Levné jídlo - aneb šetříme společně

buldok
2. led 2013

Ahoj děvčata, která máte své děti, které jste v očekávání i ty, které se teprve snažíte, nebo to plánujete. Doba je zlá, rodinný rozpočet mnohdy velmi napnutý - i když samozřejmě ne u každého - a každá koruna ušetřená je dobrá. Samozřejmě když můžete určitě jíte vše nejlepší a dítkům také dáváte to nejlepší, ale ne vždy si to můžeme dovolit a někdy jsou situace, kdy se člověk musí uskromnit. Také si nemyslím, že vše levné automaticky znamená špatné. Tak pojďme na to a napišme sem, co máme ozkoušené. Co vaříme, když dochází penízky, když šetříme, nebo když si řekneme, že nemusí být přece každý den pravá svíčková. Pište sem vaše nebo převzat recepty, které se dají uvařit levně. Co je podle vás levně už nechám na vás, ale zkuste v úvodu každého takového receptu odhadnout jeho cenu. Všem přeji dobré pochutnání....

karmenta
2. led 2013

@kajalka z brambor jsem je zkoušela jednou, ale nepodařily se mi. Kupuju je v Kauflandu za pár korun. Akorát ty konzervanty atd., jak píšeš, mi vadí :( Ale jednou za měsíc to snad nebude takový hřích 🙂

katerinanov
2. led 2013

Koprovka:
usmažit jíšku, zalít vývarem (dělám z kostky), povařit, zalít smetanou nebo mlékem, přidat kopr, dochutit solí, popřípadě octem a cukrem.

Super téma, bylo by fajn, kdyby se "nezvrtlo". Nejspíš budou některé recepty z Pohlreichového pohledu hrozné, jako tato koprovka, ale co, někdy prostě není čas nebo je třeba ušetřit, no známe to všechny.
A mimochodem, holky, umím výbornou svíčkovou i guláš 😀 jen ho dělám z vepřového, protože hovězího mi přijde na guláš škoda.

lomanta
2. led 2013

Houbová omáčka: sušené houby namočím (mezitím si osmahnu maso - v rámci úspor ale být nemusí), namočené houby podusím, přidám kmín, sůl, pepř, popř. tymián, po změknutí rozmixuju a zavařím 12% smetanou a trošičku mouky.
Poraďte mi prosím něco, co by mi manžel jedl, ale: nejí brambory (jen kašovité konzistence), nejí houby (jen rozmixované), skoro nejí polévky, nejí jakkoliv tepelně upravenou zeleninu (vyjímka rozmixované - např. svíčková 😀 ), nejí tlusté maso a spoustu dalších věcí... takže vařím samé maso nebo max. něco s hodně sýrem - a to je hodně drahé a štve mě to ☹

katerinanov
2. led 2013

@lomanta Tvůj manžel je frfňa 😀 udělej mu smažák s hranolkama a moji koprovku 😀 jestli teda nepovažuje kopr za nerozmixovanou zeleninu.

radka_h
2. led 2013

@buldok Děláme doma taky. Chutná nám v tom kukuřice. A tatarka musí být 😉

aneta0707
2. led 2013

@lomanta co smetanovy omacky? tam se da dat par kousku masa nebo salamu + koreni a davam k tomu rejzi. u nas nejvic chutna horcicova:

na cibulce (nemusi byt) osmahnu maso a na miniaturni kousky 1/4 cerveny papriky (ta taky nemusi byt) a zaleju to smetanou.
smetana: 1 smetana na slehani, sklenice vody, 3 - 5 lzic horcice, sul, pepr. pokud je to moc tekuty, tak to zahustuju moukou, ale diky smetane to byva husty.
inspirace: maggi napady - zapecene kure horcice a smetana 🙂

teerka
2. led 2013

kapustové karbenátky: 42 Kč vč. přílohy
1 kg kapusty (teď jsem ji koupila za 13 Kč, ale viděla jsem i za 25 Kč kg) tu omyjeme, nakrájíme a dáme vařit. Já vodu nesolila, protože jsem ještě dělala z vývaru dceři polévku, ale jinak osolit. Uvařenou kapustu smícháme s vajíčkem (3 Kč)+ 2 rohlíky na kostičky namočené v mléce ( 6 Kč) a strouhanku. ( množství tak za 10Kč) a sůl a pepř. Smíchat uhňácat placičky a smažit. Oleje ubylo ani ne čtvrt flašky (5Kč) a brambory (já mám uskladněno takže 5 Kč) je to 10 pořádných karbenátků. A s tatarkou jsou ještě lepší.

