Kváskový chléb

luthien.k
28. únor 2012

Ráda bych, kdybychom se tu podělily o zkušenosti s pečením kváskového chleba. Já jsem založila kvásek dle tohoto postupu: http://www.varimezdrave.cz/jak-zacit-s-pecenim-...
Kvásek se podařil (ze sušeného kvásku Natural), ale péct z něch chléb se mi moc nedaří, je příšerně kyselý, nevím, co dělám špatně.

Pokud někdo pečete kváskový chléb rutinně, budu moc ráda za sdílení zkušeností, jak na to.

maruja
28. únor 2012

@luthien.k tak já mám recept na ten dlouhej proces s žitný mouky. Právě ž to trvá tak dlouho tak jsem to ještě nezkusila, ale chystám se na to 😀

luthien.k
autor
28. únor 2012

@maruja no já ano, první chléb vyšel jakž takž, ale další ne. První jsem dělala z žitné chlebové mouky Penam a byl dobrý, kyselejší, ale šlo to, druhý z celozrnné žitné z Billy a to nebylo vůbec k jídlu. V podstatě jsem zkombinovala postup, co píše alermari na těch stránkách varimezdrave.cz a postup ze stránek www.kvaskovychleb.cz

maruja
28. únor 2012

@luthien.k tak já mám ten postup jak je ten kvaskový chléb, mám ho přímo z knížky co jsem měla v pekárně chleba

editah222
28. únor 2012

Já mám recept na kvásek od Hanky Zemanové, ale i ona píše, že se kvásek občas nepovede a je kyselý. Má se prý zkoušet víckrát a kvasit asi měsíc.
Tak já ho teda zkusím o víkendu založit. A zkusím i ten chlebový sušený kvásek od Alnatury z DMka.

Hledám v okolí Prostějova kdo má kvásek a dal by mi trošku 🙂

petka80
28. únor 2012

A holky, nedá se kvásek koupit normálně v pekařství někde (nebo v pekárně), mamka takhle kupuje kvásek ma kyselo. Nebo to je něco jinýho?

editah222
28. únor 2012

@petka80 V Praze prý koupit jde, protože tam je jedna pekárna která peče kváskový chléb. U nás se nedělá nikde ☹

mahafi
28. únor 2012

Ahoj, my kváskový chléb pečeme a není to tak hrozný s tím udělat kvásek, kopíruju návod 🙂. Jinak @luthien.k myslím, že problém byl v té celozrnné mouce (já jí taky normálně cpu do všeho, ala tady je lepš ta chlebová žitná). Jo a u nás tu alchymii s kváskem dělal manžel (abych si tu nepřisvojovala jeho zásluhu 🙂 ). Návod našel na těchto stránkách http://conovehonakopci.cz/?page_id=1430
A slíbený postup :
1.den
Odměří se cca 100-150 ml žitné chlebové mouky a zadělá s vodou na konzistenci lívancového těsta, přikryje fólií a nechá se to v cca 25-30 st. (na lince, kde se vaří, u radiátoru apod. já to měl jen na lince)
2.den přisype se opět 100-150 ml žitné mouky a opět se to doředí na konzistenci lívancového těsta.
Kvásek začíná kysele vonět i kysele chutná, bublá...
3. den ten samý postup.

4. den se už začíná s přípravou chleba do kvásku se dosype 500 gr. žitné mouky a doředí se na konzistenci lívancového těsta (může se nasypat 400, 300, podle toho pak bude výsledné množství těsta) nechá se ideálně přes noc v teple, ráno se z kvasu odebere cca 1/2 - 3/4 zavařovací skleníce zakryje fólií a nechá na příště (vydrží týden, možná déle dole v lednici) do zbytku se nasype 500 gr. Pšeničné chlebové mouky (400, 300, podle výchozího stavu žitné) pokud se dodrží tento poměr není třeba dolévat vodu.... Přidá se sůl na 500 gr+500 gr. Mouky dávám 3 lžičky, kmín a na válu se zpracuje těsto konzistence plastelíny (pozor, nutno podsýpat a namoučnit ruce, žitná mouka s vodou je děsný lepidlo, nesmí být řídké) zpracované těsto (hnětu 10-15 minut) se dá ideálně do vymoučněné ošatky (lze použít i třeba mísu, ale hrozí riziko nalepení na formu) na 2 hodiny kynout. Rozpálí se trouba, mám zkušenost s horkovzdušnou, na 250 -270 st. Na horký plech se vyklopí chleba a 15 minut se peče na vysokou teplotu po 15 ti minutách se teplota sníží na 200 st a peče se dalších 35-45 minut (1200 gr. Chleba peču 15+35-40) před krájením je nutno nechat vychladnout. Při snížení teploty je možno potřít osolenou vodou a před koncem pečení ještě jednou) 800 gr. Stačí 15+25.. nutno vyzkoušet podle trouby a stupně propečenosti...

