Levné jídlo - aneb šetříme společně

buldok
2. led 2013

Ahoj děvčata, která máte své děti, které jste v očekávání i ty, které se teprve snažíte, nebo to plánujete. Doba je zlá, rodinný rozpočet mnohdy velmi napnutý - i když samozřejmě ne u každého - a každá koruna ušetřená je dobrá. Samozřejmě když můžete určitě jíte vše nejlepší a dítkům také dáváte to nejlepší, ale ne vždy si to můžeme dovolit a někdy jsou situace, kdy se člověk musí uskromnit. Také si nemyslím, že vše levné automaticky znamená špatné. Tak pojďme na to a napišme sem, co máme ozkoušené. Co vaříme, když dochází penízky, když šetříme, nebo když si řekneme, že nemusí být přece každý den pravá svíčková. Pište sem vaše nebo převzat recepty, které se dají uvařit levně. Co je podle vás levně už nechám na vás, ale zkuste v úvodu každého takového receptu odhadnout jeho cenu. Všem přeji dobré pochutnání....

marketa11112
20. kvě 2016

@renlu
@denitek super, tak dekuji moc.. 🙂))... uz ukecavam manžela. 🙂)

didinky
20. kvě 2016

@paru a co zkusit nadbytky prodat? Já měla jeden čas 50 vajec týdně a i když jsem se snažila tak mi jich dost zůstávalo, prodávala jsem za 3,- manželovým kolegům v práci a známým co slepice nemají 😉

sammaelka
20. kvě 2016

Rada bych pridala jeden postreh - neni to primo recept, ale overena uspora penez ano. Pres zname jsme si sehnali ze statku prase (zabite, rozpulene, vnitrnosti zvlast). Rozdelili jsme si maso, udelali jsme zabijackove pochoutky (jitrnice, jelita, tlacenku, polevku, prejt, skvarky), uskvarili vlastni sadlo (toho mam 5kg!!) a vyudili vlastni uzene.
Vyslo nas to se vsim vsudy na 3000,- (zapocitali jsme do toho i ingredience do jitrnic a jelit, cesnek na uzene, kroupy do polevky a dve basy piva vypite behem "akce") a cely rok jsem nemusela koupit jedine veprove (krome sunky).
A meli jsme vse, maso na rizky, na nudlicky, na rolady, mlete, kosti na vyvar, zebra na gril, jatra na omacku...vcetne "drahych" kousku jako panenka atd.
Jasne, chapu, ze treba v panelaku je slozitejsi delat zabijacku, ale "jen" koupit pulku prasete a rozporcovat do mrazaku jde i v panelaku a opravdu jsou to ceny, ktere v obchode clovek nesezene (cca 35-45Kc za kilo) a nejdulezitejsi je ten rozdil v kvalite a chuti masa. Skvele!

Delali jsme to takhle uz druhy rok a urcite v tom budeme pokracovat. Ted uvazuji jeste o koupi sunkovaru a zkusila bych si delat doma i sunku, ktere mame velkou spotrebu.

andreaandrejka
20. kvě 2016

@marketa11112 Babička mají velký dvougenerační dům, takže to mají tak jak to bývalo dříve. Zděný kurník se stříškou, k tomu větší oplocený dvorek a ještě děda udělal výběh na trávu.

denitek
20. kvě 2016

@sammaelka my máme možnost koupit také půlku kilo za 29,- takže do toho asi půjdu jen mě trošku děsí, že mám jen ,,dvoušuflíkovej" mrazáček, tak se tam toho asi moc nevejde :-/

marketa11112
20. kvě 2016

@andreaandrejka no, my budeme muset kurnik postavit.. jaksi jsme postavili domek na poli 🙂))

marketa11112
20. kvě 2016

@sammaelka jojo, i na to se chystame.. asi bychom zatím na zkousku vzali pulku prasátka, pak casem az pristavime (bude velka komora).. bychom tam dali mrazak, pak bychom sli asi i do celého...... ted budujeme venkovni sezeni... gril, ohniste a pod.. chceme tam i udírnu, tak na to s etake tesim. tvoříme záhonky, uz něco pestuji par let, ale bylo to vse takove provizorni... je toho nejak moc najednou, co vse by clovek chtěl...

kuc
20. kvě 2016

@denitek Narvat do šuplíku co se vejde, ( kvalitnější kousky, kýta, kotlety, panenka, krkovice) a zbytek zavařit.

