Máte recept na domácí čaj, který se dá pít denně?

marti73
24. únor 2011

Máte nějaké osvědčené recepty na čaj, který se dá pít denně?? A co fenyklový, vařili jste? Kolik fenyklu na kolik vody?? Vím, že se musí rozdrtit. Děkuji předem, za Vaše příspěvky.. 😅

luthien.k
11. bře 2011

@marti73, denně pro tak malého prcka (pokud není kojen) jedině slabý rooibos (kvalitní, sypaný), bylinky nejsou vhodné, jsou to "drogy", mají se užívat při potížích, ne na každodenní pití, černý čaj brání vstřebávání železa, zelený obsahuje příliš taninu atd.

karotky
11. bře 2011

@luthien.k ,....................bylinky jsou "drogy"? 😅
Tak potom nechápu,jak je možné,že se můžou legálně prodávat dětské bylinné čaje pro běžné pití? 😀
http://www.apotheke.cz/caje-pro-deti/c-915/

marti73
autor
11. bře 2011

@luthien.k Rooibos je dobrý čaj, taky si ho vařím a vím, že ho můžou děti i těhotné, ale už takhle od kojeneckého věku..?

luthien.k
11. bře 2011

@karotky, je to můj osobní názor, každá bylinka se hodí k nějakému účelu, každá obsahuje "drogy" ve smyslu účinné látky (nejsem sice žádný babka bylinkářka, ale mám o nich doma hodně knížek, zajímá mě to), proto bych je nikdy kojenci nedávala za jiným než terapeutickým účelem. Navíc veškeré bylinky mohou alergizovat.
@marti73, slabý rooibos je dobrá varianta i pro kojence, je to i přírodní antihistaminikum, takže jeho alergenní potenciál je víceméně nulový, i když úplně nejlepší varianta je samozřejmě čistá voda 😉 Později, když jsou zavedeny příkrmy v podobě zeleniny nebo ovoce, tak hodně ředěná ovocná šťáva (nejlépe z čerstvého ovoce) je taky dobrá volba..

karotky
12. bře 2011

@luthien.k ,.....................tak určitě bych se u kojence nebála podávat fenykl a heřmánek,ale nedělala bych to tím stylem,že bych si ho šla natrhat někde venku.Leda tak někde v chráněné krajiné oblasti,kde bych měla jistotu,že ta rostlina není zatoxikovaná kyselými děšti nebo chemickými průsaky do půdy apd. 😉
@marti73 ,......................... pokud jde o rady od odborníka,tak své dotazy smětuj spíš sem 😉:
http://www.apotheke.cz/poradna-pavla-vani/t-175/

marti73
autor
12. bře 2011

@karotky Děkuji.. 🙂

karotky
12. bře 2011

@marti73 ,..................není zač.Já panu Váňovi taky kolikrát napíšu,když mám nějaké potíže a pokaždé mě z toho vysekal. 😎

marti73
autor
12. bře 2011

@karotky Doma pořád vaříme čaje všech typů i bylinky, ale u dětí si právě nejsem moc jistá. 😒 Známá co taky hodně čajuje mi třeba říkala, že není dobrý v čaji květ ibišku, že dráždí žaludek. Tak koukám na složení, když kupuji porcovaný a je pomalu ve všech ovocných..?? 😕 Tak ten bych dětem asi radši vynechala.

herminka
12. bře 2011

@karotky Heřmánek bych miminku nedala, je to častý alergen.

karotky
12. bře 2011

@herminka ,.......................je velký rozdíl mezi klasickým heřmánkem a dětským. 😉
http://www.nakupujzdrave.cz/products/detsky-bio...

herminka
12. bře 2011

@karotky To si nemyslím, je to pořád táž rostlina, která alergizuje, ať je bio nebo ne. Nepochybuji o jeho účincích, ale na malém dítěti bych s ním neexperimentovala.

karotky
12. bře 2011

@herminka ,........................jak se projevuje alergie na heřmánek?

herminka
12. bře 2011

@karotky Řekla bych, že nejčastěji asi vyrážkou, ale určitě je možný jakýkoli alergický projev.

karotky
12. bře 2011

@herminka ,..................a jak si na to přišla?
To si někde vyčetla?

luthien.k
12. bře 2011

@karotky, @herminka, heřmánek je velmi častý alergen, patří do čeledi složnokvěté (hvězdnicovité), stejně jako pelyněk (černobýl), ambrosia, slunečnice, pampeliška, podběl, měsíček, kopretina sedmikráska, chrpa, bodlák, řebříček a mnoho dalších. Při alergii na pelyněk (což je velmi častá alergie, já ji například mám) se nesmí používat také heřmánek v jakékoli podobě - čaje, odvary a vývary, jak k pití, tak i na obklady, nesmí se používat heřmánková kosmetika, krémy a masti.
Toť citát z knihy napsané špičkou české alergologie, MUDr. Martinem Fuschem, Alergie číhá v jídle a pití.
Na ostatní bylinky z této čeledi (jejichž zástup ne nepočítaný) se musí dávat velký pozor kvůli možnosti zkřížené alergie (reakce na podobné alergeny je dost častá). Protože v prvních letech života nejsou projevy inhalačních alergií časté a pelyněk se obvykle pro děti v čajích nebo kosmetice nepoužívá, nicméně nikdy nevíš, jestli na něj nebude reagovat později, tak se nedoporučuje pokoušet ani heřmánek.
Jestli jsi si jistá, že nemáte k alergiím v rodině žádné sklony, tak klidně dávej heřmánek i ostatní bylinky. Já jen radím k opatrnosti, hlavně do rodin alergiků a i když v rodině alergie nejsou, tak myslím, že se kojenec úplně dobře obejde i bez bylinkového čaje. Na lepší trávení, kde se obvykle heřmánek nebo fenykl používá, je daleko lepší a bezpečnější podávat dítěti probiotika (Bio Gaia kapičky aj.)
Jo a alergie na heřmánek se může projevit jako každá jiný, vyrážkou (ekzémem), zažívacími potížemi, dýchacími obtížemi, celkovou reakcí...
Mezi dětským a klasickým heřmánkem není botanicky absolutně žádný rozdíl.

