Dubňátka 2011 a jejich mňamky :o)

peroli
14. říj 2010

Holky, recepty a tipy sem 😉 😵

jankabry
31. pro 2010

ČOKOLÁDOVÉ BROWNIES

100g másla nebo hery
200g hořké čokolády
4 vejce
250g g cukru
100g hladké mouky
1 čajová lžička prášku do pečiva
30g kakaa

máslo rozpustíme spolu s nakrájenou čokoládou v mikrovlnce - trvá to asi 3-5minut. Promícháme a necháme zchladnout na pokojovou teplotu
Vejce vymícháme s cukrem a mouku s práškem do pečiva a kakaem.
Čokoládovou hmotu smícháme s vejci s cukrem a nasypeme mouku s prdopeč a kakaem.
Pořádně promícháme a vlijeme na pekáč o délce 22cm, který jsme vyložili pečícím papírem.
Vložíme do trouby předehřáté na 180°C a pečeme 25-30min. Povch popraská a na konci pečení je koláč jakoby nedopečený - tmavý uprostřed a měkký - ale tak to má být 😉 uvnitř je to pak krááásně vláčné a hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm 😵 😵 😵

Můžeme vylepšit malinama zamíchanýma do těsta, mléčnou a bílou čokoládou na kostičky do těsta, polevou 1lžící espressa do těsta, vanilkovým cukrem a nebo podáváme s vanilkovou zmrzlinou pro delikátní použitek 😀

jankabry
7. led 2011

takhle vypadají 😉

jankabry
12. led 2011

Nejlepší CELOZRNÝ CHLEBA na světě 😵

850ml vody
10gr droždí sušeného
20ml kmínu
20ml soli
100ml slunečnicových semínek
100gr ov. vloček
400gr hl. mouky
400gr celozrné pšeničené mouky

pomícháš a necháš min. 6hodin kynout. Pak zapracuj a dej do formy na jelení hřbet, kterou před tím vymažeš olejem - pořádně pokud nemáš teflonovou a i tu namazat 😉 Naliješ tam toho těsta tak do 3/4. Necháš hodinu až dvě kynout a pak pečeš při 200°C hodinu. Ještě teplý chleba vyjmeš z formy a necháš chladnout postavený na bok a otáčíš, aby se nezapařil 🙂
Pokud Ti nějaké těsto zbyde, rozpálíš velkou vsrtvu oleje a lžící nebo kopečkovačem na zmrzku děláš koule a ty smažíš v rozpáleném oleji 😉
Jo a nejlepší mouka na to, je předměřická.
Pečení zdar!

forji
19. led 2011

OBYČEJNÁ CUKETOVÁ BUCHTA (dají se použít i jablka)

40 dkg cukru a 3 vejce ušlehat
přidat 3 lžíce oleje, 35 dkg poloh. mouky, 1 prášek do pečiva, 30 dkg na hrubo nastrouhané cukety, vše smíchat.

forji
19. led 2011

ještě jsem našla několik obdobných receptů, dá se přidat skořice, kakao. Asi cokoli.

forji
19. led 2011

CUKETOVÉ UNCLE BEN´S

1 kg cuket
1 kg paprik
1/2 kg cibule
feferonka
6 až 8 mrkví
2,5 dcl oleje
worchestr a soj. omáčka
sůl
5 malých kečupů

Vaříme 20 minut. Naplníme do sklenic a sterilujeme 20 minut. Mrkev vaříme zvlášť, pak jen domícháme do hotového!!!

jankabry
23. led 2011

Citronový polopečený puding

* 50g másla nebo hery
* 200g krupicového cukru
* kůra z jednoho citronu
* 100ml citronové šťávy
* 3 vajíčka, žloutky a bílky zvlášť
* 50g hladké mouky
* 250ml mléka
*moučkový cukr na posypání

