Levné jídlo - aneb šetříme společně

buldok
2. led 2013

Ahoj děvčata, která máte své děti, které jste v očekávání i ty, které se teprve snažíte, nebo to plánujete. Doba je zlá, rodinný rozpočet mnohdy velmi napnutý - i když samozřejmě ne u každého - a každá koruna ušetřená je dobrá. Samozřejmě když můžete určitě jíte vše nejlepší a dítkům také dáváte to nejlepší, ale ne vždy si to můžeme dovolit a někdy jsou situace, kdy se člověk musí uskromnit. Také si nemyslím, že vše levné automaticky znamená špatné. Tak pojďme na to a napišme sem, co máme ozkoušené. Co vaříme, když dochází penízky, když šetříme, nebo když si řekneme, že nemusí být přece každý den pravá svíčková. Pište sem vaše nebo převzat recepty, které se dají uvařit levně. Co je podle vás levně už nechám na vás, ale zkuste v úvodu každého takového receptu odhadnout jeho cenu. Všem přeji dobré pochutnání....

mersy
9. led 2013

když nemáme chuť na maso, nebo nejsou peníze či je prázdná lednička milují děcka
bramborové řízky:
oškrabané syrové brambory nakrájet na max.0,5 cm plátky
obalit v trojobalu
osmažit (velmi pomalu.)
výborné v létě s okurkovým salátem , v zimně s mlékem
cena dle ceny brambor max. 15 kč

špagety s masem
kousek mletého masa cca 30 dkg
rajský protlak
2str.česneku
cibulka
sůl, pepř,kmín
vývar (nemusí být)

na zpěněnou cibulku dám kmín, pak přidám maso a nechám ho restovat, dokud není úplně bílé.
přidám protlak, vývar (trošku )a dusím..
cca 15min.
pokud je šťáva hodně řídká, zahustím záklechtkou z vody a hl.mouky
k tomu špagety a sýr....
cena tak 40 Kč pro 4čl. rodinu

jinak těstoviny kupuju v Lidlu, jsou kvalitní , nerozváří se a balík stojí 10-12 Kč Zelené (jsou srovnatelné s těmi,co si vozíme z Itálie)

jinak když koupím mleté maso (78Kč/Kg) udělám sekanou.
pokud mi zbydou např. 2 - 3 plátky , pro rodinu je to málo, udělám rizoletky

zbylou sekanou rozmačkám ,
usmažím neslazené palačinky
na to dám trošku sekané,
obalím v trojobalu a osmažím.
s bramborem nebo kaší je to moc dobré...

jinak využívám veškeré zbytky masa a jiného a dělám pomazánky.

na jaře těstovinové saláty

těstoviny
zeleninu dle chuti a toho ,co doma je
případně sýr
dresink - trošku majolky nebo bílého jogurtu sůl, pepř, a šťávu z pomeranče (skvělá chuť)

náklady max. 30kč pro 4 lidi na 2 dny

aneta0707
9. led 2013

@rennca taaak a ted jdu delat ty am brambory 😀

rennca
9. led 2013

@edeltraut jj to mám také ráda🙂

edeltraut
9. led 2013

Dneska jsem narazila a hned zkusila na toto http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=24843, cena určitě do 100,- a to nám i zbyly dvě porce na zítra 🙂. Jsou fakt dobrý, dělala jsem s br. kaší.

pajenka
10. led 2013

U nás bylo rychlé a levné jídlo ze zbytků, třeba na večeři, knedlík s vajíčkem, k tomu okurek, kečup, tatarka - cena tak 20Kč

ludva
11. led 2013

Ahoj, myslím, že má pravdu @ofelieee. Nekupovat polotovary a různé "vychytávky" v podobě předvařených potravin.
Bujóny, hotové jíšky jsou dle mého názoru jen tahače kaček z peněženky.
Těstoviny z Lídlu jsou dobré, ráda tam kupuju i rýži Basmati za 24 kč a bílé jogurty Pilos, které vyrábí Holandia (jen některé) a hlavně vařit tak akorát, aby se nic nevyhodilo. V jednoduchosti je krása, takže takové brabory pečené se smetanou - výborné 🙂 Polívky, bramborové placky, bramborová omeleta....
Přestala jsem kupovat sušenky a další blbiny, které ve finále nikomu nechybí, když se upeče dobrá bábovka 😉

aneta0707
12. led 2013

tady sem nasla stranku na fb na levny jidla, neco vypada dobre, neco hur a neco me fakt zaujalo 🙂
http://www.facebook.com/Recepty24

olimalak
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petapete
15. led 2013

Ahoj, super téma 🙂 . Přidávám zatím k omáčkám "naši" petrželkovou:
http://spetulka.blogspot.cz/2012/08/petrzelkova...
A nebo na svačiny levnější domácí verze pribiňáku:
http://pucikov.blog.cz/1006/domaci-pribinacek
Ty adresy jsou dva moje blogy, v receptech je tam víc typů, něco dražší, něco levnější, tak třeba pro inspiraci... Ceny si netroufnu odhadovat, ono taky u většiny surovin záleží na sezóně, místě, odkud jste...

denny1610
15. led 2013

Šetřit se dá. Dnešní svět se rozmazlil. Podívejme se dozadu... Třeba prosté jídlo: Brambory s cibulkou a k tomu kyška či mléko. Nedali byste si? A náklady na to, levné. Že toto nemůže dítě? BRambory s domácí zavařenou řepou, nebo s vařenou nastrouhanou mrkví (záleží jen na inspiraci), k tomu místo kyšky či mléka pyré nebo přesnídávka z ovoce. S manželem jsme mladí, máme dvě děti, a bydlení? Pouze v nájmu. Platíme za něco co není naše a ani nebude. Řekli jsme si dost! Našetříme si na své vlastní bydlení, takže jsme začli šetřit i na obědě. K tomu mě jako mámu přimělo i to že: každodení přísun masa není zdravý. Takže vařím tak abychom ušetřili, a najedli se. Dětičky mám malé takže těm vařím zvlášť. Jinak pár tipů na nějaké recepty:

Bílá kyselice množství si určete sami podle své potřeby:

Kysané zelí (1 menší sklenice, nebo v sáčku) v hrnci zaleju vodou (přidám kmín- pokud není zelí ochucené) a dám vařit, do rendlíku oškrabu a nakrájím na kostičky 2 střední brambory , osolím. Až jsou brambory měkké vleju je do zelí, zamíchám. Podle toho jakou chci mít konzistenci a i množství doleju vodu nebo mléko. Poté pokud je potřeba zahustím (do vody nebo mléka dám 2 PL hladké mouky. Na závěr rošlehám 1 vejce. Mohu přidat do polévky lžíci másla. Já používám většinou mléko, ale stalo se, že mi došlo, a já nemohla odběhnou do obchodu, tak mi nezbylo nic jiného než dát vodu, a také se jedlo. Každý si může ochutit dle sebe.

Dá se i část zelí odebrat. A z toho si můžete udělat salát: Zelí kysané, mrkev nastrouhaná na jemném, a smíchat s jogurtem bílým nebo zakysanou smetanou, nebo majonézou, tím co vám zbylo. Na večeři s pečivem, také dobré.

Pokud Vám zbyde knedlík: Na cibulku přidejte knedlík na kostičky, po osmahnutí přidejte vejce (Můžete vejce nadstavit mlékem), sůl. A hotovo. K tomu okurka, nebo nějaká zelenina. Můžete tento recept zdokonalit salámem, pažitkou,...

Mrkvová omáčka s hráškem, či bez, špenát, játrová omáčka, polévky zeleninové, česneková, bramborová, a spoustu jiných. Stačí najed na nějaký recept, a říct si co by ten recept mohl postrádat, a levný recept je na světě 🙂.

buldok
autor
17. led 2013

Portugalská polévka (40,- Kč za pořádný hrnec)

Kuřecí skelety 4 ks
Bobkový list
Červená paprika sladká - koření
Sůl
Těstoviny
Mouka
Mléko nebo šlehačka
Olej

Uvaříme skelety, vývar slijeme a odložíme bokem, ze skeletů obereme maso. Do velkého hrnce dáme trošku oleje, rozpálíme a přidáme hodně papriky. Lehce promícháme, nenechávejte to tam dlouho, ať ji nespálíte, to by zhořklo. Přihoďte to obrané maso, chviličku míchejte a pak zalejte vývarem. Přihoďte bobkový list, přiveďte k varu a chvíli vařte, maso se musí rozpadat. Pak vyndejte bobkový list, přidejte těstoviny a vařte je do změknutí. Na závěr přisolte a zahustěte moukou rozmíchanou ve šlehačce či mléku. Je to polévka ala kuře na paprice a my ji zbožňujeme...

zabicka1
20. led 2013

@lomanta Co takhle luštěniny, jako čočka na kyselo?

lomanta
20. led 2013

@zabicka1 Jo, to jednou do roka s odporem sní 😀 ale častěji to neprojde 😠

zabicka1
20. led 2013

@lomanta Možná reklamovat u tchýně, nebo ať ti předá recepty a dodává maso,když ho tak naučila. No nezávidím 🙂 🙂

edeltraut
21. led 2013

@petapete pribináček dělám a má velký úspěch, opravdu o dost levnější varianta, když mám doma tolik jedlíků 😉. Manža tedy tvrdí, že je to spíš "Bobík", ale v lednici se nikdy dlouho neohřeje 😉.
Přidávám recept: Fazolový guláš - 300g fazolí, 2 cibule, 2 lžíce oleje, 1 lžíce hl. mouky, česnek, sladká mletá paprika, mletý pepř, kousek masoxu, sůl.
Předem namočené fazole uvaříme doměkka. Na oleji zpěníme cibulku, zasypeme mletou paprikou a moukou, zalijeme vodou, rozšleháme a povaříme. Do zahoustlé omáčky přidáme fazole, ochutíme česnekem utřeným se solí, přidáme kousek masoxu, pepř a ještě povaříme. Můžeme podávat s opečenou pokrájenou uzeninou. Jíme s chlebem a má velký úspěch 😉

cikilik
24. led 2013

ýuuuuiuiuiiiiiiiooooiáýtztlnmnjuuiuuiiuttewqa\

petkula
24. led 2013

@edeltraut můžu se zeptat, jak děláte toho pribináčka? Pokud je bez pudingu, mohla byste mi prosím napsat recept? Děkuji moc.

marrei
25. led 2013

@petkula - já kdysi zkoušela dom. Lipánka, takže přesně podle jeho složení - tvaroh, smetana, cukr (děláme si domácí vanilkový). Poměry je potřeba vychytat, každý tvaroh je jinak tučný.

edeltraut
25. led 2013

@petkula Já teď dělám z pudingu, je ho víc 😀. Ale jinak dělám podle tohoto receputu: http://www.recepty.cz/recept/domaci-pribinacek-... 😀

petkula
25. led 2013

@marrei
@edeltraut díky, asi ho nakonec zkusím tak, že vyšlehám šlehačku, smíchám s tvarohem a dochutím vanilkovým cukrem. Nemám totiž ráda puding.

edeltraut
25. led 2013

@petkula on tam ten puding není vůbec cítit, ale já ho zase můžu, tak jsem třeba "zaujatá" 😀

petkula
25. led 2013

@edeltraut anebo jsem já zaujatá proti pudingu 🙂

timbouctou
27. led 2013

@ofelieee teda vy si jíte... tady u nás na vsi jsou takové věci jako červená čočka, jáhly a podobně pěkně drahé 😝 Jediné, co se vyrovná ostatním obchodům, je maso. Pro zeleninu jezdím prakticky zásadně do Lidlu, ale musím si někde vždycky vypůjčit auto, neboť je tenhle obchod mezi vesnicema, tzn. s dětma výlet na dobré 4 - 5 hodin.

timbouctou
27. led 2013

a je to pěkná prasárna, ale naučila jsem se dělat kvůli množství zelí se zápražkou a na pečené prasátko libový bok. Tady mívají dobrý, tuk jen pod kůží a tu slupne taťka 🙂 To jsme dnes měli, a bramborové knedle ze zbylých brambor. Až to sníme, budou zapečené těstoviny se špenátem. Špenátový protlak z Lidlu - 7,90 a je bez vody, tři cibule, pytlík těstovin, tři vejce rozkvedlaná s trochou mléka. A také si uděláme masové kuličky v rajské omáčce s rýží, což je místo plněných paprik, kluci mi tepelně upravenou papriku nejedí.

pajenka
27. led 2013

Tak musím napsat, že nám více chutnal pribináček bez pudingu a je rychlejší, což je další plus 🙂

tremonti
27. led 2013

Ahojte, ak vam zvysil knedlik( z kysnuteho cesta) tak ho ohrejte na pare abo v mikrovlnke okvapkajte maslom na to dzem a granko a voilaaaa buchty na pare🙂
Ak ostali od obeda varene zemiaky tak pridat polohrubu muku vajce cukor , urobit cesto nasulat sulance ako noky a povarit vo vode, granko, mak orechy dzem abo na slano vajce kys.kapusta a podobne🙂

timbouctou
27. led 2013

@tremonti u nás se sladký jedí jedině palačinky, nebo cokoli s jablky - štrúdl, linecký koláč a podobně. Se sladkýmy knedlíkama by mě vyhnali 😀

mysiiickaaa
27. led 2013

ahojky, super téma 🙂 , neustále přemýšlím jak jíst slušně a ušetřit, docela často dělám žemlovku, buď koupím levnější jablka v obchodě nebo dostáváme od babičky a nejlepší je z trvrdých rohlíků namočených ve mlíce, přidávám do něj žloutek nebo dva, dle množství 🙂 a ještě častěji máme různé variace brambor a vajíček

buldok
autor
28. led 2013

Holky ani jsem nečekala, že se to téma tak chytne, ale upřímně jsem za to moc ráda a byla bych ráda, kdyby neupadlo v zapomnění a stále zde přibývaly recepty. 😉

sanara_1
29. led 2013

Párek (,točeňák´) s volským okem a br. kaší (chlebem),
osmažený chléb ve vajíčku natřený hořčicí a navrch nakrájená cibule,
šumavská topinka - topinka, vajíčko, nastrouhaný aidam,
cmunda,
krupicová kaše (manžel je na maso, ale kaši miluje 🙂,
palačinky, lívance, vafle,