Lněné semínko. Jak jej připravit?

denousek
19. lis 2007

ahoj holky...mam na vas dotaz jak ktera připravujete k jidlu lněné seminko kdo jste se rozhodli do nej jit...dnes jsem si ho koupila a nevim co s nim,,,dat na lzicku a snist?,a kolik??nebo jsem cosi slysela ze ho zalijete vodou??a zase kolik??nevim jak jej pozdeji zacit konzumovat...dekuji za nazory... 😉

denousek
autor
23. lis 2007

no vsak kdyz si ten sliz das do toho maliniku ,,,,no ale ten sliz by chtel exnout ze..aby to bylo rychle za mnou a cajik z maliniku bych si spis vychutnala..a myslis ze to ma stejny ucinek i tak??rozkousany??ten sliz zni tak verohodne ptz ten sliz pak potrebujes mit v tech porodnich cestach..

svetluska.l
23. lis 2007

mne rozkousany docela chutna,obcas si dam jen tak lzicku do pusy a kousu,dokud citim zrnicka 😉 ale jak rikam,ja to mam na zacpu a funguje skvele🙂

denousek
autor
23. lis 2007

no vsak ja vyzkousim vsechno uvidime co mi bude nejvic sedet ale asi to budu stejne nejak stridat uvidime....byla bych nejradsi kdybych zjistila jestli to ma stejny ucinky at to konzumujes jakkoli ptz se mi zdalo fajn proste lzicku seminek proste zapit vodou ale myslim ze to tak dobre nebude fungovat-...

pufina
24. lis 2007

Ahoj holky asi blbej dotaz, ale jmenuje se to lněné semínko, nikde jsem ho zatím neobjevila - kupujete to v lékárně nebo v obchodě, všude mají jenom sezamová semínka. 😅

denousek
autor
25. lis 2007

jojo lnene seminko nebo semeno lnu....ja jsem to koupila normalka v tescu mezi oriskama.

kisska
25. lis 2007

pufina - je mozne, ze nie vsade ho maju, ale malo by byt v tom istom regali ako sezamove zrniecka 🙂
Dievcata, ked nad tym tak uvazujem, myslite, ze ten sliz "prezije" prechod crievkami?

denousek
autor
26. lis 2007

crievkami??jako myslis prechod strevama?,telem?no tak kdyz to funguje tak asi jo...ja to udelam asi tak jak tady psala jedna holcina ze si dam hrnek vody to je cca 200-250ml do hrnce uvedu v varu hodim velkou lzici lneneho seminka a az bude sliz tak tam prisypu lzici maliniku necham to vylouhovat pak precedim a vypiju....no uvidime jak to bude chutynat budu zkouset vsechno mozny... 😉

pufina
26. lis 2007

díky holky, já ho právě v Tescu neobjevila. Budu to muset zkusit v nějaký speciálce na sušený plody. Ale díky.

kim
26. lis 2007

Pufino: já ho mám z lékárny, ale viděla jsem ho i v Globusu jak je zdravá výživa.

pufina
26. lis 2007

kim, díky zajdu do lékárny.

lu777
23. pro 2007

tak poslušně hlásím, že ten sliz piju asi deset dní.. a jsem překvapená, že chutná vcelku dobře.. spíš lehounce dosladka nebo neutrálně, ani to není moc slizovitý.. vařím to teda deset minut a deset minut nechám odstát pod pokličkou...
tak uvidíme co to udělá 😅

caira
10. led 2008

tak jsem se taky pustila do lneneho seminka, pani v obchode se zdravou vyzivou rikala, ze bud svarit { coz ja nedam, kdyz ten sliz vidim tak se mi chce zvracet} nebo pry do ruznych kasi, jogurtu atd, coz delam ja, denne lzici do jogurtu, nebo kdyz si delam krupicovou kasi tak do toho. Malinik zacnu pit az od ukonceneho 34tt tak doufam,ze oboje napomuze snadnejsimu porodu 🙂