denitek
20. kvě 2016

@kuc to jooo 😀 jen nevím kam dám všechny ty bprůvky, mrkev, celer... do polévky, zeleninu co mi vyroste na zahrádce, kterou chci zchovat na příkrmy, člověk aby pořídil ten pultovej mrazák na ,,mrtvoly" :-/ je to děs! 😀

sammaelka
20. kvě 2016

@denitek Mame taky dvousuplikovej mrazak + jeste jeden samostatne stojici s peti supliky. V byte jsme ho msli v chodbe vedle botniku. Veslo se vse vcetne zelenin, ovoce a dalsich veci co bezne v mrazaku mivame 🙂

marketikk
25. říj 2016

Ja delam zapecene testoviny takhle:
10-15 dkg toceneho
10-15 dkg vysociny
1 cibule
majoranka
sul
vejce
salamy nakrajet na kousky a osmahnout na panvi s cibuli, pridam majiranku a smes smicham s uvarenyma kolinkama. nekdy to snime jenom tak, ani to nezapecem :D
zapekam v hrnci vysypanem strouhankou a zalit rozmichanymi vajicky, pocet zalezi na velikosti hrnce aby se to nerozsypalo
k tomu kysele okurky a muzem se toho uzrat :D

dudinecka
28. lis 2016

Ahoj ženy,

nevim, jestli uz to neni zapadle tema, ale delala jsem pred casem jidelni/nakupni list do 700Kc na osobu a mesic. Je to tedy vcelku dost napjate a byly tam 4 jidla denne. Neda se tak ale stravovat stale. Samozrejme velka uspora je, kdyz si na podzim natrhate nekde jablka a uskladnite, kdyz si nadelate marmelady atd z vlastnih ovoce. Kazdopadne cim vic varite nebo pripravujete jidlo samy, tim vic usetrite (vlastni testoviny, knedliky apod.). Bohuzel mi ten seznam manzel spalil, takze mam prd, ale zkusim napsat par receptu.😝

Bolonska omacka s testovinami:
200g mleteho hoveziho (pokud vam staco malo masove, jinak dejte vice)
2 plechovky rajcat
2 mrkve
1-2 cibule
Koreni: tymian, oregano, cesnek, sul a pepr, cukr
Testoviny jako priloha

Na trose oleje ci sadla osmahnout cibulku do sklovata, pridat mrkev a chvilku smazit. Pak pridat maso a "rozklovat" ho na malinke kousky, osolit a opeprit. Pridat rajcata (muze byt i 1 plechovka rajcat a 1 protlak nebo i cerstva rajcata) a podlit trochou vody, pokud je to nutne. Dusime do zmekniti masa. Pred koncem varu pridavam koreni a trochu cukru (nekdy jsou rajcata sladka a neni to nutne, ale to nebyva casto..). No a uvarit k tomu testoviny (nekdo to dava i na opeceny chleb nebo pizza chleb). V pripade ze nam to rozpocet dovoli, posypeme na taliri syrem. Vychazi to na 6 porci (vc.testovin) 15Kc na porci 250g testovin.

Husta kremova brokolicova polevka

2 brokolice
2 velke brambory
Sul, pepr
Mleko nebo smetana

Dame do papinaku nebo do hrnce varit brokoloci s bramborem a korenim. Nedavame prilis vody, protoze po uvareni dolijeme mlekem nebo smetanou. Deti i my to maji takto nejradsi. K tomu dam opect kousky starsiho chleba a je to vydatny obed.
Porce vyjde na cca 10Kc. + cena chleba.

Pak je dobre kupovat v akci cele kure. To udelam noky se spenatem a prsicky nebo rizky, ze stehen bud kure na paprice nebo pecene a ze skeletu a kridel polevku.
Vsechna tato jidla vyjdou cca 15-17Kc/porce a vyvar se zeleninou a kapanim cca 10Kc/porce.

Snidane a vecere - treba klasicka olejova babovka vyjde na cca 20Kc a ovesna kase z mleka a ovesnych vlocek za 6Kc/porce (+ to co si date na ni).

Bylo by toho vic, ale pisu na mobilu a to je hruza. 😒

Hodne zdaru pri setreni vasi penezenky!🙂

mariejosef
28. lis 2016

@dudinecka Diky za recepty super

marketa3706
2. pro 2016

Neni to sice recept :D, jen takovy maly tip jak usetrit.. Chodime nakupovat treba hodku dve pred zavirackou do Kauflandu.. V te dobe je slevnene ovoce, zelenina a pecivo jen na zlomek ceny.. Coz nam hodne pomuze, protoze ovoce a zeleninu mame v jidelnicku kazdy den.. Ted tam treba meli rajcata kg jen za 10,- pro priklad..🙂

caverina
8. led 2017

@

victress
8. led 2017

@marketa3706 to je fajn tip, taky se mi někdy podaří takhle levně nakoupit, ale většinou ta zelenina a ovoce za pár korun taky podle toho vypadá, za celý den uvadlá a nahnilá, to se nevyplatí ani za těch pár drobných☹