1. troubu předehřejeme na 180°C a mezitím si do velké mísy dáme máslo, cukr, citronovou kůru, šťávu, žloutky, mouku a mléko a vše vymícháme mixérem do hladka. Z bílků vyšleháme sníh, který jemně zapracujeme do tekutého těsta.
2. Těsto vlijeme do máslem vymazané zapékací formy a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme přibližně 40-50minut, až povrch zhnědne jako na obrázku a spodek zůstane polotekutý jako neztuhnutý klasický český puding nebo ten instantní Sladký moment od oetrkera 😉
Fotku nemám vlastní, je z bbcgoodfood odkud je i recept protože jsme to zdlábli tak rychle, že se mi ani nestačily nabít baterky 😅

jankabry
24. led 2011

ŠPAGETY CARBONARA

recept je z Apetitu, ale lepší ho mít tu, než v odkazišti z webu 😉 jsou božské! jednoduché a většinou máte všechno na přípravu doma .. co se toho sýru týče mám vyzkoušené skoro všechny extratvrdé sýry a je to jedno .. dejte jaký chcete podle chuti 😉

* 100 g pancetty, libové slaniny nebo nejlépe domácího uzeného bůčku
* 50 g sýra pecorino (tvrdý ovčí sýr)
* 50 g parmazánu
* 3 velká vejce
* 350 g kvalitních špaget
* 2 baculaté stroužky česneku, oloupané
* 50 g másla
* sůl a čerstvě mletý černý pepř
* na dochucení

1. Do velkého hrnce dejte vařit vodu na těstoviny. Slaninu nakrájejte najemno, sýry nastrouhejte. Vejce prošlehejte vidličkou v misce, osolte a opepřete.

2. Vsypte do vařící vody lžičku soli, a jakmile se tekutina začne znovu vařit, vložte do ní špagety. Povařte je podle návodu na obalu nebo vlastní chuti tak, aby zůstaly pevné na skus (al dente).

3. Česnek trochu zmáčkněte plochou stranou nože, aby se uvolnily silice. Zatímco se vaří těstoviny, rozpusťte na velké silnostěnné pánvi máslo a vsypte do něj kostičky slaniny i stroužky česneku. Na středním ohni je smažte zhruba pět minut. Míchejte, až je slanina zlatá a křupavá. Česnek už svoji dějinnou roli splnil, tak ho vylovte a vyhoďte.

4. Pod pánví udržujte velmi mírný plamen. Jakmile těstoviny dosáhnou správné konzistence, pomocí kleští nebo dírkované naběračky je vyjměte a přihoďte na pánev. Vůbec nevadí, že na nich ulpěla voda; jak bylo řečeno, přispívá k jemnosti omáčky.

5. K vejcím v misce zašlehejte většinu sýra. Pánev s těstovinami odstavte a přilijte k nim vajíčka se sýrem. Kleštěmi nebo dlouhou vidličkou těstoviny promíchávejte a zdvihejte tak, aby se co nejíp obalily vaječnou směsí; ta se díky teplu sálajícímu z těstovin zpevní, ale nezačne se srážet. Přidejte pár lžic husté tekutiny, v níž se vařily těstoviny, ale jen tolik, aby byla omáčka hedvábně vlahá, nikoli vodnatá. Je-li třeba, trochu ji osolte.

6. Pomocí dlouhé vidličky stočte každému na talíř jakýsi špagetový drdůlek. Poprašte ho trochou zbylého sýra, čerstvě mletým pepřem a ihned podávejte. Tip: Pokud zůstanou porce na talíři chvíli stát a hedvábný lesk omáčky se začne ztrácet, zastříkněte těstoviny těsně před podáváním trochou vody z těstovin.

niko
28. led 2011

@jankabry ahoj, sleduju, že máš v zásobě dobré recepty, neměla bys tam tip na nějakou rychlou a dobrou buchtu, zítra mi má přijet návštěva, tak ať je něčím ohromím... hlavně něco vláčného, nemám ráda suché buchty... díky 🙂

peroli
autor
9. únor 2011

BORŠČ

+- 40 dkg předního hovězího
+- 40 dkg vepřového plecka
1/2 středního celeru
3 střední mrkve
2 větší petržele
2 střední červené řepy
sáček červeného kysaného zelí
2-3 cibule
2 protlaky (po 140 g)
vegeta bez glutamanu
(zakysaná smetana)

na dochucení:
ocet
cukr
sůl

Na oleji opečeme cibuli, přidáme hovězí a vepřové maso nakrájené na velké kostky, necháme zatáhnout, zalijeme vodou, přidáme vegetu, chvíli povaříme, pak maso vyděláme, přidáme na malé kostky pokrájený celer, petržel, mrkev, řepu a vše povaříme do měkka, nasypeme sáček červeného zelí, pokrájené maso na malé kousky a protlaky, podle chuti ještě dochutíme octem, cukerm a solí a podáváme se zakysanou smetanou.