nadka01
11. led 2008

ahojte kocky.
Doma si skoro kazdy den pecieme domaci chleba a davame tam aj lanove semienko.Staci to,ci treba chrumat alebo ho zapijat kazdy den?Som v 29 tt.Nada

javor
29. led 2008

Ahoj holky, pokud vas zajima neco vice k lecebnym ucinkum lnu, doporucuji clanek na adrese:http://eutrofia.sk/?q=node/255. Pokud nechce se ctenim ztracet cas, lnene seminko je dobre pomlet na kavomynku a pridavat ho napr. do tvarohu - ne odtucneho, protoze pro vstrebavani latek je potrebny tuk nebo do jogurtu.

gaba3
29. led 2008

ahoj holky, už jsem si pořídila jak lněné semínko tak čajík z malíníku, ale pořád nevím, kdy začít 😕 někdo píše, že už od 32tt a někdo zase od 34tt a dýl.....kdy jste začaly vy? díky za radu 😉

chester
30. led 2008

Právě jsem si uvařila první šálek maliníkového čaje, tak jsem zvědavá, jak bude chutnat a lněné semínko si zamíchám do jogurtu a chutná 😵 Maliníkový čaj se má pít od 36tt, ale někde se doporučuje už od 34tt. Já jsem nyní 36tt.

krista
9. únor 2008

Ahojky, já jsem začla se vším od 34tt dle MS 😉
1x denně maliník, 1x denně lžička lněného semínka a ob den masáž hráze 🙂

werminka
9. únor 2008

Ahojky, tak já začala s masáží hráze i s lněným semínkem ve 34tt a s maliníkem ve 36tt 🙂

belanna.st
15. čer 2008

ahojte já začala ve 35 týdnu, budeme mít obříka tak udělám vše proto aby to šlo přirozeně, snad se to povede. piji těhotenstký čaj, protože čistě ten maliník neměli, on ho také obsahuje tak snad to bude v poho, len si dělám tak, že to povařím dám tam vylouhovat ten čaj a piji to v průběhu dne a lžičkou nabírám semínka a ty paj žvejkám a žvejkám a.....žvejkám. tak snad to pomůže, dnes jsem to zkusila poprvé pomlet a uvařit tak jsem zvědavá jestli to bude lepší. jinak dávám i slunečnici i len do chleba když ho peču.

máte ještě nějaké rady jak usnadnit porod?

haninka
8. srp 2008

Ahoj holky,
tak jsem se dala na maliník a lněný semínko. Z něj piju ten odvar a chci se zeptat, jestli to pomáhá jen když se pije ráno na lačno?? Já ho piju většinou až odpoledne nebo večer..má to vliv?? 😒

krista
17. zář 2008

werminka • 1d • 12. leden 2008 v 11:53
Holky, koušete některá lněné semínko? Nebo ho jen zaléváte vodou? Nemůžu nikde najít, co je správné - popřídě jestli to má stejný účinek... Vůbec mi nevadí vzít si lžičku semínek a rozkousat je - ale nerada bych to dělala zbytečně ☹ ......... nevíte některá, zda je v kousání nebo v zalévání (vypití) rozdíl???? díky

jitka711 • 1d • 13. leden 2008 v 10:56
Ahoj já ho taky rozkousávám, ta chu´t mi nevadí. Ale prý se musí zapít! Jinak to má opačný účinek 😉

caira • 1d • 13. leden 2008 ve 13:42
ja si davam seminko do jogurtu, kdyz jsem ho kupovala tak jsem se ptala jestli se musi jen odvar a bylo mi receno, ze se muze i pridavat do jidla, jako jsou kase, jogurty atd, ze to ma stejny ucinek...tak snad vazne ma 😀

werminka • 1d • 13. leden 2008 v 17:36
Holky, moc děkuji za odpověď. Já ho rozkousávám - vůbec mi nepřijde špatné 🙂 Tak ještě aby to splnilo účel 🙂 díky moc a užívejte posledních týdnů těhulkování....