marketa11112
8. led 2017

@marketa3706
@victress my se tam takto dostaneme vyjimecne, mivaji v akci i pecivo, ale ovoce a zeleninu vždy.. ted jsme koupili ruzove hrozny za 22 za kilo.. a krasne afakt chutove moc dobře... nekdy se fakt zadari...červenou papriku měli za 3.90 za kilo.. vybrala jsme tedy jen 2 krasne, ale i tak.. manzel ji ma rad...🙂

marketa3706
8. led 2017

@victress no nekdy to fakt vypada ze uz to ani k jidlu neni, ale vetsinou kdyz tam jdem, tak nakoupime dobre, samozrejme to ale hned spotrebujem

dudinecka
9. led 2017

@victress Take se mi parkrat postestilo. Posledni dobou ale maji vyprodej na opravdu shnile kusy a nechapu, jak to tam vubec muzou dat. Ale jednou jsem tam koupila pul voziku ovoce a zeleniny za 200. Asi toho vzali moc nebo nevim..😉

nita1984
9. led 2017

Holky, miluju lučinu, ale ta cena mě vždycky deptalal.... dneska poprvé domácí lučina a bomba. Chuť i cena, Těším se až jí v létě vylepším domácími bylinkami..... mňam

miluna71
4. únor 2017

Procitam si tu recepty a dobré rady. Už jsem taky byla v situaci, kdy jsem otacela každou korunku. Musela jsem vyšetřit at muzem jezdit na vylety nebo jen přežít. Spíš než levne recepty co jsou běžné jako testoviny a pod. Jsem musela utahnout kohoutek jeste víc a tak jsem se naucila... Koupila jsem jedno kuře a to jsem byla ovdovela a tri deti tak ze čtyřčlenná rodina.. Kure cca za stovku a muselo nam vydržet. Tak jsem vykostila prsa z toho rizky ano delala jsem proriznute napůl z kurete co ma cca 1.5kg se da i jedno prso na tri uzke rizky tak z druheho jen platek a zbytek schovat.. Tak napr. Jeden den rizky druhy den jsem prerizla dve stehna a k tomu z par brambor knedlik a spenat, ten je fakt levnej treti den jsem vzala pul skeletu a dve kridla a byla omacka kure na paprice na dva dny, to uz jsou ctyri dny jidla paty den na co nejslabsi nudlicky ten zbytek prsa a pouzit ho misto salamu na zapecene testoviny a zbytek tydne polevku ze zbytku skeletu. Jasne nemusi se to jist v jeden tyden jen jssm chtela napsat na kolik dni lze vyresit jedno kuře.
Pak mleté maso.. 1kg v akci opet do stovky.. Prvni den namocit rohliky nebo bousky nebo ovesne vločky a maso krapek nastavit to jsem rozdelovala na pet dílů, klasika prvni den karbose, protože se scukujou a jsou malý udelala jsem misto karbosu spis placicky a obalila jako rizek a jsou pak větší, druhy dil jsem rozdelila na dvakrát jeddn den male kuličky kecup trochu smetany špagety a z druheho dilu take kulicky, ale udelat rajsou na dva dny dalsi den uvarit ctyri vajíčka a vajicko obalit v mletem mase a trojobal je to obrovske jako pštrosí vejce dalsi den se da takhle obalit párek trochou mleteho a trojobal dalsi a opet staci kousek mleteho klasika gulasovku je ji halda je hustá a určitě na dva dny a vetsinou ještě zbylo na ctyri slabe karbose do housky to jsem vzdy koupila tak slaby platek syru, ze nemel ano 10dkg,kdyz se nedavaj platky a nastrouha se da se na maso do housky maj deti jeste hamburger.. Naucila jsem se tolik vychytavek, ze bych tu psala a psala.. I presto děkuji za jakýkoliv novy recept co neddlam a tady jssm nasla 🙂 🙂 jsem ráda, zerjsem tenhle portal nasla

trolik
14. únor 2017

Naše babička nám jako dětem vařila různé variace z brambor.
Bramborák
Pečené brambory s česnekem
Bramborové placky na kamnech
Bramborové taštičky s povidly(klasické těsto na bramborové knedlíky(i kupované)se vyválí,vykrájí kolečka naplní povidly nebo hustou marmeládou a dají do vroucí vody když vyplavou nahoru tak jsou hotové a polijí se máslem a posypou cukrem se skořicí)
Přijdou mi levné i špagety a různé těstoviny.
Pro chlapy je třeba levný buřtguláš(točený salám za 5,90)brambory,sůl,pepř,paprika,majoránka,česnek,jíška..
Jinak každému nemusí chutnat ale je to myslím jen o tom správně dochutit SOJOVÉ MASO(na čínu,guláš,omáčka ke špagetám...)