Další chleby se pak pečou tak, že se rozmíchá uchovaný kvásek s 500 (400,300) gr. žitné chlebové mouky nechá se přes noc a pak se postupuje dále dle návodu, hlavně před sypáním pšeničně či jiné mouky nezapomenout schovat kvásek zase na příště)

luthien.k
autor
28. únor 2012

@mahafi paráda, děkuji, jenom problém bude i v tom, že my pšenici nemůžeme, malý na ni má alergii, takže potřebuju péct čistě žitný chléb a to je asi taky trochu o něčem jiném a já to zapomněla zmínit 😅

mahafi
28. únor 2012

@luthien.k jasně 🙂, na těch stránkách je návod i na 100% žitný chléb: http://conovehonakopci.cz/?p=2714 . jinak ten kvásek je 100% žitný, co se tam pak přidá za mouku už je na tobě ( my tam dáváme celozr pšeničnou, ovesný vločky, třeba, tak to určuitě půjde i s pohankovou nebo žitnou moukou, jen to asi nebude tak nadýchaný (to tedy jen odhaduju) ). tak ať to jde 🙂.

kachen
28. únor 2012

Minuly tyden byla zrovna v Sama doma pani, co kvaskovy chleba pekla. Rikala tam i recept. Bohuzel, hlava derava jsem to ja, nic si nepamatuju. Ale na strankach bude video.

luthien.k
autor
29. únor 2012

@mahafi děkuju, koukám na to, až se odhodlám k dalšímu experimentu, tak dám vědět, jak to dopadlo. Já si říkám, že jsem ho nechala asi moc dlouho v tom posledním kroku prokvasit a pekla jsem de facto kvásek 😅

romcovaklarka
29. únor 2012

@luthien.k Já mám ráda http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2462 a tvému kvásku přeju pevný zdraví 😀

luthien.k
autor
29. únor 2012

@romcovaklarka díky 🙂, to je ale vše i s tou pšeničnou moukou, já musím celožitný nebo s nějakou alternativní moukou nepšeničnou... Teď je hlavně největší problém u nás sehnat chlebovou žitnou, ta tu vůbec není k mání, jen žitná celozrnná.

romcovaklarka
29. únor 2012

@luthien.k Aha, no jo ☹ Mně teď naši koupili žitnou chlebovou normálně v Albertu 😕

luthien.k
autor
1. bře 2012

@romcovaklarka no jo, ale do Alberta je to od nás hodinu cesty autem... Spousta věcí se dá sehnat i v našem zapadákově, ale chlebovou mouku prostě ne 😀

luthien.k
autor
4. říj 2012

Tak jsem se odhodlala zase po roce zkusit kváskový chléb a musím se pochválit, že kvásek se povedl krásně (pomohla jsem si sušeným z DM drogerie od Alnatury) a hlavně jsem nakoupila tu chlebovou žitnou mouku 🙂 Dnes budu péct druhý pokus, první jsem nechala málo vykynout, takže byl placatější a měl malé bublinky, ale chuťově dobrý. A protože naši kluci už nemohou ani žito, tak odlehčuju pšeničnou moukou 🙂
No a abych nezapomněla, co mi asi nejvíc pomáhá - jogurtovač! Je asi 10 let starý, ale když ho zavřu a dám na něj v míse kvásek, tak se mi oživuje jedna radost 🙂

luthien.k
autor
4. říj 2012

Koukám, že jsem napsala po roce, ale myslela jsem po půl roce, co jsem zakládala tuto diskuzi 🙂

luthien.k
autor
14. lis 2012

Tak takto vypadá, je žitno-špaldový, pro inspiraci 🙂

llluckaaa
14. lis 2012

@luthien.k Zrovna dnes jsem se rozhodla, že založím kvásek a budu experimentovat 😉 Dík za téma, zkušenosti ostatních se mi budou hodit 🙂

luthien.k
autor
3. led 2013

Pro kváskové pekařky - stávající nebo budoucí - kvásková mapa, kde lze získat ve vašem okolí kvásek, případně ho nabízet 🙂 http://www.cuketka.cz/kvasek/kvasek.html

luthien.k
autor
3. led 2013

@llluckaaa tak co, už jsi začala s pečením? Jak to jde?

