Levné jídlo - aneb šetříme společně

buldok
2. led 2013

Ahoj děvčata, která máte své děti, které jste v očekávání i ty, které se teprve snažíte, nebo to plánujete. Doba je zlá, rodinný rozpočet mnohdy velmi napnutý - i když samozřejmě ne u každého - a každá koruna ušetřená je dobrá. Samozřejmě když můžete určitě jíte vše nejlepší a dítkům také dáváte to nejlepší, ale ne vždy si to můžeme dovolit a někdy jsou situace, kdy se člověk musí uskromnit. Také si nemyslím, že vše levné automaticky znamená špatné. Tak pojďme na to a napišme sem, co máme ozkoušené. Co vaříme, když dochází penízky, když šetříme, nebo když si řekneme, že nemusí být přece každý den pravá svíčková. Pište sem vaše nebo převzat recepty, které se dají uvařit levně. Co je podle vás levně už nechám na vás, ale zkuste v úvodu každého takového receptu odhadnout jeho cenu. Všem přeji dobré pochutnání....

buldok
autor
2. led 2013

Cibulová polévka (65 Kč na celý hrnec)

1/2 kg cibule
olej nebo máslo
majoránka nebo rozmarýn
bujón
slanina
tři krajíce chleba
tvrdý sýr
zakysaná smetana

Všechnu cibuli oloupu a pokrájím. Čtvrt kg dělám na drobno a čtvrt kg na větší kousky. Ve velkém hrnci si rozehřeji máslo, nebo olej (pokud dám máslo, tak bude polévka více do sladka) a vložím prvně větší kusy cibule. Nechám je zesklovatět a pak přidám i ty drobné kousky cibule. A smažím tak dlouho, dokud drobná cibulka není středně tmavá. Mezitím co se cibule smaží si nakrájím na středně velké kostičky slaninu a vhodím do hrnce. Musíte si to vyzkoušet a vychytat tak, že cibule bude hotová ve chvíli, kdy bude pěkně proškvařená i slaninka. Pak to zaleju vodou a přidám koření. Když se to takto vaří už asi 10 minut, tak do toho dám trošku bujónu. Já tedy nepoužívám klasickou kostku, ale spíš jako polévkové koření, nebo jak bych to nazvala - je to v bio kvalitě a je na tom napsáno Gemusebruhe und Wurzmittel, je to bezlepkové a kupuji to v DM drogerii. A vařím. Vařím to tak dlouho dokud se mi nezačne zdát, že ta menší cibulka se začíná rozvářet, zatím co ty větší kousky jsou stále vcelku v pohodě. Pak to vypnu, vedle na pánvi si klasicky oprahnu kousky chleba, bokem si nastrouhá tvrdý sýr. Při podávání na talíř či misku dávám zakysanou smetanu malou lžičkou do polévky. Někdo to tak nemá rád, protože ona se úplně nerozpustí, tak v takovém případě doporučuji rozmíchat tu smetanu v troše teplé vody a vlít do hrnce a znova promíchat. Kdybyste ji tam vrzli rovnou bez toho smíchání s teplou vodou, tak jaksi zhrudkovatí či zcuckovatí nebo jak to říct a není to dobré... Pak do polévky ještě nasypu na talíři strouhaný sýr a kousky chleba. Dobrou chuť. PS: Vím, je to jednoduchý recept, takový někdo by řekl až odflánkutý, ale nám to chutná, jí to i můj chlap a to je co říct. PS2: Kdybyste do cibule když se smaží nalili trošku bílého vína a nechali podusit, chytilo by to ještě plnější chuť, ale pokud máte děti, tak to neuděláte, že jo 🙂

veruska007
2. led 2013

Sunkofleky stokrat jinak (se syrem, s rybickami, s rajcatovou omackou, se zeleninou). Zeleninove nakypy s bramborem. Zeleninove placicky s bramborem... skoro vsechno, kde neni maso nebo hodne draheho syru, je vcelku levne. Z duvodu setreni manzel prestal chodit na menu a varime doma cca na 2 dny a uspora je to obrovska, porce obeda nas vyjde na 10 - 25 kc (kol. tech 20,- je to s masem).

buldok
autor
2. led 2013

@veruska007 To si nedovedu představit, když se podívám na cenu zeleniny a např. vajíček apod. Tak dej nějaký konkrétní recept pro inspiraci. Jde tu hlavně o recepty jako takové...

