Doma vařené kašičky pro miminka. Poraďte

petka80
2. črc 2008

Ahoj holky,

začínám se trochu porozhlížet po světě příkrmů a dost mě překvapilo, že většina kaší, co se klasicky prodávají pro miminka od 4. měsíce, je nějak ochucená, případně je tam cukr, nějaké aroma a tak......
Jediná, co jsem našla, že je opravdu "čistá", je jahelná a špaldová od Alnatury (DM).

No ale i tak se nějak nemůžu smířit s tím, že budu dělat dítěti tyhle instantní kaše, vždyť pro sebe taky instantní jídlo nedělám...... 😕

Tak se chci zeptat, jestli někdo kašičky opravdu vaříte ze základních surovin a jak to děláte...... Nebo je nějaký důvod pro to, dělat ty instantní?

Třeba rýžovou bych vařila tak, že hodně uvařím rýži ve vodě a pak bych třeba přidala trochu MM. Nebo jsem koukala, že se prodávají jahelné vločky, ale nevím, co pak s tím..... A sladit přece není vůbec potřeba, ne?

Děkuju moc za tipy.

listicka20
2. črc 2008

Ahoj Petko, smýšlím dost podobně a co jsem měla banánovou kaši od Sunaru, tak to byla docela umělá hmota.
😀
S kašema jsem začínala tak, že jsem prostě koupila pytlík rýžový mouky a povaiřla to s UM (asi by se to teda mělo vařit ve vodě a to UM tam dodat až pozdějš, aby se nevyvařily vitamíny, nevím, no...) a pak jsem tam rozmačkala ovoce (banán, meruňku, broskev nebo hrušku - ty jsou nejlepší)
Myslím, že to, jak píšeš, rozvařit rýži a přidat MM, je ideální. MM i UM jsou sama o sobě sladká, takže dalšího cukru netřeba.
Teď zkouším novinku, ovesný vločky s UM, ale zatím se to moc neujalo (posnídala jsem to já 😅 ) tak snad časem si děvče zvykne

petka80
autor
3. črc 2008

listicko, díky moc za reakci. Čím dál víc se utvrzuju v tom, že ty instantní kaše jsou fakt humus..... 😔

Po tý rýžové mouce se teda rozhodně podívám. A taky jsem teď v jedný diskuzy našla, že existují nějaké rýžové vločky. Holt budu muset vyrabovat nějakou prodejnu zdravé výživy 😀

listicka20
3. črc 2008

A taky na tom ušetříš. Stejný složení (UM, rýžová mouka, ovocný "extrakt" a "aroma") je i součástí těch vyráběnejch mlík, který se prodávaj za hříšný peníze, a přitom je to tak snadný si to připravit doma, a s opravdovým čerstvým ovocem.
Nám doktorka na mateřský skupině doslova řekla, abychom těm vele firmám nedávaly tolik vydělat... 😀

holly1
4. črc 2008

holky, co je to UM a MM? 🙂

pirlenka
4. črc 2008

UM = umělé mlíko
MM = mateřské mlíko

😉

petra2204
4. črc 2008

Ahoj, taky jsem jedna z těch, co studuje krabice kojenecké stravy a je to hrůza..První rýžová kaše už obsahuje mimo jiné i skořici 😕. Listicko, banánová kaše letěla po prvním pokusu do koše, amarouny hadr 😝 😀 .
Vařím malému kaši do UM vločkovou, krupicovou, když nemám čas nebo jsem líná, tak ty instantní od Alnatury. Čas to téměř nezabere a vím, co malý jí..
Zkoušela jsem si udělat rýžovou moučku rozmixováním rýže, ale kaše z toho nebyla nic moc 😒 , ta malé zrníčka rýže se mi úplně neuvařily, možná to bylo i rýží, pak už jsem to nezkoušela..

petka80
autor
4. črc 2008

Holky, tak to jsem ráda, že nejsem jediný "magor", kdo to řeší 😀

petra2204, to jsme koukaly asi na stejnou kaši - rýžovou od Nutrilonu - obsahuje skořici, vanilkové aroma, cukr...... 😖

listicka20, s tím ušetřením peněz je to svatá pravda, docela jsem zírala, jak jsou ty kaše drahé..... 😕

listicka20
7. črc 2008

Holky a já si ještě přisadim,
docela mi vadí, že poslední dobou lidi věřej spíš umělý stravě obohacený umělejma vitamínama než čerstvýmu ovoci a zelenině. Řeknou, to čerstvý je plný dusičnanů, vitamíny se stejně ztrácej skladováním a varem atd. a výrobci snad vědí, co vyrábějí, výrobky pro miminka jsou přísně kontrolovaný a kdyby tam bylo něco, co děti nesmějí, tak by to vyrábět zakázali...
Jenomže pak teda nechápu, proč ještě nezakázali dětský sušenky od 6. měsíce, obsahující přidanej cukr a sůl, a takovýty laciný přesnídávky, kde jsou jenom ovocný extrakty a jinak je to taky plný cukru.
Nevim, kdo to kontroluje, ale na trh se fakt dostávají hrozný věci.