dudinecka
14. únor 2017

@trolik Sojove maso je vyborne. Do ciny urcite. Tam to nikdo nepozna. Jde o to ho dobre pripravit. Predvarit ve vode se soli a sojovkou (popripade dochutit dle sebe) a po uvareni poradne vymackat vodu. Pak pridat ke smazici se zelenine na panev a postupovat jako obvykle. Fakt to ani neni poznat.
Jinak burtgulas je fajn, ale tocenak za 5,9 bude hroznej blivajz. Ale kdyz je nouze, tak to asi jinak nejde..
Brambory na 100 zpusobu jsou fajn. Dekuju za recept na ty tasticky. Uvarim manzelovi. Ten ujizdi na sladkem.
Jinak se ted blizi obdobi pestovani, tak letos se dam alespon do dyni, tak doufam, ze jich budeme mit zaplavu.🙂 Urcite to chce otrhat vsechno a vsude, kde se da. Nam rostou jablka, tresne, obcas svestky, maliny, rybiz a šípky. A v lese pak sbirame boruvky a kdyz jedeme nejakou zapomenutou vesnici, tak sbirame z divokych stromu, co se da (hrusky, jablka...)

garlic
14. únor 2017

když se musí šetřit opravdu každá koruna, tak jsou podle mě nej luštěniny a různé kombinace luštěniny - zelenina - přílohy. Luštěninami nastavit maso (do guláše, do karbanátků, různé směsi a la chilli con carne). Je to výživnější a sytější než jíst jedno kuře v x lidech 5 dní a nebo pětkrát nastavit strouhankou kilo mletého.

Traduje se, že kdo jí levně, tak jí nekvalitně a když čtu tuto diskusi, tak chápu, kde se tyto teorie berou, většina lidí tak asi opravdu uvažuje - když nemám peníze, jdu si koupit těstoviny a točeňák. ☹

trolik
14. únor 2017

dudinecka Každej točenej je samá mouka a separát To je to samé jako libové párky,javořické párky,párky s telecím,junior...jsem z oboru akorát se dá chytnout akce a za těch 5,90 to koupím i já a když to okořeníš(jako to sojové)tak je to k jídlu.Na taštičky mám takovou plastovou vychytávku kterou používám i na listové těsto které plním pudinkem nebo ořechy.

ditta01
14. únor 2017

Ahoj holky máte tady opravdu dobré nápady určitě nějaké recepty vyzkoušíme. sice nejsme v situaci kdy bychom neměli co do pusy ale vždycky se hodí ušetřit nějaký penízek☺ chci letos poprvé pěstovat rajčata na balkoně a k tomu bych zkusila do truhlíků ředkvičky a jahody tak jsem zvědavá jestli se povede ☺

xpila
14. únor 2017

@trolik Na točeném salámu zrovna fakt neušetříš. Je to de facto samý odpad, ze kterého se chlap opravdu nenají. Kdybych mu ho dala k večeři, tak bych se musela stydět. To je už stokrát lepší třeba fazolový guláš, který vyjde mnohem levnější, je zdravější a má podstatně víc bílkovin.

trolik
14. únor 2017

@xpila Chlapovi to nevadí naopak si chválil,že se mi posledně povedl dochutit líp než z hovězího masa.jinak pracuji v obchodě a tam projde spousta rodičů s malými dětmi a kupují jim "striptýzky" a dětičky papají přímo v obchodě to bych se fakt styděla.
Kdyby mi chlap řekl,že mu to nechutná nebo že má pak hned hlad tak mu to nevařím.

dudinecka
15. únor 2017

@garlic Je to prave tak, ze lide se snazi udelat jidlo, ktere zna, levnejsim zpusobem. Proto nahrazuje maso levnejsim masem apod. Lusteniny jsou opravdu skvelou volbou. Zdravi za maly peniz. Stejne tak i ruzne vlockove kase apod. Zasyti na dlouho a jsou tam i ziviny. Nejlepe jeste do toho utrnout nekde ovoce a je to super! Ja bych se tak hrozne rada vzdala psenice. Bohuzel mam asi slabou vuli. Dostavame mouku zdarma, tak je to pro nas velke usetreni, kdyz z ni pecu. Ale je to hroznej jed... Alespon jsem se uz celkem naucila nahrazovat bily cukr.

dudinecka
15. únor 2017

@trolik
Dekuji. Taky je mam doma. Dobry napad!🙂