Levné jídlo - aneb šetříme společně

buldok
2. led 2013

Ahoj děvčata, která máte své děti, které jste v očekávání i ty, které se teprve snažíte, nebo to plánujete. Doba je zlá, rodinný rozpočet mnohdy velmi napnutý - i když samozřejmě ne u každého - a každá koruna ušetřená je dobrá. Samozřejmě když můžete určitě jíte vše nejlepší a dítkům také dáváte to nejlepší, ale ne vždy si to můžeme dovolit a někdy jsou situace, kdy se člověk musí uskromnit. Také si nemyslím, že vše levné automaticky znamená špatné. Tak pojďme na to a napišme sem, co máme ozkoušené. Co vaříme, když dochází penízky, když šetříme, nebo když si řekneme, že nemusí být přece každý den pravá svíčková. Pište sem vaše nebo převzat recepty, které se dají uvařit levně. Co je podle vás levně už nechám na vás, ale zkuste v úvodu každého takového receptu odhadnout jeho cenu. Všem přeji dobré pochutnání....

midiana
12. únor 2015

levná a dobrá je i krémová brokolicová polévka a nebo brambory z květákem jako z květákovám mozečkem...

kryndy
12. únor 2015

Dneska jsem si udělala zelňáky - jako bramboráky, ale levnější, rychlejší a pro mě chuťově lepší. Z kys. zelí vymáčknu vodu, posypu moukou, rukama zpracuju. Koření majoránka, pepř, sůl. A smažíme. Hotovo za 10 minut. Vajíčko netřeba, drží to samo. K tomu zakys. smetanu.

ev.ka
13. únor 2015

dámy, ještě jsem nedočetla na konec diskuze, ale na podzim pokud máte vlastní jablka je úžasné toto:

DOMÁCÍ OVOCNÁ PŘESNÍDÁVKA:
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=45647
úplně nejmenším: do toho tedy kupuji hroznový cukr (to trošku prodraží, ale nedávám ho moc, jen tak aby to nebylo trpké) a zase nedávám pudink
pro starší děti i dospělé výborné tak, jak je v receptu.
8 přesnídávek tak vyjde na 10kč (cukr + puding, jablka vlastní) ale i kupovaná jablíčka v sezoně pořád vyjdou levněji než kupované přesndávky a víte, co jste do toho dali za suroviny 😉
skleničky jsem postupně nasbírala z přesnídávek z lidlu (jako jedny z mála mají víčko na závit!)

querty
13. únor 2015

SLANÝ KUŘECÍ DORT SE ŠUNKOU A SÝREM:
4ks kuřecích prs
nastrouhaný tvrdý sýr
šunka
2 lžíce zakysané smetany
2 vejce
2 lžíce hl. mouky
sul, pepř a koření dle chuti.

Připravíme si kulatou formu na pečení o průměru 24 cm. Vyložíme ji papírem.Maso si umyjeme, nakrájíme na tenké plátky, lehce je osolíme a opepříme podle chuti.Vajíčka si vymícháme se zakysanou smetanou - znovu můžeme dochutit solí a pepřem. Kuřecí prsa nejdříve obalíme v hladké mouce a následně je obalujeme v rozšlehaném vajíčku. Ukládáme je na dno formy.Posypeme strouhaným sýrem, naskládáme šunku a takto postup opakujeme, dokud nemineme všechny suroviny. Když nám zbyde vajíčko, polijeme celý vrch. Pečeme při teplotě 220 stupňů přikryté fólií. Ke konci odkryjeme a posypeme ještě strouhaným sýrem. Podáváme teplé nebo studené. S přílohou (šouchané brambory, kaše, hranolky...) nebo bez.