petra2204
8. črc 2008

Listicko taky mi to nejde do hlavy 😕 . Všeobecně se nedoporučuje do roka věku dítěte solit, kořenit, vyhýbat se bílku, celeru, rybám atd...a ve skleničkové stravě jsou tyhle ingregience běžně. Nechápu, proč to tam dávají. Je to všechno o penězích. Miminkům to chutná, je to chuťově ostřejší, než doma dělané jídlo, to domácí jídlo pak děti nechtějí a tak rodiče musí kupovat a cálovat..
Nedávno jsme jeli na dovolenou, kde jsem odmítla vařit a tak jsem malému nakoupila skleničky. Ve skleničkách od Hippu od 8. měsíce je běžně sůl a dokonce bílý pepř, no nechápu, k čemu takové malé dítě potřebuje mít opepřené jídlo 😕 .
Co se týče kaší, tak nechápu, z čeho se vlastně vyrábí taková kaše z lesních plodů či s jižní ovocem...přírodní to asi nebude 😒

listicka20
9. črc 2008

No, to asi moc nebude. Když to ochutnáš, tak podle mě tu chemii ucejtíš.
Já mám štěstí, že mi boban futruje skoro všechno, co jí dám, resp. když vidí, že to jím já, tak to chce taky. Takže vařím a skleničky v podstatě nedávám. Když jsem začala přikrmovat, tak jsem zkusila skleničkovou mrkev s bramborem, ta jí chutnala, a pak jsem zkusila bramboru s brokolicí... no a tam jsem teda žádnou brokolici nenašla. Zato tam bylo spousta hrášku a smrdělo to a myška to vůbec nechtěla. No a od tý doby vařím. Přesně jak píšeš - ve většině skleniček je tolik věcí, se kterýma bych ráda počkala...

leninn
10. črc 2008

Ahojky holky,
jsem na tom stejně, vařím a vůbec mi to nevadí...
kolem mě se to hemží skleničkama, kašičkama a ceny horoucí, ale o ty ceny ani tak nejde, ale také jsem toho názoru, že aspoň vím, co mi Barunka jí, vymýšlím si různé kombinace z potravin, které shledávám ok 😲
Každý říká a co dusičnany? A ta práce...
Jaká práce, uvaří vařič, umixuje mixér, a to že musím oloupat bramboru, očistit nějaký kousek zeleniny a ovoce mi vážně nevadí a přece si nebudu pro sebe vyvářet a malé dávat nějaké cosi ve skleničkách.
Beru je jakou nouzovky, někde na cestách možná....
Držte se

petka80
autor
10. črc 2008

Přesně tak, sobě budu vařit a malé budu dávat konzervy a instatní kaše 😅
Ty ochucené kaše, jak jste zmiňovaly, ty mi teda taky moc nejdou do hlavy. Já si teda třeba i jogurt kupuju bílej a dám si tam ovoce sama nebo marmeládu, prostě tyhle ochucený věci mi přijdou dost podezřelý.....

Holky, a nevíte některá jak na jáhlový vločky, jak z nich udělat kaši? Nikde to nemůžu najít......

antoniej
24. srp 2008

myslim ze se take da sehnat dost dobrej vyber BIO vyrobku, takhle jsem zacala delat kase ja. mrkev, brambor, urcite lepsi koupit bio mrkev nez hotovku v sklenicce.

mihapiha
27. srp 2008

holky, tak já jsem taky vařila kaše, nejdříve potravinu, pak jsem ji mixla a přidala UM, MM tolik neodstříkám, jenže malému to moc bohužel nejede. zkoušeli jsme rýžovou, ovesnou i krupičnou a bez úspěchu, ještě pomohlo trošku, když jsem mu do ní přidala ovoce. jsem si říkala, že bych zkusila koupit nějaké bobtnavé vločky, bud rýžové, kukuřičné anebo kukuřičnou krupici. nemáte nějaká dobrého typa?

timbouctou
17. zář 2008

Ahoj. Já jsem tu teda nová, ale je fakt, že třeba instantní rýžová kaše od Nestlé nemá nic přidanýho a je celkem jedlá. Ale souhlasím, skleničková jídla jsou fakt hnusná, malej to ani nechce jíst, kdo by se mu divil. My už teď vaříme večer krupičku s UM a dávám mu tam ovoce, mixovaná jablka, maliny nebo banán, moc se neosvědčily borůvky. Malá rada, víc to jedí, když je kaše řídká.

simlenka
5. říj 2008

ahoj holky, chci zkusit jáhly - teda už jsem je koupila, ale vůbec nevím jak na ně... nemáte někdo zkušenost s jáhlovou kaší?

parybka
5. říj 2008

simlenko, jáhly spař vařící vodou, já to dělám 2x, pak vařím ve vodě v poměru jáhly: voda 1:2, někdy i 3, dokud se voda nevyvaří, pozor dost se přichytávají. Nesolím, když je to pro malého.