buldok
autor
2. led 2013

@lomanta Nedej mu týden najíst a seber mu kapesné a uvidíš, jak bude dlabat špenát s vejcem a bramborem 😀 😀 😀 To je samozřejmě vtip 🙂

timbouctou
2. led 2013

@katerinanov vepřový taky dobrý, ale není nad gulíš z kližky, té mi na něj líto neřijde 😀 fakt, nejlepší.

lomanta
2. led 2013

@katerinanov @aneta0707 děkuju 🙂 Já právě dělám nejčastěji samý omáčky, akorát k tomu zas musí být to masíčko 😀 Smažák si taky dáváme... ale připadá mi, že dělám porád to samé - různé omáčky, smažák, řízek, občas šunkafleky, ale to sotva zobne 😔 a to je asi všechno. Jo ještě občas pizzu a langoše, ale to moc levně nepřijde, když tam je spousty sýra. 😀

timbouctou
2. led 2013

@kajalka takhle vaříme taky 😀 ale guláš dělám, mám tu tři chlapy. Jinak taky jíme pokud možno hlavně zeleninku, nejvíc se ujaly zeleninové polévky. Klasická kořenová huštěná bramborem, porková, cibulová, květáková atd. Bohužel mi děti nechtěj jíst lečo a všeobecně tepelně upravenou papriku. Oblíbené je zeleninové rizoto - pytlík rýže, pytlík zeleniny s kukuřicí a nějaké koření a trochu sádla. Jídlo pro rodinu na tři dny za 60,- kč i s energií. Francouzské brambory zítra budou, ze zeleniny teda jen ty brambory a cibule 😀

monik1
3. led 2013

Pečené kuřecí stehna (u nás v řeznictví je 1kg kuř.stehen za 40 Kč) k tomu rýže či bramborová kaše a je taky oběd za 50 Kč 🙂

Nebo uzené kuřecí stehno, které se dá koupit vakuově balené (Kauf., Lidl) nedávno jsem kupovala značku Vodňanské kuře, 1 ks tuším 17 Kč (bylo to v akci). To uzené kuř.stehno ohřívám na páře 45 minut a taky k tomu bramb.kaše, okurek. A to je taky oběd za 50 Kč. (Samozřejmě nedávám uzené prckovi).

Dušená mrkvička s hráškem, brambor a vajíčko - to je oběd snad za dvacku 🙂

dezyre
3. led 2013

Ahoj holky, musím pochválit - super téma 🙂 Manžel se ptal co to tady tak zažraně čtu, tak mu toto téma popisuju a vzkazuje Vám, že levný jídlo, které fakt miluje jsou půlky s česnekem a případně volským okem 🙂 Cenu neodhaduju, ale nepatří to mezi nejdražší (hlavně pokud máte brambory a vejce domácí jako my)

Na plech naskládám oloupané brambory překrojené podélně napůl, pořádně je osolím a dám péct do trouby. Po upečení je stáhnu do mísy a promíchám s česnekem a na pánvy udělám volské oko. Pro malýho samozřejmě oddělám a dávám bez česneku. Je to jen takový tip na rychlý sobotní oběd, anebo večeři 😉

rennca
3. led 2013

Vločková polévka:

v kastrůlku spěním cibulku, pak tam dám mrkev(polévkovou zeleninu)brambory pokrájené na kostičky a vločky(2-3 hrosti- podle počtu strávníků a velikosti hrnce)Trošku nechám společně podusit(osmahnout)a po té zaliju vroucí vodou.Osolím či přidám bujon(zeleninový)Vařím do změknutí brambor.Polévka se už nemusí díky ovesným vločkám zahuštovat.
Je výborná a např. s pečivem hodně sytá. Já ji ještě po dovaření trochu rozštouchám štouchadlem na brambory.Děti mi to tak líp sní.

Nastavovaná sekaná se sojovým granulátem:(sojový granulát stojí cca 25 Kč pytlík)

Sojový granulát uvařím dle návodu.Stačí tak čtvrtka pytlíku(podle počtu strávníků)po té ji smíchám s mletým masem.Dále připravuji jako klacickou sekanou, houska, česnek, majoránka(někdy ji obochatím slaninou, paprikou atd)a dám upéct.
Sojové maso máme hodně rádi. Manžel kupodivu neremcá a hlavně společně s normálním masem to není ani poznat a máte tak o dvě porce navíc.Dá se tak připravit i např.karbanátek, masové koule

rennca
3. led 2013

Bramborový guláš:

Na oleji osmahneme nakrájenou cibuli, zasypeme paprikou, necháme vzkypět a zalejeme hrníčkem vody. Přidáme další hrníček vody a nakrájené syrové brambory. Necháme vařit. Podle libosti a požadovaného množství přidáme další vodu a zahustíme trochou hladké mouky (v posledním hrníčku). Nakrájíme na kostičky salám a vaříme dál.