querty
13. únor 2015

kajuska22
27. únor 2015

Holky, pokud máte zájem, přidejte se! 🙂 https://www.modrykonik.cz/group/6905/

kajuska22
27. únor 2015

@querty tak to je pecka! prosím recept 🙂 to musím zkusit..🙂

kajuska22
27. únor 2015

@querty aaaha..:D už ho vidím! 🙂

dtt_87
27. únor 2015

nebylo by špatné založit takovou skupinku 🙂

princeznablanda
20. bře 2015

francouzské brambory,chleba ve vajíčku,topinky,volské oka,lívance,palačinky,omeleta kaše 🙂 🙂 😵 😵

mon_88017
20. bře 2015

@kryndy tady na jihu se zelňáky nesmaží, ale zadělávají sádlem (na pytlík zelí 250g sádla), nedává se majoránka a pečou se v troubě. Taky jsou moc dobrý 🙂

kajuska22
27. bře 2015

Ahojky, pokud máte zájem přidejte se do naší skupinky o vaření https://www.modrykonik.cz/group/6905/ budeme za vás moc rádi..🙂

kajuska22
27. bře 2015

jéé, omlouvám se, už jsem jednou psala..

simdan
20. dub 2015

Nejlepší recept co znám a dělám celkem často,říkám tomu zapečené brambory :D
2 velké cibule
6stroužků česneku
1-1,5kg brambor
asi 0,5kg masa(buď kuřecí ze stehna nebo vepřové plecko)
majoránka
kmín
sůl
olej

Brambory nakrájím na čvrtky,maso na větší kostičky,cibuli také(ne úplně na jemno),česnek na kolečka,všechny suroviny dám do velké mísy,přidám koření,asi tak lžičku od všeho,přileji olej cca 0,5dcl vše pečlivě promíchám.Poté vysypu směs do pekáče,peču na 180-200stupňů,občas vařechou promíchnu,ať se nepřipaluje.
Je to u nás velmi oblíbené jídlo,pokud přidáte více brambor,v poměru s masem,tak vyjde i na druhý den,neříkám,že to je zrovna nejlevnější,záleží jaké maso dáte,pokud je plecko např.v akci kilo za 79kč,tak si myslím,že to není až taková pálka a z kila masa by to bylo určitě na tři dny,podle členů rodiny 🙂

nikita_z_prahy
23. dub 2015

Já dnes doma dělala sekanou se šťouchanými bramborami 🙂 zkusila jsem jí udělat trochu jinak a doma to mělo velký úspěch, tak ji tak asi budu dělat častěji. Nově jsem do ní přidala kousky červené papriky, s eidamem a dochutila hovězím bujonem od Knorru, opravdu vřele doporučuji 😉

marecek4
30. kvě 2015

@kajalka já svíčkovou dělám klidně i ze slepice 🙂

dasara
3. čer 2015

Včera jsem koupila květák za 17 Kč. Dnes jsem z něj uvařila polévku (s mrkví, celerem a další zeleninou, co jsem doma našla) a jako druhé jídlo květákovou omáčku s těstovinami a vajíčkem (manžel měl k tomu zbytek pečeného kuřete). Květáková omáčka = bešamel s rozmixovaným květákem, dochucené vývarem z květáku a čerstvýma bylinkama. Jíst se to dá 😉

nikita_z_prahy
29. čer 2015

Mně se povedl pěkný kousek. Šla jsem do obchodu pozdě večer těsně před zavíračkou a pořídila obrovský květák za 4Kč! 🙂 Doma jsem z něj udělala naši oblíbenou žampionovou polévku s květákem - namočila jsem ho na pár minut do vody s octem, pak jsem ho uvařila ve vodě s mým oblíbeným zeleninovým bujonem od Knorru pro lepší dochucení, vedle jsem si orestovala žampiony a přidala je s hráškem ke květáku, pak jsem přidala smetanu smíchanou s hladkou moukou, dochuťte dle chuti čím chcete 😉

mariejosef
14. bře 2016

Dobrý den mohu se přidat k vám šetřím též kde se dá a ráda by se dalo říct i penízky používám pak na jiné zážitky 😉

minimi2
18. kvě 2016

Doporučujem stránku Plnej lyžice - http://thefullspoon.com sú tam zdravé a lacné recepty vždy aj s cenou za porciu v českých korunách a rôzne vychytávky ako ušetriť, ja som podľa toho robila napr. koprivove cestoviny, ale i vlastný pampeliskovy "med" a chystám sa na domácu horcicu 🙂

pandabox
18. kvě 2016

ja to tedy moc neprocitala, ale na jidle bych tedy nesterila a sla do kvality..