Taky vařím.... navřím si zeleninu do zásoby a pak zamrazím. Nevím, jestli je to dobře, ale nechce se mi každý den vařit, takže jenom vytáhnu skleničku zeleniny z mražáku (zatím jenom mrkev, květák, cukina v různém poměru), přivařím kousek brambory, nebo jáhly nebo rýžové vločky. Malému to jede.
A na snídani používám nemléčné instn. kaše Sunarku rýžovou s kukuřičí. A večer dostaně ovoce zahuštěné buď rýžovou inst. nemléčnou kaší nebo těmi rýžovými vločkami.
Ale už je zase o kus starší, tak musím přidávat a rozšiřovat sortiment..
Zlaté kojení.. 😅

simlenka
5. říj 2008

díky moc - hele a jdou ty jáhly i nasladko? jako večerní kaše?

taky vzpomínám na pouhopouhé kojení a to jsem se těšila na příkrmy, no ale my přikrmujem a pak ještě jdem na prso, takže příkrmy máme jen jako bonus ke kojení 😅

parybka
6. říj 2008

tak já po příkrmu nekojím... aby si trošku nezvykl, že je po jídle dostane ještě prso.
Samo, že jdou na sladko 🙂 koukni na http://makrobiotika.aspone.cz/tam najdeš spoustu receptů. Podle makrobiotiky se k zrní ovoce nehodí, tak sladí sladem
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

simlenka
11. říj 2008

no - naše malá má kojení jako antidepresivum, či co 😝 prostě aspoň chvíli u toho prsa musí pobýt 😔 - díky za tipy 😉

zuz11
14. lis 2008

kili • 2d • Dnes o 12:05
mohli by ste sem písať, aké kaše robíte deťom a nejaké tie recepty. Ja robím len krupicovú a ryžovú z ryžovej múky, čo si spravím z ryže. Rada by som vyskúšala aj niečo iné. 🙂

ka4 • 2d • Dnes o 12:21
ja robím aj ovsenú .v mlieku uvarím na kašu,pridám cukor, do vychladnutej kaše nakrájané ovocie alebo orechy,trocha masla a kakaa

bubaaca • 1d • Dnes o 12:55
no ja som varila z klasickej instantnej polenty - teda kukuričnej krupice - cca 2 PL na 150ml dojč. vody a po 5 min varenia pridám nastrúhané jablko alebo hrušku, alebo varené jablko/hrušku. Bez cukru.

kili • 2d • Dnes o 12:56
buba, čiže bez mlieka? či môže sa aj v mlieku?

valka
14. lis 2008

tak ja som robila aj z pohanky...varila som ju ako ryzu, vennona poradila, ze staci zaliat vriacou vodou a nechat nabopnat...tiez s ovocim...
tak isto je fajn zo psena, ale musi sa zaliat vriacou vodou, tu zliat a potom dat varit na 20 minut...aspon podla svagrinej 😉

teraazky
7. led 2009

ahojky,chtela jsem se zeptat kde se da koupit ta rýžová mouka v životě jsem jí neviděla.Nebo spíš jsem se po tom nikdy nepídila. Díky

kisska
7. led 2009

myslim, ze ked nabehnes do hypermarketu, tak tam najdes rozne muky, ryzovu, kukuricnu a inu, skor v oddeleni so zdravou vyzivou vedla ovsennych vlociek a podobne.
Mna by skor zaujimalo, ako robi kili doma ryzovu muku - pomelies obyc ryzu? To by som skusila 😉

dididi30
7. led 2009

bubacaa tak toto vyskusam, som zvedava, ale aj ja ju lubim s cukrom a vela masielka mnaaaaam 🙂

janiky
17. led 2009

Jak vařím kašičky děťátku (a sobě):
- večer dám do kastrůlku 300ml vody a přidám 60g rýže
nebo 50g krupice
nebo 40g ovesných vloček
nebo 50g jáhel (předem propláchnutých na cedníku
vařící vodou)
-ráno to rozvařím na hustou kaši, do které pak přidám: 30ml umělého mléka nebo 12% smetany
a ovoce (podle chuti a možností).

libka1
18. led 2009

Janiky to znie dobre co si napisala, presne takto som potrebovala pocut gramaze 😀 Kolko ma dietatko? Aby som vedela zhruba o kolko menej mam toho navarit, ty budes mat uz asi vacsie babo ked davas smotanu. Len tych 30 ml mliečka je pre nas malo, my mame problem pit dost mlieka, tak sa snazim jej praskat co najviac v kasi aspon... takze asi zdvihnem davky 😅

janiky
18. led 2009

Smetanu jsem začala opatrně zkoušet po roce věku.
Jen pro děťátko by mi stačila třetinová nebo čtvrtinová porce. Ale snídáme spolu a co nesní malá, to sním já.
30ml mléka dávám jen pro chuť. Malá má stále dost mlíčka ode mne.

bejkabambulka
18. led 2009

ahojte, maminky, ja mam trocha chaos, spaldova kasa=pohankova? a jahlova kasa je aka??? je to bezlepkove? dik

angellina
20. led 2009

bejkabambulka, jahlova kase je z jahel 🙂 je to obilnina, ktera neobsahuje lepek. Je to v podstatprosne zrno zbavene tuhych slupek. Pohanka je take bezlepkova obilovina. Spalda, spravne psenice spalda je druh psenice, ktery uz lepek obsahuje.