Dýně. Co s nima dělat?

vanusak
10. črc 2008

Holky,
tak jsem před časem dostala 4 sazeničky cukety, zasadila, těšila se, protože měly plno květů a nasadily na plody, rozrostly se... Jenomže mi bylo podezřelé, že jsou do žluto-oranžova... no a oni se z nich vyklubaly dýně 😲
Zatím jsou malé, ale je jich tam (a bude) požehnaně a stále se rozrůstají dál. Nevím, co s nima, asi pak budu rozdávat kolem 100 dýní na Helloween 😀

Poradíte? Slyšela jsem, že se např. z nich dělá marmeláda, zaváří se s rumem, snad i nějaká buchta??? Dík.

slnko331
2. zář 2009

peppapig,napis, ja ich mam este na zahrade dost, tak daj inspiraciu. A mam aj tie velke, tak skusim ten ananasovy kompot.

irca1
18. zář 2009

ahoj erinka83, semienka nikdy nevyhadzujem, je mi to luto ked su take zdrave. ocistim ich od duziny, preplachnem, osusim. spravim si marinadu z olivoveho oleja, soli, cesnaku, kečupu, cili papriciek alebo hocicoho co mame radi. zaklad je olej a sol. dam na plech a peciem na 150°C asi 45-60 minut. obcas premiesam. daju sa takto upiect vsetky semienka, len Hokkaidove semienka maju hruby obal, tie peciem iba z mladych tekvic na menej stupnov a dlhsie. Hokkaidove semienka najcastejsie susim v susicke a potom ich luskame pri telke.

katusocka
27. zář 2009

Skusala som tu marinadu na hokkaidove semienka a po opeceni to chutilo fantasticky. Vdaka za skvely recept, aj mne bolo vzdy luto vyhadzovat semienka, ale nevedela som co s nimi...

irca1
2. říj 2009

katusocka, tesim sa, ze chutilo 😉

petua
12. říj 2009

Ahoj holky,

tak jsem byla taky podarovaná dýní 🙂 , chtěla jsem jí pro prcka, ale teď babo raď 😀 - kdo jste jí připravoval mrňatům jako příkrm, jak jste to dělali? Dá se dát do mrazáku? Myslela jsem uvařit, rozmixovat a uskladnit v mrazáku, jde to nebo jí takhle zlikviduju? 😀

irca1
14. říj 2009

ahoj petua,
ja tekvicu prekrojím po dĺžke na polovice, dám na papier na pečenie a upečiem v rúre. potom vydlabem, roztlačím vidličkou alebo rozmixujem a mrazím v krabičkách. varím a pečiem s ňou celý rok. po rozmrazení chutí ako čerstvá. kamoška to robí deťom do formičiek na ľad a potom pridáva kocky podľa potreby.

amira55
15. říj 2009

ahojky potřebuju poradit, mám doma dýni má 14 kilo a nevím kudy do ní. Jak jí rozdělat, co vyndat, jak zpracovat-myslela jsem zelí a semínka upéct ale nevím jak☹prosím poraďte

aponchie
17. říj 2009

amira mam taky takovou doma prave mi lezi u topeni na zemi ,ale vydrzi takze v klidu..mam v planu ji rozpulit vadlabat tak abych z duziny udelala na hrube kostky kompot je moc dobrej sladkej a seminka dam omyte do trouby na plech posolim a dam pect mnam pak po vychladnuti mirne teple zobeme

erinka83
18. říj 2009

Holky, a ty semínka se fakt dají jíst jen tak? Nemusí se loupat? Irčo, bohužel jsem si tvůj návod přečetla až teď, tak semínka mamka prostě jen suší, musím se zeptat, v jakém jsou stavu 😀

luthien.k
12. říj 2010

Obnovuju diskuzi, třeba někdo poradí - nevíte, jestli je vhodné dělat kompot z Hokkaido dýně? Mám docela pěknou úrodu a mm přemlouvá na kompot, který si pamatuje od babičky, ale mně se zdá, že je na to tato dýně taková málo pevná, aby se nerozvařila...? Fakt nevím.

madelen
13. říj 2010

@luthien.k ahoj, s kompotem neporadím, mě to kdysi jako dítěti moc nechutnalo. Ale letos jsem dělala z obyčejné oranžové dýně " zelí " ke kačeně a bylo to naprosto vynikající. Kamarádka mi říkala, že z Hokaido dýně je to zelíčko taky výborné. Zbytek uvařeného zelí jsem napytlíkovala do mrazáku. Příští rok si chci zasadit na zahradě, už se těším.

luthien.k
13. říj 2010

@madelen, díky, já jsem trochu pohledala na netu a myslím, že se na to ta Hokaido fakt asi nehodí, ona se dost rychle rozvaří na pyré, takže asi zkusím spíš džem (a příležitostně zelí 🙂)

hannah23
5. lis 2010

Ahoj holky, malému dýně chutná a tak bych ji chtěla nějak na zimu uložit asi do mrazáku, ale nevím jak, jestli uvařit a do sáčku zamrazit či jak.Ted to malému vařím tak, že uvařím kusy a pak mu to rozmačkám, kousky ještě nejíme.Děkuji za odpovědi

filipal
5. lis 2010

@hannah23 mne pekne vydrzi postruhana v mrazaku. ked som ju len pokrajala, bola taka prilis vodova.
tu postruhanu pouzivam na privarok.
ale nevim ci poznas zimnu tekvicu (dynu) ta vydrzi aj rok. ja mam dokonca este od vlani. ma tvrdu supu a preto sa dobre skladuje. aj odroda hokaido. prave som z nej varila kremovu polievku, mnam. 😝 😅

rezina_123
4. říj 2013

Ahoj všem, z dýně vaříme doma už několik let a stále přicházím na nové recepty. Spoustu z nich jsem našla na http://dyne-hokaido.cz, v poslední době mě asi nejvíc zaujalo třeba másto z dýně hokaido a chlapům v rodině kupodivu celkem šmakuje dýňová hořčice (http://www.dyne-hokaido.cz/hoice-z-dn-hokaido/) 🙂