Lokše. Jak se dělají?

schnek
31. říj 2007

Ahojky 🙂
nemůžete mi některá poradit, jak se dělají? Můj přízel po nich neustále vzdychá a já je nikde v kuchařce nenašla.

schnek
autor
31. říj 2007

joj, má tam být přítel 😀

dashak
31. říj 2007

jaj, lokše miluju, ač teda žádnému chlapovi, který to ochutnal nikdy nechutnaly. Ale sama je udělat neumím, dělá je moje mamka, pochází z východu. Jen vím, že se to dělá z brambor a mouky a je z toho hrozný bordel 😅

Zítra se zkusím mamky zeptat a napíšu ti. Já je teda miluju pěkně potřené rozpraženým máslíčkem, mňaam 😵

jami3
31. říj 2007

My ich občas robievame: zemiaky uvarené v šupke nastrúhať, trošička soli a zmiesiť sladkou múkou - ale tej múky nesmie byť veľa aby lokše neboli tvrdé.Proste aby sa cesto nelepilo a dalo sa dobre spracovať.Vyvaľkané piecť na platničke, prípadne na suchej teflonke - a často obracať 😉
Svokra si to vylepšila: urobí zemiakovú kašu - nie veľa masla a mlieka - takú planšiu takúhustejšiu a tú zmiesi s múkou.
A najlepšie sú s kačacinkou alebo aspoň s tukom 😉
S tým neporiadkom - to je teda pravda - za...ná celá kuchyňa, ale výsledok stojí to za to! 😀

dadulik75
1. lis 2007

schek:ja ti poradim kup si zemiakove cesto v obchode aaak nemaju ta si uvar zemiaky bud v supke alebo bez supky,nastruhaj na jemnom struhadle pridaj haldku muku ,vajicko stipku soli ,vsetko zmiesaj a z cesta si odoberaj tak aby ked to rozgulas na hruku cca 1cm bolo to take velllllke ako plotnaa na sporaku a na tej pecem ale rozgulaj si ich viac lebo je to otazka par sekund ked je rozpalena a ked ich budes odkladat tak ich potri olejom s kazdej strany hlavne ten prvy a ten dalsi staci uz len stej jednej strany namazat

schnek
autor
1. lis 2007

díky za rady 🙂 zítra vyráží na nákup dárků, tak když nebude Ondra moc akční, tak ho zkusím překvapit. Snad ho nepřekvapím spálenejma uhlíkama a bordelem po celým bytě 😀

marxgirl
1. lis 2007

zrovna včera jsem hledala recepty na internetu a dnes je budu dělat 😀 zadej si to do googlu, najde ti to docela dost receptů 😉

andy.a
1. lis 2007

výborné sú s kačacinkou,kačacím tukoum alebo husacinou..
aj naplnené čínou alebo restovanými kuracími pečiankami.. 😀 😝

schnek
autor
1. lis 2007

marxgirl, mě šlo spíš o nějaký vyzkoušený recepty, abych se doma nepatlala s něčím, co nebude za moc stát a já tím strávím půl dne 😉

sue
1. lis 2007

Dashak, krásne si to napísala "Jen vím, že se to dělá z brambor a mouky a je z toho hrozný bordel " ...a pravdivo 😀 😀 😀

certica
1. lis 2007

prave preto to nerobim, aj ked lokse milujem 😵 a kazdeho, kto mi ich spravi 😀 na vsetky mozne sposoby a chute...

karla6
1. lis 2007

Podle toho, co tu píšete, tak to jsou normálně bramboráky, ne?

My jsme doma říkali lokše nudlím, a to je normálně mouka, voda, vajíčko.

certica
1. lis 2007

karli, bramborak je nieco ine

melory
1. lis 2007

u nas sa lokse robia z uvarenych zemiakov v supke, ktore sa nastruhaju, da sa sol, muka, vajce a mozno voda...na suchej patni sa robia a potru kacacou mastou 😝 mnam

nudle na sk su zrejme tie co sa davaju do polievky alebo ako knedlik

androna
1. lis 2007

no tak bramborak je zo surovych zemiakov a pecie sa v panvici na dostatku oleja.
lokse su z varenych zemiakov a pecu sa nasucho na plotničke.ale zlozenie je v podstate rovnake.akurat do bramboraku ide majoranka a cesnak

melory
1. lis 2007

uz som jedla aj lokse plnene zomletou kuracou pecienkou a bolo to skvele.

bajunka
1. lis 2007

no tak já jsem si je rovna dnes udělala s povidlama a mandlovými plátky a je to mňamkáááááááá, jsou teda hodně syte a zbytek si dáme zítra už asi na slano.