TIP: Řepu radím loupat a krájet na talíři a ne na plastové desce - hrozně barví 😉

zlobidlo
9. únor 2011

tak recept na kuřecí s řepou a smetanou:
Kuřecí řízky
cibule
řepa - čerstvá nebo naložená
dle chuti trochu mrkve
smetana na vaření, zakysaná smetana
sůl
pepř

orestujeme cibulku a na tom kuřecí na kostičky (osolené opepřené). (kdo má rád mrkev tak ještě i mrkev - nejlepší strouhaná). až maso změkne přidáme na kostičky nakrájenou a oloupanou řepu (je možné dát i zavařenou). přidáme a necháme dusit (čerstvá trvá dýl než změkne). až je to všechno měkké odkryjeme a přilijeme smetanu - buď na šlehání nebo na vaření, dosolíme dopepříme dle chuti. Na závěr při odstavení můžeme přidat i zakysanou smetanu (s tou se už nesmí vařit). někdo to dělá komplet jen ze zakysené, záleží na chuti.
my to jíme s těstovinami a mňááám. dobrou chuť 🙂

forji
1. bře 2011

Plátky vepřového masa naklepat, osolit, opepřit. Smíchat kečup a hořčici, v tom maso namáčet a dávat na pekáček, na maso dát na kolečka nakrájené brambory, mírně osolit, brambory i ve více vrstvách, mě to vyšlo jen na dvě vrstvy tak aby jsme měli k masu dost. A to celé zalít smetanou, lepší je ke šlehání. Péct asi hodinku. No mňamka obrovská. Dovedu si to představit i s bylinkama, nebo nivou, ale takhle samotné je mňamózní, nemá to chybu!!!!!!!!

luciasek1984
2. bře 2011

Kanadské kuře

kuřecí stehna (4-6 kousků), 125 g rozpuštěného másla, 1-2 cibule nakrájíme na kolečka, 4 stroužky česneku na plátky, polévková lžíce sójové omáčky, polévková lžíce worchestru, kávová lžička octa, kávová lžička cukru, pepř, sůl, 1 sklenice (250 ml) sladkého kečupu

Vše smícháme, vložíme do toho stehna a necháme přes noc uležet v lednici, poté dáme do pekáče a upečeme. Podáváme s bramborem.

Je to mňamka, doporučuji.

luciasek1984
2. bře 2011

Vepřové v mrkvi

vepřové maso - 4 plátky, olej, sůl, mrkev - 4 velké, 2 hřebíčky, cukr, 1 lžíce hladké mouky, 2 lžíce másla, hrnek mléka, 1 masox, mletý pepř

Plátky masa opečeme na prudko, osolíme a dusíme doměkka. Do hotového masa přidáme nastrouhanou mrkev a hřebíčky. Podlijeme a dusíme. Uděláme jíšku, přidáme studené mléko, poté vyjmeme maso a směs rozšlehámne, nalejeme zpět k masu, dusíme, přidáme špetku pepře, máslo a masox. Podáváme s brambory.

Je to dobré.

zlobidlo
6. bře 2011

egg curry (recept z Nepálu 🙂)
na pánvičce se osmaží cibulka a až je skoro hotová přidá se prolisovaný česnek a chvíli se smaží i s ním. pak se přidá nastrouhaná mrkev (dávám velkou cibuli a 3 mrkve a tak 3stroužky česneku) a smaží se a míchá. s mrkví to už osolíme, trochu pepře a kari. je nutno dát olej nebát se ho a míchat ať se nepřipaluje. až mrkev jakoby zhnědne (a ztratí na objemu taky) tak se zalije vodou a přidá se masox (dávám kuřecí sypký bez glut. z DM). do toho se na kostičky nakrájí brambory (dávám tak 3) a až se to vaří tak přímo do toho se nastrouhají brambory (2-3) na zahuštění. necháme vařit až jsou brambory měkké. uvaříme ryži a vajíčka na tvrdo. na rýži se prostě naleje omáčka a posadí vajíčko 🙂
jinak pro masovce je možné prostě udělat na kostičky nějaké maso a přihodit do té omáčky.