llluckaaa
7. led 2013

@luthien.k Už jsem zase skončila 😅 Pár chlebů jsem upekla, ale chuťově mi moc nesedly a ten kvásek mi doma trošku smrděl 😅 Takže jsem se vrátila k pečení držďového chleba.
Ale dneska jsem vařila zase šunku podle tvého receptu a super 🙂 Jen bych k tomu měla takový jeden dotaz, můžu? Taky máš v tom vnitřním pytlíku po otevření vodu? Mám dojem, že to u mě nebude jen šťáva z masa, ale že se mi tam dostává i přes několik uzlů voda. Nemáš nějaký trik na pořádné zajištění pytlíku? Dík. PS: Omlouvám se za otázky mimo téma 😉

luthien.k
autor
7. led 2013

@llluckaaa jj, je tam voda, asi šťáva z masa myslím, zatím se mi nepodařilo s tím nic udělat.
To je škoda s tím chlebem, škoda, že jsi daleko, dala bych Ti ochutnat ten náš, všechny návštěvy jsou z něj nadšené 🙂 Já začínala péct kváskový na několikrát, než jsem s tím byla spokojená... 🙂 Viz tato diskuze 😀

llluckaaa
7. led 2013

@luthien.k Takže se nakonec zadařilo? Já už nemám moc elán ho znovu zkoušet 😅 Ale jak jsem ho před tím pekla, tak jsem o tom vyprávěla kámošce a ona teď pořád peče kváskový 😀 Možná kdybych nějaký vynikající ochutnala, tak bych to přeci jen ještě jednou zkusila 😉
Mně přijde, že je tam té šťávy skoro 1 deci, a to je asi moc, ne?. Ale dnes byla šunka opravdu chuťově dobrá, držela při sobě a byla i měkká. Už se mi ale i bohužel stalo, že se moc nepovedla ☹

luthien.k
autor
7. led 2013

@llluckaaa Tak až pojedeš někdy kolem Krkonoš 😀 Nakonec už kupuju pečivo tak jednou za měsíc, když si to blbě naplánuju, jinak vůbec, dělala jsem i kváskovou vánočku a kdybych do ní omylem nedala žitnou mouku 😀, tak by byla taky vynikající 🙂

Jinak taky tam mívám tý šťávy hodně. A ne vždy je šunka stejná, ono záleží, jak se podaří udržet ta teplota, což je na celé akci to nejhorší...

monika6e
7. led 2013

Ahoj holky, přidávám se. Já peču kváskový chleba nejenom pro nás, ale už i pro známý 🙂 Lepší jsem nejedla, je fakt luxusní. Klasickou mouku beru od mlynáře, ostatní kupuju většinou bio a "alternativní". Už i konopnou jsme měli 😀 A do toho vždycky semínka. Kvásek mám čistě žitnej (žitná mouka, voda). Na kváskové mapě jsem už taky zanešená. Kvásek je prostě další člen naší rodiny 😀

erinka83
16. led 2013

Tak prosím o radu 🙂 První chleba jakžtakž vyšel, ale je málo pórovitý... že by moc husté těsto? Nebo třeba málo prokvašený kvásek? Nevíte?

palomitacheca
16. led 2013

Tak ja se taky pridavam, kvasek zkousim pestovat teprve par dni, vcera jsem ho zkusila trosku pridat do testa a chutove je chleb moc dobry. Uz
se tesim, az bude kvasek silnejsi a utahne cely chleb sam bez drozdi 🙂

erinka83
16. led 2013

jo a chuť chleba má být mírně nakyslá? Mně to chutná, jen je to trošku nezvyk a kváskový jsem ještě nikdy nejedla, tak nemám srovnání 🙂