Levné jídlo - aneb šetříme společně

buldok
2. led 2013

Ahoj děvčata, která máte své děti, které jste v očekávání i ty, které se teprve snažíte, nebo to plánujete. Doba je zlá, rodinný rozpočet mnohdy velmi napnutý - i když samozřejmě ne u každého - a každá koruna ušetřená je dobrá. Samozřejmě když můžete určitě jíte vše nejlepší a dítkům také dáváte to nejlepší, ale ne vždy si to můžeme dovolit a někdy jsou situace, kdy se člověk musí uskromnit. Také si nemyslím, že vše levné automaticky znamená špatné. Tak pojďme na to a napišme sem, co máme ozkoušené. Co vaříme, když dochází penízky, když šetříme, nebo když si řekneme, že nemusí být přece každý den pravá svíčková. Pište sem vaše nebo převzat recepty, které se dají uvařit levně. Co je podle vás levně už nechám na vás, ale zkuste v úvodu každého takového receptu odhadnout jeho cenu. Všem přeji dobré pochutnání....

lkasparo
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lkasparo
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
edeltraut
23. zář 2013

Já jsem dnes potřebovala zpracovat cuketu a dělala jsem toto na způsob rizota:
http://www.recepty.cz/recept/cuketa-a-la-cina-9488 - mě to chutná, uvidíme, co řekne náš "kritik" manžel 😀

lkasparo
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lkan
9. led 2014

supeeeeer díky za receptíky....zase me to bude v kuchyni bavit....díky 🙂

cintan
22. led 2014

Rýže s mletým masem na cibulce osmazim mlete maso staci pul kilove baleni ,pridam nastrouhanou mrkev osolim a nakonec pridam pokrajene zeli staci mala hlavicka chvilku to podusim aby zeli trochu zmeklo, potom vse nasypu do pekace prisypu 2hrnky sypane ryze a 4hrnky vody přikryju poklickou a dam do trouby pecu tak na 200stupnu dokud není ryze hotova nam to moc chutna i detem a vyjde to tak na 100 korun zhruba a je toho plny pekac

pear
6. únor 2014

Těstovinový salát: těstoviny uvařit a nechat vychladit. Nakrájet zeleninu co je doma - stačí rajčata a ledový salát. Přidat pepř, sůl, hořčici, bílý jogurt. Nakrájet šunku. Vše zamíchat. Můžou se přidat uvařená vajíčka a nastrouhaný sýr (nemusí být). Je toho hodně a je to rychlé, ale díky té zelenině asi ne úplně nejlevnější.

pear
6. únor 2014

Rýže s tuňákem: uvařit rýži (nejlepší basmati), na pánvi osmahnout cibulku, přidat tuňáka z konzervy a kukuřici zmraženou. Osolit, přidat trochu chilli omáčky (nebo jen kečupu) a smícháme s rýží. Obměna: místo kukuřice dát na závěr čerstvá cherry rajčata na kousky.

petrab24
13. únor 2014

Ahojky, nejprve moc děkuji za toto téma, našla jsem si tu recepty co určitě vyzkouším a tady je můj.
České buchty ( spočetla jsem to na 30,- ale nakupuji většinu věcí v akci.)
0,5 kg polohr. mouky
4 lžíce cukru
50 g másla
1 žloutek
1/2 lžičky soli
3 dcl mléka
1 vanilkový cukr
sušené droždí na 0,5 kg mouky
máslo na vymazání

Smíchám suché suroviny, pak přidám žloutek ohřáté mléko a rozpuštěné máslo a uhnětu. Těsto nechám kynout hodinku a půl ( máme ještě na jednom PC starý monitor a na něm to krásně kyne 😀 ) potom z těsta udělám buchtičky které vkládám od vymazaného pekáčku a ještě je z boku i z vrchu potírám máslem. Peču na 180°C 30 - 35 minut. Většinou udělám půl těsta jako malé buchtičky a přeliji pudinkem (10,-) a druhou půlku naplním povidly (10,-), a je jak večeře tak i snídaně.

cikado
13. únor 2014

Nevím jestli to tu je ,ale dělám někdy bramborové pečáky ,stačí brambory očistit(/pokud je potřeba oškrábat ) nakrájet na kolečka ,poskládat na neomaštěný plech osolit, okmínovat (může být i pečící papír )a nechat v troubě upéct do zlatova ,po upečení je přendat do mísy s olejem nebo rozpuštěným máslem(stačí polévková lžíce) s rozmačkaným česnekem k tomu kefír nebo podnáslí

bursma
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bursma
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
libuskakol
14. dub 2014

