďolka rýžovou kaši nejí, jedině instant... ale tu moc nedávám...
vařím ovesnou, pohankovou nebo jahelnou... UM přidám po uvaření... občas dám rozvařené namočené rozinky a nebo rozvařím s jednou datlí, to miluje...
ale instant kaše taky doma mám, hlavně když třeba hlídal manžel, tak ten by asi panikařil, že to neuvaří 😀
takže máme ty Bio od Alnatury a nebo Nutrilon špaldovou a nebo Hipp s jablky, ta je aspoň bio

kajkape
5. únor 2009

Mozem to teda zhrnu a pridat zopar otazokt? pre moje babo /len sme zacali 8.mesiac/- ked chcem prejst z instantnych kasi na doma robene - treba zohnat ryzove vlocky, ryzovu muku (alebo uvarit ryzu a poriadne ju rozmixovat po uvareni, alebo podrvit pred uvarenim), alebo Alnatheru z DM, kukuricnu muku, ovsenu muku, pohanku, pseno, proso... vsetko uvarit vo vode (aj nechat najskor nabobtnat?), primiesat UM al. MM a podla chuti jablko,hruska.... daju sa aj na slano, bez soli samozrejme, robit? A este otazocka, ake pomery su, ci casom na to pridem, vody "od oka", radsej viac na rozvarenie ako menej? vopred dakujem za odpovede....

angellina
6. únor 2009

kajkape: ja varim kasicky doma z ryzove a kukuricne krupice. Daji se koupit ve zdrave vyzive. Na 150ml vody davam dve vrchovate cajove lzicky. Davam do studene vody a varim 10 min. Kukuricnou krupici je dobre predem aspon na 1 hod namocit. Dochucuji nastrouhanym podusenym jablickem nebo hruskou, ktere mi vetsinou zbyde od odpoledni svacinky, nebo pridam dve az tri lzicky ovocne presnidavky.
Jahelnou kasi varim primo z jahel.Jahly sparim horkou vodou a zaleji, varim do rozvareni, chci/li na slano, pridam hned zeleninku. Stejnym zpusobem delam ryzovou kasi se zeleninkou, jen ryzi si dopredu namocim. Varim do mirneho rozvareni a pak zpravidla rozmixuji.
MM do kasi nepridavam, kojime casto pres den i v noci, tak to nepovazuji za dulezite, ale urcite se pridat muze, jen bych kasi uvarila pri pridavani MM hodne hustou. Parkrat jsem to zkousela a po pridani MM mi hodne zridla a nam chutnaji kasicky hustsi 🙂
Jine kasicky nevarim, tak bohuzel neporadim.

kajkape
7. únor 2009

angelina: dakujem velmi pekne za radu, aspon to postupne povyskusavam. Ja som vcera navstivila jeden bioobchod a dosla som s polnou taskou vsakovakych kasi, zatial iba instantnych, ale casom sa snad zlepsim. Nakupila som spaldove otruby, kasu ryzovo-pohankovu, kukuricno-ovesnu, celozrnnu ryzovu a jahelnu muku. tie kase sa zarabaju bud mliekom alebo vodou. My sme skusili UM a do toho postruhane jablcko (predtym sme boli na Nutrilonovej ryzovej) a cele to zbastil, tak sa tesim. Este raz dakujem za radu 🙂

angellina
7. únor 2009

kajkape, nemas opravdu zac. Jen jsem popsala sve dosavadni zkusenosti. sama jsem zpocatku s varenim kasicek bojovala. tak at nejen kasicky chutnaji nadale. 🙂

eva.konczynova
24. únor 2009

zdravím holky, chtěla bych se poradit, malému jsem začala dávat kašičky, nakoupila jsem si v prodejně zdravé výživy zatím instantní kaši jáhlovou/rýžovou - složení je 60% proso - jáhly/řýže a 40% kukuřičná krupice, v návodu na obalu je napsáno, že stačí přidat za stálého míchání do teplého mléka nebo vody. Zatím to tedy malému takto dávám, jen nevím, zda dělám dobře - že to dávám přímo do vařící vody a jen promíchám, nebo myslíte, že by se to mělo chvíli povařit? Taky jsem si koupila bio ovesné vločky - ty předpokládám, že se musejí namáčet a povařit, ale nevím jak dlouho?