ladimar
6. bře 2011

Hrášková polévka s krutonky (zkopirovano z webu, je vazne moc dobra a ty krutony jsou na ni snad nejlepsi 😀)
* 600 g hrášku
* 600 ml kuřecího vývaru
* 1 střední cibule
* 100 g másla
* 300 ml smetany
* špetka muškátového květu
* 5 plátků toastového chleba nakrájeného na kostičky
* česnek na plátky
* sůl, pepř
postup:
Nakrájenou cibuli lehce orestujeme na polovině másla, zalijeme vývarem, ochutíme a přivedeme k varu. Do vařícího vývaru vsypeme hrášek, provaříme 10 minut. Zatímco se hrášek vaří, pomalu opečeme krutony z toastového chleba na druhé polovině másla s přidaným česnekem. Povařenou polévku rozmixujeme dohladka, přidáme smetanu, dochutíme solí, pepřem, muškátovým květem a procedíme přes hustý cedník (JA NECEDIM). Polévku servírujeme společně s čerstvě upečenými krutony.

breberuska
30. bře 2011

Rohlíky:

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

300 g hladké mouky 100 g chlebové žitné 100 g chlebové pšeničné 50 g celozrnné mouky 125 ml mléka 125 ml vody 2 čl soli 1 čl cukru 1 vejce 1 žloutek 20 g rozpuštěného másla 1/2 droždí přidat semínka...sezam,len,pohanku do náplně: půl kysané smetany

POSTUP PŘÍPRAVY

Všechny přísady dáme do domácí pekárny v pořadí, zapneme program na těsto (hnětení, kynutí). Po vykynutí těsto přendáme na pomoučený vál , těsto se moc nelepí, tudíž se nemusí moc podsypávat a vytvarujeme rohlíky:
Těsto rozdělíme na cca 16 bochánků. Pomocí rozvalovacího válečku vyválíme elipsovité placky a každou potřeme zakysanou smetanou. Levou rukou uchopíme spodní okraj placky a pravou dlaní stáčíme vrchní okraj placky do tvaru rohlíku. Při vinutí rohlíku potahujeme (levou rukou) placku směrem dolů, čímž se placka prodlužuje a rohlík má lepší vinutí. Po zamotání mírně uválíme.Cípem dáváme vždy na plech, aby se rohlíky při pečení neotevřeli! Na uvedené adrese je vizuální postup : http://domacipekarny.dama.cz/postupy.php?d=257 . Naskládáme na plech s pečícím papírem a necháme kynout 30 - 40 minut. Pak pomašlujeme vejcem nebo jen zbylým bílkem, mlékem či vodou, můžeme posypat semínky nebo hrubou solí a pečeme ve vyhřáté troubě při 200°C / cca 15 minut, zkrátka až mají zlatou barvu.

Hotové rohlíky ihned přendáme z plechu na mřížku .

peroli
autor
16. čer 2011

Je to tady z koníka a je to fakt moc dobrý 😵 😵 Na léto je to super jako lehkej oběd (pokuď to teda nejíš dokuď nevidíš dno jak já 😀 ) a v zimě by se to mohlo hodit jako příloha k řízečkům nebo k něčemu podobnýmu.. 😉

VAJÍČKOVO ŘEDKVIČKOVÝ SALÁT

5 vajec
2 svazky ředkviček
1 střední salátová okurka
1 červená paprika
1 svazek jarní cibulky
1 hlávkový salát (já dávám ledový)
180 g zakysané smetany 11%
2 lžíce majonézy
sůl
pepř