Já se vždycky kouknu na nějaké akční letáky a podle cen jdu nakupovat a pak z toho vařím 🙂 dobré to mají třeba tady: http://blog.akcednes.cz/tipy-dne/akcni-tesco-letak

morgian
14. dub 2014

Zrovna dnes jsem vařila ponakovou polévku,
1,5 l -2 l vody, 3 mrkve, půl sáčku pohanky, trocha soli, 2 stroužky česneku a majoránka. Dám vařit mrkev na kostičky, po 5ti minutách přisypu pohanku, povařím a přidám majoránku z květináče která stále dorůstá🙂 Syn 11 měsíců ji miluje a tu sůl dávám až když mu odeberu porci. Můžete přidat cibuli, kedlubnu, květák, brokolici pro odměnu.Hlavně je pohanka šíleně zdravá🙂

teriszek
15. dub 2014

My s prckem milujeme fazolove lusky

1 saček fazolovych lusku
1 smetana zakysana
Brambory

Fazolove lusky podusím na másle,do měkkých dam trochu zakysané smetany a trochu cukru.Malej to má rad sladči.K tomu vařený brambor.

andel12
8. čer 2014

Ahojky jsem v krizove situaci potřebovala bych vymyslet nějaký jídelníček s rozpočtem 2500 na měsíc Mám dvě děti ve vivinu 🙂 děkuji za rady 🙂

terunka88
8. čer 2014

@andel12 Podívej se do skupiny Dobré hospodyňky - aneb šetříme všemi možnými způsoby https://www.modrykonik.cz/group/4346/ 😉

anickajirka
12. čer 2014

jejda, uplně supr diskuse, miluju vaření, levné vaření a dobré vaření.Tak přidávám taky receptík. ŠPAGETY S MRKVI Špagety s uvaříme, mrkev nastrouháme, chvíli osmažíme na trošce másla a přidáme zakysanou smetanu, osolíme, opepříme a je hotovo.Zní to zvláštně, ale zatím jsem se nesetkala, že by někomu naechutnalo.A děti z toho můžou zešílet 🙂

slunickoally
8. lis 2014

Ahoj holky, skvělý téma. Přidávám něco z levných receptů, co dělám já:
LÍVANEČKY Z TVAROHU:
Nákupní lístek: 1 vanička tvarohu (klidně netučného), 1 lžíce cukru, 6 dkg polohrubé mouky, 1 vajíčko, špetka soli, 1 lžíce oleje
Postup: vyšleháme tvaroh s vajíčkem a cukrem, přidáme mouku, sůl, olej a směs pečeme na opravdu malém množství tuku na pánvičce. Lívanečky jsou hotové téměř hned. Zdobíme je bílým jogurtem a kakaem. Kdo má rád trochu sladší verzi, může pod jogurt dát marmeládu.

slunickoally
8. lis 2014

Další jednoduchý a levný jídlo:
PÁREČKY V ŽUPÁNKU
Nákupní lístek: 4 nožičky párků, balení loistového těsta, pečící papír
Postup: Listové těsto rozválejte na tenkou placku, nakrájejte na čtverce cca 8x4 cm. Na každý čtvereček položte párek tak, aby z těsta přesahovalo asi 2 cm na každé straně. Delší párky nakrájejte nebo kupte menší velikost. Teď už jen 15 minut pečte v předehřáté troubě na 150 stupňů, přidejte podle chuti zeleninový salát a pečivo.

slunickoally
8. lis 2014

DOMÁCÍ POMAZÁNKA V LODIČCE
Nákupní lístek: 2 bílé papriky, 1 vanička tvarohu, 2 plátky šunky, 1 svazek naťové cibulky, špetka soli, pečivo s máslem, rajče
Postup: v misce našleháme metličkou nebo vidličkou tvaroh, přidáme nadrobno nakrájenou šunku a hrstku nakrájené cibulky. Rozkrojenou papriku zbavíme jadérek a vyplníme ji pomazánkou. Nakrájíme k lodičkám rajčata a přidáme pečivo. Svačina je hotová během pár minut a chutná i dětem.

slunickoally
8. lis 2014

Úplně skvělá a levná polívka:
OKURKOVÁ POLÉVKA S KUKUŘICÍ
Nákupní lístek: 2 salátové okurky, konzerva kukuřice, 2 cibule, 3 lžíce oleje, kostka masoxu, 1 litr vody, 1/2 litru mléka, 5 lžic polohrubé mouky
Postup: nakrájíme cibulku na drobno, orestujeme ji na oleji v hrnci, přilijeme vodu s kostkou Masoxu, přidáme oloupanou a nastrouhanou okurku a povaříme asi 5 minut (přivedeme k varu na 5 minut). přidáme kukuřici, sůl dle potřeby a na konec zalijeme smíchanou moukou s mlékem. Lehce povaříme a můžeme podávat. Kukuřice by měla křupat, nerozvařujeme ji. Chuťově opravdu výborná kombinace a nebojte se toho, že by to chutnalo jako okurkový salát.

