I hrozné matky umí vařit. Šup sem s receptíkmi!

kaleilah
5. pro 2009

Dětem cpeme párky, sem tam čokošku...a ještě máme plno různých kalorických bomb 😀 😀 😀 Tak hrozné ženy, šup sem s receptíky, aby jsme se v tom neztratily 😀

petruna110
16. kvě 2010

Mám malý tip na pečení kuřete. Popřípadě kachny. Věřte mi, není ned kuře upečené v Římském hrnci. Nikdy se nevysuší, nemusí se během pečení podlévat a je krásně šťavnaté. Stačí jen dodržet návod, který je vždycky na hrnci uvedený.
U nás všichni milujou pečené kuře, ráda ho dělám, není s tím moc práce a není na něm prakticky co zkazit.

Tip: kuřátko bude výborné pokud jej posypete trochou rozmarýnu, jídlo dostane nový rozměr.

arietiska
16. kvě 2010

Super recept pro ty co nemají římskej hrnec. 😀 😀 😝

arietiska
16. kvě 2010

petruna: za kolik je prodávate paní co? 😉

petruna110
16. kvě 2010

Samozřejmě je to jen pro ty, co ho mají 😉 . Ale pokud ne, dá se nahradit... není to úplně ono, ale je určitě lepší než nechat kuře vysušit. 🙂 stačí dát na sebe dva hluboké pekáče, ale je potřeba kontrolovat vodu a podlévat.. Nezapomenout.
A opravdu nic takového neprodávám. 😀 nevím, jestli by se tímhle vůbec dalo uživit.

lenkavano
16. kvě 2010

ari díky 😉

kulimka
17. kvě 2010
evaje
18. kvě 2010

Petruna, ve skříni mám římský hrnec, ale chybí mě návod,můžeš mě prosím trovchu poradit, jak s kuřetem?Jsem opravdu nevařící mamina. Díky

arietiska
19. kvě 2010

Lilek z mletým masem je famózní záležitost! Vlastně všechny tři recepty co jsem s Lilkem prováděla, ale s tím masem je to božské! 😉

martinka79
19. kvě 2010

tak ten udělám... 🙂

kacir
20. kvě 2010

langoše- 1 kg hladké mouky, třičtvrtě litru mlíka, kvasnice, lžička soli, lžička cukru, trošku jedlé sody, 1 bílý jogurt, 4 lžíce oleje, nemají chybu

monkula
20. kvě 2010

Lángoše:
1 kg múky, kvások, soľ, mletá rasca (drcený kmín), olej a asi 5 varených a nastrúhaných zemiakov

arietiska
20. kvě 2010

Dobrá čokoládová poleva třeba na perník...právě jsem zkusila a ještě ochutila rumem. 🙂

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
12 dg másla 12 dg cukr moučka 3 lžíce kakaa 3 lžíce mléka 1 čokoládový puding

POSTUP PŘÍPRAVY
Vše dáme do kastrůlku a za stálého míchání ohříváme ve vodní lázn . Po celkovém rozpuštění zdobíme bábovku nebo cukrový.

arietiska
20. kvě 2010

Jako musím říct, že bych tu polevu po ztuhnutí fakt nepznala od čokolády rozvařené, navíc ta se tak blěb dělá. Na cukroví asi taky super! Zkuste určo. Navíc je to z pudinku, že... 😝 😀

cocoska
20. kvě 2010

nejaky receptik na (svatebni) kolace by se u vas nenasel?

arietiska
20. kvě 2010

Tak ty já teda neumím, musela bych sehnat recept. U nás v kraji se dělají takový ty plněný kostičky co mají 1cmx1xm.

petruna110
22. kvě 2010

@evaje

Ahoj,
No jestli máš dobrý, tak bys měla mít tu vrchní část drsnou zevnitř. Neglazurovanou. Tu před pečením namočís na deset minut do vody. To ti potom umožní péct prakticky bez tuku. Kuře klasicky osolíš, okmínuješ. Potom to vložís to spodní části hrnce, ta by měla mít glazuru. a přiklopíš namočenou částí. Pokud nemáš úplně dobrý, to znamená, že když je přiklopený, tak tam máš otvory, tak bych to kuře raději trochu podlila. protože to pak pára uniká a výsledek není tak dobrý. musí se to hlídat. Pokud na okrajích nejsou otvory, ta se kuře peče "v páře" která jde z té namočené části, takže pustí trochu tuku a nepřipálí se. Zavřený hrnec vlož do studené (opravdu nesmí být předehřátá) trouby a peč jej na 180°C - 200°C cca hodinu, hodinu a čtvrt. pokud máš hrnec bez otvorů, tak není potřeba jej během pečení otvírat, aby neunikala pára... ale pokud to děláš poprvé, tak bych raději zkoukla, když to nemáš ozkoušené, ať se nestane, že se kuře spálí... aspoň zjistíš, jestli přístě musís podlévat a tak.

jonatanka
22. kvě 2010

DOMACI, ZEMIAKOVY CHLIEB :
cca 1kg hladkej muky, mozno nahradit aj polohrubou
2 zemiaky uvarene v supke
1kvasnice alebo dva baliky susenych
2CL soli
1/2 CL cukru
1CL mleteho kminu, moze byt aj cely
1PL octu
mlieko na zarobenie kvasku
a voda podla potreby