veruska007
2. led 2013

@buldok Kvetakove placicky. Velky kvetak cca za 25-30,-. Kvetak uvarim s bramborem do polevky. Trochu kvetaku necham, velke ruzicky vyndam, namackam, pridam 1-2 vejce (ted vychazelo vejce na 2,50,-), trochu mouky, trochu strouhanky, krapet mlika. Osmazim placicky. K tomu 1,5 kg brambor (kilo cca za 10,-). A je to pro 4 lidi na dva dny.

buldok
autor
2. led 2013

@veruska007 Dobrý, dělám podobně, jen přidávám koření a nějakou uzeninu. A k tomu tatarku...jinak mi to připadá suché...

veruska007
2. led 2013

@buldok no, mladsi ma rok, tak zatim moc nekorenime. Tatarku doma nejime, kdyztak smicham trochu holandie s bylinkama.

karmenta
2. led 2013

Já dělám omáčky - rajská s těstovinou, koprová a špenát s bramborem. Vše tipuji kolem 20kč / 2-4porce.

buldok
autor
2. led 2013

@buldok Holky pokud máte rádi neobvyklé chuti, tak při zpěnění cibule a osmažení slaniny můžete těsně před zalitím vodou přidat trošku krystalu a nechat ho maličko zkaramelizovat. Nám ta polévka tak chutná nejvíc...

renatalen
2. led 2013

Játrová omáčka z kuřecích jater. Ta myslím vyjde poměrně levně 😉

buldok
autor
2. led 2013

@renatalen Ano ano. Ale prosím holky pište sem přímo recepty, ne jen názvy jídel. Berme to třeba tak, že jsou zde i velmi mladé maminky, co moc vařit neumí a spíš začínají vařit pro rodinu. Tak se nebojte sem popsat i ty nejjednodušší recepty...každý jsme někdy začínali. A i omáčka z drůbežích jater se dá udělat jednoduše, složitě, levně i draze...

buldok
autor
2. led 2013

Čočková polévka (50 Kč celý hrnec)

4 stroužky česneku,
4 střední cibule
olej
čočka
brambory
bujón
petržel a mrkev
mouka
majoránka

Zpěníme cibuli a česnek a zalejeme vodou, povaříme. Přidáme bujón, majoránku, brambory a zeleninu a vařím. Ve chvíli, kdy jsou brambory měkké, tak udělám zásmažku (mouku opražím na oleji) a vleju do polévky. Nechám bublat do zkoustnutí do požadované konzistence...

buldok
autor
2. led 2013

Květákovo - hrášková polévka (60 Kč za celý hrnec)

2 cibule
květák
kmín
bujón
brambory
hrášek
mouka

Osmažíme cibuli, zalejem vodou a přidáme květák rozebraný na růžičky. Poté ještě kmín, bujón a brambory. Když jsou brambory uvařené vyndáme květák, ale trošku ho v polévce necháme. Uděláme lehkou zásmažku - tato polévka nemá být hustá a vlejeme do polévky. Na konec dodám hrášek z konzervy a ještě chviličku provaříme...hrášek přidávám i s lákem...

buldok
autor
2. led 2013

Česnečka gruntovka (40 Kč za celý hrnec)

sušený česnek
palice česneku
kmín
sůl
bujón
brambory
majoránka
tvrdý sýr
vejce
opražený chléb
máslo

Pokud nemám brambory co byly k obědu a nesnědly se, tak si jiné uvařím bokem. Rozehřejeme máslo a přidáme kmín, majoránku, sušený česnek. Chvíli pěním, aby se rozvila chuť a vůně koření. Zaleji vodou, přidám stroužky česneku. Já stroužky vždycky lehce nakrojím, aby se více uvolnila chuť. Vařím a přidám předem uvařené brambory. Ochutnávám tak dlouho, dokud pořádně necítím chuť česneku, pak přidám bujón, tři sirové vejce vhodím do vřící polévky a míchám, aby se utvořila opona. Na talíři pak přidám jen strouhaný sýr a oprahlý chléb, případně jen přikusuji toust....

kacenka1111
2. led 2013

@buldok Ju a zrovna jsem potrebovala recept na cockovku. Jinak uzasny napad na diskuzi, 1000x like. 🙂

buldok
autor
2. led 2013

@kacenka1111 Děkuji. Já si myslím, že vařit docela umím, i když je to jen subjektivní úsudek. Já hodnotím kuchařku dle toho, zda umí guláš a svíčkovou 🙂 Ale každý neumí a taky musí někdy začít a někdo zase umí, ale nemá na to, aby pořád vařil guláš a svíčkovou a docházejí mu nápady na levnější jídla 🙂

renatalen
2. led 2013

Játrová omáčka
1 cibule
podle potřeby olej
500 g kuřecí játra
špetka kmínu
sůl a pepř podle chuti
trocha vody
1 - 2 lžíce tmavá jíška