slunickoally
8. lis 2014

Teplá, rychlá večeře
CHLEBA ZAPEČENÝ SE SÝREM V TROUBĚ
Nákupní lístek: chleba (5 plátků), niva (15 dkg), vajíčko (3 ks), sůl
Postup: chleba rozpůlíme, v misce našleháme vajíčka se strouhanou nivou a solí. Na plech do rozehřáté trouby dáme papír na pečení. Na něj položíme chleby, navrch dáme směs s nivou a dáme zapéct dozlatova. Pečeme asi 10 minut na 150 stupňů.

slunickoally
8. lis 2014

SMAŽENICE Z ŘEDKVIČEK
Jednoduchý recept a od houbového originálu k nepoznání
Nákupní lístek: 8-10 ks ředkviček, 8 vajíček, máslo pod cibulku, 2 cibule, sůl, kmín
Postup: na másle orestujeme dozlatova cibulku, přidáme na jemné plátky nakrájené ředkvičky a necháme podusit. Když jsou i ředkvičky zlatavé, přidáme vajíčka, osolíme, okmínujeme a vymícháme jako klasickou smaženici z hub. Je lepší nechat cibulku přismahnout, chutí je tato smaženice od té pravé houbové je k nepoznání.

zelva
8. lis 2014

@slunickoally Akorát bych řekla, že to vlastně není šetřící recept, protože ředkvičky musíme koupit (kdo je nepěstuje), ale houby na smažendu si každý nasbírá v lese 😀

slunickoally
8. lis 2014

@zelva To máš pravdu, ale ředkvičky jsou cca za 8,- kaček, tak to nevyjde draho a nahradí to houby, který jinak stojí prašule. Mně se třeba letos nepodařilo nasbírat ani gram hub, tak kupuju půl kila sušených za 200,- a ze sušených to neudělám :o).

zelva
8. lis 2014

@slunickoally Jasný 😉 Ředkvičky v sezoně nejsou drahý, to je fakt.

slunickoally
8. lis 2014

Nebo taky super věc bramborové šišky s mákem dělané z vařených brambor a hrubé mouky. Trochu piplačka s těstem, ale výsledek výborný. 😉

hany_bany
10. lis 2014

@zelva Já teda houby vůbec sbírat neumím, radši bych si koupila ty ředkvičky 😀
Jinak se fakt vyplatí vařit ze sezónních věcí, např. plněné papriky v létě, kdy jsou za dvacku a ne za 80 Kč, a klidně si je nadělat do mrazáku.
A v zimě je fajn zase třeba červená řepa na různé způsoby, např. pečená červená řepa: http://www.cuketka.cz/?p=67
nebo řepa v těstíčku
http://cervena-repa.cz/smazena-cervena-repa-v-t...

midiana
12. únor 2015

@kajalka Ahoj,čočku vařím tak že ji den předem přeberu,dvakát propláchnu a namočím přes noc,druhý den vařím ve stejné vodě ve které byla namočená,případně vodu přidám aby byla všecna ponořená a vařím asi půl hodiny,vodu dolévám,až je po té půl hodině opět skoro vyvařená tak přidám majoránku- klidně i dvě,tři polévkové lžíce na celý hrnec,osolím,udělám si zvlášť zásmažku,buď z obyč.másla ,nebo ceres softu,nebo by se dalo použít i sádlo-jak kdo je zvyklí -na tom posmažím do sklovata cibulku(-nemusí být ale je to lepší zas o něco chuťově) a zapráším moukou až vznikne hustá kaše,já dělám dost hustou-to pak za stálého míchání přidám k čočce,pořádně míchám ať tam nemám hrudky a ono to začne dost prskat,tak to stáhnu z ohně,přidám česnek-já dávám víc ,(to dle chuti)- zase dám na oheň,provařím za stálého míchání a nakonec přidám na zjemnění trochu másla-tak jednu polévkovou lžíci a kapičku octu... sobě na talíři octu dám více zvlášť -já mám čočku dost ráda a děckám taky chutná,myslím že je to tou majoránkou a tím že tam dávám dost té zásmažky, někdy ještě přidělám-že mi v té čočce skoro "stojí vařečka" , ale mi to tak máme rádi a já dělám všecny omáčky dost husté...a taky ten česnek a máslo na konec udělá svoje... máslo přidávám taky do více omáček na konci varu.. neuměla jsem dělat kdysy koprovku,...naučila jsem se to tak že jsem přidávala vždy všeho trošku a když to bylo chutnější z více zásmažky tak jsem přidělala,když více másla-tak jsem přidala atd,.. extrém u mě byl když jsem si vytáhla dva hrnečky do každého dala trochu té koprovky a do jednoho přidala sůl a do druhého cukr, co bude chutnat líp,že má být sladkokyselá.. :D no hokus pokus omyl. ale dnes už umím i tu koprovku dobrou.. :D teda dle mého mínění- také každý má jiné chutě,tak doufám že někomu bude chutnat i ta moje čočka.. 😉