Do prihriateho mlieka pridáme droždie,štipku soli a možme pridať trošku cukru aby lepšie kvasilo. Kým budeme čakať na droždie dáme variť zemiak, vysypeme necelé kg hladkej múky do misky, pridáme 2 čl soli, rascu,olej,uverený zemiak a nakoniec vykysnuté droždie a miešame, podľa potreby pridáme vodu. Cesto miesime pokiaľ sa nebude odlepovať od strán misky,musí byť jemnej konzistencie.
Necháme v miske vykysnúť a znova premiesime a necháme vykysnúť.
Keď cesto vykysne druhý krát preložíme ho do vymasteneho plechu necháme 5-10 minut pokysnúť a vložíme ho do vyhriatej rúry a pečieme na 180ºC do chrumkava asi 40-60 minút.Počas pečenia môžete vrch potierať vodou alebo ojejom.Po upečený plech s chlebom vyberieme a prikrijeme navlhčenou utierkou aby zmäkla kôrka.

lepsie je pred pecenim potriet chlieb slanou vodou, je ta korka taka jemnejsia 😉

jonatanka
22. kvě 2010

zabudla som, zemiak postruhajte najemno 😉 😉 😉 😉

evaje
24. kvě 2010

petruna110 díky ti. Hned jak budu mít chuť tak vyzkouším. Já mám hrnec neglazovaný celý, tak určitě budu raději načumovat. Stejně jsem zvědavka 😉

arietiska
26. kvě 2010

Kuře ala Kačena 🙂 Pro ty kdo mají rádi kyselé zelí /často se jí v čechách ke kačeně/.
Kuře nebo kuřecí čtvrtky, kysané zelí /kupuju v Penny, je nějaký už snad lehce ochucený a moc dobrý, používám i na halušky, i na sladko-kyselý/, grilovací koření, sůl.
Do zapékací mísy prsknete zelí, na to naskládáte kuře, okořeníte, osolíte a na kuře položíte cibuli a anglickou slaninu. Ale nemusí vůbec být. Zakryjete alobalem a dáte péct. Nemusí se ani podlívat a z třeba na konci, když se oddělá alobal, aby se upekla kůrčička. 😉 My k tomu jíme brambory, ale můžete i knedlu. Mně osobně na knedlu chybí omastek.

arietiska
28. kvě 2010

Pokud zbyde zelí, dá se využít např. na mexické fazole 🙂 ... je to fakt moc dobré!

Fazole v rajčatové omáčce /Penny nebo jaký chcete/, malá sklenička leča, 1,5 velké cibule, kousek uzeninky, koření a zbytek zelí od předešlého oběda.

Cibulka do zlatova, opražit kousek uzeniny na ní, přidat lečo, vyvařit vodu, okořenit dle chuti /chilli, nějaký koření na gril, cokoliv/, přidat fazole, zelí a chvíli povařit.

petruna110
6. čer 2010

pomázánka na chlebíčky = sloní žrádlo 🙂

2lžíce oleje, 2 lžíce hořčice, 1lžíce kečupu, 2kostky cukru, 1 lžíce octa. Všechno svaříme a necháme vychladit.
50dkg měkkého salámu nastrouhaný na hrubo, přídáme cibuli, okurky, sůl, chilli. nakonec vmícháme 2 majonézy. necháme odležet, mažeme na veky.

Je toho kopec, takže na nějakou větší návštěvu ideální. 🙂

arietiska
30. čer 2010

Zapečená brokolice s rybou

Cca 50g másla, 2 lžíce hl. mouky, udělat jíšku. Pak zalít studeným mlíkem a řádně promíchat, aby se neudělaly hrudky. Mlíko přilívat do konzistence omáčky. Pak přidat nastrouhaný tvrdý sýr. Třeba 100g a ochutit solí, muškátovým oříškem, klidně kořením na rybu nebo dle chuti. Pak řádně povařit.

Brokolici uvařit cca 3-5minut /já dávám do misky s troškou vody a vařím na 4 minuty v mikrovlnce/, nakrájet na kostičky nějakou filetu /já použila 2 pangase/, na drobnější růžičky nakrájet vařenou brokolku a promíchat v míse. Následně zalít omáčkou a zapéct cca 20 minut. Hlídat, povrch do zlatova, ale aby se nevyvařila omáčka. Ještě bublavý vyndat a nechat vychladnout. Podávat chladnější, je to lepší.

arietiska
9. črc 2010

Rychlovka a výtečný, možno určitěpoužít jako Vánoční cukroví! 😉

meleri
9. črc 2010

jé to je super...nemáte někdo nějaký super ale přitom jednoduchý recept na domácí knedlíky? s tím že mám jenom polohrubou mouku... ☹
a ještě dotaz, kynuté koláče, je to opravdu náročné? s tím že umím upéct akorát bublaninu, bábovku a perník.

arietiska
13. črc 2010

meri: já, ale do pekárny, to asi nechceš, že?

meleri
13. črc 2010

arietisko,

bohužel pekárnu nemám teda, ale děkuju... 🙂