eki
19. bře 2009

ahoj eva,
tiež malému varím doma kašu - z UM a pomletých ovsených vločiek (aj pohánkových, príp. špaldovej krupice). Varím to asi tak 3-4 minúty, kým to nezhustne 🙂.

zuzujo
19. bře 2009

Ahojte, taky se rozkoukavam ohledne kasicek a po mensim pruzkumu vselijakych krabic s kasemi jsem pevne odhodlana malemu vyvarovat.

Chtela bych se vas vsak zeptat na radu, jak je to s tim namacenim obilovin. Co a jak dlouho dopredu namacet?
Janiky na predchozi strance pise, ze vecer "pred" namaci ryzi, ovesne vlocky i jahly. Neni to zbytecne dlouho? Nebo to tak ma byt kvuli stravitelnosti?

kijonkova.k
19. bře 2009

Evo,taky dělám od začátku inst.kaše a nevařila jsem je nikdy,jen přidám do mlíka a je to 🙂

zuzujo
22. bře 2009

Haloooooo, poradite prosim nekdo jak je to s tim namacenim obilovin?

angellina
24. bře 2009

zuzujo, pred varenim namacim pouze ryzi a to asi tak pul hodiny. Jahly ne, ty se krasne behem kratke chvilky rozvari samy. Ovesne vlocky jsem jeste nevarila. Jinak cerpam z knihy Judity Hofhanzlove Polevky a kasicky pro nejmensi. Momentalne jsem ji pujcila, takze nemuzu nahlednout, ale ona uvadi, ze neni treba jahly ani pohanku namacet, o tech ovesnych vlockach si to bohuzel nepamatuji..

3558
24. bře 2009

zuzu staci ti na 20 minut namocit. ak chces namacat. ja hned vsetko varim dokedy to nezmakne a popucim. 🙂

zuzujo
24. bře 2009

Angellina, Zuzka, diky moc, a tu knizku asi zkusim sehnat...

vendys08
20. dub 2009

Ahoj všem, nakoupila jsem dneska první zásoby na kaše a to: rýžovou mouku, basmati rýži bílou, jáhly, kuskus, kukuřičnou krupici. Chystám se, že kaše budu dělat jen tak, časem s ovocem, možná i zeleninou (o tom jsem se totriž dočetla až tady). Ten kuskus jsem pak koukala, že obsahuje lepek, takže ten zatím asi spotřebuju sama, ostatní by snad mělo být ok. Měla bych si koupit ještě něco? Ovesné vločky? Pohanku? (o té jsem četla, že by se měla až tak kolem 9 měsíce, ale už si nepamatuju proč.. A radši koupit ve formě krupice nebo celá zrna a ta pak mixovat? Díky za rady

marci
20. dub 2009

vendy, super jsou rýžové vločky - když je předem namočíš, kaše je uvařená velmi rychle 🙂

leryl
20. dub 2009

Můžete mi prosím poradit?Můžu 7.měs.dceři začít dávat na noc kaši,měsíc po zavedení zeleninových příkrmů?Maso ještě nejíme ani ovoce,tak aby to pak na ni nebylo vše najednou moc.Někde radí dávat kaši až po mase a ovoci....

junovka
20. dub 2009

Leryl, ked sme zacali s prikrmami na 5 mesiacov, tak som zacal davat aj Ryzovu kasu od Nutrilonu.Zvladli sme to v pohode 😉

mukky
20. dub 2009

Tie ryzove vlocky este nemam odskusane...kde sa daju kupit?V oddeleni zdravej vyzivy alebo normal pri ryzi,pripadne maju ich aj v DM?Dakujem

marci
21. dub 2009

mukky ve zdravé výživě určitě.

zuzujo
21. dub 2009

Mukky, ja je koupila v Bille