Vejce uvaříme natvrdo, necháme vychladnout a oloupeme. 3 vejce nakrájíme na menší kousky a zbylá dvě na půlměsíčky. Ředkvičky, papriku, okurku a cibulky nakrájíme nadrobno, salát natrháme (nebo ledový nakrájíme na větší kousky). Zakysanou smetanu smícháme s majonézou, osolíme a opepříme. Zeleninu a vejce promícháme se zakysanou smetanou a dáme vychladit. (Já to nestíhám, jím hned 😀 )
Podáváme třeba s bagetkou, chlebíkem apod.. ale můžeme jíst i samotný..

peroli
autor
19. čer 2011

ČÍŇANOVO ŠTĚSTÍ

Na půl kila kuřecích prs:
4 střední cibule (dá se nahradit porkem nebo namixovat půl na půl)
4 vejce
2 lžíce sojové omáčky
1 lžíce worcesteru
1 lžíce maggi (polévkové koření)
4 lžíce solamylu
1-2 lžičky mleté papriky
1 lžička soli
pepř
a pak už je to podle chuti - česnek (ten doporučuju a dát tak +- 2-3 stroužky), kari, atd atd atd.

Kuřecí maso nakrájet na tenké nudličky, cibule na půlky, pak na plátky a rozdrobit (rozebrat).. Oboje dát do mísy, přidat vejce, sojovku, worcestr, maggi, solamyl, papriku, pepř, sůl (případně rozmačkanej česnek nebo kari nebo..???)..., promíchat, vznikne taková tekutá kuřecí směs, nechat nejlíp přes noc uležet (ale nemusí být 😉 ), a pak už jen lžící klást hromádky do rozpáleného oleje, z každé strany stačí osmažit tak cca minutu (dělá se to fakt rychle) a je hotovo... 🙂

Ta směs je sice tekutá ale placičky krásně drží a nerozpadají se a jsou i po vychladnutí takový "nadýchaný" (třeba narozdíl od řízků který jakoby ztuhnou), proto je to fakt super jídlo i na cesty... 😉

peroli
autor
22. čer 2011

i tenhle recept je tady z koníka 😉

KOTLÍKOVÁ DOBROTA

40 dkg předního hovězího masa (já dala víc jak 0,5 kg)
50 dkg mrkve
50 dkg brambor
1 cibule (měla jsem 2)
10 dkg anglické slaniny (dala jsem 20 dkg)
pepř
sůl

Dno pekáčku nebo ohnivzdorné misky vyložíme částí anglické slaniny. Druhou vrstvu tvoří maso, které si pokrájíme na tenké nudličky, zasypeme je drobně nakrájenou cibulí a lehce posolíme a opepříme. Kolečka omyté mrkve tvoří třetí vrstvu. Poslední vrstva jsou oloupané brambory pokrájené na kolečka. Zbylou slaninu pokrájíme na nudličky, posypeme jí brambory, které zároveň osolíme a opepříme. Vše dáme do středně vyhřáté trouby přikryté pokličkou nebo alobalem zvolna péct.

forji
27. čer 2011

Recept od známé. Nemá chybu.

GULÁŠ TROCHU JINAK

Anglická slanina na kostky,na ní cibule,pak maso, i vepřový,paprika sladká,sůl pepř, voda. Nedávat česnek,majoránku,atd co do guláše patří, maximálně trochi čili. zahustit a do hotového, hned po vypnutí nalít smetanu a přidat na nudličky nakrájenou červenou kapii sladoučkou.Nechat odpočinout,druhý den je lepší atd. Ta paprika do omáčky pustí svoji štávičku a je to mňamózní záležitost 😝 🙂

forji
20. črc 2011

Sirup :

2.5 kg ovoce
2 l vody
5 dkg kyseliny citronové
1 petol _ten už se asi nedělá, používám malý modrý sáček konzervant do štávy