haninka • 41tt • 25. leden 2008 ve 12:19
Ahoj holky,
k čemu to je?? 😕

pipinka • snž • 25. leden 2008 ve 12:21
ahoj holky, mám stejný dotaz jako haninka? K čemu je dobré lněné semínko 😲

noangel • 1d • 25. leden 2008 ve 12:51
u konu je na lesklou srst 😀
tehulkam proti zacpe a navic po zapiti (nebo odvar z nej) tvori takovej sliz kterej napomaha pri porodu, ze vsechno pekne klouze 🙂 tak nejak laicky receno

miluska.woolley • 1d • 25. leden 2008 ve 12:53
Lnene seminko pomaha zmekceni porodnich cest. Zaroven pusobi proti zacpe = reguluje zazivani.
Ja si ho davam do müsli a do jogurtu. V DM ho prodavaji uz namlete, takze se nemusi kousat 😉

haninka • 41tt • 25. leden 2008 v 16:06
Áha, díky za vysvětlení 🙂 ..to se mě ještě netýká 😀

denousek • 1d • 25. leden 2008 v 16:11
ja jsem si lnene seminko povarovala zaroven s malinikem udelalo to takovy sliz...pak sem to precedila takze jsem pla jen odvar z toho seminka a pomohlo to 🙂

kachnicka01 • 1d • 25. leden 2008 v 16:45
holky a ja ted dostala radu, ze mam jist trikrat denne 1lzicku oleje z lnenyho seminka... a k tomu ten malinik.. 🙂

dzej • 1d • 25. leden 2008 v 17:58
denoušek ahooooj, jsem na tebe myslela, nikde jsem tě neviděla. Tak se ti podařil porod dřív, to je super. Jak jsi toho dosáhla? Že by maliníkový čaj? 😀

lenulin • 1d • 27. leden 2008 v 10:47
No možná už se tu někdo ptal, ale chci se zeptat kdy začít to semínko užívat.Maliník prý v 36tt.

werminka • 1d • 27. leden 2008 ve 13:07
LENULIN: semínko můžeš tuším brát od 34 tt - já jsem to tak udělala 🙂 Ale ono Ti neublíží ani kdybys ho vzala dříve.... je to i proti zácpě..... takže můžeš být klidná...... 🙂

pirlenka • 1d • 27. leden 2008 ve 13:14
Ahoj, já si vařila sliz a jedla ho smíchané s müsli a ovocem, např. Celkem to šlo, když na to člověk moc nekoukal 😀 Ale malej ze mě vyjel jedna báseň, nevím, zda to bylo slizem a maliníkem, každopádně příště budu zase pít a jíst 😉

krista • 1d • 27. leden 2008 ve 14:59
Jé kéž by to fakt pomáhalo, už ho mám koupený a začnu od toho 34tt 🙂

lenulin • 1d • 27. leden 2008 v 15:54
No to by si asi přála každá z nás aby byl porod rychlý.Já jsem v 21tt a už mám z porodu děsy teď, aby bylo vše ok.Nejlepší je nad tím vůbec nepřemýšlet, ale kdyby to šlo 😒

werminka • 1d • 28. leden 2008 v 15:04
PIRLENKA: to se hezky poslouchá, jak šel malý krásně ven... 🙂 Chci se zeptat, jak sis vařila z těch semínek sliz? To jsi zalila určité množství semínek nějakým určitým množstvím horké vody?? Pak přecedila? nebo jak se to vlastně má dělat......??? já je koušu a polykám, tak nevím, zda to bude mít nějaký účinek 🙂))

maxkatka • 1d • 29. leden 2008 v 10:40
Ahoj, projímavé účinky má ale jen lněné semínko zlaté....