androna
1. lis 2007

no ja mam na ne chut uz dlho ale mam plynovy sporak a nemam k tomu plotynku ☹ ☹ ☹

bajunka
1. lis 2007

já to dělala normálně na pánvi,taky na plynovým sporáku, skoro na sucho.

veronikap
16. lis 2007

my sme robievali lokše ešte ako deti u babky.. aj s masťou,ale najlepšie boli s grankom a cukrom alebo so škoricou.. 😝 ste mi narobili chute, budem musieť niečo "poriešiť" 😀

androna
17. lis 2007

bajunka to mas vlastne pravdu tak skusim.

lucillienka
19. lis 2007

u nás robíme lokše bez vajíčka....len múka, zemiaky a sol...a podľa potreby voda trošku....a sú fantastické so slivkovým lekvárom a makom 🙂 mnaaam....ale keďže som začala dnes 90-dňovú diétu...len slintám

zuz11
21. čer 2008

elise • 1d • 27. apr 2008 o 21:50
nenašla som túto tému prosím dáte recept na lokše niektorá? moja babička ich vedela super ale ked ich robím sú tvrdé a lepí sa cesto valček poradte recepty na dobré lokše, náplne, plnky, lebo my poznáme iba omastené. ďakujem🙂

kili • 2d • 27. apr 2008 o 22:35
recept naspamäť neviem, moje sú tiež tvrdé, ale ja tie mäkké nerada. A jem ich iba plnené makom.

lusil2005 • 1d • 27. apr 2008 o 23:35
no ja si nepametam mnozstvo zemiakov 😔 ale viem ze som uvarila a pomlela zemiaky, dala k nim sedemdecovy pohar muky (tusim hladkej 😀 ), lyzicku soli. na mimi.sk pisu: 700g zemiakov a 140g hladkej muky.
a tie plnky - ja mam najradsej len tak mastene kacacou mastou 😀 mnamajz. no ale mozesi si pomliet kuracie pecienky upecene na cibulke, mozes si do nich zavinut kolozvarsku kapustu... no proste cokolvek. lokse su dobre na vsetky sposoby 😝

zuz11 • 1d • 27. apr 2008 o 23:51
davam recepty nie su moje ani overene su z netu ale snad aspon jeden bude dobry a overeny neakou konickarkou 😀 😉
A)
750 g zemiakov uvarených v šupke, 200 g hladkej múky, soľ, husaciu alebo kačaciu masť (môže byť i maslo).

Uvarené zemiaky ošúpeme, prelisujeme, pridáme múku, soľ a vypracujeme cesto, ktoré sa nám nesmie lepiť. Urobíme z neho valec, ktorý narežeme na rovnaké kúsky. Každý kúsok rozvaľkáme na pomúčenej doske. Popicháme špičkou noža a po oboch stranách opekáme na horúcej, železnej platni. Hotové lokše potrime masťou. Môžeme ich potrieť slivkovým lekvárom a posypať mletým makom premiešaným s cukrom.

B)
POSTUP PŘÍPRAVY

Tak som použila Ankin recept, konkrétne u mňa 700 g zemiakov (váha uvarených a ošúpaných) a 140 g hladkej múky. Nemala som správny šmalec, tak som ho nahradila kompromisom: nahriatá bravčová masť + olivový olej + jeden strúčik pretlačeného cesnaku). Chutili tak ako majú 🙂))

C)

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

zemiaky, soľ a polohrubá múka

POSTUP PŘÍPRAVY

zemiaky uvarime a necháme vychladnúť. Po vychladnutí popučíme osolíme a pridáme múku tak aby bola masa tvarovatelna. Na doske vytvarujeme gulicky ak sa trhajú pridáme múku miesime az kým sa prestanú robiť trhlinky. Z takto vytvarovaných guličiek vyvaľkáme okrúhle placky. Priateľova maminka ich robi priblizne 4mm hrubé, a opecieme na teflonovej alebo nerezovej (aby neprihárali) rozpálenej suchej panvici.
Podávame s maslom, každý si teplú lokšu pomastí a "spláchneme kyslým mliekom".
Výborné su aj ku pečenému kuraťu mastené výpekom...

D)

1 kg zemiaky
30 dg múka hladká
masť (kačacia)
voda
Labužnícke lokše

Vyberieme veľké zemiaky, minimálne množstvo je 1kg = cca 18 ks lokší. V predvečer podávania zemiaky uvaríme v šupe, cez ich noc necháme vychladnúť a odstáť.