rybíz, maliny a podobné ovoce se rozmačká, jablka strouhám, přidat zbytek ingrediencí a nechat 24 hod uležet, potom cedit a vymačkávat, jako ale fakt růčo fůčo, přes silonku nebo plátno. Zkoušela jsem odštavnovač ale pozor!!!!!!!!!! jde toho víc než jen štáva a je to hustý, není to ono a špatně se to ředí vodou jako sirup, třeba z meruněk jsem měla fakt hustotu, nebylo to ani dobrý, šlo to do pryč 😒 A pozor rybíz v odštavnovači i se stopkama nééééé, krutě se mi celej rozlítl a byly z toho místo sirupu řezný rány na celém těle, fakt jsem měla nože i na zácloně 😲 Nejlepší je fakt plátno nebo silonová ponožka a poctivě si to vymačkat, no a pak co litr štávy se přidá kilo cukru, je z toho asi 4-5 litrů sirupu, 24 hod se to nechá stát a často se s tím míchá, až se cukr rozpustí, přeliju to do lahví od kořalky nebo 4litrových sklenic a šupajdá do sklepa. Vydrží to i několik let.
Ovoce které můžu doporučit je: 😎 Rybíz, každopádně rybíz, do červenýho přídávám černý, nebo červenej a maliny nebo jahody, třeba půl na půl. Rybíz nemá šanci se zkazit, má hodně pektinů. Samotnej jahodovej nebo malinovej nemá chybu, lahoda!!!! třešně - mnamka (naložit i s peckama) bez vypeckování, no a jablka a hrušky taky výborný a je ho nejvíc no, merunky se mi moc neosvědčily je to moc dužiny a jak jsem psala dělala jsem ho odstavnovacem a ee. Letos bych chtěla prubnout broskve. Vlastně to jde z čehokoli. A je to nevařenééé takže samo vitamíny.

zmyzulka
24. srp 2011

KOKOSOVÉ KUŘECÍ ŘÍZKY

kuřecí řízky - stehna
limetka + kůra
kari a chilli koření
strouhaný kokos
olej, sůl, pepř

kuřecí řízky (v receptu jsou stehna, já měla jen prsa, píšou že při použití prsíček přidat do koření jogurt - ten jsem taky neměla, příště vyzkouším) osolit, opepřit, kari a chilli rozmýchat v limetkové šťávě a kůře (limetku jsem neměla použila jsem citron a navíc bez kůry páč jsem měla v lednici jen jeden a už ostrouhaný 😀), kuře do toho na půl hodiny naložit (měla jsem naloženo celý den, páč jsem nakládala když Oliva spala 😀), potom se kuřátko obalí v kokosu, hodí na plech, pokape zlehka olejem a dá do rozpálené trouby na 220 st. peče se 25 minut až je kokos dozlatova. podává se dle receptu s rýží, my měli s bramborkovou kašičkou 🙂

breberuska
2. zář 2011

Tvarohová bleskovka:

Drobenka: 500g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 200g cukru moučka, 200g másla
Nádivka: 500g tvarohu (může být i ve vaničce), 0,2-0,5l mléka(podle konzistence tvarohu, aby to nebylo až moc tekuté), 2 vejce, cukr dle chuti, rozinky (možno nahradit i drobným ovocem)

Z mouky smíchané s kypřícím práškem, cukru a másla uděláme drobenku. Na tukem vymazaný plech nasypeme polovinu až 2/3 drobenky, na ni nalijeme nádivku, rozetřeme, posypeme zbylou drobenkou a upečeme asi při 170 stupních až do zrůžovění.

luciasek1984
5. zář 2011

BUCHTA SE ZAKYSANOU SMETANOU

těsto - 2 vejce, 20 dkg mletého cukru, 8 dkg oleje, 30 dkg polohrubé mouky, 30 dkg nastrouhaných jablek, 1 prášek do pečiva, 1 lžička skořice, nastrouhaná citrónová kůra asi z jednoho citrónu

poleva - 2 malé zakysané smetany, 2 čokolády na vaření (čokolády rozpustíme a zamícháme do zakysaných smetan)

Vejce s cukrem a olejem vyšleháme, přidáme ostatní suroviny. Upečeme. Vychladlé potřebe polevou a posypeme kokosem a dáme do lednice ztuhnout.

masa1
6. zář 2011

SALÁTEK S CELEREM A ANANASEM:

Já na tu mísu, která byla na srazíku dávala:
1 plechovku ananasu (kousky) - ale stejně jsem je ještě pokrájela na malé
1 sklenici sterilovaného celeru - celou (tzn. EFKO - celerový salát - prodává se v Kauflandu nebo tescu) - možná ho mají i jinde 😉
25 dkg - tvrdého sýra - na kostičky
25 dkg - šunky - na kostičky
1 plechovka kukuřice Bonduele -tu vetší
1 a pul bílého jogurtu
bud majonéza nebo tatarka (podle chuti)

vše dávám bez štávy - takže musím scedit kukuřici, celer i ananas.(ne v jednom cedníku! (kvůli tomu promíchání)

najdu si misku (je lepší spíše vyšší, protože ingredience skládám na sebe a nemíchám!!!!
já dávala do spodu sýr, pak ananas, šunku, celer, kukuřici a na to smíchaný bílý jogur s majonézou (a do toho lžici tatarky). zakryju to dám to do ledničky na noc odležet a promíchávám až další den. může se stát (i mě se to párkrát stalo), že zjistíte že tam máte málo jogurtu nebo majonézy - tak se nebojte to při tom míchání přidat, to už se nic nestane a nezkazíte.

jinak tam v původním receptu ještě patří porek (syrový)- někdo nemá rád ale ted jsem to tam nedávála kvůli prckům, můžete pak vyzkoušet i s ním. 😉
jinak poměry nejsou striktní - záleží co vám v tom salátku více chutná a co máte rádi (nebo doma 😉 ).

ať vám chutná tak jak na srazíku!!!!

peroli
autor
11. zář 2011

KAŠTANOVO-SMETANOVÁ DORTA

TĚSTO:
4 vejce
12 dkg cukru moučka
12 dkg pol.mouky
2 lžičky prášku do pečiva
2 lžíce kakaa

KAŠTANOVO-SMETANOVÁ NÁPLŇ:
25 dkg kaštanového pyré
1 vanilk.cukr
2 lžíce cukru moučka
12,5 dkg másla (polovinu kostky)
20 dkg zakysané smetany (1 kelímek)

ŠLEHAČKOVÁ NÁPLŇ:
250 ml smetany ke šlehání (1 kelímek)
20 dkg zakysané smetany (1 kelímek)
1 ztužovač šlehačky
1 vanilkový cukr

cukrářské dlouhé piškoty
džem

TĚSTO:
Vajíčka pořádně!!! vyšleháme s cukrem do pěny (šlehat aspoň 5 min). Přidáme prosátou mouku s prdopečem a kakaem, promícháme, vlijeme do dortové formy vymazané máslem a vysypané moukou (nebo jestli máme rozevírací formu tak na dno dáme kolečko vystřižené z papíru na pečení) a dáme péct na 180´C na cca 13-15 min.. vyzkoušíme špejlí. Upečená dorta je krásně nadýchaný piškot. Upečený korpus vyklopíme z formy (v případě rozevírací formy jen projedeme ostrým nožíkem po obvodu, formu otevřeme, korpus otočíme a sloupneme papír), necháme vychladnout a potom překrojíme na polovinu.

KAŠTANOVÝ KRÉM:
Kaštanové pyré, máslo a cukr vyšleháme, přidáme zakysanou smetanu a opět jemně prošleháme.

ŠLEHAČKOVÁ NÁPLŇ:
Šlehačku vyšleháme se ztužovačem, přidáme zakysanou smetanu a vanilk.cukr.

Spodní polovinu upečeného korpusu potřeme džemem, na to natřeme polovinu kaštanové náplně a přiložíme vrchní polovinu korpusu. Druhou polovinou náplně potřeme povrch a boky dorty. Na vrch rozetřeme šlehačkovou náplň a boky ozdobíme seříznutými piškoty (přizpůsobíme výšce dorty). Úplně nakonec nastrouháme nahoru čokoládu.

peroli
autor
19. zář 2011

ten recept mám ještě z cukrárny kde je všechno na deka (ale v závorkách to máte upravený) 😉
kdo ale má digitální váhu tak je to plus 😉 🙂

FLORIDA DORT

KORPUS:
8 dkg cukru krupice
11 dkg hladké mouky
4 lžíce oleje
12 dkg vajec (cca 3 ks)
vanilkový cukr
pár kapek citronové šťávy (nemusí být)
trošku teplé vody

