Jedlé kaštany. Máte tip co s nimi?

margot80
16. pro 2008

Ahoj holky. Koupila jsem si neupravene jedle kastany a ted nak nevim co s nimi.Kucharky selhaly 😠 tak prosim jestli s tim mate zkusenosti poradte.Diky 😅

palenda
16. pro 2008

margot - já jedlé kaštany dělám jenom pečené v troubě - musí se ta tvrdá slupka nakrojit na jedné straně do kříže, rozloží se na plech (těmi prořízlými stranami nahoru) a pečou se v troubě (nevím přesně na kolik stupňů, dávám cca kolem 170) až se Ti začnou rozevírat a začnou být uvnitř narůžovělé .... pak se vyndají, oloupou a můžeš jíst

palenda
16. pro 2008

nebo zkus najít nějaký recept na www.recepty.cz - tam je receptů spousta

sasanka78
16. pro 2008

margot, ja ich pred pecenim v trube este nakrojene ponorim na pol hodinku do vody a lupu sa potom krasne.. 😉

len
16. pro 2008

Nebo se dají dělat v mikrovlnce 🙂 Akorát pozor - musí se předem naříznout (nejlíp do křížku), jinak by vybouchly 😉

zuzu13
16. pro 2008

ja ich pečiem na platni na sporáku, tiež narežem a prikryjem ich hrncom-... 😀

vinka
16. pro 2008

Ja som ich raz kúpila upečené teplé a nemôžem príst tomu na chut.Vôbec nám to nechutilo.Počula som,že je dobré gaštanové pyré.Neviete niekto recept?Skúsila by som to urobit 😉

prasiatko30
16. pro 2008

tiez ich mozte opiect na panvici - narezat pofrkat vodou a dat na rozohriatu panvicu a tam ich pekne poopekat - trva to nejakych 20min-30min podla velkosti ale aspon nemusite zohrievat celu ruru na pat gastanov - ked cloveku pridu na chut. a dobre sa pripravuju aj v kozube - pokial mate moznost na to je ale najlepsia derava panvica a my mame na to taku trojnozku a das nad zeravu pahrebu a ptom uz len sediet pri kozube kecat a vyzierat 😀

geminis
4. led 2009

Ahoj,
zkus mrknout na
http://www.apetitonline.cz/recipes/results/sear...
Máš tam 6 receptíků pro začátek.

vinka --
já je teplé ze stánku taky nemusím. Kupuju si je jen pro to, aby mi zahřály ruce v kapse!

zuzla2
4. led 2009

ja som ix tiez robila a neprisli sme im veru s mm na chut 😖
ale gast.pyre je ok 😎

zdenallicka
4. led 2009

Kastany, se musi trochu osolit, kdyz je jite.. Jinak je to takova "neosolena brambora", bych rekla... Delame je s detma vzdy na podzim, kdyz je posbiraji v parku.. Nariznem, dame do trouby a jakmile popraskaji, jime je.. posilene.. jinak nam nechutnaji... 😉

kisska
4. led 2009

Ahojte, dobre je gastany vzdy na chvilu povarit - cca 20-30 minut - oni zmeknu a daju sa lepsie ponakrajovat (inak hrozi uraz, aspon u mna 😒 ) a ked vychladnu, narezat a dat upiect do horucej rury na dalsich 20-30minut. Nebudu take suche...
Solit som ich este neskusala, ale na buducu sezonu vyskusam 😉

Vinka - na pyre - uvarit, a osupat, ale s tym je veeelka babracka a zmizne ti to za par sekund. Jedine, ze urobis ako v cukrarnach, ze uvaris velku strakatu fazulu, prepasirujes od supiek a mozes pomiesat...

margot80
autor
4. led 2009

holky ja to udelala krasne se upekly ale nikdo to nechce jist!Ja nevim co sem cekala ale je to mdle a pujde to kose 😒

zdenallicka
4. led 2009

Nevyhazuj je.. Vyloupej je a pridej do slanych i sladkych pokrmu... 😉 J bych je treba supla k masu na cinu... Mnaaam... 😝

andel25
6. led 2009

my je pečem na plotýnce na plyn. sporáku

hupcza
7. led 2009

já to nejím, takže si je občas manža dělá ....jednou si je takhle dělalv noci ...a já ráno chodím po bytě a čuchám co to je za smrad .... pak jsem to vzdala, vyvětrala

za pár dní jsem chtěla něco péct, otevřu naši samočistící troubu a ta byla jak po výbuchu
jak by ne - nenaříznul a navíc na ně zapoměl - upozornil ho až rachot, když začaly vybuchovat 😀 😀 😀

foxxxina
20. led 2009

Ahoj, chtela jsem se zeptat jestli je mozne nekde zjistit zda neni nejak skodlive jist jedle kastany za syrova, protoze je tak jim uz par let a kazdy se na mne diva dost divne😀 Chutnaji jak orisky, tak proc ne;) Diky za odpoved;) 😀

betka1
20. led 2009

My robievame kazdy rok gastanove pyre. Je vyborne.
Gastany narezeme ciarkou na kazdej strane, namocime ich na par hodin. Varime ich v mlieku alebo v mlieku s vodou. Neviem ako dlho, ale asi tolko, akoby sa varili zemiaky. Osupeme hrubu supku a ak sa da, tak aj tu tenku chlpatu. Prepasirujeme cez pretlacadlo(raz sme z nudze pouzivali aj cesnakove🙂) Zbytky tej chlpatej koze ostanu v pretlacadle, takze nemusia byt ocistene perfektne. Potom to zmiesame s vanilkovym cukrom a rumom/rumovou esenciou, vytvarujeme kocky a dame zmrazit.
Ked mame chut na gastanove pyre, tak kocku rozmrazime, znova prepasirujeme a jeme so slahackou. Mnam.

betka1
20. led 2009

foxxxina, hladala som na anglickych strankach, ci sa surove gastany mozu jest. Niekde pisali, ze ak sa osupu, tak ano, ale vacsinou spominali, ze sa nesmu, lebo obsahuju nejaku kyselinu trieslovu (tannic acid), ktora moze sposobit vazne bolesti brucha. Ale ak to tebe doteraz nic zle nesposobilo, tak v ich jedeni mozes podla mna pokracovat, ale radsej len v mensich mnozstvach.