paru
19. kvě 2016

Poradíte mi, jak efektivně zužitkovat vejce? Mám nadbytek domácích a už nevím, co z nich vařit. Děkuji za nápady

marketa11112
19. kvě 2016

ju, také se rada pridam...

marketa11112
19. kvě 2016

@paru ja dnes budu delat varene vajicko, nakrajene na kolecka, poskladane na chlepa s maslem, posolene, s troskou papriky... mnam.. ale to asi delate bezne. 🙂)).... ..... ja bych brala ty domaci vajíčka hned..... snad jednou budou slepicky.... mohu mit dotaz? vyplati s e to? kolik asi mate slepicek? kolik a ceho zbasti a kolik vajíček tak mate? dekuji.. otravuji ja vim..

andreaandrejka
19. kvě 2016

@marketa11112 Babča s dědou mají 5 slepic..žerou zbytky od jídla, pšenici, namáčí jim starší rohlíky ve vodě...Jinak těch vajec mají zhruba 20 do týdne..záleží na stáří slepičky 😀

paru
19. kvě 2016

@marketa11112 já mám 6 slepiček a mám 20 - 35 vajec týdně. Kupuji jim pouze pšenici. Jinak dostávají zbytky od jídla, staré pečivo, nejlepší je, když se k tomu můžou ještě napást a nahrabat si, co dál potřebují 🙂 když kupuješ mladou slepici, stojí cca 140 kč, já dostala kuřátka od maminky 🙂 U nás se určitě vyplatí, jelikož máme hodně zbytků - děti do něčeho dloubnou a už nedojí.

marketa11112
20. kvě 2016

@andreaandrejka
@paru dekuji 🙂).. takze s e to vyplati a uz nemluvim o kvalite vajíček.. travy mame dost, skořápky ted schovavam sousedovi, stare pecivo je také.. vždy něco zbyde.. zbytku od jidla u nas moc není.. no sem tam něco, no...myslim, ze by nam 5 sepicek stacilo, jen uz vidim, jak se na nas budou vrhat z příbuzenstva...☹(.. jak mate slepicky ubytovane? mate zdeny domek, dreveny: dekuji

denitek
20. kvě 2016

@marketa11112 já se zdovolením přidám k tématu 🙂 Sldepiček, my jsme jich nedávno pořídily 7 zatím nám nesou 4 černé pomalu každý den nebo každý druhý 🙂 3 hnedé jsou ještě mladé, ale čekám prvním snášku tak příští týden. máme pro ně plácek za domečkem. před dmem máme zahradu. vždycky když vypleju záhonky, tak jim něco hodím, občas zbyde kousík chlepa, tak přidám mlíko. minule na návštěvě malému spadl muffin, tak jsem ho rozmočila. Jinak slípky dostávají pšenici, skořápky. občas něco co zbyde od oběda. postavili jsme jim domeček s 2 bidly, a 3 krytá hnízda na snášení. První dny, jsem je chytala a ukazovala jim, jak jít po žebříčku do ,,snášírny" 😀 bylo to sranda, ale ta vajíčka za to stojí! není nic hezčího, než teď jít a přinést si ještě peloučké, červstvé vajíčko 🙂

renlu
20. kvě 2016

@marketa11112 my máme kurník-zděný.Mám ted 2 slepice a jednoho kohouta.Za týden máme 7-10 vajíček.Pipky už mají 6 let.Ale koupili jsme se s barákem.Ted se tam chceme stěhovat a plánuji slepic 10 plus kohouta.Já jim dávám zbytky plus směs pro nosnice.Když zrovna zbytky nemám,tak jim dám to.50kg směsi stojí 500kč a vydrží hodně dlouho.Jinak ted je budeme stěhocat dozadu na zahradu a tam jim uděláme větší výběh.Jsem četla že slepice by měla mít každá prostor 2m na kus aby si žili dobře 🙂