Ráno ich ošúpeme a nastrúhame na veľkom strúhadle. Navážime hladkú múku, 30dg na 1kg zemiakov. Múku dobre primiešame k nastrúhanej zemiakovej zmesi a nakoniec vypracujeme na doske na tuhé cesto. Vyformujeme z neho krátky hrubý válec, z ktorého budeme krájať cca 1 cm hrubé plátky. Každý plátok pomúčime z oboch strán a vyvaľkáme na lokšu.

Na sporáku rozohrejeme okrúhle železo a potom na ňom opekáme pripravené lokše z oboch strán. Podľa mňa sú najchutnejšie, keď sú fľakaté.

Medzitým dáme do panvice veľa kačacej masti a (ešte za studena) pridáme pár lyžíc vody. Pozohriatí, by nám mala vzniknúť olejová šťava, v ktorej budeme lokše mastiť. (Pre tento účel je ideálny je výpek z kačice, ale aj ten je potrebné trošku zriediť vodou.)

Keď sú lokše hotové, po jednom ich krátko namáčame v panvici so šťavou, ale len z jednej strany. Lokše ukladáme na seba, tak sa omastia aj z druhej strany. Lokše nemusíme vôbec soliť, pretože obvykle sú masť aj výpek dostatočne slané.

Podávame ich ihneď, kým sú ešte teplé. Ja mám najradšej, keď sú bez náplne, len omastené a preložené do trojuholníka, ale môžu sa servírovať s kačacou pečienkou, alebo natreté džemom, či zmesou mletého maku, práškového cukru a roztopeného masla, zavinuté do rúrok.

Takto pripravené lokše sú skutočnou labužníckou lahôdkou!

elise • 1d • 28. apr 2008 o 08:36
zuz dakujem vyskúšam a dám vedieť ako chutili 😉

ikke • 28. apr 2008 o 09:42
jeden overeny, sice nie mnou, ale jednou tunajsou celebritou 😉 😀

Lokše (madeleine)
• 750g zemiakov
• 175g polohrubej múky
• soľ
• hladká múka
• 40g rozohriateho tuku
Zemiaky umyjeme a v šupke uvaríme. Zemiaky necháme trochu vychladnúť a ošúpeme. Studené zemiaky na jemno nastrúhame. Múku preosejeme a vmiešame k zemiakom. Trochu osolíme a vypracujeme vláčne cesto. Dosku posypeme hladkou múkou a z cesta vyvaľkáme plát asi 3 mm hrubý. Vykrajujeme kolieska s priemerom asi 10 cm. Panvicu potrieme trochou masti a opekáme z oboch strán do zlata. Hotové lokše potierame cesnakovou zmesou, prípadne pripravíme na sladko.

lusil2005 • 1d • 28. apr 2008 o 13:45
no ja som to robila presne tak ako bolo v zuz-inom prispevku hned nazaciatku. vypracovat cesto, vysulat taky sulec priemeru cca 5 cm, a z toho poodkrajovat male koliecka ktore rozvalkame na placky a pecieme aj z jednej aj z druhej strany. takto sa to robi "klasicky"

bambulik
21. čer 2008

holky a co pirohy?

avanka
22. čer 2008

Bambulik, mnam moja maminka ich robieva, ona je z Tatier a to je ich krajove jedlo....
Robi ich z klasickeho cesta - muka, sol a voda a plni ich zemiakovym pyre, ktore zmiesa s bryndzou....
Inak my lokse lubime aj s dzemom a sekanymi orechami alebo kyslou smotanou a tvarohom 🙂

titkovamiriam
23. čer 2008

Ja ked robim lokse tak zemiaky si uvarim den vopred,lepsie sa vypracuje cesro 😀

zuzac
25. zář 2008

Včera som sem nakukla pre inšpiráciu, čo varit a našla som tu téma lokše, tak som ich dnes robila. Síce cesto bolo z prášku, pretože sa mi nechcelo robit, ale aj tak supr. Idem hladat, čo na zajtra.

janinah
30. zář 2008

moje deti majú radi lokše /cesto len zo zemiakov,hl. múky a soli trocha/omastené prepraženým maslom,posypané kryš.cukrom a stočené ako palacinky,nestačím piecť + acidofil. mlieko

sissi27
30. zář 2008

Ludia ja milujem lokse. Nikdy som sa ich nevedela dojest. A najlepsie robila moja babka. 🙂

titkovamiriam
30. zář 2008

ide oktober treba sa poobzerat po niakej huske,kapusticke ,pecienocke a loksiach 😀 ,jeden vikend spravime doma husacinu! 😀