Cibulku nasekáme najemno a osmažíme ji na rozpáleném oleji. Játra omyjeme, podle potřeby nakrájíme na menší kousky a přidáme k cibulce. Okmínujeme podle chuti.
Když jsou játra ze všech stran orestovaná, přidáme vodu a dusíme. Na závěr omáčku zahustíme tmavou jíškou, podle chuti osolíme a opepříme. Podáváme s rýží nebo s vařenými bramborami a zeleninou.

buldok
autor
2. led 2013

Rizoto ala Itália (cenu si netroufnu odhadnout)

rýže basmati
smetana
kuřecí maso
rajče
žampiony
paprika
cibule
sýr
olivy
olej

Je to rizoto z jednoho hrnce, tak je třeba dodržet postup. Je třeba stále míchat, tak si vše předchystejte: Nakrájejte cibuli, oloupejte a nakrájete žampiony., nakrájejte papriku, rajče, maso (může být zbytek od oběda, vše se dá zužitkovat) Dám olej do hrnce a nasypu do rozpáleného oleje rýži. Osmahnu chviličku, ale musím pořád míchat a pak pokračují, dodám cibuli a smažím, zase stále míchám dokud nezesklovatí, pak přidám papriku, kuřecí maso, žampiony, rajče a olivy. Stále smažíme dokud nepustí rajče a paprika šťávu. Pak rychle vodu a vařím to jako klasickou přílohovou rýži, ale nerozvařit!!! Ochutnám a jak je rýže ve stavu, že drží tvar a je poživatelná, tak vše zaliji smetanou - pozor, tohle není suché rizoto!!! Na talíři nakonec dosolím a zasypu strouhaným sýrem - nebo taky ne, dle chuti...

jancip
2. led 2013

Levná jídla jsou i palačinky a bramborové placky.
Palačinky z 1 l mléka
1. vyšlehat 1 litr mléka + 500 g hladké mouky + 4 vajíčka + trochu soli
2. smažit na pánvi bez tuku
3. plnit dle chuti - marmeláda, tvaroh, nutela, dostupné ovoce

Bramborové placky (dělám od oka)
1. uvařit brambory, oloupat, rozmačkat
2. přidat polohrubou mouka (tolik, aby se těsto nelepilo) + vajíčko + trochu soli - vypracovat těsto
3. smažit na rozpálené pánvi bez tuku
4. po vytažení každou placku z lehka potřít sádlem
5. plnit dle chuti (mák s cukrem, marmeláda...)

Jinak nevím, co všichni s tou svíčkovou mají. Já ji nemám ráda, takže ji ani nedělám, protože nevím, jak má správně chutnat. A přesto si myslím, že vařit celkem umím🙂

buldok
autor
2. led 2013

@jancip JJ, já nic neříkám. To je jen můj subjektivní dojem...nebo postižení, chceš-li 🙂

kajalka
2. led 2013

@jancip Umím jak svíčkovou, tak guláš, ale svíčkovou dělám max. 2x do roka, protože mi přijde škoda masa do ní. Guláš už nedělám vůbec, neuspokojuje mou potřebu zeleniny.
Já spíš uznávám kuchařky, co vařej bez podravek, veget, masoxů a podobnejch sajrajtů a uměj to s chutěma surovin. Snažim se vypilovat hlavně co se luštěnin týče, ale kolikrát šlápnu vedle a letí to do koše. A hlavně: aby se zamazalo co nejmíň nádobí. Ideálně jeden hrnec, prkýnko a nůž 😵

buldok
autor
2. led 2013

Brambory s čekankou a fenyklem (80 Kč šest porcí)

Brambory
2 ks čekanky
Fenykl
Cukr a sůl
Šlehačka
Niva
Slanina
Mouka

Uvařím brambory, nakrájím je. Na dně pekáčku dám plátky fenyklu osmahnuté na másle. Zasypu bramborami a velkými kusy dobré slaniny či uzeného. V hrnci trošku povaříme čekanku zbavenou svrchních listů. Rozkrojíme ji napůl a dáme na brambory. Potom ji posolíme a pocukrujeme. Dáme péct. Po nějaké době uděláme šlehačkový bešamel a zelejem s ním obsah pekáčku. Navrch dáme nivu a znova pečeme...