mataharyy
12. bře 2011

@karotky na doporučení lékařky jsem malému dala heřmánkovej čaj, no a alergie se projevila zarudnutím a bílejma pupínkama všude... taková kopřivka. 🙄 Ale jako "čistidlo" na vyrážku s ním neměl problém... takže u nás heřmánek jen zvenčí 😉

karotky
13. bře 2011

@luthien.k , @mataharyy ,.....................no,já že jsem o tom nikde nečetla/neslyšela,tak proto jsem se ptala. 😉
Každopádně Díky za vysvětlení. 🙂

alisek
13. bře 2011

@marti73 to by mně také zajímalo jak uvařit domácí fenykl. čaj, ja dávám sem tam malému fenykl. nápoj od hippu ale moc tomu nedá pokud není extra žíznivý. Jinak já hodně používám čerstvý fenykl v kuchyni a je to ňamka. prosím o recept na čaj.

marti73
autor
13. bře 2011

@alisek Zatím žádný nemám.. 😒 Kupuji malé inst. fenyklový čaj Čiperka od GOLDIMu, je slazený laktózou, která nevytváří návyk na cukr dá se koupit i samostatně na slazení třeba kašičky. V tom mě zklamal HiPP, má slazené inst. čaje sacharózou=cukr. 😒 Právě jsem se ptala, abych věděla nějaký ověřený poměr kolik fenyklu na kolik vody.. a zatím nic. 😕

alisek
13. bře 2011

@marti73 google :

Recept na čaj / nálev: 2 čajové lžičky semen (nejlépe podrcených) zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10-15 minut odstát, scedíme (můžeme pít až 3x denně)

Recept na odvar: 2 polévkové lžíce na 0.5 l vody, povaříme 15 minut, scedíme (po šálcích vypijeme v průběhu dne)
- odvar má silnější účinek než nálev, je vhodný především na důkladné pročištění dýchacích cest při nachlazení

marti73
autor
13. bře 2011

@alisek To bude ale pro dospělé, ne pro děti..?? A při nachlazení, ne na denní pití..?? 😕

andara
13. bře 2011

Ahojky, vim, ze moje mamka nam delal ovocny caj ze suseneho ovoce a byl vybornej🙂

marti73
autor
14. bře 2011

Odbočuji.. ale nezkoušely jste dělat PEČENÝ ČAJ..?? 😕 Recept na netu.. je z čerstvého ovoce, které se peče v troubě. 🙂 Přemýšlím, že ho zkusím.. 😝

jajkax
23. bře 2011

@marti73
Pečený čaj dělám často.Doma ho milujeme.Dělám buď vícedruhový nebo třeba jen jablko se skořicí.
Na míchaný čaj na pekáček plný ovoce, přidám půl kg cukru, kolečka citronu, skořici, hřebíček, a dá se to péct(cca hodina) do trouby až to změkne a jakoby zkaramelizuje.V období vánoc je to lahůdka,Pro dospělé přidávám ještě do pekáčku decku rumu 🙂

marecek4
23. bře 2011

náš malý pije čaj asi tak přibližně od vánoc-jen ovocný a neslazený,do té doby měl jen čistou vodu a kvůli lahvičkám,jsem mu koupili na cestách teda pár nějakých Cappy-a lahvičky využíváme pořád,neměl totiž dudlík a je to Čertík tak hrnky chráním a bohužel při jeho činnosti neobstojí ani osvědčený a opravdu ani nekapající hrníček Lovi-pak je z něj sprcha,a když byl nachlazený,tak měl lipovo mateřídouškový domácí čajík

marti73
autor
24. bře 2011

@jajkax Děkuji za tip.. 😉 vyzkouším.. 🙂

brookerka
14. led 2012

Kdybyste si přeci jen s domácí výrobou pečených čajů nevěděli rady, může se Vám hodit tenhle web na http://www.doplnky-a-dekorace.4fan.cz/8-pecene-..., kde kdyžtak najdete i inspiraci na příchutě těchto stále více oblíbených čajů ;)

michnek
26. únor 2012

Ahojky. Dělám ráno čajík z jablka , nakrájím i s jádřincem rozvařím potom ještě nechám louhovat do vlažna, třeba přidám po uvaření dva lístky meduňky, také můžete přidat do vaření mrkvičku. malej to pije jako blázen..je mu 10. měs. Myslím že fantazii se meze nekladou, jenom pozor na dráždivé ovoce