Podle vlastní chuti lze přidat další papriku nebo ochucovadlo pokrmů. Po změknutí brambor, přidáme majoránku.Někdy přidám i hrášek a kukuřici

rennca
3. led 2013

Fazole s párkem:

na oleji orestujeme cibulku, přidáme špekáčky či párky nakrájené na kostičky, osmahneme, zalijeme fazolemi(v plechovce - červené, bílé..můžou být pálivé kdo má rád a společně prohřejeme.Na závěr ochutím majoránkou či gulášovým kořením(prostě kdo a jak má rád)a trochu zahustíme jíškou. Podáváme s chlebem

timbouctou
3. led 2013

děvčata, zbylo mi z francouzských brambor kousek libového uzeného, co s tím? Nějaký nápad?

rennca
3. led 2013

Škubánky se zakysanou smetanou:

dle počtu stávníků uvaříme nakrájené brambory ve slané vodě(oloupané).Po uvaření necháme v bramborách trochu vody(asi na dva prsty) a po té zasypeme krupicí. Trochu proštouhneme a necháme pod pokličkou asi 10 min stát.Odstáté brambory rozštoucháme a dobře vymícháme.Hmota by měla být pěkně hladká a tuhá bez hrudek.podle chuti dosolíme. V kastrůlku rozehřejeme kousek másla či sádla a v tomto namáčíme lžíci kterou nabíráme bramborovou hmotu.Vykrajujeme škubánky.po té polijeme zakysanou smetanou.můžeme posypat pažitkou.

kajalka
3. led 2013

@timbouctou Dělávám závin z listovýho těsta. Vymačkám pytlík kysanýho zelí, navrstvím na rozválený list. těsto, posypu nakrájeným uzeným, osolím, okmínuju, zabalím, upeču a sežeru 😀 Je to výborný i studený.

@rennca Škubánky miluju s povidlama a strouhaným perníkem. Mňááám, někdy udělám, dík za tip!

ia.
3. led 2013

@timbouctou s kaší a cibulkou, pokud je ho málo, tak střapačky se zelím a na kostičky uzené, nebo jen br.knedlík, kys.zelí a na kostičky uzené, jen tak na chuť 😉

timbouctou
3. led 2013

@kajalka co taky jinýho s tím 😀

kajalka
3. led 2013

@timbouctou No to jo, ale kolikrát se nedokážu urvat 😀

timbouctou
3. led 2013

@kajalka jo to znám, ačkoli jsem z cukroví přeslazená, tak jsem sežrala k večeru půl pruhu ještě horkého lineckého jablečného koláče, který si u mě naši kluci objednali k snídani 😝 mi bude blbě.

ofelieee
3. led 2013

já jsem v zájmu šetření došla do stavu, že v podstatě nekupuju žádný hotoviska, i třeba "bujón" si dělám sama - všechny nepotřebnosti ze zelenin (ocásky z petržele, slupky z mrkve a celeru, předposlední slupku z cibule, košťály, stonky zelenisek...) dám do studený vody a vařím tak dlouho než to potřebuju nalít na polívku 🙂 je to luxusní a pokaždý trošku jiný. A když to zrovna nepotřebuju, tak to mrazím v tvořítkách na led, nebo naleju do sklenice, zavíčkuju a tejden to vydrží v lednici...
A naučila jsem se používat hodně obilovin (jáhly, pohanka, bulgur, kuskus, kukuřice) a luštěnin a vařím jakoby "od začátku" - je to mnohem levnější než třeba plechovky
Jinak třeba dnešní čupr polívka - na cibulce nastrouhaná mrkev (2 + 3 Kč) a když to zavoní (na másle nejlíp, na oleji nejlevnějc 🙂 ), zalejt horkym vývarem ze zeleniny a přidat červenou čočku (15 Kč? Nevim), vařit do měkka. je dobrá. Mám štígro, že mi to muž jí (rád) a pro dítě je to zatím normálka 🙂
Jiný polívky jsou super třeba jen na cibulce trochu jakýkoliv zeleniny (květák, brokolice, dýně, mrkev, pórek, řepa...), dolít vodou a dovařit, rozmixovat a přidat uvařenou cizrnu - ty kuličky tomu dodaj zábavnost i dobrotu. Jo a francouzská (čte se vyšisua, jak se píše netušim) - na másle pórek na půlkolečka a brambory na kostičky, dolejt vodou a dovařit do měkka, rozmixovat a když je chuť (a peníze) cmrndnout smetanu. Bájo.
Samý polívky, co? Pak rádi večeříme slaáty - třeba ze zbytku uvařený rýže, cizrny - vždycky dám trošku syrový zeleniny (kedlub, ředkev) trochu kvašený (zelí, řepu, okurku...) a pak už jen nějaký koření...
Já totiž obědvám většinou jen se synem a to nám vystačí knedlíčky z vystydlejch jáhel s omáčkou z mixovaný dýně a troška nějaký luštěniny. Nebo hrách s mrkví a trocha rýže ukradená z ranní kaše. Je to za 10 Kč, ale asi ne každej se s tim spokojí...
Jo a velký šetření je, že 3x týdně snídáme kaši vařenou ve vodě - ono 2 hrsti vloček nebo rýže je o dost levnější než másla, sýry, šunky...