dludli • 1d • 4. červen 2008 v 06:15
Snažila jsem se poctivě hledat tohle téma, nenašla, pokud jsem přehlédla prosím hoďte mi odkaz 🙂 díky, pokud tu nic takového opravdu není, můžete mi napsat nějaký fígle jak do sebe lněné semínko dostáváte? Přeci jen chroupat ho samotný nic moc. Přidáváte si ho nějak do jídla? Nebo jak?

evik3 • 1d • 4. červen 2008 v 06:34
Ahojky, já ho dávám do jogurtu, zrovna teď jeden jím 😀

evik3 • 1d • 4. červen 2008 v 06:36
A občas taky do chleba, když peču domácí v pekárničce na chleba - dám tam třeba trochu slunečnicového semínka a trochu lněného 🙂

dludli • 1d • 4. červen 2008 v 06:38
a bastis seminko kazdy den? A kolik? Nekde jsem snad cetla i neco o odvaru, ale do toho se mi tedy nechce 🤐

evik3 • 1d • 4. červen 2008 v 06:46
teď asi posledních 14 dní ho jím celkem pravidelně, no někdy taky zapomenu 😀 ale jen tak jednu kávovou lžičku do toho jogurtu, o odvaru jsem neslyšela 😒

krista • 1d • 4. červen 2008 v 06:48
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

dludli • 1d • 4. červen 2008 v 07:50
Aaa Kristy ahoj a diky, vyhledavac mi nic nenasel, jeste se me priblble ptal, jestli jako fakt myslim lnene seminko 😀

belanna.st • 50tt • 9. červen 2008 ve 23:44
Rizika spojená s konzumací lněných semínek
V rizikových faktorech lněných semínek mají prsty hlavně lignany. Vzhledem k tomu, že v těle imitují funkci estrogenů konzumaci by se měly vyhnout zejména kojící a těhotné ženy. Další interakce fytoestrogenů v lidském organismu jsou samozřejmě možné a proto doporučuji opatrnost. Dlouhodobá konzumace lněných semínek navíc snižuje kouagulační schopnost a může vyvolat krvácení.

Dalším rizikovým faktorem jsou kyanidové sloučeniny, které se podoobně jako např. v kasavě ve lnu rovněž vyskytují. Jejich množství lze zmírnit tepelnou úpravou, ale i přesto je doporučená denní bezpečná dávka cca 60g lněných semínek (cca dvě polévkové lžíce).

A poslední, spíše fintou než-li rizikem je neschopnost lidského organismu strávit celá lněná semínka. Před použitím je tedy nejlepší je rozemlít nebo alespoň hodně dobře rozkousat. Vězte, že každé semínko, které unikne vaším tesákům, jste spolkli zbytečně a akorát budou zevnitř popichovat vaši trávící trubici 🙂 A když už semínka melete, nemelte je dlouho dopředu - poměrně rychle totiž žluknou.

NO TAK SI VYBERTE PAPAT TY MALÉ HNĚDÉ POTVŮRKY NEBO NE...zdroj www.cuketka.cz

lukin • 1d • 10. červen 2008 v 08:53
Fakt? O tom já teda nevěděla, ale vím, že hodně těhotných ho jí, ale nevím, jaký má pozitivní vliv.

belanna.st • 50tt • 12. červen 2008 ve 23:15
mělo by jakože promastit pičku a porodní cesty...když to řeknu zjednodušeně, k tomu působí proti zácpě..

dludli • 1d • 12. červen 2008 ve 23:19
promastit picku 😀 😀 😀 ale je to tak, maji pomahat vytvaret hlen, takze teoreticky mimco pak ven lip vyklouzne 😅 ¨
No zrovna dneska jsme si nasypala do jogurtu dve poradny lzice s dobrym pocitem jak neco pro sebe delam ovsem belanna.st me dostala 😕

belanna.st • 50tt • 15. červen 2008 ve 23:13
ted ho zrovna žvejkám a nevadí mi, a zdá se mi že na zadní otvor to fakt pomáhá tak snad to bude mít vliv i na prostřední dirku..

