Jak udělat domácí klobásy?

skuli
29. zář 2008

Na chalupě jsme postavili nedávno udírnu.Udili jsme zatím jen sýr a párky.Na narozeniny jsem teď dostala elektrický mlýnek na maso a tak by jsme chtěli vyrobit domácí klobásy.Máte některá recept.A postup jak dlouho se to udí?Na netu něco je,ale chtěla bych něco odzkoušeného.

stresmenka
29. zář 2008

skuli ja ti pošlem recept zajtra neviem ho nájsť v tej rýchlosti môj syn sa ich nevedel dojesť a udili mi ich u kamoša ale viem že sme museli pozháňať na údenie piliny z čistého dreva nie z nejakého lakovaného

stresmenka
29. zář 2008

ááá našla som
8-9- kg br. pliecko
6kg bôčik
1,5 KL štipl. papriky
30dkg cesnak pretlačený
30dkg soli
22 dkg červenej papriky mletej
3 sačky po 15dkg drvenej rasce
3 sáčky pepru
0,5 l vína bieleho
trošíčku cukru
Nakrájať na kocky nechať 2 dni stáť pomlieť na mlynku ale s vačšimi dierkami dať do čriev a hneď udiť.

Mám vyskúšané sú famntastické či vysušené, alebo zmrazničky uvarené.

kisska
29. zář 2008

ja sa len pridavam, ze odporucam na udenie zohnat drevo alebo piliny z ovocnych stromov, najlepsia je ceresna, ale dobre su aj hrusky a ine... 😉 mnaaaam, no dala by som si 😉

skuli
autor
30. zář 2008

Díky.Recept vypadá dobře,ale asi by jsme to zkusili udělat napoprvé z poloviční dávky.Musí toho být asi hodně,ne?Kde seženu ty střeva?To se dá normálně koupit v řeznictví?Dneska vyrazím do města se poptat.Jinak dřeva máme na chalupě hodně z ovocných stromů.Tento víkend to chceme udit,tak pak dám vědět jak to dopadlo.Jo a jak dlouho se to asi udí?Někde jsem četla,že asi 8 hodin.Je to pravda?

zanetka82
30. zář 2008

Tak já taky něco přidám. 😉

Chalupářská klobása.
3 kg vepřového masa (plec,kýta)
1,5 kg vepřového bučku
1 kg hovězího masa

česnek,mletá paprika, pepř, drcený kmín a sůl (na kilo masa počítáme 22-25 g soli)

3 sáčky papriky, 1 kmín 250g soli půl sačku pepře a 3 hlavičky česneku. S masem to děla asi 11 kg. což odpovídá asi 120 klobasek (našich) 😀
V lednici necháme odleže asi 2 dny a pak to dáváme do střev. Udíme asi 8 hodin při 75 až 80 stupních 😉 🙂

titkovamiriam
30. zář 2008

baby toto sice nerobim ale dala by som si 😀

zanetka82
30. zář 2008

Ještě jsem zapoměla že tam přidáváme špek. Nakrajíme ho na male kostičky 😉 on se při uzení krásně rozpustí a není taková suchá jo a hrnek vody. 🙂

skuli
autor
30. zář 2008

Holky díky.Už se vidím,jak je žeru 😀 Známá je vedoucí v řeznictví,tak jsem ji psala SMS ať sežene střívka. 😝

skuli
autor
3. říj 2008

Tak holky střeva mám doma.Stály 80 kč 😅 ale je toho asi 25 m ,takže bude i na přístě.Jestli teda nějaké příště bude 😀 Opsala jsem si vaše recepty a vyrážím do města pro maso.

zanetka82-Prosím tě,kde jsi přišla na to,že toho je celkem 11 kg? Ať počítám jak počítám,tak mi to pořád nevychází 😀 To jsi se asi spletla,že?

zanetka82
3. říj 2008

Ja jsem udělala poloviční davku 😀 😀 a kila jsem neodečetla 😉

skuli
autor
7. říj 2008

Tak vám holky musím popsat to naše uzení.Dělala jsem recept od
zanetka82 .Koření a sůl jsem tam dávala od oka.Měla jsem nějaké veliké sáčky papriky,dala jsem tam jeden a klidně tam mohlo být méně.A trošku jsem to přesolila 😖 Ale jinak dobrý.Udili jsme to 5,5 hodiny.Klobásek bylo 49,ale dělali jsem ze začátku dost veliké.Vyšlo to ale pěkně draho.Za maso jsem dala 690 kč + 80 kč ty střeva.Ještě koření a slanina ,takže přes 900 kč.Polovinu jsme toho rozdali,takže celkem drahá sranda 😀 Ale byla sranda.V sobotu když jsme udili,tak pršelo,vytáhli jsme veliký slunečník a seděli pod ním.Flašek se taky vypilo dost.Někdy si to určitě zopáknem.

zanetka82
7. říj 2008

Tak to je paráda...hlavně aby chutnaly. JO a zaležitost drahá když se to skoro vše rozdá 😉 to znam. 🙂 😀

jmatek
10. dub 2011

@skuli

Bílé mnichovské klobási bez udírny:
http://jindrich-tyn.rajce.idnes.cz/Klobasy/

Uzení udírna:
http://jindrich-tyn.rajce.idnes.cz/Udirna%2C_ud...

Jinak doporučuji knihy:Udirny a uzení Egon Binder, a Klobásy, salámy, paštiky Bernhard Gahn (Grada)

jmatek
10. dub 2011

@jmatek

JO místo rychlo soli jde použít směs soli a cukru na 1kg soli lžíce cukru

odkaz na uzení nefunguje, ale najdete ho na mem rajčeti - http://jindrich-tyn.rajce.idnes.cz/