chris_n
4. led 2013

Holky pokud někdo nakupujete v Albertu, tak jsem si včera přinesla zase časopis Albert v Kuchyni a je tam například tento recept:
Vepřové na fazolkách (28 Kč porce)
1 lžíce citronové šťávy (píší bio, ale je to jedno)
1 lžíce ústřicové omáčky (já ji dávat nebudu)
1 lžíce sojové omáčky
1 lžíce chilly omáčky
2 lžíce slunečnicového oleje
400 g vepřových nudliček
2 stroužky česneku
1 červená cibule
140g zelených fazolek
rýže

V malé misce smíchejte citronovou šťávu, chilli, ústřicovou a polovinu sojové. Rozpalte pánev wok (prostě pánev), vlijte lžíci slunečnicového oleje. Vepřové nudličky osolte a smíchejte se zbylou sojovou omáčkou a pak je zprudka opečte v pánvi. Vyndejte z pánve. Do pánve dejte zbylý olej a opečte na něm česnek, cibuli a fazolky a nakonec vraťte maso a přilijte směs omáček.
Opékat cca 3 minuty.

Myslím, že chilli a sojovou omáčku má spousta z nás doma. Ústřicová tam určitě chybět nebude. Jinak je pravda, že to ale nebude jídlo pro malé děti.

radka_h
4. led 2013

Když mi doma zbyde knedlik, tak dělám uhlířinu.
kynutý knedlik domácí cca 13kč ( může se do toho dát klidně i bramborovej,ale ten si většinou opečeme na sádle a cibulku k tomu)
Kysané zelí cca 12 kč
kousek uzeného cca 30 kč
2 ks vajíček cca 5 kč
Na sádle nebo na oleji zpěníme cibulku přidáme na kostičky nakrájené uzený maso po chvilce na kostičky knedlik. Opečeme přidáme zelí ochutíme solí pepřem grilovacim kořenim občas dávám i podravku. Vložíme do pekáčku a zalijeme vajíčkem a necháme na chvilku v troupě zapéct. Toto jídlo vařim , když je syn ve školce máme ho s manželem rádi je to rychlý a ani ne tak finančně náročný.

aneta0707
5. led 2013

tak maminky, tohle tema se mi libi a beru inspiraci, tak to tady nenechavejte odpocivat 😀

rennca
8. led 2013

naše rychlé teplé večeře(někdy i oběd)
topinka(samotná, obložená, s masovou směsí)chleba ve vajíčku, zapečené tousty všech možných náplní(masová, vajíčková, )omeleta, palačinky na sladko či s masovou směsí, lívance, langoše, domácí pizza s listového těsta, špagety, americké brambory třeba jen s máslem či nějakým dipem, hranolky, vařené brambory ve slupce se zakysanou smetanou...

edeltraut
9. led 2013

U nás oblíbená rychlá a levná večeře (děti a manža to nazývají svítek): 300ml mléka, 3 vejce, 4 lžíce cukru, špetka soli a hrubá mouka. Těsto trošku tužší než na palačinky a v oleji smažit tak 0,5-1cm silné placky. Jíme to jen tak samotné. Ač se to nezdá je to docela syté a stačí to pro 2 školáky a 2 dospělý. 🙂

jancip
9. led 2013

Šetřit se dá i na malých položkách jako je koření, ozvlášť pokud někdo rád kořeněná jídla. A sice přestat kupovat různá mix koření, ale kombinovat jednotlivá koření jako např. koriandr, chilli, zázvor, kukrkuma a pod. Když člověk neví, tak se může podívat pro inspiraci na složení těch mixovaných. Ony se moc neliší..Navíc je to i o dost zdravější.