vapetka • 1d • 16. červen 2008 v 19:20
Holky zdravím já jsem lněné semínko namlela na kávomlýnku takže je krásně sypké a dám ho do jogurtu, 😝 buchty,................a piji maliník 2x denně a mažu hráz 3x do týdne. Jsem v 38tt. tak uvidíme jestli to zabralo pak dám vědět. 🙂 😉

belanna.st • 50tt • 16. červen 2008 ve 23:18
no já jsem to také začala tedka mlík prý je to lepší...tak uvidíme..

frog • 1d • 26. červen 2008 ve 22:52
Holky já to taky jedla,teda spíš pila.Svařila jsem jednu káv.lž. semínka se 100ml vody(asi 3 min),pak se z toho stal sliz a takhle jsem každý den ráno nalačno od 32tt pila a fakt šla malá ven jan jak po másle..no a o vyprazdňování nemluvě,každý den 2-3krát v poho.Fakt doporučuju.Vždyť kozám a kravám se to dává běžně před porodem 😀

hlavinka • 27tt • Dnes v 19:18
Ty jo, tak to je opravdu asi pekny zazrak! Jdu do toho

katzi
18. zář 2008

ahojte, tak jsem si dnes poprvé udělala odvar z lněného semínka (doteď jsem to jedla jen občas v jogurtu.) Jako bojovala jsem asi minutu s mým dávícím reflexem jestli to vyhodím, nebo ne 😀 Nakonec to vevnitř zůstalo, ale příště to asi už nedám.

marci
18. zář 2008

Já jsem dneska taky najela na odvar, předtím jsem semínka jen tak rozkousala. Narozdíl od katzi jsem teda neměla problém ten sliz vypít - čekala jsem to horší 🙂

katzi
18. zář 2008

marci, tak to smekám. Já fakt jen jak jsem to viděla, jsem si představila, že piju něčí sopel (bujná fantazie no 😀 a už to bylo. Ale asi jsem si to udělala hodně hustý. Možná tomu dám ještě jednu šanci, zkusím to udělat míň soplovatý. Kdyby to mělo pomoct k snadnějšímu porodu, tak bych možná snědla i žížalu 🙂

animatua
18. zář 2008

holky ja jsem sehnala v DM ty lnene seminka drcena, takze si to ted sypu na vsechno 😀 do jogurtu, na chleba apod

katzi
18. zář 2008

animatua: já je mám taky drcený z DM-ka. Ale právě jsem přemýšlela, jestli to stačí jen v tom jogurtu, když to jako nevytvoří ten sliz. Tak proto jsem dnes ráno zaexperimentovala. Vím, že to sem nepatří, ale jak jsi pochodila na kontrole na Obilńáku? Kdyby se ti chtělo, odpověďět mi můžeš do tématu Hamilton.

hlavinka
18. zář 2008

Myslim, ze je jedno, jak to jite/pijete. Aspon bych rekla, Dneska jdu do DMka, tak doufam, ze je tam budou mit:o)

animatua
18. zář 2008

ja taky myslim ze to je jedno, jde o to ze cely lneny seminka organismus nestravi, odvar nebo drceny stravi..

hlavinka
22. zář 2008

Ahoj - tak hlasim, ze v jogurtu to efekt na vymesovani nema zadny (spis horsi, nez lepsi), ikdyz jsem to hodne zapila. Ale odvar fungoval jak mel, takze asi bude lepsi ten odvar 🙂

sarka_k
22. zář 2008

Ahoj. Vím, že u zvířecích těhulek jako jsou třeba kobylky se lněné semínko přidává za účelem snazšího porodu. Takže si myslím, že u nás dvounohých maminek to bude nejspíě podobné. A k té přípravě, pokud vím, tak by se mělo nejdříve nechat namočené (naboptná a udělá se sliz) a pak by se mělo ještě povařit. Tuším, že syrové je dokonce i jedovaté.