karmenta
2. led 2013

Rajská omáčka - rajčatový protlak (malý) dám do vody (asi 2l, ale to pouze odhaduji), až to vře dám záklehtku (mouka s vodou) a povařím asi 10min. Když mám konzervu červené řepy přidám asi 5lžic štávy, udělá to krásnou barvu, jakou jinak nevykouzlíte 🙂 Jinak samozřejmě osolit dle chuti.
Koprová omáčka, špenát - do mléka (asi 1/2l-1l) dám kopr (kupuji zavařený a toho dám asi půlku skleničky) x mražený špenát, povařím a zaklechtám. Někdy přidám rozkvedlané vejce, někdy ne. Osolit dle chuti.

karmenta
2. led 2013

Co se týče zmiňované svíčkové tak tu dělám také často, ale hlavně kvůli té omáčce, takže šupnu hovězí prošpikované maso do vody, přidám zeleninu (mrkev, petržel, cerel, pepř, nové koření, bobkový list) nebo i kuřecí maso a vařím. Až je maso měkké vyndám ho, vyndám kuličky, bobkový list (ten především) a rozmixuji zeleninu. Přidám záklehtku nebo smetanu, maso vrátím. Vím, že by se maso mělo péct, ale nám to takto chutná víc a nezamažu si tolik nádobí 🙂

iva_kucerova
2. led 2013

Když chceme jíst levně,dáváme si šunkofleky. Uvařím půl sáčku nebo sáček fleků, na oleji trochu osmahnu na kostičky nakrájenou šunku nebo gothaj, nasypu na to uvařené fleky, promíchám, osolím,opepřím, jako přílohu k tomu dám okurku a je hotovo. Sáček fleků vyjde cca na 15 Kč, 15 deka šunky,když je na akci, většinou tak na 20 Kč. Jíme to většinou dva až tři dny,takže nás vyjde porce zhruba na 5 Kč....samozřejmě se musí připočítat spotřeba plynu, nějaká ta voda a koření. Dá se použít jakýkoli levný salám,ale v tomhle případě radši čekám na tu šunku, abysme pokud možno nejedli žádnou umělou hmotu🙂

karmenta
2. led 2013

Osmažený gothaj (jako řízek), zapečené brambory, halušky na sladko (třeba jen s grankem), na slano s brynzou (ale nevím jak moc je to bráno jako levné), nebo jen s kysaným zelím, nudle s mákem, čočka na kyselo.

buldok
autor
2. led 2013

@karmenta třeba halušky neumím. Jak jsem psala výše, pište prosím recepty...

karmenta
2. led 2013

@buldok pytlík halušek uvařím dle návodu a na to dám bud to kakao nebo zelí, jak jsem psala 🙂

katkolina
2. led 2013

Když potřebuju vařit levně, tak nám chutná Grenadýrmarš. Uvařit brambory a fleky zvlášt. Osmahnout cibulku dozlatova, když je může se přidat i kousek slaninky ale není nutné. zaprášit sladkou paprikou a zamíchat do toho těstoviny a nakonec to promíchat s uvařeným bramborem. Podávám s kyselou okurkou 🙂 Poprvé jsem se divila co je to za kombinaci ale chutná to skvěle 🙂

Nebo brambory na smetaně, buď s masem nebo když nemám tk dělám i bez masa. Brambory syrové na kolečka, cibuli nakolečka. Do pekáčku na dno máslo, vrstva brambor, osolit, opepřit, pak cibulku na kolečka na to případně to maso, a zakrýt další vrstvou brambor. zalít půlkou smetany a dát asi na hodinku do trouby. Ke konci pečení dolít zbytek smetany a nechat dojít ve vyplé troubě. 🙂

aneta0707
2. led 2013

@katkolina ty brambory na smetane jsou mnamka. ja davam do ty smetany bazalku a ctvrt lzicky skorice. dostane to takovou zajimavou nasladlou chut, ale ne sladkou. nekomu to zachutna (muj manzel) a nekdo naopak odmitne (dcera), to mam ale radsi bez masa.

kajalka
2. led 2013

@karmenta No vida a hned se dá šetřit, halušky se dělaj z pár vařených brambor, mouky a vejce. Ani to vejce být nemusí. A hlavně do sebe necpeš kypřidla, barviva a konzervanty.