Levné jídlo - aneb šetříme společně

buldok
2. led 2013

Ahoj děvčata, která máte své děti, které jste v očekávání i ty, které se teprve snažíte, nebo to plánujete. Doba je zlá, rodinný rozpočet mnohdy velmi napnutý - i když samozřejmě ne u každého - a každá koruna ušetřená je dobrá. Samozřejmě když můžete určitě jíte vše nejlepší a dítkům také dáváte to nejlepší, ale ne vždy si to můžeme dovolit a někdy jsou situace, kdy se člověk musí uskromnit. Také si nemyslím, že vše levné automaticky znamená špatné. Tak pojďme na to a napišme sem, co máme ozkoušené. Co vaříme, když dochází penízky, když šetříme, nebo když si řekneme, že nemusí být přece každý den pravá svíčková. Pište sem vaše nebo převzat recepty, které se dají uvařit levně. Co je podle vás levně už nechám na vás, ale zkuste v úvodu každého takového receptu odhadnout jeho cenu. Všem přeji dobré pochutnání....

kammka
29. led 2013

já vařím hodně ze základních surovin.. třeba vůbec nekupuju jakékoli bujony v kostce, ale i proto, že máme maso z vlastního chovu, takže mám pořád dost kostí, odřezků atd., takže teď mám třeba v hrnci králičí předek, zaleju vodou, přidám kořenovou zeleninu, cibuli, česnek, rajče, řapíkatý celr, klidně i papriku, je pak výraznější.. k tomu koření: celé nové, celý pepř, bobkový list, jeden hřebíček a sůl...přivedu k varu, seberu takovou tu špinavou pěnu, třeba sítkem na čaj..nechám ještě chvilku prudce vařit, pak stáhnu na minimum a jdu spát.. ráno to chlap vypne, vstává dost brzo, já zas chodím spát hoodně pozdě..ráno to scedím ( fakt nechápu tu přiblblou vychytávku s kořením v sáčcích, já to vždy scedím a je to..) oberu kosti, pokrájím zeleninu...zvlášť uvařím nudle, nebo rýži..super polívka..nebo si vývar zamrazím, klidně v petkách. nebo .....
použiju jako základ na omáčky.
na rýžový hrnec (české rizoto):
na oleji zpěním nadrobno pokrájenou cibuli, na ni hodím obrané maso, po chvíli podleju vývarem...přidám zeleninu, třeba mraženou směs kukuřice+hrášek+mrkev, k tomu obvykle nadrobno pokrájenou červenou papriku, pórek...nasypu do toho rýži, zaůleju vývarem, aby byl cca dva tři cm nad rýži...přivedu k varu a pak stáhnu, když rýže vystoupí nad hladinu, hodím do peřiny, nebo vyhřáté trouby.. já používám tu peřinu 🙂

taky je levná slepice nebo kuře na paprice
uvařím stehna nebo jen kostry jako v případě králíka, opět oberu, z části vývaru udělám polévku, abych využila zeleninu..
pak na oleji opět zpěním cibulku, na ni nasypu pár lžic hladké mouky, rozdělám jíšku, zaleju vývarem, nejlépe studeným jinak se dělají žmolky (fakt nekupuju tu hotovou jíšku..)doleju vývarem ale ne moc, ještě do toho přijde smetana a ta to naředí...já dávám kysanou i sladkou, protože obyvkle toho dělám veliký hrnec, a s obouma smetanama je to nej...než tam dám smetany, nasypu do toho lžíci kvalitní sladké papriky.... na závěr do toho dám obrané maso z kuřete.. super s těstovunama, rýží i knedlíkem..

k tomu koření: jak mám lidl ráda, tak tam už koření nekupuju.. zklamala mně tam paprika i majoránka.. papriku kupuju maďarskou a majoránku pěstuje moje mamka.
ale co mají super: rajčatový protlak mikado, je ve skle, bez konzervantů
mražené listové těsto
bílé jogurty
všechna jejich mražená zelenina....
atd....

lubicka1
30. led 2013

Já vařím hodně z kuřecího masa. No nekupuji polotovary, ale celé kuře v akci. Včera mně vyšlo docela pěkné kuře skoro kilo a půl na 70kč. Tak jsem ho rozporcovala. Jsem sama se synem a tak nám kuře vyjde na sedm jídel pro dvě osoby. Teda musím koupit přílohy asi za 80 kč, ale zase mám jídlo na týden.
1.Z jednoho prsa si udělám dva řízky a ty buď obalím v trojobalu, někdy je však namarinuji v bílém jogurtu s česnekem, vajíčkem a grilovacím kořením. Nechám přes noc a v poledne vyberu z marinády, lehce obalím v strouhance a usmažím. Jako přílohu bramborovou kaši.
2. Z druhého prsa udělám kuřecí rolky. Dám do nich šunku, sýr, vajíčko. Můžu to taky obalit jako řízek a usmažit nebo zprudka opéct na pánvi a pak nechat zapéct v troubě zalité bešamelem. Jako přílohu mám ráda k tomu rýži.
3.Stehna rozpůlím a špalíčky společně s krýdélkama udělám jako kuře na paprice. Osmažím cibulku doružova a přidám sladkou papriku dám zprudka opéct maso, osolím a trošku opepřím. Zaleju vařící vodou z konvice a pod pokličkou dusím doměkka. Zahustím hladkou moukou rozkvedlanou ve smetaně. Uvařím k tomu půl pytlíku kolínek i když někdy si dělám k tomu halušky z hladké mouky. Tahle mi zbyde i na večeři.
4. Z druhé půlky stehen udělám těstovinový salát. Maso vykostím osmahnu na kapce oleje. Pak nakrájím na drobno. Přidám uvařené těstoviny, přidám plechovku kukuřice,nakrájenou barevnou papriku, na kostičky trochu sýra, trochu tatarky na spojení a dochutím kořením.
5. Když vykostuji kuře tak u prsních řízků mi zbyde po stranách takový malý kousek masa, se tomu říká kuřecí svíčková. Tak tohle maso využiji na přípravu směsi na topinky. Nakrájím cibuli, pak přidám na droboučké kostičky maso.Osmažím a přidám koření, pepř, sůl, pak tam přidám trochu kečupu a protlačím dva stroučky česneku. Mám to radši na topince z topinkovače, není to tak mastné.
6. Zbyla mi kostra a na ní docela dost masa, takže ji uvařím na polévku a přídám zeleninu. Maso můžu obrat do polévky nebo případně uděla sedmé jídlo rizoto, i když tohle rizoto bude už spíž zeleninové.
Tenhle jídelníček provozuji jednou za měsíc, synovi docela kuřecí chutná a tak trochu i ušetříme. Moje mamka byla docela dobrá kuchařka, dokázala jak se říká udělat z prdu kuličku nebo z h...a pomeranč, tak se snad od ní na mně něco nalepilo.

timbouctou
31. led 2013

@kammka tak tohle tam taky kupujem 🙂 Koření ne, ani mouku, ta zas nehustí a cuckuje. Ale třeba bazalkové pesto... nami.

timbouctou
31. led 2013

prosím, nevíte někdo, co s ředkví? Mám tři černé ředkve, nechala jsem se přesvědčit, že je zdravá, ale už nevím, co dál s ní.

buldok
autor
1. únor 2013

@timbouctou To se myslím tepelně nezpracovává. To je pomazánku s tvarohem, nebo na salát...

michaela_k
1. únor 2013

Hoky jste moc šikovné, já se taky snažím vařit levně, ale někdy to prostě nejde. Jsme takový masožrouti, že tejden bez masa bychom snad nevydrželi...🙂
Polévky manža nejí a když už jo, tak si jí dá jednou, já dvakrát až třikrát. A nemusí vývary, ale jen hustý typu zelňačka, pórková, fazolová.

Tady je pár receptů:

Fazovolá polévka (dělám tak tři porce)
1 plechovka nejlépe červených fazolí v rajčatovém nebo chilli nálevu
Cibule
Slanina nebo klobáska nebo šunka nebo salám
kečup
česnek
sůl
pepř
mouka na zahuštění
kdo chce může přidat smetanu (zakys nebo obyč. na dozdobení)
sýr

Na oleji zpěním cibulku, pak přidám slaninu a nechám trochu vypéct.
Pak zaleju fazolema a plechovku natočím vodou a zaleju.
Přidám kečup a nechám povařit.
Přidám prolisovaný česnek (dávám alespoň 3-4 stroužky) osolím a opepřím.
Zahustím trochou mouky rozmíchanou ve vodě.
Na talíře nastrouham sýr, zaliju polévkou a zdobím smetanou.
K tomu si dáváme mexické nachos, nebo opečené tousty.
Je to celkem syté jídlo. Většinou míváme k večeři.

Rychlý pekáč

vepřové maso (používám plecko)
gothaj
kunovjanka, lečo
smetana

Do pekáčku nakrájím maso a gothaj na kostičky, zaleju kunovjankou a lečem (obojí ty malé skleničky, můžete použít buď oboje nebo 2 kunovjanky a nebo 2 leča) a zaleju to smetanou. Trošku osolím a opepřím ale opravdu jen málo. Dám do trouby.
Jako příloha rýže, brambor nebo kaše.

Zapečené karbanátky:

Mleté maso
Vajíčko
česnek
koření na mletá masa
cibule

Lečo (kupuju v Lidlu s těma žampionama je to myslim 750g sklenice)

Sýr (Niva)

Udělám si takové karbanátky a zeluju to lečem, dám do trouby a když je to hotové posypu sýrem.

Játrová směs se zeleninou

Kuřecí játra orestuju na cibulce, okořením, přidám mraženou zeleninku, česnek, kečup, zahustím.

Jíme to s hranolkama a nebo s rýží.

michaela_k
1. únor 2013

Jo a ještě se můžeme utlouct po párkách na pivu. Buřty nemusíme,tak nakrájím párky, pidám hodně cibule, černé pivo, kečup a navíc dávám fazole v rajčatovém nálevu a slaninku. Je toho víc, těma fazolema to nabyde.

No jo dietáři asi nebudeme... 🙂

kacenka1111
1. únor 2013

@michaela_k super, hledala jsem na ne recept🙂

kammka
1. únor 2013

@timbouctou já zahušťuju jíškou, nebo to rozmíchám v půllitru se studenou vodou, nebo smetanou, mlékem.. dost peču, lidl mouka většinou stačí, ale na vánočky jsem musela koupit nějakou dvounulku, rozjížděly se..peču každý rok kolem deseti vánoček, tyhle poslední vánoce teda ne, skolila mně chřípa 23.12., já často peču ještě na štědrý den pro kamarády..a pro rodinu.
@michaela_k ty karboše v leču vypadaj dobře.. ale pokud jde o špekáčky, zkuste ty z lidlu, je to dvojbalení, celkem osm kusů (2x4), jsou dost kvalitní..na špekáčky je norma, ale s párkama si nejsem jistá, tam moc masa nebude..

audi1986
1. únor 2013

ahoj, moc se mi líbí tato diskuze a zrovna dnešní oběd a večeře by se mohli mezi levné zařadit, takže přidávám receptík:
Zapečené těstoviny s brokolicí (cenu neumím odhadnout)
- na cibulce jsem osmahla krůtí prsa nakrájená na kousíčky - osolená, opepřená a trošku kari, uvařila jsem těstoviny a brokolici, potom jsem vše smíchala dohromady a přidala 3 vejce, dala do zapékací mísy a pekla asi 25 minut - jednoduché, ale je z toho dost nádobí..

timbouctou
1. únor 2013

@buldok díky. Napadlo mě to, když je hlavně plná vitaminu C, ale to brambory taky 😀 Pomazánka jako když ředkvičková?

timbouctou
1. únor 2013

@kammka no to já to taky rozmíchávám, někdy s mlékem. Ale někdy i tak hrudkuje, a loni se nám z ní úplně rozteklo linecké na vánoce, to bylo jak beztvaré hromádky.

buldok
autor
2. únor 2013

@timbouctou JJ, akorát se to buď strouhá, nebo krájí jako když na nudličky...

timbouctou
2. únor 2013

@buldok napadlo mě ještě dát to do číny... to ale asi už nebude dobré, ne?

kompleta
2. únor 2013

@timbouctou dneska jsem ji dávala i do bramboračky, ale jinak do číny bude taky OK

timbouctou
2. únor 2013

@kompleta tak to je fajn, chtěla jsem tam mít něco super křupavého 🙂

karmenta
3. únor 2013

Dnes dostala dcera chut na jogurtový nápoj a protože jsem žádný neměla a obchod byl zavřený tak jsem improvizovala a budu už pořád. Vzala jsem vanilkový jogurt, zředila ho mlékem a jogurtový nápoj byl na světě 🙂 A je toho víc a 100% to vyjde levněji 🙂

zizala79
3. únor 2013

Mne se osvedcilo porce masa (konkretne napriklad kure na paprice) obrat, vyjde to na vickrat, nez kdyz dam kazdemu na talir jedno stehno. "Osidit" trochu vetsim mnozsrvim prilohy a je to 🙂 a z pyvodne dvou porci jsou minimalne tri (zbydemi na dalsi obed)

buldok
autor
9. únor 2013

Klasická zeleninová polévka (50 Kč)

Tři mrkve
Jedna petržel
kousek másla
voda
brambory nebo batáta
vejce, sůl, pepř

Nastrouhám mrkve a petržel na hrubém struhadle do hrnce. Dám kousek másla a smažím dokud zeleninka nezmění barvu a nepustí štávu. Zaleju vodou a přivedu k varu. Na velmi malé kousky nakrájím brambor, nebo batátu /já dělala včera poprvé v životě s batátou a je to skvělé/ a vložím do hrnce. Tím, že je to na menší kousky, je to velmi brzy uvařené. V hrnečku mám vejce, přidám mouku, sůl a pepř a kvedlám vydličkou, dokud to neudělá takovou polotuhou hmotu. Poté za pomoci dvou malých lžiček dělám bochníčky a vhazuji do polévky. Vařím jen chvíli, pak stáhnu na malý plamen, kde nechám ještě pět minutek probublávat a hotovo...

fialovetrenky
15. únor 2013

Brambory s tvarohem

Uvaříme brambory a umícháme tvaroh, je to rychlé a moc dobré 🙂 Já dělám tvaroh jen s cibulí a občas přidám trochu sladké papriky.

Tvarohová pomazánka

Mám strašně ráda umíchaný tvaroh se sterilovaným koprem (asi 15Kč), stačí asi 3 lžičky, výborný na chleba.

Cibulačka

Cibuli nakrájen na plátky, orestovat na másle do růžova, zalít vodou, do toho sůl, nové koření, celý pepř, bobk.list, povařit. Před servírováním do talíře trochu nakrájenýho sýra (dobrá je i niva). Opeču k tomu ještě asi 2 starší housky nakrájené na plátky. Manžel ji má strašně rád.

pamal
15. únor 2013

holky, prosím o osvědčený recept na těsto na dukátové buchtičky i s popisem na kolik a jak dlouho je péct a zda horkovzduchem nebo klasicky spodem a vrchem. Mně se prostě nedaří docílit toho, aby byly hezky vláčné. Většinou je mám tvrdé jak beton ☹ Včera jsem je dělala při příležitosti Valentýna, protože je manžel miluje, tak sem je vytáhla hned jak zrůžověly a stejně byly natvrdlé, i když ne tak hrozně jak obvykle.
Jinak dneska bude bramborák na plechu plněný kysaným zelím.

pamal
15. únor 2013

jéje, já svůj příspěvek dala do špatné rubriky - omlouvám se ...

buldok
autor
15. únor 2013

@pamal Proč do špatné???? 😀

pamal
15. únor 2013

@buldok No, mělo to být do rubriky "Co dnes vaříte". Protože tady dle zakladatelky se mají sdělovat recepty i s cenou, a to můj příspěvek neměl 🙂 Ale je fakt, že obě jídla patří k těm levnějším, takže de facto to sem taky může patřit 🙂 A rady si ráda přečtu

buldok
autor
15. únor 2013

@pamal Zakladatelka jsem já 😝 😀 😝

pamal
15. únor 2013

@buldok 😀 😀 😀

buldok
autor
2. bře 2013

Tak co se to tu děje? Takové počáteční nadšení a teď nic? Došly recepty? To mi neříkejte!!! Holky, budíček, já musím o víkendu vařit a nevím co 😀

veruska007
8. bře 2013

Já dnes dala zapéct brambory, zbytky různé zeleniny a rajčat, starší nivu plus vajíčko... a je to výborné!

samanka_alice
15. kvě 2013

Já třeba šetřím tak, že nanuky vyrábím, ale nekupuji, tuhle jsem koupila nějakýho tvaroháčka za 14 korun, no to je šílený. Zmrazit se dá cokoliv smetanového, různé ovoce nebo udělat domácí nanuky Míša, já dělám už leta podle tohoto vyzkoušeného receptu: http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/doma...

myspule1
15. kvě 2013

Ráda dělám "kuřecí játra na Čínu", játra bývají často v akci těch 500g třeba za 15,- Kč, takže je to myslím levné jídlo a jsou z toho klidně i 4 porce.

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

kuřecí játra 500g,1středně velká cibule, olej 3 lžíce, sójová omáčka 1lžíce, worcestrová omáčka 1 lžíce, 1/2 kostky Masoxu, citrónová šťáva (může být i z koncentrátu) cca 1,5 čajové lžičky, sůl, pepř, na zahuštění hl. mouku nebo Solamyl

POSTUP PŘÍPRAVY

Cibuli nakrájím na jemno a dám na pánev s rozehřátým olejem. Nechám chvíli osmahnout.
Poté přidám kuřecí játra (kupuju mražená) - nakrájím je na kousky jak mi to přijde pod ruku - cca 2x2cm. Lépe si mi krájí polorozmražená 🙂.
Osmahnu tak, aby se játra zatáhla po všech stranách nakrájených kousků.
Poté podliju vodou tak, aby byla játra ponořená, a nechám cca 10 minut dusit, občas promíchám.
To už játra změknou, tak můžu začít dochucovat: přidám Masox, sójovku a worcestrovou omáčku, citrónovou šťávu, sůl, pepř. Výsledná chuť šťávy by měla být taková sladko-kyselá 🙂, tak si případně přidejte sójovku nebo co bude třeba...
Nakonec vše zahustím buď moukou rozkvedlanou ve trošce vody a nebo častěji Solamylem a nechám cca 5 minut povařit.

Příloha je ideálně rýže a nebo lze podávat i s těstovinami.