KRÉM:
4 dkg cukru krupice
5 lžic mléka
12 dkg vody (cca 120 ml)
2 dkg vanilkového pudinku
1 žloutek
vanilkový cukr
5 dkg másla

ŠLEHAČKA:
1 kelímek smetany ke šlehání
1 ztužovač
2 lžíce cukru moučka

DOHOTOVENÍ:
meruňkový kompot
čokoláda na vaření nebo hořká na hrubo nastrouhaná

Žloutky vyšleháme s cukrem, vanilk.cukrem, citr.šťávou a 3 lžícemi teplé vody do pěny. Opatrně vmícháme přesátou mouku a sníh a nakonec olej. Pečeme dozlatova v dortové formě vyložené pečícím papírem pár minut na +-200´C.
Smícháme vodu a mléko. 2/3 dáme s cukrem a vanilk.cukrem vařit. Až to bublá nalijeme 1/3 mléka smíchaného s pudinkem a vaříme do zhoustnutí, chvíli před odstavením vmícháme žloutek a ještě chvilinku povaříme. Do vychladlého pudinku zašleháme máslo.
Smetanu, cukr a ztužovač vyšleháme do tuha.
Na korpus rozložíme okapané meruňky, potřeme krémem, šlehačkou a celý povrch postrouháme nahrubo čokoládou.

Je to vážně STRAŠNĚ!! dobrý a takový lehoučký, vhodný i pro děti... Meruňky se dají nahradit samozřejmě i jiným ovocem ale pak už to není ono... Kamarádka to dělala už několikrát, jednou vyzkoušela i broskve, jindy zase jahody (všechno kompotovaný) a říkala že meruňky jsou opravdu ty nej!!!

peroli
autor
21. zář 2011

PUDINKOVO-MERUŇKOVÉ KAPSIČKY

-50 dkg listového těsta
-meruňkový kompot
-3/4 litru mléka
-2 vanilkové pudinky (doporučuju ale spíš nějaký ochucený - ananasový, banánový.. nebo pár kapek nějakýho aroma)
-4 lžíce cukru
-1 vejce

Z pudinkového prášku, mléka a cukru uvaříme pudink a necháme vychladnout. Listové těsto vyválíme, nakrájíme na tlustší pruhy (já měla cca 10x30cm, ale klidně můžou být i menší, ať si udělá jak kdo chce 😉 ), na polovinu pruhu naneseme pudink (okraje musí zůstat volné), poklademe okapanými meruňkami (já dávala po dvou), přes náplň přehneme druhou polovinu pruhu, boky jemně přimáčkneme vidličkou, přendáme opatrně na plech s pečícím papírem, povrch potřeme rozšlehaným vajíčkem, v místě kde je meruňka uděláme malej zářez a dáme péct do vyhřáté trouby tak na 180-200ˇC. Po upečení pocukrujeme. 🙂

Ten pudink musí být dost hustej, já na litr mléka dávala ty pudinky 3 😉

zlobidlo
8. říj 2011

Hruškový koláč z Apetitu

120g másla, rozpuštěného + na vymazání
70g hladké mouky
1 sáček prášku do pečiva
1/4 lžičky mořské soli (já dala obyč)
2 hrušky střední (cca 450g)
150g krupicového cukru
2 vejce

předehřát troubu na 180 st. hlubší koláčovou formu o průměru 20Cm vymazat máslem. (já měla 26cm formu a chtělo by to množství násobit 1,5-2x, do plechu prostě poměrně víc).
do misky prosít mouku, přidat sůl a prdopeč a promíchat.
hrušky oloupat vykrojit a nakrájet na osminky a rozloit dokola na dno formy.
vejce ušlehat s cukrem do pěny. přidat připravenou moučnou směs a promíchat (osobně jsem nachystala mouku a do ní přimíchala to vejce s cukrem) , přilít rozpuštěné máslo a znovu promíchat. těsto přelít rovnoměrně přes rozložené hrušky a péct cca 40 min dozlatova. po upečení překlopit! já jsem pekla asi 20min protože jsem měla menší formu. příště peču na plechu a tak 2,5-3 násobek!! 🙂))

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru